Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Materské mlieko

Materské mlieko je prispôsobené konkrétnemu dieťaťu a jeho potrebám. Jeho zloženie sa mení podľa veku a zdravotného stavu dieťaťa, podľa ročných období, dennej doby dojčenia a do istej miery aj podľa stravy dojčiacej ženy (ovplyvňuje chuť materského mlieka ). Je unikátne a nenapodobiteľné svojim špecifickým zložením, stráviteľnosťou, ako aj obsahom ochranných a rastových faktorov. Dieťaťu poskytuje ochranu pred infekciami a stimuluje jeho vývin a dozrievanie štruktúr orgánov, najmä mozgu. Obsahuje stovky zložiek. Niektoré z nich zatiaľ nevieme vyrobiť a niektoré doteraz neboli ani identifikované.

Video: Vďaka týmto radám budete dojčiť úspešne a dlho

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Radka Jakubová - laktačná poradkyňa

Ľudské materské mlieko obsahuje relatívne veľa cukrov a málo tukov a bielkovín. Väčšinu z nich srvátkových. Je veľmi dobre stráviteľné. Deti, rovnako ako mláďatá iných zvierat, ktoré rodičia nosia9 (napr. opice), dojčia prirodzene pomerne často (aj viac ako 10-20x za deň). Dojčením11 si deti ale uspokojujú aj rad iných potrieb ako len ukojenie hladu a smädu. Opakom človeka a primátov sú živočíšne druhy, ktoré svoje mláďatá skrývajú, napr. do nôr, jaskýň. Tieto druhy majú mlieko pomerne tučné a vysokokalorické a dojčia len niekoľkokrát za deň.

Zrelé materské mlieko rôznych žien

Dojčenie11 zabezpečuje dieťaťu najlepšiu výživu. Podporuje bonding2. Vzťah matky a dieťaťa je ekologickejšie a výrazne lacnejšie ako umelé mlieko5. Materské mlieko je navyše vždy "po ruke." Dojčenie znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť - chráni dieťa proti hnačkám, infekciám dýchacích ciest, močovej sústavy a stredného ucha. Znižuje pravdepodobnosť náhleho úmrtia dieťaťa v priebehu prvého roka, znižuje riziko cukrovky, nádorov, obezity a kardiovaskulárnych chorôb a prospieva rozvoju mozgu a kostí dieťaťa, pomáha dieťaťu zvládať bolesť pri choroby či zranenia.

Kolostrum

Mledzivo, čiže kolostrum je hustá žltá tekutina, ktorá je prsiami produkovaná v nepatrnom množstve ku koncu tehotenstva a potom v malom množstve (rádovo sa jedná o mililitre pri jednom dojčení) prvú hodinu po pôrode. Postupne sa behom asi dvoch týždňov zmení na zrelé materské mlieko.

Zrelé materské mlieko

Medzi hlavné zložky patria tuky. Tvoria 35-50% kalorickej hodnoty zrelého materského mlieka. Obsah tukov sa pohybuje okolo 38-45 g/l. 42% sú tuky nasýtené a 57% tuky nenasýtené. Materské mlieko obsahuje 2-3x viac cholesterolu ako mlieko kravské.

Ďalšou zložkou sú cukry, ktoré tvoria približne 40% kalorickej hodnoty materského mlieka. Obsah cukrov je 68-72 g/l. Jedná sa predovšetkým o laktózu. Ďalej je prítomná galaktóza, fruktóza a tiež prebiotická vláknina (oligosacharidy). Tá napomáha udržiavať zdravý črevný ekosystém - osídlenie tráviaceho traktu priateľskými baktériami (probiotikami) a potlačenie kvasiniek a kolifomních baktérií.

Zvyšných 7-10% kalorickej hodnoty materského mlieka tvoria bielkoviny. Ich obsah je 9-20 g/l. Medzi cicavcami sa jedná o jednu z najnižších hodnôt, takže ľudské materské mlieko má bielu až modrastú farbu. Štvrtina bielkovín materského mlieka sú protilátky. 60-80% bielkovín materského mlieka sú srvátkové bielkoviny. A to predovšetkým α-laktalbumín, laktoferín a IgA protilátky. 20-40% je kazeín (kravské mlieko má pomer opačný-20% srvátkovej bielkoviny a 80% kazeínu). Materské mlieko tiež obsahuje pomerne vysoký podiel voľných aminokyselín.

Medzi ostatné známe zložky materského mlieka patria vitamíny (predovšetkým A, D, K, C a rad B), minerály, stopové prvky (napr. železo, sodík, draslík, vápnik, horčík, fosfor, zinok, selén, chróm, meď, jód, mangán, molybdén), živé biele krvinky. nukleotidy, enzýmy (napr. lipázy, amylázy, lyzozým) a hormóny (medzi inými aj thyroidný hormón, oxytocín, prolaktín).

Tvorba materského mlieka

Tvorbu materského zvyšuje užívanie senovky gréckej11, benedikta lekárskeho alebo moringy olejodárnej2. Laktáciu naopak tlmí konzumácia šalvie a mäty.

Viac o materskom mlieku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Význam_kojení
  2. http://www.askdrsears.com/topics/feeding-infants-toddlers/bottle-feeding/comparision-formulas-and...
  3. http://www.borstvoeding.com/files/whatsinbreastmilk2.pdf
  4. http://www.nspnz.sk/neonatal/dojcenie/materskemlieko.html
  5. http://www.zdravie.sk/clanok/47386/materske-mlieko-jeho-zlozenie-a-jedinecnost
  6. http://dojcenie.wordpress.com/
  7. http://kellymom.com/bf/got-milk/basics/milkproduction/
  8. https://breastfeedingusa.org/content/article/does-your-older-baby-still-need-night-feedings-0
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s materským mliekom

Máš skúsenosť s materským mliekom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť