Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Pôrod

Či už sa na pôrod tešíte alebo sa ho bojíte, bohužiaľ sa mu nevyhnete. Ku koncu tehotenstva, kedy už je bruško naozaj veľké a je veľmi ťažké nájsť príjemnú polohu, sa väčšina mamičiek aj napriek všetkým obavám nemôže pôrodu dočkať a napäto očakáva, kedy sa konečne objavia prvé príznaky pôrodu. Ideálna doba, kedy by sa váš drobček mal začať dožadovať príchodu na svet, je od 37. týždňa tehotenstva. Ak sa mu nechce a všetky vaše prirodzené snahy o vyvolanie pôrodu zlyhali, pristúpi lekári medzi 41.- 42. týždňom k niektorej z metód vyvolania pôrodu1.

Priebeh pôrodu, od začiatku kontrakcií až po vytlačení bábätka a vypudenie placenty, sa delia na tzv. 4 doby pôrodné. Každá táto fáza má svoje špecifiká a trvá rôzne dlho.

Ak ste sa rozhodla, že okrem pôrodnej asistentky, chcete mať pri pôrode tiež sprievod18, môže vám manžel2 či trebárs mamička, poskytnúť patričnú psychickú podporu či vám pomôcť tlmiť bolesť4 napríklad masážou. K utlmeniu bolesti môžete požiadať aj o epidurálnu analgéziu24.

Už dávno neplatí, že žena musí rodiť v ľahu na chrbte, existuje veľa pôrodných polôh, ktoré väčšina pôrodníc uznáva a nechá na žene, aby si zvolila tú, ktorá ju bude najlepšie vyhovovať. Zároveň si môžete v prípade záujmu zvoliť nejaký z tzv. alternatívnych pôrodov.

V Slovenskej republike sa cisársky rez57 robí len na základe odporúčania lekára, keď existuje riziko, že vaginálny pôrod32 by vystavil mamičku a bábätko zdravotnému riziku.

Štandardná doba, ktorú mamička a bábätko strávia v pôrodnici po pôrode, je 72 hodín a potom môžu odísť domov. To platí ale v prípade, že váš pôrod prebehol bez komplikácií. Ak, ale nemocniciam zrovna neholdujete, máte možnosť odísť z pôrodnice aj s bábätkom skôr. Hovorí sa o tzv. ambulantnom pôrode, kedy je možné (ak je matka i bábätko zdravé) odísť domov už niekoľko hodín po samotnom pôrode.

<< Späť do sekcie Rodím

Súvisiace články

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pôrodom

Máš skúsenosť s pôrodom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť