avatar
diamand2326
Správa bola zmenená    21. jún 2026    

Ahojte, kto ste boli v Gdansku, z letiska ste ako išli do mesta? Viem, že chodí bus 210 na stanicu, aj Bolt sa dá, len som zvedavá na skúsenosti. Ďakujem 🙂

avatar
stanislavh98 založila diskusiu
21. jún 2026    

Máte skúsenosti s liekom Ozempic na chudnutie?

Zdravím užívam od obvodného lekára injekcie na chudnutie ozempic začínam na dávke 0.25mg a mám 136kg už tretí týždeň užívam tie injekcie raz do týždňa a ešte som vôbec neschudol a nemal som vôbec žiad

#dm_letnapohoda
Letí, letí, všetko letí, čo má krídla, všetko letí.
Vložka letí! 🧚‍♀️🧞‍♀️🪂☄️🐦‍🔥
Vždy pripravení na letnú pohodu!

KEĎ VÁM BROKOVNICA VEZME TVÁR, ALE DUCH NIE: PRÍBEH CONNIE CULPOVEJ, KTORÁ SA POSTAVILA PEKLU A ODPUSTILA

Viete, čo je horšie než strata tváre?

Strata nádeje.

Connie Culpová však nikdy nestratila nádej. Ani vtedy, keď jej manžel namieril brokovnicu priamo na jej tvár a stlačil spúšť. Ani vtedy, keď sa jej vlastné telo stalo väzením, v ktorom zostali len čelo, viečka, pera a brada. Ani vtedy, keď deti na ulici pred ňou utekali a kričali, že je monštrum.

septembra 2004 sa jej život zmenil na nočnú moru. Thomas Culp, muž, ktorého milovala, muž, s ktorým viedla krčmu v malom mestečku Hopedale, vystrelil. Nie na neznámeho nepriateľa. Na ňu. Na svoju ženu. Na matku svojich detí.

Potom obrátil zbraň proti sebe.

On prežil s ľahkými zraneniami.

Ona? Ona stratila všetko. Nos, líca, podnebie, zrak v jednom oku. Jej tvár prestala byť tvárou. Stala sa mozaikou bolesti, úlomkov kostí a brokov, ktoré sa jej zavŕtali do mäsa. Dýchala cez hadičku. Jedla cez sondu. Pozerala sa do zrkadla a nevidela tam seba.

Videla tam cudziu ženu. Znetvorenú. Zlomenú.

A potom prišli operácie. Tridsať operácií za štyri roky. Chirurgovia brali kusy jej rebier, aby vytvorili nové líca. Z nohy jej vyrezali kosť na hornú čeľusť. Z jej stehien sťahovali kožu na štepy, ktoré mali zakryť to, čo zostalo po výbuchu. Každý zákrok bol bojom o milimeter normálnosti. Každé prebudenie z narkózy bolo stretnutím s realitou, ktorá stále nebola jej.

Ale Connie sa nevzdala.

Pretože ak sa vzdáte, kto potom bude bojovať za vás?

Jej manžel dostal sedem rokov. Sedem rokov za to, že jej vzal tvár. Sedem rokov za to, že z nej urobil niekoho, pred kým deti utekajú. Sedem rokov za to, že jej ukradol vône, chute, dotyky, obyčajné radosti, ktoré my berieme ako samozrejmosť.

A Connie? Connie čakala. Nie na pomstu. Nie na ospravedlnenie. Čakala na zázrak.

A ten zázrak prišiel 9. decembra 2008.

Vtedy sa na Cleveland Clinic začala operácia, aká v Spojených štátoch ešte nikdy neprebehla. Dvadsaťdva hodín. Dvadsaťdva hodín, počas ktorých doktorka Maria Siemionowová a jej tím robili niečo, čo znelo ako sci-fi. Vzali tvár ženy, ktorá zomrela, a dali ju Connie.

Volala sa Anna Kasperová.

Nepoznali sa. Nikdy sa nestretli. Ale Anna dala Connie viac, než by jej mohol dať akýkoľvek žijúci človek. Dala jej šancu. Dala jej novú tvár. Dala jej nádej.

A Connie? Connie sa musela znova učiť žiť. Znova chodiť. Znova rozprávať. Jej mozog sa musel prepojiť s tvárou, ktorú štyri roky nemal. Zabudla, aké je to dýchať nosom. Zabudla, ako voňajú kvety, káva, dažďom zaliata zem.

Ale potom...

Potom prišiel ten moment.

Ležala na nemocničnom lôžku, unavená, zjazvená, ale živá. A zrazu zacítila vôňu. Obyčajnú vôňu. Niečo, čo pred rokmi milovala, ale zabudla, že to existuje.

Mydlo.

V tom okamihu sa rozplakala. Plakala, pretože jej nová tvár ožila. Plakala, pretože jej nos fungoval. Plakala, pretože svet opäť voňal. Plakala, pretože vedela, že Anna Kasperová jej nedala len tvár. Dala jej život späť.

O rok neskôr sa Connie postavila pred kamery. Celý svet videl jej novú tvár. Jej hlas bol slabý, ale slová boli silné. Povedala niečo, čo mnohí nechápali. Povedala, že odpúšťa svojmu manželovi.

Nie preto, že by si to zaslúžil.

Pretože ona si zaslúžila pokoj.

Odmietla nosiť jeho násilie vo svojom srdci. Odmietla, aby jej zvyšok života definovala nenávisť. Odpustenie nebolo dar pre neho. Bol to dar pre ňu samu.

„Cítim sa skvele, keď prechádzam po ulici,“ povedala.

A vedela, že to nie je lož. Bola to pravda, ktorú si vybojovala tridsiatimi operáciami, štyrmi rokmi utrpenia a odvahou, o akej sa nám ani nesníva.

Connie Culpová zomrela v roku 2020. Vo veku 57 rokov. Bola najdlhšie žijúcou pacientkou s transplantovanou tvárou na svete. Dvanásť rokov s tvárou Anny Kasperovej. Dvanásť rokov života, ktoré jej nikto nemohol vziať.

A viete, čo je na tom najsmutnejšie aj najkrajšie?

Že nikdy nechcela byť symbolom. Nikdy nechcela byť medicínskou históriou. Chcela len jediné: vojsť do miestnosti bez toho, aby pred ňou deti utekali. Chcela cítiť vôňu mydla. Chcela byť obyčajnou ženou s obyčajným životom.

Ale stala sa niečím viac. Stala sa dôkazom, že ľudský duch je silnejší než brokovnica. Silnejší než nenávisť. Silnejší než smrť.

A navždy zostane spojená s Annou Kasperovou – ženou, ktorú nikdy nestretla, ale ktorá jej darovala to najcennejšie, čo mala.

(3 fotky)
avatar
felindaOverená organizácia
21. jún 2026    

❤️zo života v zariadení ❤️ minulý týždeň nám prišli veci z charity do charity. Triedime, rozdeľujeme…. A môj otec si ide vlastnú krasojazdu 😀

Ahoj, žienky prosím Vás ktorá ste to riešila alebo pracujete ako geodet a stretla ste sa s tým. U nás sú pozemkové úpravy, mám viac podielov na rôznych parcelách no chcela by som aby mi to zlúčili do jednej ale do jednej tej ktorú aktívne obhospodarujem, celkovú výmeru mám 2076m2 a parcela na ktorej hospodarim má len 1512m2 čiže vymerov by sa to dalo. Potrebujem od vás poradiť ako formulovať žiadosť a či tú žiadosť mám poslať projektantom alebo na odbor pozemky a lesy ďakujem.

avatar
tina356 založila diskusiu
21. jún 2026    

Ako sa vysporiadať s toxickým vzťahom s matkou?

Dobrý deň moja matka sa so mnou prestala rozprávať,opytam sa jej neodpovie iba sa na mna jeduje..... Som vyčerpaná , dakedy uz aj skebram o pozornosť...u ocina to mam ako tak okay ....je to tu dosť to

avatar
evazhoufova založila diskusiu
21. jún 2026    

Neočakávaná prognóza zo Sociálnej poisťovne: Čo teraz?

Prišla mi prognóza so sociálnej poštovné do mojej dátovej schránky aj keď tam dlhodobo nežijem. Mala som za to, že som odhlásena, keď som odchádzala zo svk bola som na rodičovskej dovolenke.

avatar
mimusina založila diskusiu
21. jún 2026    

Má moje dieťa hemeroidy? Ako na ne reagovať?

Pekný večer dievčatá, prosím poraďte🙏7r dcéra mi hovorí že má na ritke pupak a trošku ju boli, tak som pozerala nič som najskôr nevidela. Pozerala som ešte raz a pri konečníku som jej našla taký výras

#dm_letnapohoda
Letné posedenie na terase s novými nechtami spríjemní voňavý odlakovač .

avatar
marienka767 založila diskusiu
21. jún 2026    

Má Hamiltonov hmat v 38 týždni účinok?

Ahojte, dnes mi porodnicka urobila hamiltona ( na moje poziadanie, dohodli sme sa) som na volny prst , vobec ma to nebolelo ani som to necitila, len sa vyjadrila, ze to bol taky onicom hamilton, kedze

avatar
nikolanikolanikola založila diskusiu
21. jún 2026    

Test Women Secret: Znamená meškanie tehotenstvo?

Ahojte, myslíte že to je duch ? Mešká mi 4 dní a dnes večer som už nevydržala a urobila test ...

Baby poradte nieco fajn pre deti do 10 rokov tak cca, co ich vonku schladi, pripadne aj dospelych… a co ma financne nezruinuje. Bazen zatial neprichadza do uvahy

avatar
zuzulienocka78 založila diskusiu
21. jún 2026    

Ako využiť doma dopestovanú levanduľu?

Ahojte 🙂 Tento rok sa mi konečne aj rozrástla, aj krásne kvitne. Na čo ju využívate? Ideálne nejaké konkrétne veci, inšpirácie - mimo vrecúšok do skríň. Tie si robievam 🙂 Ďakujem.

Sezóna otvorená v Thermal Lipany

Chcem sa spýtať ma niekto skúsenosti zo zariadením Samsung?

Mám veľký televizor uhlopriečka 216 cm s tým že uz 4krat som mal v oprave menila sa riadiaca jednotka v ramci zaruky a pár dní do zadu mi skončila záruka 24 m a včera doobeda mi začali na obrazovke čierne škvrny a zároveň včera parcminut po mi začal blbnúť aj telefon Samsung Z fold 6 ( ešte v záruke)
Hned včera som kontaktoval aj podporu Samsung ale rovno ma odbili že nedávajú žiadne výnimky po skončení zaruky a ponúkli mi kupón na 15% cna nové zariadenie ale toto nepotrebujem.
Neverím že nemajú v sebe niejake súčiastky keď hneď pár dni dni po záruke.
Toto iste mal aj známy 4 dni po záruke mu prestal fungovať telefon .
Príde mi to divné a chcel by som počuť názor aj od Vas nakoľko idem dávať podnet aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Baby jedna rýchla otázka… čo je to?

(2 fotky)
avatar
neviete založila diskusiu
21. jún 2026    

Zoznamovanie na Tinderi: Biznis alebo skutočné vzťahy?

Celé je to biznis. Myslite na to, keď ste tam. Realita je vonku, v kaviarni, v obchode (napr. Jednota v Martine), v posilke, v práci, v lese na turistike ... Nie na internete. Povinne pozrieť: <<you

avatar
bubinka12 založila diskusiu
21. jún 2026    

Môže byť zvracanie a únava príznakom kiahní?

Ako sa u vás prejavili kiahne?myslím okrem výsypu.Syn má v triede kiahne cca 2 týždne tam úradujú(on bol doposiaľ bez príznakov),dnes ráno zvracal a je veľmi ospalý,unavený.Teplotu nemá.Môže to byť pr

Baby, ktoré kojíte... čo v tomto teple robiť? My ráno mliečko z jedného prsníku aj odsávame, z druhého papa. Počas dňa aj večer sa kojime, plus papame aj nejake prikrmy, drobnosti ako chrumky, kapsicky, vypije aj cca 250ml flasku vody za den. Ale ja pijem extremne vela vody (nemam problem len tak exnut 0,5 litrak naraz ked idem okolo kuchyne), plus v tychto horucavach sa mi brutalne nalievaju prsia, viac odsavat nechcem, ponukam prsko na kojenie dost casto. Ako to prezit? Kojit sa iste budeme aj nadalej (mala bude mat rok za par tyzdnov). Dake chladive naplasti alebo pit menej vody alebo?

#dm_letnapohoda milujem relaxovať pri maľovaní a oddýchnem si pri ňom a pomáda mi dopraje super pocit pri maľovaní vonku na slniečku.

avatar
d_ivana založila diskusiu
21. jún 2026    

Aká je hĺbka toboganových bazénov v Senci?

Ahojte, vie niekto z vás, aké hlboké sú v seneckom Aquaparku bazény, do ktorých vedú tobogany? Našla som hĺbku sedacích a plaveckých bazénov, ale tých toboganových nie. Nepotrebujem hĺbku presne na me

avatar
markus444 založila diskusiu
21. jún 2026    

Kto má Poco X8: Akú máte skúsenosti s výdržou batérie?

Dobrý deň , rád by som sa spýtal, kúpil som pred 4 dňami úplne nový poco X8 pro 12GB rám a cez 500 GB úložisko . Chcem sa spýtať mobil má 6500 mAh batériu ale výdrž batérie mi nepríde taká dobrá, ak n