Adopcia verzus pestúnstvo

emuss
5. máj 2014

Ahojte babi,
viem že sa tu už toho kopec popísalo, no potrebujem radu. Máme jedno štvorročné dieťa a velmi túžime po ďalšom. Táto dcérka je našou biologickou. Máme známych čo majú dve biologické a dve detičky v pestúnskej starostlivosti. Keďže je velmi vela dôvodov prečo nebudem môcť už byť znova tehotná, už dlhšie sa pohrávame s myšlienkou si nejaké dieťatko osvojiť. Tí naši známi pôsobia šťastne, harmonicky, aj všetky deti majú k sebe blízko. Len neviem či je lepšie si dieťatko adoptovať či vziať do pestúnskej starostlivosti? Ak som dobre pochopila tú moju známu, biol. rodič si po dieťatko môže prísť ak budem pestún? A pri adopcii mi to nehrozí? Je možné že vezmem do pestúnskej starostlivosti aj už väčšie 1 - 2 ročné dieťatko o ktoré rodič nemá záujem či v pestún.starostlivosti sú len deti ktoré sa raz vrátia k biol. rodičom? Adopcia je vraj velmi zložitá a zdĺhavá....
No neviem, prosím poradte, dajte mi rady a skúsenosti... 🙂 jedno je isté, chceme dieťatko ktoré bude celý život našim a nie len požičaním 😒

cairka
5. máj 2014

@emuss , pri pestúnstve je riziko návratu do bio-rodiny, to ti povedali správne...Ja mám dve pestúnčatá, jedna prišla ako 8mesačná , nechaná v pôrodnici, matkou nikdy nekontaktovaná, už je matka zbavená práv a povinnosti rodiča na môj podnet (otec nebol uvedený v rl) , druhá prišla ako 9m. , od tretieho mesiaca mala osvojiteľnosť - právnu voľnosť a teda rodičia boli pozbavení práv a povinností... Obom deťom som už poručník - zákonný zástupca.
Ako pestún nemáš všetky rodičovské práva (ani povinnosti), takže hlavne tam sú rozdiely medzi adopciou a pestúnstvom...

akramgad
5. máj 2014

ahoj já mám adoptovanú dcérku pohrávala som sa s myšlienkou pestúnstvo ale strach že by mi ju niekto mohol časom vziať alebo by sa našla rodina čo si dieťa adoptuje ma vrátila k adopcii 🙂 myslím že oboje je zdlhavé proces príprav na adopciu je cca 1 rok potom čakáš či sa nájde vhodné ( pre vás ) dieťa a tam to už záleží od ľudí ktorý majú dieťa keˇže chcete väčšie nemuselo by to byť tak náročné držím palčeky a načokolvek sa budeš chcieť opýtať nemám problém odpovedať čo budem vedieť poviem 😉

5katarina7
5. máj 2014

my máme jednu biologickú a jednu adoptovanú dcéru,a teraz začíname aktalizáciu na ešte jedno dieťatko 🙂 Tiež sme rozmýšľali aj nad pestúnstvom no nás tak isto odrádzal fakt,že by sme o ne mohli prísť...po celý čas by som sa bála,že sa niekto objaví.
Aj ja som rozmýšľala hlavne kvôli tomu,že pri pestúnstve by bolo dieťatko skôr,ale radšej budeme čakať,a dúfame že to nebude dlho,nakoľko nebudeme mať prísne požiadavky 🙂

ellca123
6. máj 2014

myslim ze pri pestunstve sa mozete rychlejsie dostat k dietatku, dostanete aj info o rodicoch a potom sa rozhodnete
dietatko v pest.star. mam 4 roky a stale bojujem s jej deprivaciou

emuss
autor
6. máj 2014

@cairka
@akramgad
@5katarina7 ďakujem babi za odpovede, tak asi skôr sa prikloníme k tej adopcii, neviem si predstaviť že by bolo s nami niekolko rokov a potom by ho zobrali 😒 myslím že aj pre to dieťa to musí byť deprimujúce... porozprávam s manželom a šup na to, myslím že treba najprv vybaviť nejaké papiere so žiadosťou na socke? 😀

ellca123
6. máj 2014

UPSVR vo vasom okres.meste

zuzu205
13. máj 2014

@cairka mas dve deti v pestunskej a na tvoj podnet sud zbavil rodicov prav a povinnosti??? to znamena ze ti deti uz zobrat nemozu??? dobre to chapem????

zuzu205
13. máj 2014

@5katarina7 my mame jedneho syna osvojeneho a druhu dceru v pestunskej zatial......inak to neislo a isla som do toho s tym rizikom......bolo mi povedane ze zobrat mi ju uz nemozu resp. nie je sanca ze si bio upravia podmienky tak aby sa starali o 7 deti ci kolko ich maju.......pri osvojeni syna sme cakali spolu aj s pripravou cca 1,5 roka na dceru 3,5 roka a to je zatial v pestunstve.......doporucili mi to urobit takto najskor do pestunskej a potom osvojit po roku.....ze vzdy je to jednoduchsie ako pri nasich sudoch cakat kym bude dieta pravne volne a brat mu sancu vyrastat v plnohodnotnej rodine....

zuzu205
13. máj 2014

@ellca123 co si tym myslela???

cairka
13. máj 2014

@zuzu205 , no jednu tak. Mladšia bola osvojiteľná už keď išla do pestúnstva. Pri staršej pozbavil súd matku (otec neuvedený) rod. práv aj povinnosti na môj podnet. Musí tam byť dodržaná podmienka 9mesačného nezáujmu - žiaden kontakt, žiaden list, v našom prípade ani neplatila výživné 😝 a tým istým rozsudkom som bola ustanovená za poručníka, to som už aj menšej. Je tam viac práv ako pri pestúnstve- napríklad netreba riešiť zo súdom prípadny lekársky zákrok, zmenu priezviska...

zuzu205
13. máj 2014

super dobre vediet mne bolo povedane ze ked sa bio neozvu 9 mesiacov mozem podat na osvojenie......a to som nevedela ze sa da byt pestunom a zaroven porucnikom.......takze to ide......

zuzu205
13. máj 2014

@cairka super dobre vediet mne bolo povedane ze ked sa bio neozvu 9 mesiacov mozem podat na osvojenie......a to som nevedela ze sa da byt pestunom a zaroven porucnikom.......takze to ide.

sara119911
12. mar 2017

Ahojte, poznate pripad, kde by sa dietatko z pestunstva vratilo do bio rodiny?

sara119911
28. mar 2017

Ja som len pocula ze sa to stave len velmi zriedka no konretny pripad som nepocula

wodanka
7. nov 2019

Ahoj @ellca123 oprasujem túto tému. Vidím, že už máš 3 detičky 🙂 písala si, že jedno máš v pestunskej. Koľko malo keď si si ho brala?

ellca123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre