Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mariannamk
20. apr 2019

@saskia_98 no bude si musiet ist potvrdit k obvodnemu potvrdenie o zdravotnom stave, je to povinnou sucastou ziadosti, ale je to iba formalita. ale zatial mozes vsetko na UPSVaR zistit aj sama.

saskia_98
20. apr 2019

@mariannamk no este ma napadlo, on je vedeny v luxembursku, tam ma lekara. No ma lekara aj tu, lenze pri nemu nebol no uz asi 5 rokov. 😁 Teraz ma doniest papier z luxu alebo tu na sk ?

tulipan43
20. apr 2019

@saskia_98 nebude to také zlé neboj, nie ste prcy ani posledný konu muž takto robí. Chod na urad, keď ste rozhodnutý a tam ti vsetko vysvetlia a daju tlačivá. Pokial je muž tyzden doma tak sa dá priprava v ten tyzden dat viac krát (všetko je o dohode so psychlogickou). Držím palce.

zanetaqwe
21. apr 2019

Ahojte kočky 😘 Žilinský kraj sa posunul o jedno miesto.Teraz v apríli šlo jedno dieťa na adopciu,tak hurááá 😉.

johanka121
21. apr 2019

@zanetaqwe super..po 4 mesiacoch sa to konecne pohlo. Dakujem, potesila si ma ☺️

zanetaqwe
21. apr 2019

@johanka121 aj mňa to potešilo 😁. Áno šlo biele novorodeniatko do rodiny.Ak budem zas niečo nové vedieť, podám info😉

janakjk
22. apr 2019

Nitriansky kraj, sme 24 miesto , zapísaní sme december 2016

tecko28
22. apr 2019

@janakjk tak to st uz tiez blizko 🙂

janakjk
22. apr 2019

@tecko28 ani nie,že ešte cca rok

tecko28
22. apr 2019

@janakjk nikdy nevies kolki pred vami vezmu aj dietko ineho etnika, pozastavia, vzdaju sa 🙂

zuzlicek44
22. apr 2019

Prosím vas je aj nejaký konkrétny"dokaz" o tom ze materská môže byť priznana aj na základe vykonateľnosti? Pozerám stranku soc. Poistovni a nejak nič konkrétne tam nevidim.. Poprípade,Načo sa odvolať ak by robili úrady problémy... 🙈🙈🙈

chvostik1
22. apr 2019

Ahojte zienky. Snazila som sa precitat ci co najviac prispevkov ale je toho strasne strasne vela a takto mi asi zodpoviete rychlejsie. S partnerom uz mame jedno vlastne dietatko, kedze som mala komplikovane tehotenstvo, tak je dalsie vlastne dost otazne. Ale vzdy som chcela mat tri deti s tym, ze jedno bude urcite adoptovane. Chcela by som sa opytat, ci moze o adopciu zaziadat aj par, ktory nie je sobaseny, a teda ci je realna sanca ziskat dietatko aj bez "titulu" manzel/manzelka. A este by ma zaujimalo ci je medzi vami taka mamicka, ktora je ZTP a ma adoptovane dietatko (ci to urady neberu ako prekazku). Co sa tyka formalneho postupu, tak sa vyplnia tlaciva, absolvuje sa priprava, pohovory a uz sa "len" caka? Dakujem vam za vase odpovede.

gagika78
22. apr 2019

@chvostik1 čo sa týka manželstva, myslím že to nie je podmienka, môžeš si dieťa adoptovať aj jednotlivec. Ale asi je to zložitejšie. K tomuto sa neviem až tak vyjadriť, to ti poradia žienky čo majú skúsenosti.
Postup je taký, že na UPSVaR ti dajú tlačivá, napíšete žiadosť o adopciu, budete potrebovať potvrdenie o zdravotnom stave, výpis z registra trestov, potvrdenie zamestnavatela o prijme . Následne absolvujete niekoľko hodín prípravy u psychologicky na UPSVAR, nasleduje návšteva u Vás doma a popisanie životných pomerov. Následne vypisete žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov a popíšete požiadavky na dieťatko. To všetko trvalo asi tak 7-8mesiacov. A po splnení všetkých požiadaviek vás zapíšu do zoznamu.
Čo sa týka toho ztp poznám jeden pár obaja ztp na vozíčku, on ochrnutý od pása dole po autonehode, ona od malička ztp, prejde s palicami len pár krokov, adoptovali si chlapčeka 5 ročného. Boli manželia. Neviem ako to prebiehalo. Ale treba ísť na UPSVaR a tam ti všetko povedia. Aké sú podmienky, čo potrebujete, či môžte ísť do adopcie. Všetko ti poradia.

ja1986
22. apr 2019

@chvostik1 ja som ZŤP, sme ešte len v príprave, problém zatiaľ nebol..

ereska
22. apr 2019

@gagika78 nám hovorili že pri adopcii musia byť manželia asi pri osvojení nemusia

kikuska_wedge
22. apr 2019

@ereska adopcia a osvojenie je to isté. Manželia byť nemusia. Môže si adoptovať aj jednotlivec. Ale druhý nebude mať žiadne rodičovské práva. Nie je to podľa mňa šťastné riešenie.

ereska
22. apr 2019

@kikuska_wedge nám hovorili že to nieje to isté pri adopcii je už po súde právne vaše ale pri osvojení sa bio matka môže hocikedy rozhodnúť že ho chce späť tak teraz neviem možno všade to inak vysvetľujú ;)

tecko28
22. apr 2019

@ereska adopcia a osvojene su synonyma-znamena to dieta vziat za svoje, so vsetkymi pravami a povinnostami ako k bio dietatu, davas mu meno, dostane rodny list kde ste uvedeny ako rodicia
To co ty oznacujes za osvojenie je zrejme pestunstvo, kde mas dieta doma, vychovavas, ale rodicia maju stale rodicovske prava a povinnosti hoci "okliestene" a tiez sa nemozu hocikedy rozhodnut, ze ho vezmu spat, lebo zrejme musia najprv splnit a vytvorit podmienky, aby im ho vratili

tulipan43
22. apr 2019

@zuzlicek44 ja som tak dostala matersku, v com je problem

tulipan43
22. apr 2019

@ereska to si asi mylite s pestúnsku 😁, osvojenie a adopcia je to isté

bosorkabb
22. apr 2019

@zuzlicek44 ja som poberala materskú na neodkladne a nepotrebovala som právoplatnosť a dokonca ani vykonateľnosť (pečiatku) keďže neodkladne je vykonatelne ihneď.

@ereska adopcia a osvojenie je ten istý právny akt len každý to volá inak. Oficiálne je osvojenie, adopcia je len synonyma a znamená osvojenie.

ereska
22. apr 2019

@tecko28
@tulipan43 jej áno pestunstvo ja popleta ;)

zuzlicek44
22. apr 2019

@tulipan43 u nás sú strašne neochotne na úradoch... Tak sa bojím ze co budu vymýšľať...

ellen2016
22. apr 2019

@zuzlicek44 nedajte sa odradit. nevedomost,neschopnost a neochota su bohuzial castokrat sucastou celeho procesu, ale ak s tym ratate, tak uz mozte byt len milo prekvapeni. My sme mali stastie na dd, ktory nam vychadzal v ustrety a najlepsiu profi rodinu na svete, ale mali sme moznost zazit aj velku neerudovanost uradov a nie vzdy najmilsi pristup. mame to cerstvo za sebou, proces trval vyse dvoch rokov a sme najstastnejsi na svete.

bosorkabb
22. apr 2019

@zuzlicek44 všetko čo máte podať podajte do sociálnej poisťovne ak tomu nerozumejú nech kontaktuju ústredie. Oni im to už vysvetlia.

berginkan
23. apr 2019

@zuzlicek44 vobec to neries. Podaj si to a hotovo. Urcite staci neodkladne, uz to tu bolo niekolkokrat aj realne skusenosti takze neboj

zuzlicek44
23. apr 2019

Ste strašne milé. Baby. Ďakujem aj za radu a povzbudenie 🙂

tecko28
23. apr 2019

@zuzlicek44 uz je drobcek doma? Alebo kedy si ho prinesiete?

zuzlicek44
23. apr 2019

@tecko28 aano je...je to úžasný pocit ❤️❤️❤️❤️

miriam439
23. apr 2019

@zuzlicek44
Konkrétny dôkaz máš tu v paragrafe 49, my sme iný poistenec.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

Ja som mala vykonateľnosť 19.7., právoplatnosť až koncom augusta, dieťa prevzaté 28.7., materské a materská dovolenka od 28.7., vybavovala som to až 31.7. zašla po tlačivo na sociálnu poisťovňu, potom do práce po pečiatku a späť na poisťovňu zaniesť tlačivo. Všetko šlo hladko. My dostávame materské a nárok na materskú dovolenku máme len 28 týždňov, potom RP a RD

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre