Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
redakcia
13. máj 2019
546 

Krížové bolesti pri pôrode potrápia nejednu rodičku. Pomôcť môže injekcia vody alebo elektroanalgézia

"Pri prvom pôrode pred dvoma rokmi som mala veľké krížové bolesti. Pôrod ako taký prebehol v poriadku, ale na tie bolesti sa nedá zabudnúť. Teraz som znovu tehotná a už o tom premýšľam. Neviete náhodou, či sa nejako nedá takýmto bolestiam predchádzať? Trebárs nejakou rehabilitáciou v tehotenstve alebo tak?"

Pôrod bolí. Na tom sa zhodnú asi všetky ženy, ktoré ho už majú za sebou. Tie, ktoré sa naň ešte len chystajú, zase premýšľajú, aký bude ten ich a ako ho zvládnu. Kontrakcie čiže sťahy maternice môže nastávajúca mamička pociťovať ako tlak v podbrušku, v krížoch, a dokonca aj v bedrách alebo stehnách.

Krížové bolesti môžu súvisieť s polohou bábätka v brušku. Keď je viac naklonené k chrbtici mamičky, vyvíja väčší tlak do chrbta ženy. Preto je vhodné opýtať sa na konci tehotenstva svojho lekára, či nie je bábätko v tzv. posteriórnej polohe. Ak áno, môžete skúsiť cvičenie a polohovanie, aby sa bábätko ešte pred pôrodom otočilo do lepšej polohy.

Prežívanie bolesti sa u každej ženy líši. Veľmi dôležitý je vždy postoj ženy k pôrodnému procesu a jej duševné rozpoloženie. Dôležitú úlohu hrá aj celkové spoločenské a kultúrne prostredie. Existuje hneď niekoľko možností, ako si pôrod spríjemniť a ako ovplyvniť druhú dobu pôrodnú aj krížové bolesti.

Ako pracovať s krížovými bolesťami?

"Môj prvý pôrod bol o krutých a dlhých krížových bolestiach. V podstate som išla z jednej kontrakcie do druhej, pretože než odznela bolesť z chrbta, už sa hlásila o slovo bolesť brucha. Druhý pôrod bol veľmi podobný, ale našťastie o mnoho rýchlejší. Tretí pôrod bol oproti tým predchádzajúcim dvom pohoda a ja som si dokonca medzi kontrakciami aj oddýchla, pretože som tými krížovými vôbec netrpela. Každý pôrod je iný, a aj keď pri prvom pôrode krížové bolesti boli, u ďalšieho už pokojne byť nemusia."

Keď sa chce žena vyhnúť krížovým bolestiam, mala by sa ku koncu tehotenstva veľa zdržiavať v polohe na všetkých štyroch alebo v predklone a odpočívať na boku tam, kde má bábätko nožičky. Krížové bolesti tiež viac trápia tie ženy, ktoré trpia na bolesť v chrbte aj pri menštruácii. Ich hlavný problém je v tom, že bývajú mierne cítiť aj mimo kontrakcie, takže si žena príliš neodpočinie a rýchlejšie sa vyčerpá.

Pokiaľ už vás pri pôrode krížové bolesti stretnú, môžete si uľaviť a pracovať s nimi. Rozhodne sa im nepoddávajte. Dôležitá je vhodná poloha. Nehodí sa pri nich poloha na chrbte. Oveľa príjemnejšie je poloha na všetkých štyroch, na boku, v predklone opretá o posteľ či muža, v kľaku, v podrepe, na WC a pod. Polohy môžete rôzne striedať. Kolená sa snažte mať veľa do strán a od seba, aby malo bábätko lepší priestor pre zostúpenie do pôrodných ciest.

Pomáha aj rytmický pohyb a pohupovanie v bokoch alebo chôdza. Váš partner alebo ten, kto s vami bude pri pôrode, vás môže v krížovej oblasti masírovať. Existujú aj masážne olejčeky špeciálne určené pre úľavu od krížových bolestí. Masáž sa vykonáva krúživými pohybmi. Dôležité je, aby ste povedala partnerovi, čo vám je príjemné a čo nie. Vonné oleje a celkovo aromaterapia dokáže rodičku uvoľniť fyzicky aj psychicky. Spýtajte sa, či náhodou túto možnosť neponúka ja vaša vybraná pôrodnica.

"Pri kontrakcii veľmi pomáha, keď muž chytí ženu rukami v oblasti bokov, kde sú kĺbové jamky. A tlačí všetkou silou k sebe, ako keby ti stláčal zadok v bokoch. Neviem, ako to najlepšie opísať, asi to treba vidieť. Toto všetko zmierňuje bolesť. Pomáha to tie väzy uvoľňovať. Ja som mala tak hrozné krížové bolesti, niečo nepredstaviteľné. Tak som zvedavá, či to tentoraz trochu pomôže."

Niekedy je príjemné aj teplo. Vezmite si do pôrodnice termofor alebo zahrievacie vrecúško. Pomôže aj teplá sprcha či vaňa. Partner vás môže prúdom vody a krúživými pohybmi masírovať. Skúsiť môžete aj ďalšiu účinnú techniku. Manžel vám stlačí boky pri kontrakcii, čo pomáha otvoriť panvu a bábätko môže lepšie klesnúť do pôrodných ciest.

Injekcie vody

V zahraničí sa pri krížových bolestiach aplikujú injekcie sterilnej vody do podkožia v oblasti krížovej kosti. Dávajú sa do štyroch miest. Táto metóda je veľmi bezpečná bez vedľajších účinkov, a navyše naozaj funguje.

Dychové techniky a relaxácia

Pri pôrode je veľmi dôležité dýchanie, a dokonca i relaxácia. Cieľom je navodiť stav čo najväčšieho uvoľnenia. Bolesť spôsobuje napnutie svalu určitej oblasti. Pri kontrakcii skúste veľmi pomalý dlhý nádych a potom veľmi pomalý dlhý výdych. Čím bude dlhší, tým lepšie. Sústredenie na dych vás odvedie od bolesti. Uvoľnenie navodí i relaxačná hudba. Pokojne si môžete počas sťahov aj spievať alebo hučať.

Hypnopôrod

"Ja som sa žiadneho kurzu nikdy nezúčastnila, ale vzhľadom k tomu, ako strašný bol môj prvý pôrod, čo sa týka správania personálu, rozhodla som sa, že si ďalší pôrod "urobím" čo najpríjemnejší. V porovnaní s prvým bol krásny a rýchly. Ešte lepší bol potom po 10 rokoch tretí pôrod dcéry. Ide predovšetkým o to, aby žena mala na pôrod čo najviac pokoja a aby ju nikto nerušil pri prirodzenom pôrode jej dieťaťa. Je dôležité byť tiež informovaná a teoreticky sa pripraviť na to, čo je vlastne pôrod, aké má fázy atď. A čo je najdôležitejšie je to, že žena musí hlavne veriť v seba samú a v to, v čo je rozhodnutá a dopredu sa zbaviť strachov ."

Metóda hypnopôrodu je čím ďalej viac obľúbená a rozšírená. Je založená na kombinácii silnej sugescii a distrakcii. Určité techniky môžu pomôcť žene k bezbolestnému pôrodu. Žena by sa mala pred pôrodom naučiť úplne sa uvoľniť pomocou určitých predstáv a pomalého dýchania. Má sa zamerať na iný, oveľa príjemnejší zážitok. Nejednej žene pomohli pri pôrode práve vizualizácie (napríklad chladivé morské vlny, odpočinok vo vyhriatom piesku na pláži a pod.).

Dôležité sú aj podmienky v akých prebieha pôrod. Žena sa musí cítiť v bezpečí, mala by byť rešpektovaná a v miestnosti by malo byť pokiaľ možno šero, ticho a teplo. Uvoľniť sa znamená, že zabudne na starosti a obavy a nechá telo pracovať.

Akupunktúra a akupresúra

Pri pôrode sa môže použiť aj akupunktúra a akupresúra. Spočíva v uvoľňovaní vlastných endorfínov a enkefalínov. Účinnosť tejto metódy bola potvrdená asi u piatich až dvadsiatich piatich percent rodičiek. U nás zatiaľ tieto metódy nepatria k úplne klasickým prostriedkom. Nie sú totiž hradené poisťovňou a chýba aj dostatok odborných skúseností.

Imaginácia

Imaginácia trochu pripomína metódu hypnopôrodu. Má priviesť ženu na iné, pozitívne myšlienky. Medzi klasický príklad patrí predstava nejakej nádoby či vreca, ktoré je naplnené nejakým materiálom. Žena sa musí pri pôrode sústrediť na to, že jeho počet sa už nezvyšuje, ale naopak stále ubúda a ubúda, až sa narodí jej bábätko. S každým sťahom sa vrece stáva o niečo menším.

Elektroanalgézia (TENS)

Metóda TENS sa veľmi často využíva práve pri krížových bolestiach počas pôrodu. Využíva elektrické stimuly do 40 mA na koži na oboch stranách chrbtice v oblasti dolnej hrudnej a hornej bedrovej chrbtice. Nástup účinkov nie je okamžitý, ale prejaví sa asi do 40 minút.

Ak ste pri prvom pôrode zažila krížové bolesti, rozhodne to neznamená, že vás to stretne aj pri tom ďalšom. Samozrejme to platí aj naopak. Keď ste mali prvý pôrod bez krížových bolestí, pri druhom sa pokojne môžu objaviť. Vždy je dobré sa na pôrod psychicky aj fyzicky pripraviť. Čím viac sa totiž bojíte, tým väčšie bolesti sa objavia. Hladko a takmer bez bolesti rodia ženy, ktoré sa na pôrod tešia a vnímajú ho ako prostriedok na to, aby mohli byť čoskoro so svojím bábätkom. Pôrod zvládli milióny žien pred vami a nie je dôvod, prečo by ste to nemali zvládnuť tiež.

Zdroje informácií:

http://www.strom-zivota.net/porod/krizove-bolesti-pri-porodu/

http://www.evalabusova.cz/cesty/I_5.php

http://www.porodnice.cz/clanky/tlumeni-bolesti-u-porodu

https://jemnezrozeni.cz/hypnoporod/

Začni písať komentár...

Odošli