Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Výber kočíka pre dvojčatá alebo súrodencov

Pri výbere kočíka pre dvojčatá alebo súrodencov, narodených blízko po sebe, zvážte nasledovné faktory:

Vedľa seba alebo za sebou

Obe má svoje pre aj proti. Kočík s deťmi vedľa seba je ľahšie ovládateľný, ani jedno bábätko nie je v nevýhode, k obom deťom sa dostanete podlne a obe majú rovnaký výhľad. Ak sa rozhonete pre kočík vedľa seba, pri športovej časti je lepšie, ak sú deti oddelené prepážkou (nerušia sa, ak jeden spí a druhý bdie a tiež majú menšiu šancu robiť si navzájom zle). Pri kočíku za sebou sa všade zmestíte, deti sa navzájom nerušia (je preto vhodnejší pre súrodencov), jedno dieťa má "lepší" výhľad a je ho náročné zdvihnúť na obrubník. Pri niektorých kočíkoch za sebou sa nedá predné sedadlo polohovať do úplného ľahu, čo je potrebné pre novorodenca.

Hmotnosť kočíka

Hmotnosť kočíka je najmä pri kočíku pre dvojčatá dôležitým faktorom. Kočík budete pravdepodobne používať aj so staršími deťmi a uviesť kočík do kopca, zdvihnúť ho na obrubník alebo s ním len manévrovať, znamená manévrovať s objektom, ktorý váži hmotnosť kočíka plus hmotnosť dvoch detí.

Plastové alebo nafukovacie kolesá

S nafukovacími kolesami má kočík lepšie jazdné vlastnosti - ľahšie sa ovláda a lepšie tlmí nárazy a nerovnosti, takže je jazda pohodlnejšia aj pre dieťa. Na plastových kolieskach však nikdy nedostanete defekt.

Predné kolesá

Predné kolesá by mali byť otočné, aby ste pri každom zabočení nemuseli kočík zdvíhať. Manipulácia s kočíkom, ktorý má predné otočné kolieska je výrazne jednoduchšia ako keď má pevné. V hlbokom snehu naopak oceníte možnosť otočné kolieska zaaretovať.

Bývate v dome alebo v byte?

Ak bývate v byte, určite si pred kúpou premerajte výťah. Väčšina výťahov je pre takéto kočíky príliš úzka alebo krátka. Ak má výťah aj vnútorné dvere, zmerajte si šírku výťahu aj v tomto mieste, aby ste neostali prekvapení, že sa do výťahu s kočíkom nezmestíte. Ak máte v dome kočikáreň alebo pivnicu a plánujete tam kočík nechávať, oceníte vyberateľné tašky pre bábätká. Sú ľahšie a preto v nich odnesiete aj ťažšie dieťatko. Rátajte s tým, že každodenné skladanie a rozkladanie kočíka dá ale poriadne zabrať.

Ročné obdobie narodenia detí

Ak sa deti narodia v lete, vyberte kočík, kde sa zmestia aj vo vyššom veku zabalené vo fusakoch. Väčšina kočíkov, ktoré sú vedľa seba majú menšiu šírku ako kočíky pre jedno dieťa. V zime však vanička ochráni viac.

Skladnosť

Ak plánujete cestovať autom, treba zvážiť, či sa kočík zmestí do kufra auta. Niektoré kočíky majú možnosť jednoducho odmontovať kolesá z kočíka, čo môže pomôcť k tomu, aby sa vám do kufra zmestil. Kočíky so samostatnými vaničkami zaberú viac miesta ako vložné tašky, ale dnes už niektorí výrobcovia ponúkajú aj skladacie vaničky. Niektoré konštrukcie kočíkov umožňujú pripevniť autosedačky, čo možno oceníte pri návšteve lekára.

Súvisiace články

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s výberom kočíka pre dvojčatá alebo súrodencov

Máš skúsenosť s výberom kočíka pre dvojčatá alebo súrodencov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť