Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

bosorkabb
28. júl 2018

@macka2017 podas na príslušný súd návrh a prílohy (správu o interakciach, o zaradení do zoznamu žiadateľov, rodný list dieťaťa, potvrdenie o vašom zdravotnom stave, váš príjem, správu o absolvovaní prípravy a kladné stanovisko kuratorky od nás chceli 4 krát všetko vrátane návrhu) 2v1,čiže neodkladne opatrenie a pestunsku starostlivosť. Ktorý je príslušný súd zistíš od kuratorky dieťaťa. Keď budeš mat vydané neodkladne opatrenie (Cca 7 dní) nastupujes na materskú dovolenku. Treba si zbehnut po tlačivo ktoré ti zamestnávateľ potvrdí, prilozis rodný list a neodkladne opatrenie.

macka2017
28. júl 2018

@bosorkabb ahoj,dakujem,cize posielam 2 návrhy naraz? Neodkladne opatrenie aj návrh na pestunsku starostlivosť?(neviem,či som to správne pomenovala)

bosorkabb
28. júl 2018

@macka2017 áno. Je to vlastne 2v1. Mali by ti pomôcť návrh napísať na úrade.

bosorkabb
28. júl 2018

@macka2017 presné znenie :Návrh na zverenie dieťaťa do pestúnskej starostlivosti a návrh na zverenie dieťaťa neodkladným opatrením súdu podľa § 367 ods. 1, 2 CMP

macka2017
28. júl 2018

@bosorkabb dakujem veľmi pekne

anettta
28. júl 2018

@macka2017 presne tak ako pise
@bosorkabb . Ma to viacero priloh. Ktore treba tiez podokladat. Keby daco napis.

macka2017
28. júl 2018

@anettta vďaka 🙂

joannita
29. júl 2018

@miriam439 manzel je podnikatel, cize danovy bonus asi az pri danovom priznani.
Ten jednorazovy prispevok 500e sa vybavuje na UPSVR podla miesta bydliska, alebo na nejakom ustredi, nevies? A este na nejake rodinne pridavky mam narok a tie tiez na upsvr?
Zajtra to musim obehat a mame uz dieta doma, tak nestiham ani hladat na nete co kde a ako 🙂

macka2017
29. júl 2018

@joannita prosim ta,za aký čas od prvej interakcie ste si mohli dieťatko zobrať domov?

bosorkabb
30. júl 2018

@joannita jednorazový príspevok až po právoplatnom rozsudku. Na to je ziadanka, tú si z úradu zober.

joannita
30. júl 2018

@macka2017 asi mesiac to mohlo trvat cca. My sme si podavali navrh na predosvojitelsku a predbezko a to ked nam schvalili tak hned na druhy den sme sli pre maleho. Ale dali by nam ho aj na hostovsky hned po podani navrhov na sud, ale my sme chceli pockat ci nam to schvalia, nakolko sme este nemamli doma vobec nic pripravene.

@bosorkabb ok takze musim cakat do pravoplatnosti. Dufam ze matersku ale vybavim aj ked mame len zatial vykonatelkost.

bosorkabb
30. júl 2018

@joannita materskú stačí vykonateľnosť neodkladneho. Príspevok však až rozsudkom predosvojitelskej, lebo neodkladne je len uznesenie.

maartinkaa
30. júl 2018

Moja krasna dora

joannita
30. júl 2018

@bosorkabb fakt? Ja som zila stale v tom ze prispevok jednorazovy uz pravoplatnym neodkladnym. A pridavky na dieta?

bosorkabb
30. júl 2018

@joannita prídavky pri právoplatnom neodkladnom.

tulipan43
30. júl 2018

@joannita ja som zacala dostavat opakovany prispevok na dieta ked som mala pravoplatne neodkladne uznesenie a tak isto aj pridavky. Riesila som to teraz v marci.

bosorkabb
30. júl 2018

@tulipan43 opakovaní patrí dieťaťu (je to vlastne výživné) a platí sa pri pestúnskej starostlivosti.
@joannita však rieši osvojenie vtedy sa opakovaní príspevok nedostáva. Len jednorazový pri zvereni do predosvojitelskej alebo pestúnskej starostlivosti.

bosorkabb
30. júl 2018

@tulipan43 sú to dve formy náhradnej starostlivosti a sú trochu rozdielne. Hlavne ak ide o peniaze. Ono rozsudok právoplatný sa prikladá k žiadosti. Rodinné prídavky a daňový bonus je niečo iné.

blackcat
31. júl 2018

@maartinkaa uzasna je!

tulipan43
1. aug 2018

@bosorkabb uz som pochopila 🙂

margaretka4
1. aug 2018

ahojte baby,prosim vás,sme zapísaní v BA kraji na osvojenie bieleho dietata do 2 rokov, viem,že väčšina čakateľov chce úplne malinké dieta, myslite,že aj na dieta do 2 rokov sa čaká tak strašne dlho ako na novorodenca (5-7 rokov?) ako nám povedali na príprave? dakujem 🙂

bosorkabb
2. aug 2018

@margaretka4 ty ktorý robia prípravu majú prehľad. Je nás tu veľa z BA kraja.

brankova
2. aug 2018

@margaretka4 Ahoj, my sme si zvysovali vek z 1 roka na 2 roky v maji, na upsvare vraveli, ze aj tak budeme rovnako dlho cakat. ...ze take su cakacie doby momentalne.

berginkan
3. aug 2018

@margaretka4 ano. Od veku uz teraz moc nezalezi. Jedine naozaj starsie deti, no tam je to komplikovanejsie. Zial je to tak

joannita
3. aug 2018

@bosorkabb ahoj tak zistovala som si na urade ten jednorazovy prispevok pri zvereni dietata a vraj mi staci pravoplatne predbezko, nepotrebuju pravoplatny rozsudok o predosvojitelskej. To len pre info keby sa tu niekto pytal...

bosorkabb
3. aug 2018

@joannita mne zamietli keď som podala s neodkladnym. Až po dodaní rozsudku odklepli. Ale to bolo pred rokom.

solyka
3. aug 2018

Nr kraj. Teraz zacali rok 2015.

joannita
3. aug 2018

@bosorkabb uvidime, lebo co teta na urade, to ina informacia...

miriam439
3. aug 2018

možno to nie sú protichodné info od rôznych úradníkov, ale možno preto, že @joannita má asi dieťa do pol roka a ty @bosorkabb máš dieťa nad pol roka. My sme mali zverené dieťa 11 mesačne a mne viackrát povedali, že až po právoplatnosti riadneho rozsudku o PS. Ten ešte nemáme, tak som ešte príspevok nedostala, hoci dieťa už máme doma vyše roka.
Pozerala som to aj v zákone
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2... a aj na stránke UPSVAR
https://www.upsvr.gov.sk/sn/oddelenie-sluzieb-p... a pochopila som to tak, že asi v tom je rozdiel, že či ide o dieťa do pol roka alebo staršie.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre