Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

bosorkabb
10. nov 2017

@marcelarefat je nádherný 😘

bosorkabb
10. nov 2017

@nikadomi krásny 😍

1jarkacu
10. nov 2017

Baby chcem sa spýtať skončili sme prípravu dostali sme aj správu a neviem dostaneme aj nejaké vyrozumenie že sme zaradení do poradovníka či ako??

bosorkabb
10. nov 2017

@1jarkacu áno príde vám poštou do 2 týždňov .

1jarkacu
10. nov 2017

@bosorkabb Ďakujem veľmi pekné za odpoveď prajem krásny deň.

joannita
10. nov 2017

@bosorkabb inak, mne mama hovorieva ze ked som sa narodila, tak sa jej mamicky v porodnici pytali ci ma ma s ciganom 🙂 Vyzerala som vraj ako male ciganca 🙂 Tmave vlasy, tmave hnede velke oci, sneda koza. A teraz som blondina 🙂

bosorkabb
10. nov 2017

@joannita manžel má v rodine Taliana takže je tmavý. Ja zase vyzerám hlavne v lete ako cigánka 😂 A pritom v rodine žiadne rómske gény nemáme. Dokonca syn je biely ako stena😂Tak ale genetika je mocná čarodejka.

macka2017
10. nov 2017

poznam pripad otec biely, matka poloromka, obe deti úplne biele, blond vlasy, modré oči, v detstve aj uz teraz v dospelosti (majú 20, 22), nikdy by som nepovedala, ze majú matku poloromku, keby som o tom nevedela, genetika je mocná carodejka 🙂

dellfi
11. nov 2017

@nikadomi ten bol prenadherny!!!

avogiles
11. nov 2017

@joannita aj modrooke blondave moze byt poloromske 🙂 poznam vela pripadov 🙂

nikadomi
11. nov 2017

@dellfi ó, ďakujemee 😉 A stále je a pre nás aj stále bude ☺️

indiankaindi
11. nov 2017

Ahoj, prosim vie mi niekto odpovedat? Uz som sa tu pytala ale nikto mi neodpovedal. Ako dlho sa asi caka na starsie dietatko? Tak cca 3 rocne? A v Nr kraji? Idealne biele. Alebo je to tak, ze tieto deti su uz v DeD a po ziadosti je mozne si rovno nejake vziat? Ci pri tychto starsich sa najprv navstevuje aby sme sa zoznamili a tak? Dakujem za odpoved.

hora_lka
11. nov 2017

@indiankaindi NR kraj neviem, my sme patrili do BA, v poradovniku sme boli rok a pol .. dlho sa nic nedialo, volavala som na urad raz za 3 mesiace, v piatok mi povedali, ze deti nie su, v pondelok volali, ze je tu skoro 3 rocny chlapec, do mesiaca na 4 stretnuti sme ho brali domov, uz ani neviem ake to bolo bez neho .. je to nase stastie najvacsie .. nebol v DeD, bol v profi rodine, od profi sme sa dozvedeli, ze za posledny rok nemal ziadneho ziadatela a dokonca bol uz v medzinarodnej adopcii .. nerozumiem a radsej sa nebudem vyjadrovat na pracu nasich uradov .. na druhej strane sme mali velke stastie na sudkynu, na pracovnicku z iného uradu prace, vsetky papierovacky sme mali do roka hotove .. maly chodi do skolky, uz je predskolak, pravdepodobne ho nechame o rok dlhsie v skolke a potom uz skola ..

hora_lka
11. nov 2017

@indiankaindi a co sa tyka domov plných deti, vela z nich nie je pravne volnych, takze prist a prstom si ukazat, ze toto sa mi paci, tak to nefunguje ..
pri starsich je o nieco horsie adaptacia na nove prostredie, ale kde je vela lasky, porozumenia, pochopenia a lasky, lasky tak vsetko pojde ako ma .. drzim palce

mana85
11. nov 2017

@indiankaindi My sme si našli vo Vašom kraji dvojročné dievčatko hneď po zapísaní do poradovníku v spise bolo že rómka no naše prekvapenie mala svetlú pleť no nevadilo nam to 😏 a dochádzali sme za ňou do DD 3 mesiace dva krát tyzdenne . Podľa zákona treba 3 interakcie na pôde domova teda pod dohladom psychológa , sociálnej a potom Vám dajú potvrdenie o priebehu návštev a to si dolozite k návrhu na súd ak budete mať šťastie a odklepne súd neodkladne opatrenie môžte si vziať dieťa domov a čakať na pojednavanie alebo ak budete mať šťastie aj na decak tak Vám umožnia vziať si dieťa domov na hostovsky pobyt , my sme nemali šťastie ani na jedno takže sme dlho dochádzali no zvládli sme to a dcérka už viac ako pol roka nosí naše priezvisko 😊 Treba sa ísť spýtať na upsvar krajský nech Vam pohladaju v spisoch alebo že by ste si pohladali aj Vy môžte aj v inom kraji si prezrieť.

bosorkabb
11. nov 2017

@indiankaindi návštevy určite musia byť. Domov si dieťa môžte zobrať buď na hostovsky pobyt alebo neodkladne opatrenie cez súd. Veľa detí v DeD nieje právne voľných. Takže to že je plný detský domov neznamená že deti môžu byť adoptovane.
Čakacie lehoty by ti mali vedieť povedať na úrade.

indiankaindi
12. nov 2017

@hora_lka
@hora_lka
@mana85
@bosorkabb dievcence dakujem 🙂 hned som mudrejsia. Skusim sa spytat na urade a potom uz len prehovorit toho mojho 🙂

bosorkabb
12. nov 2017

@indiankaindi prehovoriť k čomu?

indiankaindi
12. nov 2017

@bosorkabb aby do toho siel. Myslim do adopcie. Viem, ze by prijal adopciu ak by sme najprv mali nejake dieta ktore by sme chceli a mohli adoptovat, ale ten proces predtym ho odradza 😕

bosorkabb
12. nov 2017

@indiankaindi aha, takže vy vlastne ešte nie ste v poradovniku ani neabsolvujete prípravu?

macka2017
12. nov 2017

Ahojte, viem, ze ste tu mnohe skúsene ohľadom adopcie/pestunstva, My sa rozhodujeme ci adopciu alebo pestunstvo, mame záujem o biele, zdrave do 6 mesiacov, max ročne. Sme BA kraj, čítala som, ze v BA kraji sa caka cca 4 roky na adopciatko, preto začíname uvažovať nad pestunstvom, viem, ze ak je dieta právne voľne, je možné si ho následne osvojiť. Viete mi prosim niekto poradiť, ci sa dá počas prípravy zmeniť adopcia na pestunstvo? Alebo je možné do žiadosti uviesť oboje?Dakujem.

bosorkabb
12. nov 2017

@macka2017 my sme uvedené nemali a máme pestunstvo. Ono na začiatku sme chceli adoptovať, ale malá nebola právne voľná. Takže budeme adoptovať neskôr. Jej bio matka o ňu nejaví záujem a právnu voľnosť rieši teraz súd.
Čo sa týka pestunstva, musíš si byť vedomá že bio rodicia majú právo navštevovať dieťa, nie sú zbavení rodičovských práv. Ďalej sú informovaní kde u koho sa dieťa nachádza. Maju povinnosť platiť výživné.
Preto nieje pestunstvo ako pestunstvo.
Ak tomuto chceš predísť tak musíš mat v pestunstve dieťa o ktoré bio rodicia nejavia zaujem. Poznať históriu bio matky a tak.
My to máme tak. Našu bio súd informoval kde malá je ale ona neprevzala zásielku. Ale nám by nevadilo aj keby prevzala.
Takže si to treba premyslieť.

macka2017
12. nov 2017

@bosorkabb takze v žiadosti ste mali uvedenú adopciu? Ked ste sa rozhodli pre pestunstvo, tak si zašla na Upsvar a žiadala o zmenu? Alebo ako to je? Prosim ta, nevieš kolko mesiacov sa nesmú biorodicia zaujímať o dieta, aby bolo právne voľne?

macka2017
12. nov 2017

@bosorkabb ak by bio matka žiadala o stretnutie s dieťaťom, tak sa to deje na neutrálne pôde a v prítomnosti sociálneho pracovníka alebo kurátorky, však?

bosorkabb
12. nov 2017

@macka2017 nič sme nemenili. To že mala nieje právne voľná sme sa dozvedeli počas interakcií. Teraz ma 13 mesiacov a ešte stále nieje právne voľná, je to na súde a bio matka sa nezaujíma od narodenia. Takže jedna vec je zákon, druhá prax. Podľa zákona by už dávno mala byť právne voľná, ale nieje. Dôvod? Pomalosť súdov.
Čo sa týka stretávania to viem len od kurátorka. Ale malo by to byt u vás doma, kurátor prítomný byť nemusí, načo aj. Ak je rodič v base tak dieťa treba nosiť tam. O tom rozhodne súd. Ty budeš pestúnka, rodič má právo sa s dieťaťom stretávať ak o to prejaví záujem. To je v prípade ak nieje pozbaveni rodičovských práv.
Ak sa tomu chceš vyhnúť tak musíš vedieť históriu rodiny, aká je šanca že bio rodič ma záujem o dieťa. Inak stačí ak sa ozve raz za 6 mesiacov. Stačí telefonát, list, pohľadnica.
Pozbavenie rodičovských práv je zásah do práv rodiča a musia byť na to padne dôvody. Preto treba poznať tu históriu bio.
Odkiaľ je, či už má iné deti ako sa k nim správa ci sa o nich zaujíma, sociálne postavenie a hlavne veľa ti napovie spis, kurátor, sociálny pracovník v detskom domove. A potom sa rozhodnúť či to risknes. Pri adopcii si vlastne anonymná, pri pestunstve nie tam je účastníkom konania aj bio rodič.

joannita
12. nov 2017

@macka2017 v bratislave sa na biele zdrave babo caka momentalne az 5 rokov :( a keby ste boli zapisani teraz, tak vraj budete cakat az 6-7 rokov. Take mam aktualne info z uradu.

macka2017
12. nov 2017

@bosorkabb prepac, ale akosi sa strácam, co ste teda mali v žiadosti?

macka2017
12. nov 2017

@joannita ano, čítala som to tu na fóre, ze na biele male dieta sa caka tak dlho, ja som bola na upsvare pred 2 tyzdnami a pani mi povedala, ze sa caka do 2 rokov, co sa mi absolutne nezda, kedže teraz sa rieši rok 2014, tie info o dĺžke čakania sa rozchádzajú, vy idete do adopcie? Uz máte po príprave? My sa nevieme rozhodnúť ci adopcia alebo pestunstvo?

mata71
12. nov 2017

@joannita je to realita veru dávam jej za pravdu,,,/robila som profi v ded/

macka2017
12. nov 2017

@mata71

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre