Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

bosorkabb
12. jún 2018

@joannita na príprave na tom trvali. Bola to skupinová príprava a prečo to tak robia už popísali baby niekoľko strán dozadu.
Taktiež počas aktualizácie teraz čo som absolvovala to zapísali do záverečnej správy, lebo chceme ďalšie dieťatko. Takže asi to tak robia. Presnú príčinu ti skôr vysvetlia psychológovia ktorý robia prípravu a záverečnú správu. Ja som to hlbšie neskumala lebo nemám dôvod.

bosorkabb
12. jún 2018

@joannita jaaaj a kde. Ja mam skúsenosť len z BA a BB krajom.

lussy666
12. jún 2018

@joannita ahoj, my riesime adopciu v cr a tiez je to tak s tym vekom. Docitas sa to vsade na nete a to, ze to nema oporu v zakone neznamena, ze to nie je spravne. Ja si myslim, ze je to logicke a prirodzene, ze dieta ktore prichadza do rodiny je najmladsie. Na to netreba pravnika, len sedlacky rozum ;) nech sa dari

joannita
12. jún 2018

@lussy666 nesuhlasim s tebou ze toto je logicke a treba ma to sedliacky rozum. To dieta je adoptovane a vie o tom, rovnako ako aj vsetci naokolo cize uz to je na tom celom proste ine a vzdy ine bude, aj ked ho budes milovat ako svoje.
A na nete som sa docitala tolko veci....ktore sa ani trosicku nezakladali na pravde. Sedliacky rozum mi ale hovori, ze zakon je postaveny vysoko nad prispevky na nete. Netreba brat vazne vsetko co najdes na nete. Minule som sa napriklad v serioznom clanku docitala ze zena si moze adoptovat dieta len do jej 39 rokov. Vsetci vieme ze je to blud.
Ale mozes mi pls poslat nejake clanky kde je tato tema seriozne opisana, ja som nic nenasla. Dakujem.

lussy666
12. jún 2018

@joannita ale najlogickejsie je to z pohladu toho dietata...ze si prezije status najmladsieho clena rodiny. Tak to vidim ja. Tak nejako nam to bolo aj povedane, aj ked som na vysvetleni netrvala. Mas za sebou asi uz vacsi "boj" s uradnikmi ako ja, sudim podla tvojich reakcii. Mne pride divnych a nelogickych kopa inych veci, nemam teraz cas pisat, ale isto napisem, ked sa bude dat.

bosorkabb
12. jún 2018

@joannita teraz ti musím oponovať čo sa zákonov týka. Nie všetko čo je v zákone sa aplikuje v praxi. Dokonca čo súd a sudca to iná súdna prax a výklad zákona. Takže to že niečo nieje v zákone neznamená že neexistuje nato usmernenie. A aj zákon si každý kraj vysvetľuje po svojom. A niekde je to riadny rozdiel. Napríklad taká BB má úplne iné usmernenie ako BA, osobná skúsenosť. Ťažko sa to vysvetľuje dopodrobna, zistíš keď sa ťa to bude týkať. Ono stačí si precitaj príbehy ľudí ktorý to majú za sebou.

bosorkabb
12. jún 2018

@joannita Ako uvádza Pavelková. B. v komentári v Zákone o rodine: ,,Cieľom osvojenia je simulovať čo možno najpresvedčivejší skutočný rodinnoprávny vzťah rodičia – dieťa“ (C. H. Beck, 2011, str. 564). Toto je dôvod prečo je to tak. Čiže osvojenie je simulácia ozajstnej rodiny. Preto sú kritériá na vek či žiadateľov alebo súrodencov. Môžeš prečítať tu http://www.prohuman.sk/socialna-praca/vekovy-ro... píše to pracovníka určeného úradu. Názor si utvor sama či to správne je alebo nie.

joannita
12. jún 2018

@bosorkabb ten clanok poznam. Je mi jasne ze dolezite slovo ma psycholog. Smutne vsak je, ze sa nedodrziava zakon, lebo zakon by mal byt na 1. Mieste.
Preco sa o to zaujimam....otehotnala som a zaroven nas uz oslovuju s detmi na adopciu. Napriklad mi vychadza,.ze keby sme si vzali dievca, ktore sme boli pozriet, tak rozdiel medzi nasim dietatom a nou by bol 8 mesiacov. Taktiez tazko povedat ktore dieta by prislo skor do rodiny, pretoze termin mam v decembri a malá ma 2 mesiace a tazko povedat kedy by nam ju zverili. Odklad riesit nechceme, chceme cim skor adoptovat. Zapeklita situacia a neviem kde sa dozviem relevantne info.

bosorkabb
12. jún 2018

@joannita chápem ťa a ver že tiež ma to serie. Celý systém. Ako to chodí u vás zistíš najskôr na tvojom určenom úrade. Tam by som sa pýtala ja. Lebo ty si špecifický prípad(nie v zlom)
A gratulujem k tehotenstvu.

rebekarebekova
12. jún 2018

@joannita jeeeej blahozelam k tehotenstvu. Hlavne sa velmi nestresuj, nech sa to neprenasa na babo. Ale vsak to vies asi najlepsie sama, ked si tak dlho cakala. 🙂

joannita
12. jún 2018

@bosorkabb hej, zajtra tam ideme, tak sa ich opytam, ale mam pocit ze oni tam sami moc nevedia a to je to najhorsie. Ze oni ti povedia jedno a za par mesiacov sa dozvies ze je to uplne inak.
hej specificky pripad, nepocitala som ze sa to takto cele spoji dokopy 🙂 dakujem

@rebekarebekova dakujem krasne 🙂 , ano mas pravdu. ale este som trosku v obavach kedze som len v 10tt a mam zle skusenosti za sebou....

bosorkabb
12. jún 2018

@joannita hlavne nech všetko dobre skončí a minimum stresov.

sianna
12. jún 2018

@bosorkabb lebo aj to moze sud zamietnut. Nam sa tak stalo a tym padom sme cakali na proces 3/4 roka. Nase sudnictvo. Deti su zlozky a papiere.

miriam439
12. jún 2018

@joannita Keďže to dievčatko má už 2 mesiace, teda bude staršie ako vaše vlastné bábätko. Myslím, že by nemali z UPSVAR riešiť, že len o 8 mesiacov bude staršie. A tiež dúfam, že keď ste ho už boli teraz pozrieť, tak ak sa preň rozhodnete, budete ho mať doma skôr ako v decembri. Veď pri tak maličkom bábätku by nemal byť dôvod naťahovať interakcie a držať ho tak dlho v profi rodine.
A čo sa týka veku a postupnosti príchodu deti do rodiny.... zrejme to naozaj výslovne neupravuje zákon, ale... v praxi úradníčky majú v rozhodovaní veľkú moc a hoci niektoré veci možno vysvetľujú a aplikujú nesprávne, väčšina z nás nemá silu, odvahu a právne znalosti "bojovať" proti ich názorom, usmerneniam a praktikám.
A keď človek niečo povie, možno si iba zle narobí, lebo padne do ich nemilosti... a oni sa na to zrejme dosť spoliehajú, že každý radšej preglgne horkú slinu a drží jazyk za zubami.
Nám tiež na UPSVAR tvrdili, že druhé dieťa musíme vziať mladšie ako to, čo máme už doma (to má teraz necelé 2 roky). A hoci ho ešte hneď nechceme, až možno za 2-3 roky, alebo aj trošku neskôr, aj tak sme do dotazníka na druhé dieťa museli uviesť 0-2 r. (hoci sme chceli dať 0-5 r.) lebo musíme žiadať mladšie dieťa. Nepochopili, že prvé dieťatko za ten čas čakania bude mať viac rokov.
Ale mala som sa s nimi hádať? Po čase si zmeníme požiadavky a bude to vyriešené.

Alebo mňa minule takmer odrovnal názor našej mladučkej psychologičky na príprave... pre vysvetlenie uvádzam: my toto terajšie dieťatko máme zatiaľ v pestunskej, ale chceme to dotiahnuť do osvojenia... lenže zo slov psychologičky na túto tému som mala pocit, že my vlastne takýmto spôsobom chceme "okradnúť" bio rodičov o ich vlastné dieťa. Pretože my sme išli do pestunskej s tým, že dieťatko je nám akoby požičané na určitý čas, aby sme sa oň starali, kým si jeho bio rodičia ráčia dať život do poriadku. Nepomohli moje argumenty, že takto sa to bežne robí a umožňuje to aj zákon, tvrdo si stála za svojím názorom a tiež nám tvrdila, ako toto robí zle na psychiku nášho dieťatka. Takže sme odišli s pocitom, že sme zlodeji detí.
Myslela som, že jej na budúce poviem, že my sme nepodpísali s bio rodičmi žiadnu nájomnú zmluvu o prenájme drobčeka na dobu neurčitú...
Lenže potom som čítala zopár skúsenosti žien, čo tu teraz nedávno písali, ako skoro nedokončili prípravu, lebo si dovolili povedať svoj názor.... a tak sme si s manželom povedali, že sa radšej budeme správať spôsobom, že na všetko jej súhlasne prikývneme a bude pokoj. Veď predsa od nej potrebujeme kladný posudok, aby sme mohli naďalej robiť dobré skutky (ako zlodeji detí 😏).
A čo-to o detskej psychike nám tiež na VŠ pri štúdiu špeciálnej pedagogiky povedali, tak sa budem snažiť malému čo najmenej ublížiť, týmito našimi krokmi smerujúcimi k jeho osvojeniu (namiesto pestunskej). Ak sa nám to aj podarí, tak to on hádam raz pochopí a odpustí nám, že sme ho "ukradli" jeho rodičom, ktorí oň nejavia doteraz žiaden záujem.

anettta
12. jún 2018

@joannita gratulujem k vytuzenemu tehu 🙂
to, co sme tu pisali, ze adoptivne dieta, ktore prichadza do rodiny by malo byt najmladise nepochadza vobec zo zakona, ale z psychologickeho hladiska, skus si popozerat moej prispevky... ide cisto o psychologicky pohlad na temu adopcie a treba si uvedomit, ze adopciou by sme si nemali riesit iba svoje vlastne straty (co si samozrejme riesime a je to pre nas aj deti OK), ale stavame sa rodicmi...a rodicia chcu pre svoje dieta vzdy to najlepsie...a z hladiska psychologie a mnohych studii (vid vztahova vazba od Hasto - najdes na nete knihy, prip ina literatura v anj) hovori, ze aby si dieta vytvorilo pevnu a zdravu vztahovu vazbu k jednej primarne opatrovnickej osobe trva u bio deti cca 1,5 roka - t.j. aby sa dieta nemuselo bat o stratu rodica (a je mu uuuuuuplne jedno, ci mu rodica vezme surodenec, alebo alkohol alebo drogy...) a nevplyvalo to na jeho cely buduci zivot negativne (ak dieta nema pevnu VV, moze a bude mat problem vytvarat vztahy s hocijakymi druhymi ludmi cely zivot). cize...1,5 roka u biodeti (odporuca sa nemat druhe dieta, teda surodenca skor ako za 1,5 roka). U adodeti sa VV vazba vytvara ovela dlhsie ako 1,5 roka. tak preto by tam nemal byt tak kratky casovy odstup...

ja nikoho od nicoho neodhovaram, ani nikomu nic neprikazujem, pisem iba druhy pohlad na vec.
Adopcia je samozrejme "upratana" pomocou zakonov a sudov, tak to ma byt, aby bol v tom poriadok. ALe ak sa chceme stat zodpovednym rodicom adodietata (a tiez svojho biodietata), tak by sme mali prihliadat aj na psychicky vyvin deti a na ich buducnost.
Adopcia je o sudoch (to pozname vsetci asi) ale je najma o dietati az potom o nas...

@miriam439 neries mladu psychologicku, aj ona je len clovek a mlady, mozno neskuseny 🙂 a naucila sa to z knihy, niet jej co zazlievat 🙂 pousmiat a ist dalej 🙂

bosorkabb
13. jún 2018

@sianna máš bohužiaľ pravdu. Ja z nimi bojujem už 1,5 roka.

sianna
13. jún 2018

@bosorkabb Co papier to chyba. 🙂 asi mame smolu

tulipan43
13. jún 2018

Dievčatá. Musím sa pochváliť. Aj keď máme malého Silvinka zatiaľ len na základe neodkladného opatrenia v pestúnskej starostlivosti (riadne pojednávanie o pestúnskej v nedohľadne) dňa 9.7. máme súd o splnení podmienok osvojiteľnosti. Veľmi sa teším, źe napredujeme aj keď pomaličky. Ten jeho krásny úamev stojí za to. Je to naše slniečko ❤

bosorkabb
13. jún 2018

@sianna tak, tak. Keby len chyba neznalosť a neochota sa za tym skrýva.

anettta
13. jún 2018

@tulipan43 aky je uz velky a stastny 🙂 budem drzat palce nech to prebehne vsetko hladko a najma rychlo ❤

tulipan43
13. jún 2018

@anettta Ďakujem ❤

bosorkabb
13. jún 2018

@tulipan43 držím palce nech to prebehne rýchlo a bez problémov.

tulipan43
14. jún 2018

@bosorkabb Ďakujem

joannita
14. jún 2018

Baby stretli ste sa s tym ze bio matka je pozitina na toxoplazmozu? Dieta este caka na vysledky. Moze sa tam vyskytnut nejake postihnutie? Na webe som sa docitala vselico.

kikuska_wedge
14. jún 2018

@joannita Kamoška má toxo a všetko ok. Má už dospelého syna. Ona aj on sú zdravý.

anettta
14. jún 2018

@joannita skus sa informovat niekde na infekcnom. pediatri vam co povedali?
moze sposobovat vrodene malformacie srdca a ociek tusim.

tecko28
14. jún 2018

@joannita zalezi od toho kedy tu toxoplazmozu prekonala, protilatky v krvi su tusim cely zivot. Kamoska prekonala toxoplazmozu, ma krasnu, zdravu 9 rocnu dceru

katkuz
14. jún 2018

@joannita svagrina mala pri najmladsom pozitivny nalez na toxo a po porode bola sledovana ona aj maly tusim 2 roky, kedze to bolo ok, nebolo treba dalej sledovat a teraz ma 12 a su obaja zdravi.

gunhild
15. jún 2018

Dnes nam volali, že si mozme prist pozrieť babo. Má 2 mesiace. Tachykardiu v pokoji. Súhlasili sme. Má niekto podobnú skúsenosť?

mariana03
15. jún 2018

@gunhild jéj super ešte v marci ti povedali, že to môže byť na dlho a vidíš ako rýchlo to prišlo😉Daj vedieť ako to prebiehalo.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre