DM podcast: Neprestávajme byť ľuďmi.
„ ...to, že sa staneme mamou, otcom alebo v našom živote žijeme v akejkoľvek inej role neznamená, že prestávame byť človekom."
Milé ženy,
máme obrovskú radosť, že téma vzťahu materstva a duševného zdravia vzbudzuje čoraz väčší záujem verejnosti.
Je dôležité hovoriť aj o náročnejších stránkach materstva, o únave, osamelosti, tlakoch aj obavách. Pretože duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické.
Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou najnovšieho podcastu DM Slovensko.Veríme, že rozhovory ako tento pomáhajú prelomiť tabu a inšpirujú mamy, aby sa nebáli hovoriť o svojich pocitoch a potrebách.
Akými farbami hrá tvoje materstvo?
Aj táto otázka zaznela na festivale Kruhy, ktorý organizovali Kúpele Sliač a o.z. Zdravá krajina ako sprievodné podujatie k odbornej Gestalt konferencii s názvom Tvoriť kruhy v sobotu 3. mája.
Odpoveďami žien rôznych generácií bola postupne vytvorená farebná koláž, ktorú vidíte v úvodnom obrázku. Áno, materstvo a jeho prežívanie je rôzne pre každú z nás.
Milé ženy, chceme vás podporiť v tom, že je to tak normálne a v poriadku. Je v poriadku mať to rôzne a je v poriadku, dokonca potrebné o tom hovoriť ♥️.
Navštívte náš web a dočítajte sa viac o tom, čo sa na festivale Kruhy v našom VyDuMamkovskom stánku dialo a čo sme si odtiaľ odniesli.
Sme tu pre vás
Tím Vysmiatej Duše Mamky
Bez podpory to nejde
Za každým balíčkom, ktorý prináša úľavu, pochopenie a povzbudenie čerstvým mamám, stojí niekto, komu záleží.
Ďakujeme za DHL Express Slovakia, že im záleží. Vďaka ich podpore sa naše Kontrastné kartičky materstva dostávajú s ľahkosťou dnes už do 26 pôrodníc po celom Slovensku.
Milé ženy (a muži), ak aj vy veríte, že duševné zdravie žien po pôrode si zaslúži viac pozornosti a podpory, pridajte sa k nám. Pomôcť môžete aj prostredníctvom 2 % z dane (ak ste požiadali o odklad, svoje 2% viete asignovať do 30.6.2025).
👉 Viac informácií nájdete TU.
Ďakujeme
Nie je pre vás téma 2% z dane aktuálna? Pomôcť môžete rôzne:
📌Pravidelným či jednorázovým finančným darom
🗣️ Mlčanie je výkrik
➡️ Niekedy máme dni, keď sme podráždení, mlčanliví alebo vzdialení. A ľudia okolo nás – partner, kolegovia, kamaráti – si to často berú osobne. Ale čo ak je skutočný dôvod úplne inde? A čo ak práve ticho šíri tú najťažšiu atmosféru?
🧪 Emócie sa prenášajú ako vírus – šťastie i negativita sa šíria cez vzťahy až na tri stupne kontaktu.
🧠 Mozog prirodzene zrkadlí emócie druhých vďaka „zrkadlovým neurónom“. Dlhodobé skrývanie pocitov vedie k vyššiemu kortizolu a vyčerpaniu.
📉 Nálada šéfa ovplyvňuje výkonnosť jeho zamestnancov. Otvorené pomenovanie pocitov zlepšuje vzťahy.
❓ Otázky pre vás:
Čo práve teraz vo vás dozrieva, ale ešte nebolo vyslovené?
Zdieľania - časť IV.
Milé ženy,
nie každá z nás vstúpi do materstva s pocitom radosti. Niekedy ho sprevádza bolesť, trauma, výčitky a ticho, ktoré dusí.
Prečítajte si príbeh Ľubky - otvorene rozpráva o pôrode syna, pri ktorom systém zlyhal na plnej čiare a zanechal v nej pocit hanby a neschopnosti.
Je to príbeh o vyčerpaní, výčitkách, ale aj o ceste k sebe a o nádeji, že to raz bude lepšie ♥️.
Traumatizujúca pôrodná skúsenosť, nech je akokoľvek stará, dokáže v nejakej forme zasahovať do aktuálneho života a prežívania. Ak cítite, že niečo z vášho pôrodného zážitku ostalo nevypovedané, povedzte o tom svojej blízkej osobe, alebo zvážte vyhľadanie odbornej pomoci aj prostredníctvom kontaktov v tejto sekcii.
Sme tu pre Vás
📉 Keď sa vám všetko rúca, možno sa to práve začína budovať nanovo...
👉 „Prišla som o prácu. Neviem, čo ďalej. Všetko, čo som budovala, je preč.“ To, čo považovala za koniec, sa časom ukázalo, že to bol začiatok niečoho úplne nového. Rozpadol sa vám vzťah, prišli ste o prácu, alebo ste zistili, že „istota“ bola len ilúzia? V čase chaosu sa totiž rodí najväčší rast. V ekonómii to nazývame kreatívna deštrukcia – bez starého nemôže vzniknúť nové.
🧬 Podľa Schumpeterovho modelu, inovácie v čase krízy zvyšujú odolnosť a vedú k dlhodobému rastu.
🧠 Ľudia, ktorí sa neboja neúspechu, majú až o 40 % vyššiu schopnosť adaptácie. Malé pokroky po páde dramaticky zvyšujú motiváciu a pocit zmysluplnosti.
❤️ Psychológovia potvrdzujú: Vnímanie pádu ako príležitosti zvyšuje duševnú pohodu a kreativitu.
🧠 Otázky, ktoré môžu zmeniť váš pohľad už dnes:
Čo by ste robili, keby ste sa nebáli zlyhania?
Milé ženy,
tešíme sa na vás už túto sobotu 3.5. v Sliači, kde sa bude konať Festival KRUHY🧘♀️🎶
👉Zastavte sa v našom Vydumamkovskom stánku – budeme maľovať materstvo všetkými farbami života 🎨, aj tými vašimi, a to priamo na maliarske plátno, čím vznikne už štvrtá koláž tohto druhu.
(👶🤱Vítané sú aj deti, v našom stánku, ale aj na celom podujatí.)
Tím Vysmiatej Duše Mamky
#materstvo #festivalkruhy #sebarozvoj #dusevnezdravie #komunita
Obrázok Unsplash Mel Poole
Kto sa stará o tých, ktorí sa starajú o nás?
Milé ženy,
pri pomáhajúcich profesiách často vzniká mylný pocit, že ide o superhrdinov, ktorých duševné zdravie musí byť v tej najlepšej kondícii. 🦸♂️
Vychádza sa z predpokladu, že ak majú vzdelanie a vedomosti a pomáhajú iným, musia vedieť pomôcť aj sebe, alebo sa ich duševná ťažoba v nejakej podobe vôbec nemôže týkať. Skutočne?🤔
Pomáhajúca práca je krásna, no dokáže poriadne vyčerpať. Lekári, sestry, psychológovia, záchranári, hasiči... Každý deň dávajú zo seba veľa – energiu, empatiu, čas. Aj keď máme vedomosti o tom, čo všetko pomáha duši, nie vždy to vieme aj žiť.
Pozrite sa s nami na to, prečo je starostlivosť o seba základom toho, aby sme mohli byť oporou druhým. A zistite, čo pre svoju pohodu robia aj pomáhajúce VyDuMamky 🙂
🎭 Keď potlačíte smútok, potlačíte aj radosť
☕ Mama dvoch detí, pracujúca žena, ktorá si každý deň opakuje: „Nemám čas cítiť sa zle. Ideme ďalej.” Úsmev na tvári, ale večer – keď všetci zaspia – ticho, únava, prázdnota. Nepripustila si smútok po konflikte so sestrou. Nepovzdychla si, keď ju manžel bez slova odignoroval. A tak potlačila aj radosť z malých víťazstiev. Aj vďačnosť. Aj smiech. Roky potláčala smútok, aby bola silná.
🧠 Výskum z Harvardu ukázal, že potláčanie emócií zvyšuje stres a vedie k nižšej schopnosti riešiť problémy.
💓 Neidentifikované emócie sa ukladajú do tela – čo môže prispieť k psychosomatickým ochoreniam.
🔄 Ľudia, ktorí sa naučia emócie pomenovať a prijať, sú šťastnejší a emočne stabilnejší.
💬 Otázky, ktoré si môžete položiť už dnes:
Čo sa vo mne práve teraz deje – a kde to cítim v tele?
S kým sa stretneme 3. mája v Sliači? 💛
Milé ženy,
vytiahnite kalendáre a krúžkujte, pretože veľká vec sa chystá v sobotu 3.5.2025☝️
Festival KRUHY nebude len tak hocijaká udalosť. Bude to deň, keď sa v kúpeľoch Sliač stretne ľudskosť, humor, trocha ticha ale aj poriadna dávka hudby (lebo balans, že áno?). 🧘♀️🎶
Príďte si oddýchnuť, inšpirovať sa a možno sa aj trochu pobaviť na vlastný účet – tak ako Matej Makovický, ktorý o vlastnej ceste psychoterapiou hovorí s nadhľadom a humorom. Spolu s ním sa môžete tešiť aj na Adelu Vinczeovú, Katku Koščovú či Barboru Marekovú z podcastu Ľudskosť.
Tešiť sa môžete aj na nás ☝️💃
👉Zastavte sa v našom Vydumamkovskom stánku – budeme maľovať materstvo všetkými farbami života 🎨, aj tými vašimi, a to priamo na maliarske plátno, čím vznikne už štvrtá koláž tohto druhu.
Zdieľania - časť II.
Milé ženy,
toto je druhý príspevok zo série Zdieľania. Prinášame vám v nej príbehy žien, ktoré sa rozhodli podeliť o svoje pocity a zážitky, aby žiadna žena nemala pocit, že je v tom sama.
Aj Ivana z Mumsjurney si prešla popôrodnou depresiou. ,,Bezo mňa by im bolo lepšie,” znelo neraz v jej hlave.
Aký bol celý jej príbeh? Dočítate sa tu.
Pamätajte, vyhľadať pomoc nie je zlyhanie, ale prejav sily.
Sme tu pre vás v našej poradni tu na Modrom Koníkovi, alebo nás môžete kontaktovať mailom - viac na našom webe.
Zdieľania - časť I.
Milé ženy,
život prináša rôzne situácie a naše prežívanie môže byť tiež rôzne. A tak je to v poriadku.
Chceme, aby sa každá žena cítila pochopená a aby vedela, že hľadať pomoc nie je zlyhanie, ale prejav sily.
Toto je prvý príspevok zo série Zdieľania. Budeme vám v nej prinášať príbehy žien, ktoré sa rozhodli podeliť o svoje pocity a zážitky, tie jemné aj tie temné.
Prajeme vám, aby ste si v nich našli vždy to, čo práve potrebujete.
Báseň z vizuálu napísala mama Dana, ktorá si prešla popôrodnou psychózou. Celý jej príbeh si môžete prečítať tu.
Novinky v pôrodniciach: Pomoc pre ženy na dosah
Na známosť sa dáva, že od minulého týždňa nájdete naše Kontrastné kartičky materstva už aj v pôrodnici v Trnave20 a v Skalici11.
Kontrastná kartička materstva je síce malá, no dokáže byť veľkou podporou v momentoch, kedy sa žena po pôrode necíti len dobre.
Nájdete v nej všetky dôležité informácie týkajúce sa možného prežívania vašich dní po pôrode, či neskôr v priebehu materstva:
Kompletný zoznam pôrodníc a ďalších miest, na ktorých sú pre vás Kontrastné kartičky materstva k dispozícii nájdete na našom webe Kontrastná kartička materstva - Vysmiata Duša Mamky.
Ako sa naozaj máte, milé ženy?
POSLEDNÉ DVE VOĽNÉ MIESTA na hodinovej podpornej skupine vedenej psychologičkou Mgr. Ankou Hubčíkovou.
V stredu 26. marca o 10.00.
Pre prihlasovanie a viac info kliknite na https://www.vydumamky.sk/potrebujem-pomoc/pre-seba/podporna-skupina/.
Podporná skupina bude prebiehať cez platformu na videohovory google meet.
Tešíme sa na vás.
Tím Vysmiatej Duše Mamky
🎯 Ako na lepší deň?
Milé ženy,
ako môžeme každý deň zažívať o niečo lepší deň?
Možno vám to bude znieť šialene: venujte si každý deň aspoň 15 minút len pre seba.
Čooo? Popri deťoch, domácnosti, práci? 🧐
Ale verte, práve preto to potrebujeme.
✅ Prečo?
Lebo ak sa denne postaráme o seba - svoje telo, myseľ a dušu, budujeme svoje sebavedomie, vnútornú silu a psychickú pohodu. A keď príde ťažký deň (a že ich je dosť), budeme pripravené a odolnejšie.
Ja tomu hovorím protokol – zoznam činností, ktoré ma držia nad vodou a cez ktoré si budujem pevnejšie základy pre zvládanie tých náročnejších chvíľ.
Ako sa naozaj mám?
Milé ženy,
doprajte si čas pre seba a príďte sa s nami podeliť o svoje aktuálne prežívanie.
Hodinová podporná skupina bude vedená psychologičkou Mgr. Ankou Hubčíkovou.
Uvidíme sa v stredu 26. marca o 10.00.
Pochybovali ste niekedy o svojich kvalitách?
Ako to máte v materstve?
Pomáhajú vám nevyžiadané rady?
Toto sú témy zajtrajšej podpornej skupiny Vysmiatej Duše Mamky.
🕙Posledné voľné miesta - už ZAJTRA 27.2.2025 o 10:00.
Stretnutie trvá 60 minút a vedie ho psychologička Mgr. Anna Hubčíková.
📩 Ako sa prihlásiť a viac informácií nájdete na našom webe Podporná skupina - online - Vysmiata Duša Mamky.
Tešíme sa na vás
Tím Vysmiatej Duše Mamky
Je prosba o pomoc zlyhaním?
✅Raňajky
✅Navarený obed
✅Ja “opeknetá” (špirála, obočie a dovi-dopo 💃)
✅Doobedná prechádzka - bez kočíka
✅Moje každodenné 5” čítanie
✅Telefonát s dedkom cez video
Som dobrá mama?
Mala by si to robiť inak.
Prečo to neskúsiš takto?
Sprav to takto, to bude lepšie.
…
Som vôbec dobrá mama?
Nemala by som to zvládať lepšie, byť empatickejšia, pokojnejšia....?
Pôrod - najkrajší zážitok v živote?
Milé ženy,
dnešný text je malou pozvánkou do ubolenej duše ženy po pôrode, tej mojej. Zdieľam to s vami, aby ste vedeli, že každá to môžeme prežívať rôzne a že v tom nie ste sami.
*****
Pripravovala som sa a myslím, že svedomito. Veľa som čítala. Na webe aj v sebe. Chodila som pravidelne cvičiť, absolvovala predpôrodné kurzy, precvičovala dýchanie, rozprávala sa so svojim bábätkom, vizualizovala…
Patrím medzi tie šťastné ženy, ktoré o pôrode a jeho detailoch vedia rozprávať takmer okamžite po ňom, a to bez silnejších ťaživých pocitov. (snáď len o tej poslednej polhodine, kedy som sa úprimne bála, či to s drobcom zvládneme, aj dnes hovorím so štípaním v očiach)
Vystriedali sa pri nás tri rôzne zmeny (do pôrodnice sme prišli pred pol piatou ráno, synček prišiel na svet už počas nočnej šichty) a všetci boli profesionálni a príjemní; asistent, ktorý vymýšľal rôzne polohy a cviky, aby sa drobec konečne rozbehol tým správnym smerom, vľúdni a povzbudzujúci lekári aj sestry.
Ako fungujú mailové poradne ?
= 57 podporených žien a 1 muž cestou písaných slov v minulom roku.
13 z nich zaznelo práve v Poradni o ženskej duši po pôrode.
Konkrétne tu na Modrom koníku👉Poradňa o ženskej duši po pôrode je od začiatku našej spolupráce už cez 60 príbehov, cez ktoré ste zdieľali svoje prežívanie. V niektorých sa možno aj vy sami nájdete.
Všade počujeme a aj my sami to tvrdíme, že je veľmi dôležité o svojom prežívaní hovoriť. Nahlas. S blízkymi či s odborníkmi.
Ako potom môže fungovať pomoc cez písané slovo?
Dostať sa k tomu, že pred sebou nahlas pomenujete, že sa nemáte až tak dobre, môže byť dlhá cesta. Ďalší čas zaberie nájsť poslucháča, bezpečné miesto.
Ako to máte vy u vás doma?
Milé ženy,
aj keď záujem mužov o čerpanie tzv. otcovskej (rodičovskej) dovolenky stúpa, stále je Slovensko krajinou, kde drvivá väčšina detí trávi svoje prvé tri roky doma prevažne s mamou. To okrem iného znamená, že v rodinách s deťmi do troch rokov o asignáciu dane budú žiadať prevažne muži. Veľmi zjednodušene povedané samozrejme.
Notárska komora Slovenskej republiky už zverejnila zoznam organizácií, ktoré sú tento rok oprávnené prijímať 2% z daní z príjmov.
💡☝️ Každý, kto chce asignovať svoj podiel dane z príjmu, musí požiadať svojho zamestnávateľa do 15.2. resp. 17.2. o ročné zúčtovanie dane.
Ak vy sami nemôžete asignovať, skúste inšpirovať ostatných ✨.
Možnosť darovať 2 % z dane je malým, ale dôležitým gestom, ktoré pomáha organizáciám robiť veľké veci ☝️.
Dnes, 23. apríla, si pripomíname Svetový deň duševného zdravia detí a adolescentov 🏥.
V Nadácii Spolu s odvahou nám záleží na tom, aby sa každé dieťa mohlo cítiť psychicky silné a šťastné.
V roku 2023 sme aj vďaka vašej podpore a pomoci poskytli 3866 terapeutických hodín deťom v nemocnici, v školách, v tábore či na workshopoch. Pomáhali sme im prekonávať náročné životné situácie, získavať stratené sebavedomie a rozvíjať zdravé návyky. Cieľom našich programov je napĺňať dni detí radosťou a zážitkami a dodávať im odvahu, aby sa dokázali vyrovnať s výzvami života 🙌.
Spoločne dokážeme urobiť pre duševné zdravie detí ešte viac!
📍Podporte prácu našej nadácie a pomôžte nám poskytovať deťom potrebnú pomoc.
📍Staňte sa dobrovoľníkom a venujte deťom svoj čas a pozornosť prostredníctvom našich programov.
📍Rozprávajte sa s deťmi o duševnom zdraví a buďte im oporou.
📍Buďte všímaví k svojmu okoliu a všímajte si deti, ktoré potrebujú pomoc.
Každý z nás môže prispieť k tomu, aby sa deti cítili psychicky silné a šťastné🍀.
prajem vám krásne ráno!
anketa <3 na čom ste sa naposledy dobre zasmiali?
#dusevnezdravie #liga_za_dusevne_zdravie