Osvojenie dieťaťa

meleon
13. dec 2013

Ahojte. Potrebujem poradiť. Ako postupovať, keď si chcem so svojou manželkou adoptovať našu 6 ročnú neter o ktorú jej matka moja švagrina nemá najmenší záujem starať sa. Neter už nejakú dobu žije u nás no stále ma strach že si ju mama odvedie preč . Podotýkam že švagrina je psychickí labilný človek a má problémy s drogami. Pred týždňom  nám povedala, že odíde do zahraničia a dcéru tu nechá. Preto bi som chcel nejakým spôsobom nechať si neter u seba s tým, žeby sa mi nemohla vyhrážať, že mi ju zoberie keď jej v hlave niečo preskočí . Poradte prosím ako na to. Ďakujem

yvkay
14. dec 2013

Podla mna asi treba ist na socialne ,mal by byt sud a tak by sa to malo vyriesit.

cairka
14. dec 2013

@meleon , to máš tak. Pokiaľ matka aj otec! (ak je uvedený v rodnom liste, hoci sa aj nikdy nezaujímal, ale je tam napísaný) nie sú pozbavení rodičovských práv, tak si ju osvojiť nemôžeš. Postupovať by si mal takto : ísť na Úrad práce soc. vecí a rodiny vo vašom meste a povedať, že chceš neter zobrať do NOS - náhradnej osobnej starostlivosti. Tam vám poradia, čo treba, pomôžu spísať návrh na súd. Po súde budeš mať zatiaľ istotu len toho, že mama nemôže prísť jedného pekného dňa a povedať, že malú berie preč. Aj zrušenie NOS musí ísť cez súd (takže pokiaľ ide v drogách a neprestane, tak je nereálne, že by ju vrátili matke). Váš druhý krok by som volila tak, že už keď bude NOS naporiadku si dorobíte prípravu na náhradné rodičovstvo a pokiaľ sa vám podarí zbaviť rodičov rodičovských práv a povinností, tak môžte malú osvojiť. Ale pokiaľ za ňou chodí, tak moc reálne to nie je, jedna z podmienok pozbavenia rod. práv je 9 mesačný nezáujem o dieťa...

cairka
14. dec 2013

A poď sem do témy, tam si všimnú skôr príspevok aj ďalšie baby, ako novú diskusiu, možno budú vedieť aj viac poradiť, je tam pár, čo viac aj tie zákony ovláda ako ja 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/adopcia-a-nahradna-rodina/prisli-k-nam-nahradne-rodicovstvo/

meleon
autor
14. dec 2013

Ďakujem za odpovede. Ten 9 mesačný nezáujem o dieťa bude trochu problém pretože švagrina sa nám takto pomstieva keď jej v niečom nepomôžeme alebo ma zlý deň tak si jednoducho malú príde zobrať. Keď už na ňu nemá nervy alebo nemal nervy jej priateľ ktorý ju pred týždňom opustil proste ju donesie pred dvere nech sa o ňu postaráme mi alebo babka. Malá je s toho zamyslená a nechápe prečo si ju takto pohadzuje. Jej biologický otec je dobrý človek a určite nám v tom pomôže. Ja len nechcem urobiť nejakú chybu po ktorej bi neter skončila v detskom domove a musela bi tam nejakú dobu ostať pokiaľ sa sud nerozhodne či nám ju dá.

evelynm
14. dec 2013

@meleon , skuste zvazit pestunsku starostlivost, tych moznosti je viacero, v prvom rade treba spolupracovat so socialnou kuratelou, aby vedeli o situacii a vztahoch v rodine. Cokolvek sa na kuratele dohodnes, poziadaj o pisomne zaznamy, aby si mal podklady, raz sa ti to moze velmi zist.
Deti nedavaju hned do detskeho domova, ak nie je rodic schopny, ochotny sa starat, hladaju sa vhodni pribuzni v rodine. Rozhodne ale treba vasu situaciu pravne riesit, aj kvoli tomu, ze ak dieta mate s starostlivosti, mate narok na financne prispevky, okrem toho bude niekedy treba robit nejake pravne ukony a tam musi byt jesne, kto je dietatu zakonny zastupca. Velmi dolezite pre dieta je to, aby vedelo, kam patri, kde je jeho miesto, domov. Take pohadzovanie, ake opisujes, je pren velmi, velmmi zle, skodlive, vytvara mu chaos v dusi, zakladaju sa mozne buduce vychovne problemy. ale to urcite vies. Drzim palce.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre