Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
shilou
29. jún 2017
449 

Tengerszem (morské oko)

Krásny slnečný letný deň ako stvorený na výlet nám predsa nemohol újsť. Keď sme naposledy boli v Maďarsku v Sárospataku sa kúpať, zahliadla som informačnú tabuľku aj s fotkou. Zatopený lom pripomínajúci naše morské oko. Jazero nie je prírodné, v minulosti to bol kameňolom a baňa. V roku 1997 bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu s celoročným prístupom.

Vedela som, že najbližší výlet povedie naše kroky práve tam. Ten deň práve nastal.

Odbočka v pravo nás nasmerovala na čistinku k viacerým tabúľ.

Drevenné odpočívadlá, ohnisko, dokonca aj staršie detské ihrisko.

Pôvodne auto malo ostať tu. Manželský pár z Ke sa práve vracal naspäť, neváhali sme sa opýtať na cestu. Ešte dobre, že tak. Po maďarsky okrem poďakovania nevieme nič. 

"Môžete ísť ďalej s autom.  Je tam síce závora, ale je tam otvorené. Nádherné miesto."

Potešili sme sa, ale zároveň čo ak sa brána zatvorí? Ďalej už po vlastných zvládneme. Krásny lesík sme prešli raz-dva a zabočili sme do prava.

Zobrazila sa nám takáto krásna scenéria. Niečo úžasné a zároveň výnimočné.Cesta viedla až hore, aj na fotke je zobrazená.

Uvideli sme aj tú závoru, ale keby bola aj náhodou zavretá, dala by sa obísť bez problémov. Autá nás obehovali a posledovali sme, kam idú zaparkovať. Zdalo sa to dosť ďaleko, tak sme sa vrátili po auto. Vyviezli sme sa hore kopcom poľnou cestou až hore. Zaparkovaných áut tam bolo viac, tak sme nemali obavy.

Pohľad od zaparkovaného auta smerom nadol. 

Po ceste ma pobavil na pravej strane drevenný záchod...v lese. Také nezvyčajné. Cesta bola do kopca, ale v pohode tam vyšli aj cudzie deti. Naším tempom za 15 minút.

Dookola divé čerešne, černice a hroznové sady. Nádherný výhľad. Nevedeli sme odhadnúť náročnosť cesty, preto sme deti nebrali. Nabudúce už pôjdu s nami.

Sme hore na mieste. Fantastické. 

Dookola oplotené, s lavičkami, ohniskom, jednoducho krása.

Oddych padol práve vhod.

Upútal nás dav ľudí dole pri rieke.

Preskúmať, to bol náš cieľ. Vybrali sme si náučný chodník s množstvom zastávok a posedení. 

Jaskyňa bola po ceste.

Celý okruh bol niečím výnimočným.

Cestu k vode sme našli. Jupí.

Čerstvý studený vzduch zavial. 

Nabudúce na túto expedíciu zoberieme aj naše deti. Ja som bola týmto miestom učarená. 

#tip_na_vylet