Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

vanillaskyy
25. sep 2016

@lilienkalilina mne hovorila sociálna pracovníčka ze v Trnave sa to zastavilo a je malo deti na adopciu

lilienkalilina
25. sep 2016

@rebekarebekova ahoj.zapísaný sme od 8.2015 pred nami je 26 ludí

lilienkalilina
25. sep 2016

@vanillaskyy tak pekne to išlo,a teraz stojíme už 3 mesiace

anettta
25. sep 2016

@vanillaskyy a ty si sa pytala na pestunstvo, ze aka je doba cakania?

Inak baby ktore mi viete poradit, do pestunstva idu ake deti realne? Viem ako je to podla pouciek zakonov, len ma zaujima ake deticky sa tam dostanu? Su tam aj mensie deti do jedneho roku napr? A ako je to realne s tymi navstevami biologickej rodiny? Dakujem

vanillaskyy
25. sep 2016

@anettta praveze co som sa spoznala s babami co su v TT kraji a maju pestunstvo tak čakacia doba je od zaradenia do zverenia 3-6 mesiacov.
Su to aj malé deti teda take co nie su právne voľne. Odobraté buď z bio rodín lebo v domove ale je tam aspon minimálny kontakt rodiny.

anettta
25. sep 2016

@vanillaskyy diky, a to myslis romske dietatko alebo biele?
a ake malinke sa davaju najmensie do pestunstva? nerozpravala si sa s nimi o tom? ale vy tusim chcete vacsie vsak?

vanillaskyy
25. sep 2016

@anettta my mame napísané 2-4 roky ale urcite idu do pestunstva aj do 1 roka aj biele.

fiona123
26. sep 2016

Baby prosím, ako je možné, že niekde dajú bábätko hneď z pôrodnice a niekde ide do profi rodiny? Tomuto nerozumiem a štve ma, že všade je to inak. Čo hovorí zákon? Môžu o tom rozhodovať jednotlivé detské domovy alebo podľa čoho sa riadia? Nám kolízny na ÚPSVAR povedal, že môžme len čakať, kým prebeh ne súd ohľadom osvojiteľnosti, čo podával týždeň po tom , ako sa malá narodila. Neodkladné (predtým predbežné ) opatrenie mi veľmi neodporúčal, že sa to len predĺži a že to zvyknú zamietať. Keď som sa informovala na iných miestach, tak mi každý radil, aby sme to hneď podali, že nechápu prečo nás takto informovali. Vraj právna voľnosť dieťaťa nesúvisí s osvojiteľnosťou a ak to bol anonymný pôrod, dieťa je vraj právne voľné. Nakoniec sme podali to neodkladné opatrenie. Na internete som našla, že by mali rozhodnúť do 7mich dní a na súde na informáciach mi povedali, že do 30tich dní. Prosím, kto máte čerstvé skúseností, poraďte. Ide o Bratislavský kraj.

jenoveva
26. sep 2016

@fiona123 ahoj fiona. My mame babo od februara. Ked sme sa rozhodli ze maleho berieme hned v ten den sa nam podarilo pozhanat vsetky papiere a dalsi den rano (streda) sme odniesli papiere na sud. Ten mal na rozhodnutie 7dni. vyzeralo ze uz bude rozhodnutie v piatok, ale kedze bol koniec mesiaca tak rozhodnutie bolo v pondelok.Maleho sme brali rovno s porodnice. a v maji sme mali predosvojitelsky sud a v novembri by sme mali mat definitivu.Drzim palce. Na matersku mas narok od prebratia maleho.

timi1606
26. sep 2016

@fiona123 Ahoj. My sme TT kraj a predbežné opatrenie nám schvalili do 3dní, ale kym o tom príde papier navrhovateľom aj účastníkom konania to je tak cca do 2týždňov, aspoň u nás. Naša malá bola 5mesiacov u profirodiny(nám volali až keď mala 4 mesiace) a tak nám povedali, že soc.pracovníčky urobili nejakú chybu, že ju nadali hneď na adopciu...

fiona123
26. sep 2016

Tak prečo do frasa tak na hovno informujú na urade? Mohli sme to mať dávno podané ☹ Nám v DD povedali, že nám ju dajú, keď si podáme na súd predosvojiteľskú starostlivosť, že stačí, keď to budeme mať len potvrdené a podané, netreba čakať na rozhodnutie. Avšak až po 6tich týždňoch bábätka. Potom mi kolízny povie, že to nemôžme podať skôr, ako ju súd uzná osvojiteľnou a že aby sme si ani nevybavovali potrebné dokumenty, čo je treba priložiť k žiadosti, lebo budú staré, kým bude konanie. Po mesiaci ešte nevytýčili pojednávanie na iné dieťatko, čo podával na osvojiteľnost v ten istý deň vytýčili až na január 2017. To čo je? A že dovtedy nemôžme nič robiť. Strašne som na neho nahnevaná. Je teda lehota na rozhodnutie tých 7 dní?

fiona123
26. sep 2016

@timi1606 to je hrozné, že sa takto zaobchádza s deťmi. Prečo tam pracujú ľudia, ktorí nevedia čo majú robiť a hlavne ľudia, ktorí nekonajú v prospech dieťaťa?

fiona123
26. sep 2016

A ako je to vlastne s tým, že niekde dajú bábätko pred uplynutím 6tich týždňov a niekde nie, že nemôžu. Tomu nerozumiem

erio
26. sep 2016

@fiona123 Áno je to tak niekedy je dieťaťatko držané u profi rodiny bez toho, aby bol podaný podnet na súd, že je právne osvojiteľné, niektorým deťom sa to vybavuje ihneď a iné su držené aj niekoľko mesiacov. Je to choré. Nedá sa s tým ani pohnúť, pretože súdy rozhodujú nezávisle aj od urgencii kolíznych pracovníkov. Ja poznám prípad, že až na žiadosť adoptívnych rodičov päť mesiacov po narodení, podal kolizny opatrovník žiadosť na súd aby bolo dieťa zapísané v zoznamoch, žiaľ zatiaľ je dieťa stále v profirodine a to konanie môže trvať pekných pár mesiacov, takže DD má aj právny dôvod dieťa nevydať. Kto nato dopláca? Samozrejme dieťa ale to nikoho z kompetentných netrápi, tí su už doplnil počty detí pre svojich zamestnancov. ☹

shalila
26. sep 2016

@fiona123 My sme si brali malého z nemocnice na základe predbežného opatrenia, tu má súd lehotu 7 dní na rozhodnutie od podania a to ešte nemal osvojitelnost, súd o osvojitelnosti bol až po 2 mesiacoch od narodenia a sudkyňa vravela, že to je lehota, za akú sa ešte môže prihlásiť biomatka, čiže dovtedy bolo stále riziko, že u nás neostane.

vanillaskyy
27. sep 2016

Dievčatá, v zákonníku prace paragraf 169 je presne napísané kto ma nárok na materskú/rodičovskú dovolenku. Info mam od Návratu.

vanillaskyy
27. sep 2016

Este mam otázku 🙂 do žiadosti sme dali 3-4 ročne dievčatko, chceli by sme kritéria zmeniť na dievčatko max do 2,5 roka. Sme este v príprave. Myslite ze s tym nebude problem? Zajtra idem k psychologovi a bude sa ma pytat preco sme sa tak rozhodli. Co mu mam povedat?

little_bubu
27. sep 2016

ahojte. ma niekto skusenost s predlzenou rodicovskou dovolenkou zo zdravotnych dovodov? sme v poradovniku na druhe dieta, no vychadza nam to tak velmi tesne, ze nestihneme dostat druhe pred 3 narodeninami nasho prveho. a kedy vlasnte mam nastupit do prace... v den jeho 3 narodenin alebo ked som nastupila na matersku?

vanillaskyy
27. sep 2016

@little_bubu po dovŕšení troch rokov

labudka
27. sep 2016

@vanillaskyy My sme mali tiež zmenu chceli sme 3-4 ročne a na konci prípravy sme zmenili na 1-3, to sa dá kedykoľvek zmeniť kým nie je napísaná záverečná správa, dôvod chceli sme najskôr staršie k našej 5r. dcérke ale potom sme si nechali v návrate poradiť, že je pre obe deti lepšie ak je vekový rozdiel viac ako 2 roky, a taktiež si dieťatko prinesie menej traum, čím je mladšie si lepšie na nás zvykne atď

anettta
27. sep 2016

@vanillaskyy da sa to jasne, dokonca my sme do tej ziadosti napisali ze sme este neni rozhodnuti ci adopcia alebo pestunstvo a tety nam povedali, ze to upresnime ked budeme riadne zapisani do poradovnika 🙂
a co sa Ta psycholog ma dnes pytat? ze preco chces zmenit podmienky veku? no lebo si si nastudovala, ze snad bude mat dietatko menej traum alebo co...

dia6
28. sep 2016

@tarrra Tak to je sila, že ti takto povedali na úrade. No aspoň, že si si to vybavila. Popri plate je to celkom pekné... napr. na nejakú tu dovolenku menšiu s detičkami.
Inak viem, že sa to ľahko hovorí (píše), no podľa mňa by si s nimi mala byť aspoň rok doma, samozrejme s menšiou, starší ak je predškolák, tak jasné, že musí byť v školke.
Naozaj ťa teraz potrebujú.
Prípadne si vybav aspoň nejaký skrátený úvazok ak sa dá.

jenoveva
30. sep 2016

@little_bubu narok na matersku mas 3roky. Rata sa ti to od dna nastupu na MD. Max do 6roku dietata.

lilienkalilina
30. sep 2016

baby čo vi na to? som 14 dpo

marcelarefat
30. sep 2016

@lilienkalilina Zeby druha cirka? 🙂

lilienkalilina
30. sep 2016

@marcelarefat že by, po 5 rokoch 🙂 po 4 neúspešných ivf

marcelarefat
30. sep 2016

@lilienkalilina Velmi, velmi drzi palce 🙂 🙂 🙂

lilienkalilina
30. sep 2016

@marcelarefat dakujem.

vanillaskyy
30. sep 2016

Ja mam dve bio deti takze viem co je pozitívny test, gratulujem 😘

beka22
30. sep 2016

@lilienkalilina gratulujem supéééér🙂🙂🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre