Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

bosorkabb
4. aug 2018

@miriam439 ja som príspevok dostala nakoniec ale až som dolozila rozsudok. A ono fakt platí že čo pracovník to iná info.

joannita
4. aug 2018

@miriam439 mozem sa opytat, ako to ze mate doma dieta rok a este neprebehol predosv. Sud?

miriam439
4. aug 2018

@joannita My sme to dieťatko dostali zatiaľ len do pestunskej starostlivosti a ešte len na neodkladné opatrenie. Riadny súd na pestunsku starostlivosť ešte nie je vytýčený, lebo sme na Slovensku a všetko tu funguje spomalene, lebo štátne inštitúcie si to môžu dovoliť. To len pre nás občanov platia termíny a lehoty a ich nedodržanie býva sankcionované...
A v praxi to znamená u nás konkrétne to, že predbežné opatrenie vydal súd v MT, potom zistili, že to vraj patrí do ZA, súd v ZA to zase podržal u seba 4 mesiace, potom nám napísali, že spis presúvajú na okresný súd podľa nášho trvalého bydliska. Ale keď sa náš okresný súd neozýval, tak som tam volala... a samozrejme som zistila, že im stále nič neprišlo... tak som si dovolila volať na súd do ZA a zistila som, že pani úradníčka za takmer 4 mesiace si nenašla čas spis zabaliť do obálky a poslať na náš okresný súd. Teraz je už spis na našom okr. súde, ale... chudatka sú veľmi vyťažení a už to majú vyše 3 mesiacov a ešte nemáme vytýčený termín pojednávania.
Ale verím, že kým pôjde malý za 4 roky do školy, tak pojednávanie bude a my ten 500 eur príspevok z UPSVAR použijeme rovno na nákup školských potrieb 😂

ellen2016
5. aug 2018

@miriam439 my to mame podobne, sud v ba neprijal nasu ziadost o osvojenie,poslali na vychod,kde prebiehalo posledne konanie (pozbavenie matky ro), to trvalo skoro dva mesiace od podania, teraz to uz od juna to trci na sude na vychode,odkial to samozrejme musia poslat naspat do bratislavy,kedze tu mame vsetci trvaly pobyt.... kym sa to sem dostane a vytycia nam pojednavanie,tak hadam za rok uz budeme oficialne “svoji”. Keby som neurgovala sudy a socialku,tak neviem ci by sme boli vobec v pestunskej🤔

margaretka4
7. aug 2018

dievčatá, deti do 6 rokov musia byt podľa zákona umiestnené v profirodine,nemali by byt v Ded,však?

miriam439
7. aug 2018

@margaretka4 No neviem čo presne hovorí zákon, ale ja viem napr. o jednom 4-ročnom chlapčekovi, ktorý nie je v profi rodine, ale v DeD Martin, ale tento chlapček je postihnutý a vraj DeD MT je pre postihnuté detičky.
Ale ja som to tiež tak počula, že deti do šesť rokov by mali byť v profi rodinách.

bosorkabb
8. aug 2018

@margaretka4 prioritne v profi rodinách, ale nie vždy sa to dá (zdravotný stav, málo profi rodín).

anettta
8. aug 2018

@margaretka4 presne tak ako pise
@bosorkabb

tulipan43
11. aug 2018

@miriam439 My sme na tom obdobne. My mame tiež len neodkladne opatrenie a súd o pestúnsku v nedohľadne. A teraz sa ešte OS PN zobudil od decembra a presuva spis na OS TT. Tak kým pôjde malý do školy tak sa tiež hadam dockame.

livinkita
11. aug 2018

Ahojte všetci, chcela by som sa opýtať, či neviete ako to vyzerá v BB kraji....ak by ste vedeli nejaké info,budem rada ak napíšete

mariana03
11. aug 2018

@livinkita aj mňa by zaujímalo či je niečo nové , chystám sa volať len sa neviem odvážiť bojím sa, že sa to vôbec nepohlo

gunhild
11. aug 2018

@livinkita v B.B sa to posúva. My sme na prvom mieste momentálne a v septembri minulého roka sme boli 10.

miriam439
11. aug 2018

@tulipan43 Tak to som si ja myslela, že nám presunuli tak neskoro, lebo si nejaká úradníčka zabudla urobiť robotu, ale ako vidím, tak všade je to na dennom poriadku, že takto zrejme naschvál??? robia prieťahy v súdnom konaní.
Veď zrejme aj ich heslo je: všetko v prospech dieťaťa...???

miriam439
11. aug 2018

@gunhild Len tak pre zaujímavosť by som chcela vedieť, ako dlho celkom už čakáte a na aké dieťatko? Ak teda chceš to prezradiť. Lebo každý povie všeobecne, že čaká sa 5-7 rokov, ale fakt by som chcela vedieť ako je to aktuálne.
Ja som síce iný kraj a viem, že všetko je individuálne, ale aj tak som zvedavá. Vopred ďakujem ak sa podeliš o info.

kaciatko78
12. aug 2018

Ahojte po čase sme konečne v poradovníku 🙂 sme TN kraj 90% žien tu čaká na bábo ,ale je tu pár ktorý chce aj staršie dieťa tak 4 ročne až viac biele ,pohlavie nerozhoduje😉 a kolko ste čakali 🙏

andrea_82
12. aug 2018

@kaciatko78 Ahoj. My sme tiež TN kraj, sme v poradovníku od júna 2018 a vtedy sme boli na 81. mieste. Aktuálna doba na bieleho novorodenca je tu teraz cca 5 rokov.

tulipan43
12. aug 2018

@miriam439 Bohužiaľ presne ako píšeš

livinkita
12. aug 2018

@gunhild ahoj,tak to si ma teraz prekvapila a hlavne potešila....aj keď my sme ešte ďaleko,v apríli sme volali a boli sme 26...

livinkita
12. aug 2018

@mariana03 ja sa toho tiež vždy bojím,preto to nechávam na manžela...😉 Vy ako dlho už čakáte?teda koľkí ste v poradovníku?

kaciatko78
12. aug 2018

@andrea_82 ahoj dúfam ,že nám sa to podarí skôr mi nechceme novorodenca ale staršie nevadilo by nám j 6 ročné😉 ale dík za infooo

joannita
12. aug 2018

@andrea_82 tak to mate dobre ze zacinate na 81 mieste 🙂 V Ba sa momentalne zacina na cca vyse 300. Mieste......uplny masaker

mariana03
12. aug 2018

@livinkita ja som tiež volala v apríli a boli sme na 31 mieste a 5 pozastavené

livinkita
12. aug 2018

@mariana03 no nám vraveli 26 a 5-6 párov pozastavených,ale už si to tak presne nepamätám...len vravela pani,že od októbra nebolo vraj ani jedno biele dieťa...tak som prekvapená,že sa to tak hýbe... alebo tomu nerozumiem ....

andrea_82
12. aug 2018

@kaciatko78 My máme požiadavku na vek 0-4, tak to možno bude tiež skôr.

@joannita Teda, tak to je riadne číslo. Koľko tam je potom čakacia doba?

tecko28
12. aug 2018

Podla nasich informacii je uz momentalne takmer jedno ake velke dieta, vacsie deti ak su volne, tak je tam vacsinou nejaky hacik-zdravotne problemy, poruchy spravania, pripadne su v surodeneckej skupine. Ale samozrejme je mozne, ze budete mat obrovske stastie a take vacsie dieta sa objavi a ak ziadatelia pred vami nemaju take v poziadavkach podari sa skor. My sme minuly mesiac zacali pripravu, Nitra , poziadavku mame zhodneho etnika (cize biele) 0-5 rokov a ked sme sa pytali na cakacku tak povedali,ze rovnako ako na babo, cca 3-4 roky mame pocitat

andrea_82
12. aug 2018

@tecko28 áno, na ÚPSVaR to je tak. Ale existujú ešte iné možnosti, skúsiť hľadať dieťa cez neziskovky (napr. Návrat), kde majú skôr väčšie detičky. Takže šanca na trošku kratšie čakanie tam je...

tecko28
12. aug 2018

@andrea_82 neziskovky maju skor tie problemovejsie a deti ineho etnika a surodencov, ak sa mylim, tak sa ospravedlnujem

miriam439
12. aug 2018

@tecko28 Zrejme sa nemýliš, lebo aj v zákone je myslím tak stanovené, že najskôr hľadá krajský UPSVAR, ak sa mu to nepodari, posúva spis medzikrajovo na UPSVAR a do akreditovaných subjektov. Takže väčšinou sa takto posúvajú spisy ťažšie umiestnitelnych detičiek.

andrea_82
12. aug 2018

@tecko28
@miriam439 áno, aj v tomto máte pravdu obidve. Ale niekedy sa proste medzi takéto spisy dostanú deti, ktoré sú len napríklad len trošku staršie. Čítala som článok o dievčatku, ktoré sa proste len stratilo v systéme. Tety na úrade mali dovolenky, jedno s druhým, a kým sa dievčatko dostalo do neziskovky, tak malo cca 3/4 roka. Už mohlo byť dávno u náhradných rodičov.

tecko28
13. aug 2018

@andrea_82 ano toto sa moze stat, ale je to velmi ojedinela nahoda v aku dufame vsetky tu

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre