Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kontrakcie

Kontrakcie sú sťahy maternice a delia sa na dva druhy - pravé pôrodné a nepravé (tzv. poslíčkovia). Kým pravé kontrakcie naznačujú neodkladne blížiaci sa pôrod32, nepravé prekrvujú maternicu a maternicové hrdlo, čím sa pripravujú pôrodné cesty k pôrodu32 samotnému.

Video: Začínajúci pôrod alebo falošný poplach? Ako to rozpoznať? Príznaky pôrodu.

Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou pôrodnou asistentkou

V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:43 Predpôrodné kontrakcie, tzv. poslíčkovia
 • 01:57 Hlienová zátka - jej odtok nemusí signalizovať okamžitý pôrod
 • 02:32 Hnačka pred pôrodom
 • 03:19 Vie sa žena pred pôrodom sama vyšetriť?
 • 03:48 Ako sa organizmus sám pripravuje na pôrod?
 • 05:24 Zdravotné problémy / neštandardné stavy pred pôrodom - na čo si dať pozor?
 • 06:35 Hnedé špinenie - čím je spôsobené a čo signalizuje?
 • 07:15 Nevoľnosti a zvracanie pred pôrodom - ako si s nimi poradiť?
 • 08:37 Nepravé kontrakcie. Od kedy sa môžu vyskutovať a čo znamenajú?
 • 09:12 Kontrakcie smerujúce k pôrodu - ako ich rozpoznať?
 • 10:14 Kedy ísť do pôrodnice?
 • 10:39 Ako dlho trvá bežný pôrod a kedy hovoríme o tzv. prekotnom pôrode?
 • 11:43 Druhý, tretí a ďalší pôrod. O koľko bývajú rýchlejšie?
 • 12:24 Odporúčania a povzbudenie na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:

🎞️ Pôrod v nemocnici od A po Z.


🎞️ Príznaky pôrodu.


🎞️ PÔRODNÉ BOLESTI a ich tíšenie.


🎞️ Pôrodný plán.


🎞️ „Deň pred pôrodom mi začali kontrakcie" - Pôrodné desatoro s Barčou.


🎞️ Maminka Lucie: „V priebehu pôrodu sa musíte voľniť a nebyť v kŕči."Súčasťou pôrodu sú pôrodné sily. K pôrodným silám patria kontrakcie maternice a brušný lis.

Každá tehotná žena vníma kontrakcie individuálne. Kým jednej nastávajúcej mamičke môžu kontrakcie pripadať neznesiteľné hneď od začiatku, druhej sa ich podarí predýchať s ľahkosťou takmer až do samého pôrodu. Preto je vhodné v tehotenstve navštevovať predpôrodné kurzy, kde pôrodná asistentka nastávajúcu mamičku okrem iného naučí, ako najlepšie kontrakcie predýchať.

Kontrakcie maternice vznikajú pôsobením oxytocínu20. Tehotná žena ich pociťuje ako stuhnutie materničnej steny a zvýšenie tlaku v maternici. Bruško na pohmat stuhne. Týmto spôsobom sa roztvára hrdlo maternice a hlavička bábätka1 zostupuje do pôrodných ciest.

Kontrakcie nepravé

Tieto kontrakcie (tzy. poslíčkovia) sa nazývajú Brexton-Hicksove a nebývajú väčšinou nijako bolestivé. Poslíčkov žena môže pocítiť už niekoľko týždňov pred pôrodom. Objavujú sa nepravidelne počas dňa, či noci a ich časová vzdialenosť aj dĺžka býva rôzna.
Je to príprava na kontrakcie pravé - pôrodné, ktoré slúžia k prekrveniu krčka a tiež pomáhajú k zostupu hlavičky bábätka do panvovej oblasti.

Mnohé ženy ich vôbec necítia. Citeľné sú už od 20.týždňa tehotenstva. Najčastejšie sa prejavia pri zvýšenej fyzickej námahe alebo pri zmene polohy (napr. pri dlhom sedení). Nemali by byť častejšie ako 4 kontrakcie za jednu hodinu alebo 8x denne a sú nebolestivé.

Nepravé kontrakcie môže zhoršiť stres, únava, dehydratácia, nedostatok horčíka a plný močový mechúr.

Nepravé kontrakcie sa odlíšia od pravých tak, že intenzita pravých sa postupne zvyšuje, intervaly sa skracujú. Zvyčajne sa objavia aj iné prejavy blížiaceho sa pôrodu: špinenie, odchod hlienovej zátky, odtok plodovej vody, bolesti chrbta alebo tlak na konečník.

Prevencia

 • dodržiavanie pitného režimu- dehydratácia zhoršuje kontrakcie
 • častá zmena polohy
 • odpočinok- stres môže vyvolať kontrakcie, ktoré môžu byť bolestivé
 • teplý kúpeľ- teplá voda zmierňuje príznaky falošného pôrodu a na druhej strane zosilňuje skutočný pôrod.

Kontrakcie pravé - pôrodné

Akonáhle sa začnú kontrakcie objavovať v pravidelných intervaloch, ktoré sa skracujú a naopak dĺžka sťahu sa predlžuje, je potrebné začať sledovať časový rozostup. U prvorodičiek tento stav môže trvať aj niekoľko hodín.

Vhodný čas na odchod do pôrodnice nastáva pri pravidelných kontrakciách po 10 minútach, kedy jednotlivé sťahy trvajú 1 minútu. Je potrebné brať ohľad na vzdialenosť do pôrodnice a tiež počet pôrodov, ktoré má mamička už za sebou.

Po príchode do pôrodnice lekár či pôrodná asistentka tehotnú pripojí na prístroj CTG, ktorý bude kontrakcie a srdcovú činnosť bábätka priebežne zaznamenávať až do pôrodu samotného.

Kontrakcie maternice sú základnou pôrodnou silou počas prvej doby pôrodnej, čiže od začiatku až k úplnému zániku bránky maternice. Kontrakcie sa charakterizujú ako mimovoľné sťahy maternice, matka ich nemôže ovládať, ani vyvolať, ani zastaviť. Intenzita je ovplyvňovaná rôznymi faktormi, ako napr. chôdza, lieky, úzkosť matky alebo vaginálne vyšetrenie.

Po každej kontrakcii sa sledujú ozvy plodu alebo sa trvalo monitoruje akcia srdca plodu a intenzita kontrakcii, čím sa včas zachytí spomalenie činnosti srdiečka plodu, napríklad pri stlačení, alebo dotiahnutí pupočníka.

Otváranie a stenšovanie krčka maternice

Kontrakcie sú zodpovedné za stenčovanie a otváranie (dilatáciu) hrdla maternice, tým sa umožní zostup plodu do pôrodného kanála. Pred pôrodom má hrdlo maternice trubicovitý tvar, ktorý je približne dlhý dva centimetre.

Kontrakcie tlačia plod nadol a hrdlo maternice nahor. Týmto spôsobom sa hrdlo skracuje a stenčuje. Skracovanie hrdla maternice sa dá zistiť pri vaginálnom vyšetrení, zvyčajne sa popisuje v centimetroch. Úplné skrátenie hrdla maternice sa nahmatá ako tenká, hladká bránka okolo naliehajúcej časti hlavičky.

Otvorenie bránky sa zisťuje tiež vaginálnym vyšetrením. Plné otvorenie je na 10 cm. Skracovanie hrdla a otváranie bránky sa vyšetruje pomocou prstov než presným meraním.

Popis

Pri každej kontrakcii sa popisuje frekvencia, doba trvania, intenzita a interval.

Každá kontrakcia má tri fázy:

 • crescendo- je to obdobie, kedy kontrakcia začína a naberá na svojej intenzite
 • vrchol- obdobie najväčšej intenzity
 • decrescendo- obdobie, kedy sa znižuje, klesá sila kontrakcie
 • Frekvencia
  • Frekvencia kontrakcií je čas od začiatku jednej kontrakcie do začiatku druhej kontrakcie. Kontrakcie vyskytujúce sa častejšie ako každé 2 minúty výrazne zhoršujú zásobovanie bábätka kyslíkom.
 • Doba trvania
  • Je to čas, ktorý uplynie od začiatku do konca jednej kontrakcie. Udáva sa v sekundách. Kontrakcie, ktoré trvajú dlhšie ako 90 sekúnd zhoršujú taktiež zásobovanie bábätka kyslíkom.
 • Intenzita
  • Intenzita je sila kontrakcie. Sila kontrakcie môže byť silná, stredná a mierna. Pri silných kontrakciách sa tvrdosť maternice prirovnáva k tvrdosti čela.
 • Interval
  • Interval je obdobie, v ktorom je maternica relaxovaná, teda čas medzi kontrakciami. Krvný prietok od matky ku placente počas kontrakcie klesá. Počas každého intervalu sa prietok krvi obnovuje a dieťatko tak má dostatok kyslíka.

Patologické sťahy maternice

U 25% pôrodov sú prítomné poruchy kontrakcie. Kontrakcie môžu byť príliš rýchle alebo pomalé. Ďalej môžu mať slabú alebo nadmernú intenzitu. Existuje mnoho porúch, ktoré sú v dnešnej dobe popísané. Patológia kontrakcií sa zisťuje pomocou CTG. CTG záznam upozorní pôrodníka na patologické kontrakcie, lekár musí konať rýchlo, pretože hrozí ohrozenie plodu.

Správne dýchanie pri pôrode

Pri kontrakcii v prvej dobe pôrodnej, tzv. otváracej, môže mať rodička dojem zovretia celého tela. Niekedy aj vedome zovrie ruky v päsť, kričí a panvové dno je kŕčovito stiahnuté.

V tomto prípade je potrebné nechovať sa intuitívne, ale práve pri kontrakcii sa pokúsiť telo uvoľniť a bolesť4 pokojne predýchať dlho nádychom do bruška a opäť pokojným výdychom. Pri zadržiavaní dychu a v kŕčovitom zovretí dochádza k pomalému otváraniu krčka maternice a prvá doba pôrodná sa týmto spôsobom zbytočne predĺži.

V poslednej fáze kontrakcií je naopak potreba dýchať rýchlejšie a plytko. Môže sa stať, že sa žena predýcha a to môže viesť ku kŕčom (napr. v končatinách) a teda k ďalšej bolesti.

Pri pôrode samotnom žena opäť dýcha hlbšie a po dobu tlačenia dych zadrží, potom opäť pokojne vydýchne.
Pre zmiernenie bolestí môže lekár počas pôrodu podať tlmiace prostriedky, napr aplikovať epidurálnu analgéziu24 .

Pokiaľ nastávajúca mamička pocíti pravidelné kontrakcie pred 38. týždňom tehotenstva, mala by vždy okamžite navštíviť svojho ošetrujúceho lekára - gynekológa, alebo odísť priamo do najbližšej nemocnice alebo pôrodnice.

Použité zdroje

 1. http://www.klub-maminek.cz/articles/view/kontrakce/porod
 2. http://www.rodicka.cz/kontrakce-pred-porodem-jak-poznam-kontrakce/
 3. http://galenus.cz/clanky/zdravi/tehotenstvi-porod
 4. https://web.archive.org/web/20160409132000/http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/tehotenstv...
 5. http://www.fertility.sk/tehotenstvo/problemy-v-tehotenstve.html#kontrakcie
 6. http://www.gyneka.sk/gyneka/gynekologicko-porodnicka-ambulancia/osveta/tehotenstvo
 7. Gloria Leifer. Úvod do porodnického pediatrického osetřovatelství.Grada Publishing, Praha. 2004
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s kontrakciami

Máš skúsenosť s kontrakciami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť