Dojčenie dvojčiat

Dojčenie dvojčiat môže byť rovnako úspešné a trvať rovnako dlho ako dojčenie "mono dieťaťa". Pri mamičku, ktorá očaká dve deti je príprava na dojčenie už počas tehotenstva nesmierne dôležitá. Tu naozaj platí, že čím lepšie je pripravená budúca mamička, tým vyššia pravdepodobnosť, že dojčenie11 bude úspešné.
Dojčenie dvojčiat - bočné futbalové držanie

Na dojčenie má žena dva prsníky, takže môže dojčiť aj obe deti súčasne a môžu sa obe deti plne živiť materským mliekom. Materské mlieko sa vytvára na princípe aký dopyt, taká ponuka. Pri dojčení dvojčiat sa preto tvorí naraz mliečka viac, tak aby postačovalo pre dve deti.

Nájsť si vhodnú a pohodlnú polohu vyžaduje trochu cviku. Pomôcť s dojčením môže aj špeciálny vankúš na dojčenie, ktorý zvykne byť dlhší ako pre mono dieťa.

Je vhodné naučiť sa dojčiť dvojčatá v rovnakú dobu a súčasne. V prípade potreby ušetrí tandemové dojčenie čas, ktorý môže mamička venovať iným aktivitám a tiež jedno z detí nebude musieť čakať, kým na neho dôjde. Aj pri dojčení treba myslieť na to, že každé dieťa je samostnatný človiečik a má svoje individuálne potreby, ktoré musíme rešpektovať. V rámci režimu dňa je výborné robiť mnoho vecí pri starostlivosti o dvojčatá naraz. Spoločný režim vytvárame citlivo a postupne. A aj pri spoločnom režime, vždy sa nájdu rozdiely a každý deň bude trošku iný. Bábätká nie sú stroje, nesprávajú sa preto ako automat.
Dojčenie dvojčiat a odgrgnutie po nadojčení

Polohy pri dojčení dvojčiat

Dojčiť dvojčatá sa dá v rôznych polohách. Mamička sa musí sama rozhodnúť, ktorá poloha vyhovuej jej a a jej deťom.

Bočné futbalové držanie

Deti sú obrátené bruchom na vaše boky. Matka drží hlavy a telíčka podopiera predlaktiami. Najlepšie je dať si vankúš na kolenáh matky a dva pod ruky. Inak sa ramená rýchlo unavia a tiež nebude dieťatko kĺzať dole.

Poloha do kríža

Matka sedí vzpriamene a drží deti v kolíske. Deti ležia na matke, hlavičy majú priamo na jej hrudi. Nohy detí smerujú proti sebe, navzájom sa pretínajú v lone matky a tvoria písmeo V. V tejto polohe má matka aj očný kontakt s deťmi.

Paralelná poloha

Jedno dieťa leží v kolíske, druhému podopiera matka chrbátik. Obe deti ležia v jednom smere

Bábätká ležia paralelne k telu matky

Takmer v ľahu, bábätka ležia paralelne k telu matky

Súvisiace články

Viac o dojčení dvojčiat na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://dojcenie.wordpress.com/
  2. http://www.hallofamilie.de/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s dojčením dvojčiat

Máš skúsenosť s dojčením dvojčiat?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť