Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lenkove
14. feb 2013

Myslím si, že to veľmi pokazila riaditeľka DD, ktorá dala chalanovi tri deti... priveľa detí na mladého človeka, nieto ešte chalana, ktorý má za sebou život v pestúnstve... Ktorý psychológ to odsúhlasil, nechápem...
Rizikový rodič dostal rizikové deti... Tak sa označujú v literatúre o týraných deťoch (ľuďoch) rodičia v náhradnej výchove a deti v náhradnej výchove.. Lebo emocionalitu majú inú ako norma (keďže obvykle prežili veci, o ktorých sa nám v bežných rodinách ani nesníva).. A jedno takéto dieťa vie "zavariť" svojou náročnosťou aj jednej úplnej normorodine (hovorím o sebe) a neviem si predstaviť, čo môžu tri takéto deti spôsobiť u samotného rodiča... Ale fakt.
Neviem, čo tomu predchádzalo a ani ako sa to stalo.. Zomrelo dieťa ☹ ☹ a to mi stačí 😔 😔 😔
Tak tak... Ale pochybujem, že za to bude niesť zodpovednosť riaditeľka, pochybujem, že odstúpi niekto z krajského vedenia odboru, pochybujem, že minister vyvodí osobnú zodpovednosť sám na seba a odstúpi - ako by sa stalo v inej spoločnosti.. Zametú sa chyby vedenia pod koberec. Veď sa nič nestalo. Iba jedno dieťa prišlo o život, súrodenci o brata... Nezabúdajme na bio rodičov, ktorí prišli o dieťa.. A jeden mladý chalan má zničený život. Vlastne sa nič také vážne nestalo, hlavne, že máme svoje teplé miestečká.... 😔 😔 😔

lenkove
14. feb 2013

@matax Maťka, tragédia 😔 😔

mata71
14. feb 2013

Dievčatá nikto nehádže do jedneho vreca všetkych profi rodičov,alebo pestuňov,,sú aj taký aj taký,ako v bežnom živote,
Prišlo o život dietatko následkom poranení ktoré si nemohlo sposobit samé to je fakt . 😔 😔 ...ale 22ročny starat sa o 3 deti naraz je aj na dospelu ženu dost,,to si povedzme úprimne. 😢

lenkove
14. feb 2013

pre veľmi, nesmierne silné žalúdky toto video... 😔 😔 😔
http://www.topky.sk/cl/13/1339523/VIDEO-s-pestu...

matax
14. feb 2013

@iwusa lenzeeeeeeeeeeeeeee..media az moc casto neinformuju správne 😠 ..ved uz aj ta chyba v nadpise, ze pestun a bol to profesionálny rodic.... 😠
..neviem, ako to bolo..mozno mu spadol, mozno ho hodil..nevieme... odsudit niekoho je lahke.. zamysliet sa asi tazsie 😕 ...ved on este ani nemal sud...ziadna z nas pri tom nebola, ked sa to stalo... tomu dietatku uz sa zivot nevrati- zial 😔 😔
..je vela vyskolených profesionálnych rodicov, co hladaju prácu, lenze im ponuknu to maximum- 3 deti a to je podla mna vela...no a este vek tohto mladenca.. riaditelka by mala niest zodpovednost spolu s nim, ak sa to nestalo pri pade, ale pri agresii.. to rozhodne az sud.. my nemáme právo sudit
ta diskusia pod clankom je desna...ako lahko ludia nahadzu vsetkych nahradnych rodicov do jedneho hnusneho vreca 😕 😠 😔

najjulinka
14. feb 2013

@matax on kcel byť profi.... to nie je, že si nevedel najsť pracu.....

no a media.. nie len to že pestun a profi, aj jeho vek sa poghybuje od 21 po 23.. tie staršie decka niekd epišu 4 a 6 roční , niekde 5 a 6....

na markize povedali pred celou spravou slovko "udajne" .... a tým to bolo vybavené.... však neklamú...

matax
14. feb 2013

@najjulinka citala som, ze tie deti mal rad...ja beriem aj to, ze 22 rocný, ak je vyzrety, moze byt profirodic alebo pestun.. len to, ze tri deti mi nesedi..nech uz to bolo, ako chcelo..ale dosledky by mali byt take, ze nepretazovat profirodicov, lebo 3 deti su podla mna moc..ked ma niekto este svoje deti a k tomu mu zveria dalsie tri.. mozno to niekto zvladne.. ja by som k mojim dvom dalsie tri nemohla mat, nezvladla by som.. povolanie je to uzasne, detom to urcite moc pomoze, ked su v rodine, sama mam 2 prijate deti z profirodiny, poznam deti z domova, aj deti prijate do nahradnej rodiny z domova poznam, tak mozem porovnat..profi je prospesne, ale malo ohodnotene a media nesprávne informuju.. su aj vseliakí profi, ale na to ma byt ta kontrola riaditelom domova, ktorý ma nespravnej starostlivosti zabranit...taketo nieco sa mohlo kludne sta aj vychovavatelovi v budove ded...niektori riaditelia ded nechcu prijimat profirodicov, lebo by sa znizil "stav " deti v budove...no vyskum jednoznacne hovori, ze deti potrebuju rodinu a nie ustavne steny a striedajuci sa presonal

najjulinka
14. feb 2013

o bože..už markiza, že na adopciu by čakal rok do profi užaj.. des a hruza...... na jedno miesto profi rodiča je X žiadatelov.... na adopciu takejto skupiny deti je žiadatelov NULA!!!!!! spravim pripravu (kratšiu ako na profi) a mam ich v momente doma... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

najjulinka
14. feb 2013

a nemusim mať ani maturu... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 😝

cairka
14. feb 2013

@najjulinka , ale psychotesty sa na príprave na profi nerobia, nie? A úprimne, neverím, že keby v tomto čase požiadal ako sám 22ročný muž o pestúnstvo, alebo adopciu, že by ho schválili...myslím, že by doporučili počkať pár rokov...

najjulinka
14. feb 2013

@cairka ako kedy. kedysi nie každý decak to chcel.. ja som robila... lebo jeden z decakov kde som davala žiadosť psychotesty chcel....
a teraz robia ako sučasť pohovoru - konkurzu....

najjulinka
14. feb 2013

on pravdepodobne už robil, kedže sa stal profikom teraz.... akože neviem presne ako a kedy ho prijmali a ako to maju oni poriešene.. ale pokial viem,tak už toje celoplšne nejaký rok, že aj psychotesty sa robia.... neviem to overiť, lebo nepoznám z každeho decaku profi.... ale aj u nas sa už robia...

najjulinka
14. feb 2013

@cairka fakt si mysliš???

akože hovoria o nom ako o jedincovi, kriči do oči to že muž.. manželku nemal,a le pokial viem, tak partnerku ano.... stalu partnerku.....

ja osobne soms a stretla s takou mladou bezdetnou profi... 2 malilinke deti,a le asi na nu boli napisané deti a mala manžela.. ale tak manžel, či partner je vec pohladu.. pre veriaceho podstatný rozdiel, ale podla mna je to fuuk......

a do adopcie či pestu daju aj do osady 😝 😉

najjulinka
14. feb 2013

o profidetoch v osade som ešte nepočula za to 😉

cairka
14. feb 2013

@najjulinka , aha , tak to som nevedela, že už sa robia aj pri profi 😉 Ono ani 22 ročná baba podľa mňa nie je najvhodnejšia adeptka na profi 😝 😅 obzvlášť nie viacerých detí a nie bábätiek...
Ono je to aj tak jedno, podstatné je, že sa stalo, čo sa stalo a ako tu bolo spomenuté, nech to bolo akokoľvek, pre všetkých (okrem najbližších) bude zodpovedný on. Chybu spravila riaditeľka domova, chybu spravili aj iní, ale zodpovednosť za dieťa niesol on ....
a či dajú do adopcie, alebo pestu aj do osady - nuž možno dajú, ale nie 22ročným ...

cairka
14. feb 2013

Ináč, čo sa týka tej zodpovednosti za dieťa, poznám rodinu, kde takisto prišlo malé dieťa o život nešťastnou náhodou, a rovnako sa rodičia museli aj pred súdom zodpovedať za to. A tak to má byť...a to bolo biologické milované dieťa, "len" ho nechali sa hrať na dvore samé...chvíľu...a stačilo na tragédiu ☹

najjulinka
14. feb 2013

@cairka neviem ako to bolo.. ale vieš ja som profi... davali sme decko aj do bio na navstevu.... mne lepilo, že tam čosi bolo a prepukne to u nas......

niekde pisali, že bol zamestnaný 8dni..... nechcem tvrdiť, že to určite bolo tak... .ale zas susedia sa tam dvaja vyjadrili .. jeden ako sa stara dokonalo, druhý ako sa večene hadaju a deti tam furt plaču..... och 8 dni tam byvaju a vedia toto už zhodnotiť????? akože ked ten byt bol dovtedy prazdny, tak verim, že susedom vadili... však aj u nas ani deti nechodilia už že dupu, ked spali, tak druhí zvonili, že lietaju..... tak zo sprav sa nedozvieme nič.....

a 22 ročný čo ma 6 rokov tu istu partnerku je určite stalejší ako 40 roční, ktorí si manželku ulovil pred pol rokom.... akože nechcem tvrdiť, že on ju ma 6 rokov.. len vek ako jasný parameter by som nedala.. a rozhodne radšej mimčo ako velke .. je to jednduchšie. .takže týmto smerom by som to neuhanala, že take male takemu mlademu... 😉 😅

neviemako sa to stalo....

najjulinka
14. feb 2013

@cairka ano aj nešťastna nahoda sa musi prešetriť.....

a snad markiza tých znamich dal ado sprav, že tyrani a ukazala ich..... a tak....

ja poznam ludi čo ani obvinený neboli, takže to nešlo ani na sud,a le za to v markize boli za tyranov.... a iný znamy za uchyla..... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

cairka
14. feb 2013

@najjulinka , ale ved ja som písala, že nie je vhodná ako profi viacerým deťom a nie bábätkám - rozumej väčším ako bábätkám...a keď naraz príde bábo +5 + 6 roční predškoláci, tak to je záber obrovský...

najjulinka
14. feb 2013

@cairka ano je... jasne... každý na tolko čo si trufne .. a z druhej strany decaky by si to tiež mali premyslieť.....

s tým sa da len suhlasiť

mne tiež najprv dali jedno a až o chvililinku druhé.. sami mi to tak navrhli a ja som sa tomuto navrhu potešila.. lebo bol uuuplne idealny..... kedže som brala dva solo kusy, žiadne dvojičky, tak to bolo uuplne v pohode na všetky strany....

najjulinka
14. feb 2013

aj v spravach vravela riaditelka detskeho domova, že absolvoval psychotesty....

je to tak.. priprava sa robi tak, že absolvoval.. to sa robi 60hodin.. .a potom decak si robí psychotesty ako konkurz.... aktuálne....

v podstate do nahradky maš 26hodin včetne psychotestov.......

akože mne pride lahšie dostať deti do nahradky ako do profi... jedine ak by niekto nemal čistý odpis ale vypis z registra ano, tak vtedy by to mohlo byť naopak... 😉 😀

lenkove
15. feb 2013

@najjulinka podľa to nemá byť tak, že každý na čo si trúfne... Iné je keď sa posudzuje rodina, ktorá má napr. dve vlastné deti - vypiplané, dve pestu deti 100x vypipiplané a chce si zobrať ešte dve.. To môže pre niekoho byť veľa, ale tu poviem, teda každý ako si trúfne - lebo tá rodina ustála ťažké chvíle, mamina sa ukázala ako človek, ktorý sa vie starať o deti a obetovať pre ne...
Iné je, keď si vezme mladý neskúsený človek viacero detí naraz... alebo teda mladý pár nech to je... Naraz 🤐 a v takom vekovom rozmedzí... To už nie je koľko si trúfnu... To je o tom, že niekto (v tomto prípade riaditeľ DD) má mať súdnosť 😔

ale teda poznám(e) profi otca, čo mal 5 detí 🤐 ale najstaršie malo tuším 5-6 r...

Ale toto všetko je JEDNO 😔 😔 prišlo o život chlapča, mala by sa vyvodiť zodpovednosť... Ak sa budú pre túto vec pozerať prísnejšie na náhradné rodiny a kontrolovať ich, bude ma to obťažovať, ale ak to má niekomu zachrániť život, tak budiš... 😔

najjulinka
15. feb 2013

@lenkove však pišem, že aj decaky by si to mali premyslieť.. nie len to.... skor mam pocit čo počuvam okolo seba, že profi rodič by to chcel inak ako to decak spravi........... a to je naj chyba...

lenkove
15. feb 2013

@najjulinka 😔 😔 😔 tak to teda áno, to máš pravdu... keď sa profi "pritlačí" k múru, že buď tri deti, alebo ani jedno.. Je to blbé najmä v prípade, ak má to jedno už doma a nemá výhľad skorého prechodu do pestu, či ado... 😔
ale veď vieš... štátne deti sú pekné peniaze 🤐 🤐 🤐 🤐 žiaľ, mne to príde tak 🤐 🤐 🤐

lenkove
15. feb 2013

Inak, dnešný status Natálie Blahovej na FB... stotožňujem sa.

Ide ma buchnúť o zem, keď vidím, koľko profirodičov vo vyzretom veku a so skúsenosťami stojí v rade pred detskými domovmi a deti im nedajú pre nedostatok pracovných miest.
Riaditeľka decáku je za dieťa zodpovedná. A je zodpovedná za to, akému profirodičovi ho zverí. Ak už mali o profirodičovi dobré referencie, prečo mu preboha šľahli rovno tri deti? Prečo nie na skúšku jedno? Načo sa lejú peniaze do systému, keď tam robia ľudia, ktorí rozmýšľajú opačným koncom?
Chlapec mohol ešte žiť.

gabika.mato
15. feb 2013

@cairka ja som začala robiť profi. ako 21 ročná a robím to do teraz. Pracujem ako profi. nejaký ten rok a nikdy sa mojim deťom nič nestalo a mala som rôzne vekové kategórie a aj bábätka takže netreba tiež posudzovať podľa veku. Ale tiež si myslím, že 22 chlapcovi dať tri deti a jedno také malinké nebolo rozumné. Ja mávam bežne 2 detičky a to je úplne dosť na tri sa necítim. 🙂

cairka
15. feb 2013

@lenkove , preto, že ešte aj pri profi sú prednejšie známosti, ako skúsenosti... veď ide len o deti...
no a prašuľky, na čo by platili odvody 2 zamestnanom, keď zákon umožňuje, aby to obstaral jeden...

najjulinka
15. feb 2013

@lenkove ja viem porovnať len s pestu... napr. na lucku som prvý rok ako profi spolu plat a na vydavky (nevraviac o vybaveni) dostala menej v profi ako potom v pestu........ je to o počte, o postihoch a pod. - proste o kombinácii.......
na dieťa dostavam rovnako +/- či v pestu alebo v profi... akurát na profi so do minuleho roku musela učtovať (čiže sa nedalo kupiť nič od ruky, nedalo sa z toho zaplatiť take volovinky ako kolotoče, či skakaci hrad a podobne atrakcie, s kupou niečoho v zahraniči tiež problem)... a moja odmena je rozna.... na Lucku ako solo kus som mala 7500Sk plat v hrubom... ked som po odchode kika uvažoval a žeby sme mali tri profičata kým prebehne s luckou sud a potom vlastne by mi lucka ostala a ostala by som zas na dvoch, tak doslova šefstrvo v domove mi povedalo, že načo to chcem robiť, ked za tretie nedostanem ani cent...
a pri nike sme spravili tu finančnu chybu, že mam obe baby ja.. keby si ju vzal manžel, tak naše dve pestu deti "vynmašaju viac" ako keby jeden z nas bol profi.... 😝
fakt toto prepočitavať na centiky sa neda a že kto kolko z toho má... lebo v niektorej kombinacii to vyjde lepšie tak a v niektorej tak... 😉
A v profi som ja mala 2 dokonale deti a moj manžel mal 2 postihnuté a plat na vlas rovnaký... uuuuuplne uuuplne....
proste fakt toto prepočitavať je trošku blbosť, lebo to je ako na hojdačke.. furt prestavaju a furt to vyjde podla zakona inak a každý decak to ma inak a nabvyše vieme ako mali problem dať pestunovi rodičak, či priplatok za zťp dieťa a vieme, že ani všetky decaky si neplnia všetky povinnosti (či finančne či ine), takže ked k tomu priratame to čo niekto nedostane a mal by dostať, tak to je potom uplne o niečom inom......

jedine možme povedať, že adopcia je zadarmo.....

ale aj to, ked ide dieťa do osady k nezamestnaným, tak či je to uplne zadarmo.. .a tak sa dostaneme k tomu či aj bio je uplne zadarmo (vid tie osady)

cairka
15. feb 2013

@gabika.mato , ale ved ja som práve písala, že pre bábätká je to veková kategória vhodná...22 ročná s 6ročným zanovitým predškolákom/prvákom - hlavne, keď sú ešte aj menšie 2 deti... to je moc. Áno, stane sa, že má dievča v 16 dieťa, ale prirodzené to nie je...

najjulinka
15. feb 2013

mne pride tiež 2 akurát, lebo mam dve ruky.... ale ked sme boli doma dvaja s dvoma detmi, tak to bolo malo a uvažovala som o tretom. ... a hlavne, ked niekde to jedno proste nedaju, žeby sa to aj realne rozpisalo - tento ma jedena druhý v pare ma dve...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre