Adopcia 3 - 5 ročného dieťaťa

6. jan 2022

Ahoj, zvažujeme adopciu dieťaťa 3-5 ročného. Môže mi prosím poradiť niekto, kto má skúsenosti? Je čakanie na takéto staršie dieťa niekoľkoročné, ako pri bábätkách? Zvykne si dieťa, ak už má povedzme 5 rokov, na novú rodinu ako na svoju? Za akúkoľvek skúsenosť budem vďačná.

marsmykkok
6. jan 2022

čakacia doba záleží asi aj od toho, či môže byť aj rómske dieťa alebo len biele...

clovekoj
6. jan 2022

Ešte len zvažujete, alebo už máte za sebou aj prípravu a už vás idú zapísať do zoznamu čakateľov ???

aliziana
6. jan 2022

Nemyslím si, že to bude rýchlejšie, ak chcete iba adopciu, skôr si myslím, že takéto deti sú viac do pestúnstva.
+ rátaj s tým, že keď má dieťa viac ako 3 roky, nebudeš mať nárok na materskú, iba na rodičák, aj to ten nižší...

marsmykkok
6. jan 2022

A každé dieťa je individualita, nedá sa určiť čo bude. Niektoré si zvykne, ale veľa tú situáciu neprijme a budú problémy v puberte a bude ho to ťahať k pôvodnej rodine.

clovekoj
6. jan 2022

@aliziana Tiež si to myslím, ako píšeš. Všetky novonarodené deti, ak sú právne voľné, idú hneď na adopciu a aj tam sa čaká roky. Ak má dieťa už tých 5 rokov, tak sa do detského domova, k profi rodičom, dostalo pravdepodobne až neskôr, z rôznych dôvodov, a tieto deti nie sú poväčšine právne voľné na adopciu. A aj na úrade priamo povedia, že deti nad 6 rokov sa už takmer vôbec neadoptujú - to dieťa už má svoju minulosť, pozná svoju biologickú rodinu, širšiu rodinu, často je záujem aj o kontakt s ňou. Toto môže potom neskôr robiť problémy, nakoľko dieťa adopciou "stráca" svoju pôvodnú rodinu.
Pri starších deťoch sa rieši ako píšeš pestúnstvo. Tu je síce šanca, že sa dieťa môže vrátiť k svojej biologickej rodine, ale poväčšine je to len minimálna a teoretická šanca a takéto deti ostávajú u pestúnov až do dospelosti.

tortelinka
6. jan 2022

@aliziana nie je to pravda, materská sa počíta 3 roky od predbežného opatrenia do 6 rokov max

aliziana
6. jan 2022

@tortelinka to je rodičovská, pokiaľ viem...

tortelinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
any_soj
7. jan 2022

@tortelinka aliziana má pravdu

any_soj
7. jan 2022

Kamoška je samoziadatelka, preto chcela väčšie dieťa (mala trochu cez 3 roky), do pestúnskej (lebo jej by prípadný kontakt s rodinou nevadil). Šlo to veľmi rýchlo. Pred rokom a pol. Ak chces, pošli správu, skontaktujem vás (nie je na koňovi)

kikuska_wedge
9. jan 2022

My sme si adoptovali 3 a 5 rocne deti. A sme velmi stastni. Su moje vsetko.

kattyb
11. jan 2022

Nám na príprave hovorili, že starších detí je na adopciu veľmi málo,že skôr do pestúnskej starostlivosti.

ada7777777777
9. mar 2022

Dobry den,ja som cakala 4 mesiace.

djura
12. aug 2022

Zdravím, my sme čakali 4 mesiace TT kraj na trojročného - ale bola to zhoda okolností, naozaj vačšie deti skór do pestunskej idú aj náš je v pestúnskej i keď aktuálne už riešime osvojenie. Ale trvá to a je to riziko veľké podľa mňa.
Chvála Bohu náš malý je bez tráum, a zlých spomienok, bol odobratý vo veku 2 rokov od bio matky a teda si nič nepamatá. Tak vlastne máme veľké šťastie. Veľmi držím prsty ♡

katelle
6. sep 2022

@any_soj ahoj, citala som tvoj prispevok ohladne tvojej znamej samoziadatelke a rada by som sa s nou spojila ak to nieje problem. Som taktiez samoziadatelka a akurat som na zaciatku a idem podavat ziadost. Vopred dakujem, Katarina

any_soj
7. sep 2022

@katelle píšem ti 🙂 ona ťa skontaktuje aj s ďalšími

notburga
24. okt 2022

@djura Môžem sa spýtať, aké ste mali požiadavky? Vek, pohlavie, aké etnikum... atď.?

djura
24. okt 2022

@notburga mali sme pisane majoritne etnikum, vek od 0- 5rokov, a kludne viac naraz ( dvojicky alebo surodencov) 🙂

notburga
24. okt 2022

@djura ďakujem a koľko ročne vám pridelili, ak môžem vedieť
Lebo tiež uvažujeme nad starším dieťaťom

djura
25. okt 2022

@notburga pridemili nam 3ročne

notburga
25. okt 2022

@djura ďakujem pekne za odpoveď ❤️

djura
26. okt 2022

@notburga rada, kludne aj intenzivnejšie možem popisať ale súkromnej správe, niežeby som mala tajnosti len tu komentare ma MK neupozorni v mobile. Len keď sem nakuknem občas.🙏

djura
26. okt 2022

Ahojte, tak ideme robiť aktualizaciu, keďže moji chlapci si zmysleli že vieme poskytnúť veeeeeľa lasky a všetko čo k tomu patrí ešte niekomu ďalšiemu ♡

sonkasrnka
9. júl 2023

Ahojte, prosím je tu niekto ochotný kto by mi vysvetlil adopciu a celý postup? Chcela by som staršie biele dieťa okolo 2-3r., nie novorodenca. Ako dlho sa čaká v BA? Je tu množstvo príspevkov, ale nemám priestor z toho vyberať čo je pre mňa potrebné. Budem vám veľmi vďačná.

kikuska_wedge
9. júl 2023

@sonkasrnka zakladny postup ti napisali. Ja sa tiez priklanam k nazoru, ze cakanie neskratis vekom 2-3 roky. Vela ziadatalov ma vel 0-3 roky. A takychto deti je pomerne malo. Mozno z neuspesnej sanacie, kde rodicia prestali javit zaujem o dieta, ktore im bolo odobrate. Ak nechces cakat roky mozes ist do pestunskej starostlivosti alebo posunut vekovu hranicu vyssie.

lenkuch
31. aug 2023

@ada7777777777 4 mesiace na adopciu prosim? cakame na zaradenie do zoznamu, sme pred pripravou - a neviem ako sa mam rozhodnut, ci trvat na adopcii alebo prijat aj pestunsku starostlivost ☹ je to vnutorny boj

ada7777777777
13. sep 2023

@lenkuch pri pestunstve je väčšia pravdepodobnosť, že vám ponuknu dieťatko.....ale pri adopcii môže ísť o dlhé čakanie.....taktiež je dôležitá požadovaná veková hranica....naša bola max 7rokov....napokon sme dostali 4 rocne dievčatko

lenkuch
28. sep 2023

@ada7777777777 dakujem krasne za odpoved - no napokon sme dali hranicu do 6 rokov aj surodencov. Ideme do pripravy a teda po priprave sa rozhodneme ci adopcia ci aj pestunska. Som naklonena aj pestunskej; avsak je tam v pozadi strach ze by sme dietatko museli casom odovzdat vlastnej rodine

ada7777777777
9. okt 2023

@lenkuch toho sa nemusíte báť.my máme dievčatko už štyri roky a návrat do biologickej rodiny je nereálny.kludne mi napíšte správu ak by ste chceli viac detailov.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre