Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

indiankaindi
5. dec 2018

@bosorkabb zrejme si ma mýliš s @tecko28 My sme neriešili zdravotný stav, teda to, či je vyriešiteľný alebo nie 🙂 A mňa poradie nezaujíma, myslím si, že to nie je podstatné. Minimálne podľa toho, čo uviedla @berginkan ako dva druhy požiadaviek, tak my nie sme ani v jednej z týchto skupín 🙂
@tecko28 a ako vieš, aké máme požiadavky? A ako vieš, že sú nereálne? Ja mám o dosť odlišnejšiu informáciu 🙂

berginkan
5. dec 2018

@indiankaindi ved ale preco takato reakcia? Ved samozrejme ze mozes mat ine. Len vravim vo vseobecnosti. Nemusime sa tu dohadovat. Je to tvoja vec. Len ide o to ze treba spomenut aj druhu stranu.

indiankaindi
5. dec 2018

@berginkan aká reakcia? Ja reagujem normálne. Iba vysvetľujem, že sa nestotožňujem s tvojim názorom, keďže si tvrdila, že väčšina má identické požiadavky, uviedla si požiadavky polovice žiadateľov a potom tej druhej a z toho vychádzaš, že poradovník je dôležitý. Ja som len uviedla, že my máme úplne iné požiadavky a preto poradovník považujem za bezpredmetný. No a teda zaujalo ma, odkiaľ vie @tecko28 aké máme požiadavky a prečo si myslí, že sú nereálne. V čom bola podľa teba moja reakcia nevhodná?

bosorkabb
6. dec 2018

@indiankaindi mohlo sa stať že som si ta pomýlila z niekym iným. Ale poradie je tu pre vadsinu dôležité.

berginkan
6. dec 2018

@indiankaindi tu nejde o nazor, ale o to, ze su proste veci, ktore su dolezite pre 80% bab. A jedna je poradovnik. Ty si tych 20. V poriadku. A tym by som to ukoncila 😉

tecko28
6. dec 2018

@indiankaindi ak som sa t dotkla, tak sa tiez ospravedlnujem. Viem ake mas poziadavky, po ukonceni pripravy si to riesila v pestunskej skupine na FB. Neber to prosim, ze ta sledujem, to nie, ale sme z jedneho mesta, tak ta tak viac registrujem a pripravu sme robili a koncili takmer v rovnakom case a u rovnakej psychologicky. Mas specificke poziadavky, ale rozhodne nie su daleko od poziadaviek inych ludi pred tebou. Aj tam je mnoho ludi, co su ochotni, cize realne pojdu aj do pestunstva. Napr. my by sme tiez radsej starsie dietatko, hoci nie az do takeho veku ako ty. Ked sme to konzultovali, tak nam povedali, ze to je uz teraz jedno a skor je sanca na to co najmensie lebo vacsinou pridu do ponuky male deticky, ziadatelov je obrovske mnozstvo a tym padom sa rozchytaju, tak logicky tie vacsie uz nie su, resp. su pomaly vzacnejsie ako ti drobci-tych nie je vobec extremne malo, ale pocet ziadatelov sa stale zvysuje preto dlhe cakacky. Len ako priklad : Pred tebou moze byt obrovske mnozstvo ziadatelov, ktori maju 0-8r, majoritne etnikum, dievcatko, pripadne bez prefrencie pohlavia.. Ty mas uzsi zaber veku sice, ale ked niekomu odoberu 3-5r dievcatko a pojde hoci len do pestunstva, tak volaju od zaciatku poradovnika vsetkym co nemaju vyslovene chlapec novorodenec, alebo do x rokov. A dievcatiek je vseobene menej. Aj na to nas upozornili. V ziadnom pripade netvrdim, ze nemate sancu, nikto z nas nevie ake dietatko sa kde objavi, zalezi od toho ako ste nastaveni, kolko ste ochotni cakat na ten vas "ideal" . A tiez netvrdim, ze ste si poziadavky nastavili zle, lebo vy viete co chcete, s akym dietatom dokazete fungovat, uplne chapem, ze ked mas skolacku tak zacianat babom uz nechces/nepotrebujes, aj vekovy rozdiel by bol velky, ze chces pre dceru partacku atd... Ale aj ty si musis uvedomit, ze aj napriek specifickym poziadavkam (lebo vacsina chce malicke) ta neminie dlhe cakanie v poradovniku a preto je podstatny a do urcitej miery aj zaujimavy.

indiankaindi
6. dec 2018

@tecko28 nedotkla si sa ma, len mi to prišlo také nefér, hodnotiť, že máme nereálne požiadavky. Okrem toho sme ich aj tak mierne pozmenili, čiže už zase sú trochu iné, ako som písala na začiatku. Čo sa týka poradovníka, v niečom máš určite pravdu, ale nám to vysvetľovali inak s tým, že poradovník je, ale je skutočne iba ilustračný, pretože často tí žiadatelia, ktorí sú na prvom mieste čakajú veľmi dlho a naopak takí, ktorí sú až na neviem koľkom mieste sa dočkajú oveľa oveľa skôr práve preto, že majú odlišné požiadavky. A aj s tým vekom dieťaťa nám povedali, že je obdobie, kedy akoby sa roztrhlo vrece s malými deťmi a umiestnia aj 5 za veľmi krátku dobu a niekedy zase naopak majú kopec väčších detí. Problém je, že tieto staršie deti sú v profi rodinách a teda treba prejsť databázu, ktorá často nie je aktualizovaná. Kdežto pri malých deťoch je to tak, že sa dieťa objaví (hnusný výraz, ale bohužiaľ je to realita) v systéme a hneď sa ide podľa poradovníka a umiestni sa. Napríklad aj dievčatko, ktoré nám ponúkli, bolo v dd s bratom, ktorý dospel, odišiel a tým pádom ju "uvoľnili" a môže ísť do rodiny. A niekedy majú takýchto prípadov naraz niekoľko. Čiže v takých chvíľach možno XY ľudí na prvých miestach poradovníka čaká, plus ďalších XY odmietne, pretože majú rodinné alebo iné problémy, sú odcestovaní alebo momentálne jednoducho nemôžu a odrazu sa deti dostanú k ľuďom, ktorí sú v poradovníku úplne niekde inde. A mám info, že dievčat nie je ani zďaleka tak málo, ako sa prezentuje. Inak keď si pozrieš fotky na facebooku alebo na stránkach detských domovov, mám pocit, že dievčat je rovnako ako chlapcov, niekde dokonca viac. Druhá vec je to, či môžu byť umiestnené, ale teda menej ich nie je. A aj niekto to tu už spomínal, že nejaká profi mama sa vyjadrila, že dievčat je veľa, minimálne toľko, čo aj chlapcov. Ale samozrejme sa nechcem hádať, ani ťa presviedčať o mojom názore, len ma to zarazilo, že jednak vieš aké máme požiadavky a jednak teda to, že si ich takto hneď odsúdila, že sú nereálne.

berginkan
6. dec 2018

@indiankaindi suhlasim s tym, ze sa mozu menit veci. a ostatne je realne iba pri ludoch, ktori su v poradovniku do prvej 50 podla mna, lebo ty realne nemozes az tak poskocit. ked si raz na 140 mieste na dieta budes cakat. sudiac podla statistiky umiestnovania a poctu deti...hovorim o poloromoch a romoch. a do 3 rokov. aby bolo jasne. ak mate na vacsie, tak ano je to ine, ale nie je ich tiez vela pravne volnych a to je rozdiel. my pestunstvo nechceme, cize pre nas je situaciua este zlozitejsia. a teda hovorim o BA stale.
@tecko28 su rozne famy, ktorym netreba verit. ako to o tych dievcatkach 😉 v tomto suhlasim s indiou, vela veci co sa komunikuje tak nie su. ale klucove ano..

indiankaindi
6. dec 2018

@berginkan my ideme práve cestou toho pestúnstva. Keď som sa bola len informovať na úrade, začiatkom roka, tak bolo v poradovníku 18 žiadateľov. Vtedy sme ešte nemali ani len podané žiadosti. A povedali mi, že väčšina ľudí chce práve malé dieťa do 3 rokov, čo my nie sme. Tak dúfame, že by to mohlo ísť rýchlejšie, aj keď realita je iná. Veď uvidíme ako sa to podarí 🙂

rebekarebekova
6. dec 2018

@johanka121 a od kedy prosim ta cakate?

johanka121
6. dec 2018

@rebekarebekova od 11/2014 na bieleho novorodenca. Ale 1/2018 sme menili poziadavky ze moze byt zdrave poloromske babo do 2 mesiacov..

berginkan
6. dec 2018

@indiankaindi no pestunstvo ide rychlo. To sa s nami neda porovnat. A tebe je poradovnik ukradnuty ked si na 18 mieste. To si mala napisat hned 🙈😉

joannita
6. dec 2018

@johanka121 a uz mate babo? My sme vo velmi podobnom case tiez zapisani a taktiez v podobnom case sme menili poziadavky na rovnake babo ako vy.

joannita
6. dec 2018

Baby taka blba otazka 😄 Ked uz mate dieta v predosvojitelskej, date napriklad fotecku s malou/malym na fb pre kamosov (nie verejne)? Je sa este niecoho obavat myslite?

miriam439
6. dec 2018

@indiankaindi A nechcete využiť možnosť, že by ste si sami hľadali v spisoch detí, čo majú na UPSVAR? Právo na to je, to som sa osobne pýtala na našom krajskom UPSVAR v Žiline. Síce mi tam hneď naznačili svoju neochotu umožniť mi také niečo, ale u vás môžu byť ochotnejšie žienky. Alebo potom cez Návrat. Keď nie ste nejakí 100 v poradovníku, ale ste už na takom nízkom čísle, tak by to mohlo mať zmysel a mali by vám to umožniť.
Práve že možno by ste skôr našli nejaké dieťa, čo je už v profi rodine, lebo naozaj úradníčkam sa možno len hľadať nechce v takýchto "zabudnutých" spisoch.

johanka121
7. dec 2018

@joannita mame prveho adoptovaneho syna, ma uz 4 a pol roka a na druhe stale cakame..dufam ze do pol roka to bude..

indiankaindi
7. dec 2018

@berginkan tak tých 18 bolo asi 2 mesiace pred tým, ako sme si podali žiadosti, čiže do skončenia prípravy to mohlo byť oveľa viac ale aj oveľa menej žiadateľov. Ale po tom, čo som prečítala tu aj na iných fórach som mala pocit, že max. do mesiaca od skončenia prípravy máme dieťa doma :D
@miriam439 o tomto neviem, že sa môže. My sme oslovili Úsmev. Ale pochybujem, že by nás na úrade pustili k spisom. Nám dokonca povedali, že nám ukážu iba také dieťa, ktoré bude spĺňať naše požiadavky a také musia najprv nájsť. Vôbec neviem, ako funguje databáza na úrade, či si musia informácie vyžiadať od iných DD alebo majú všetky údaje automaticky v nejakej globálnej databáze. Ale spisy iných detí nám asi neukážu a také, ako chceme, musia najprv pohľadať.

bosorkabb
7. dec 2018

@indiankaindi existuje databáza detí v systéme. A áno ukážu len spisy detí podľa vašich požiadaviek. To isté Úsmev alebo Návrat. Max do mesiaca bolo kedysi cca 1,5 - 2 roky dozadu. Vtedy som čakala len mesiac, teraz z rovnakými požiadavkami čakám od mája a som na 8 mieste už 2 mesiace.

berginkan
7. dec 2018

@indiankaindi fiha. To v ktorom kraji?

indiankaindi
7. dec 2018
liluska155
8. dec 2018

Ahojte...jedna otázka..mozno by ma to nemalo ani napadnúť ale chcem sa spýtať..je šanca žeby som našla dieťa ktoré som porodila v utajenom porode? Dieťatko išlo na adopciu.Ja by som len chcela vedieť ako sa má a či je v poriadku

bosorkabb
9. dec 2018

@liluska155 nie. Pri utajenom pôrode súd určí meno a priezvisko dieťaťa ktoré sa narodilo a zistiť sa to nedá. Následne prijme meno osvojitelov. To ako keby si hľadala dieťa bez mena a priezviska na Slovensku.
Zároveň po adopcii sú všetky údaje vrátane spisov uložené a tajné. Odtajnit ich môže až dieťa v 18 rokoch ak o to požiada. Ale o matke sa tam nedozvie. Tvoje údaje nikde nefiguruje.
Ale neboj sa, dieťatko sa má určite dobre. Ľudia ako my čakajú na dieťa roky a ľúbia ho.
Ak sa s tým nevieš vyrovnať kontaktuj návrat robia sedenia na túto tému.

johanka121
9. dec 2018

@liluska155 ahoj, nas maly je z utajeneho porodu, na perinke mal len XY. Myslim ze zistit kde je dieta sa da len prvych 8 tyzdnov co mas na rozmyslenie. Ale ver mi ze Tvoje dieta je stastne, pary co maju zaujem o adopciu musia prejst zlozitou pripravou, pisedeniami u psychologa..ver mi ze kazdy par ked sa docka po rokoch adoptovaneho dietata lubi ho a stara sa on najlepsie ako vie. My sme velmi vdacni matke nasho dietata ze ho donosila a dala na adopciu..

berginkan
9. dec 2018

@liluska155 a ja len doplnim, ze prajem aby si to zvladla. Muselo to byt tazke a asi nikdy nepominie. Nikdy nebudem odsudzovat a hodnotit. Drz sa

liluska155
9. dec 2018

@berginkan ja to zvladam len by som ho chcela vidiet.v tom momente ma to nenapadlo myslela som si ze to bude lepsie ako utajeny ze sa nikdy nestretneme.pri adopcii je to opacne

bibal123
9. dec 2018

@liluska155 nikdy sa dieta a ani bio matka nedozvie nic. Pytala som sa na sude ,a hned mi sudk.povedala,ze ani ona nevie ,kto je matka.Vedia to iba v porodnici ,ale to je tajne. Dostala som na zaciatku od uradnicky info ,ze v 18 moze poziadat o odtajnenie dieta. Ale nie je to tak .Na sude mi povedala sudk.,ze nas zakon to nedovoluje.Takze iba ak ako napr: v siednom nebi ,ze by uverejnili a ci by sa prihlasilo dieta ,alebo matka.

liluska155
9. dec 2018

@bibal123 mne povedali v porodnici ze ak by bolo nieco dietatu kedy kolvek pocs vyvinu ale tak ze by potrebovalo nieco odomna tak zapecatene udaje s mozu otvorit a mozu ma kontaktovat ci budem ochotna pomoct.ale samozrejme za takychto okolnosti nechcem aby to bolo.. rodila som v tt kraji v roku 2016 tak len niekde v tom kraji si myslim ze je..

bosorkabb
10. dec 2018

@bibal123 náš zákon to povoľuje. Ale dieťa o to musí požiadať samo a až v 18 roku života. Sú organizácie ktoré mu s tým poradia a vedú ho. Napríklad návrat. Lebo ono je to dosť papierovaciek. Aj teraz v Návrate prebieha takáto patracia akcia.
@liluska155 pri utajenom pôrode sa však nedozvie nič, lebo v spise o matke nič nieje. Dieťatko nemusí byť v TT kraji, ja mam dieťa z iného kraja ako som ja. Volá sa to medzikrajova adopcia.
Môžem ťa uistiť že dieťatko sa má určite dobre a je milované.

zuzlicek44
10. dec 2018

Možno hlúpa otázka ale ja stále rozmýšľam nad tým že keď dáva niekto dieťa na adopciu (či už utajovaný alebo nie) čo potom povie ľuďom ktorých s bruchom stretávala? 😮 Určite prídu také otázky.( Ako sa dieťa má,kde je že ešte nevideli maminu kocikovat alebo že ho chcú vidieť a tak....)

berginkan
10. dec 2018

@zuzlicek44 niektore brusko skryvaju ani nevies ze tehotne boli. Alebo odidu inde. Nie kazdy sa tehotenstvom chvali. Ved kolko bolo takych pripadov ze vlastna matka o dcere netusila ze je tehotna

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre