Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

mexx
26. júl 2011

@natia Podla mna akykolvek kontakt. 😕 Ale neviem, ci je to pravda...a ako sa to kontroluje. Tiez by ma celkom zaujimalo, ci sa od teba ako pestuna caka, ze to budes nejako evidovat (resp. ak to ty zapries, ci to ma ten rodic ako dokazat, ak nema napriklad kopie listov), alebo ci sa to prehana cez socialku. 😕

natia
26. júl 2011

@mexx mňa sa sociálka len spýtala, či rodičia kontaktujú... povedala som, že raz volali a oni mi povedali, že nemám za nimi chodiť, že ke´d chcú, nech prídu oni ... nerozumiem tomu ako sa to kontroluje

cairka
26. júl 2011

neviem, mňa sa tiež len sociálka spýta, či sa kontaktovali. a keďže u nás je nulový na oboch frontoch, tak netuším, čo viac by chcela vedieť 😒 ale teda zrejme sa to kontroluje len tak, že povieš sociálnej...

natia
26. júl 2011

@cairka zaujímavé...

mexx
26. júl 2011

No ale to je podla mna take...divne. Ved ja mozem povedat, ze rodicia sa uz viac ako pol roka alebo rok neohlasili, a ze teda chcem podat navrh na osvojenie. Ako si socialka overi, ci ja hovorim pravdu? Spytaju sa rodicov? (A tym pripomenu...?) 😕

cairka
26. júl 2011

@mexx , je to zvláštne ozaj 😕 ale na pojednávanie o osvojiteľnosti by asi boli rodičia tak či tak prizvaní, či nie? 😒

mexx
26. júl 2011

No ja neviem... 😨 Musi sa aj v takomto pripade este urcovat osvojitelnost, alebo sa moze rovno podat navrh na predosvojitelsku? 😕

yukki
26. júl 2011

@mexx nebude to tak, že najprv musia byť rodičia súdne pozbavení rodičovských práv?
Mňa sa teda tiež pýtali, už dva razy...sociálne, či ma bio nekontaktuje, ale hlavne mi tu raz volala polícia (kým zo seba vysypal oficiality mne skoro povolil zvierač že moje meno a polícia....) že či sa nekontaktuje, či viem kde je bio.

mexx
27. júl 2011

Teda netusim, ze jak sa to robi. Je sice pravda, ze ak beriem osvojitelne dieta do pestu, tak mu vlastne rusim osvojitelnost, ale neviem veru, ze ci sa potom zas postupuje tak ako pri ustavke, ze najprv treba zas osvojitelnost vyhlasit, alebo sa moze rovno z pestu podavat navrh na predosvojitelsku. 😕 By sa mohol podelit niekto, kto vie ako to chodi...alebo sa pri nejakej prilezitosti spytam socialky. By ma celkom zaujimalo. Zatial sice neplanujeme osvojenie, ale ked deco podrastie a bude same chciet, tak radi...toz nech sme informovani. 😅

macocha
27. júl 2011

Dievčatá, podľa mňa nemá pestún povinnosť podrobne evidovať záujem, ale je povinný pravdivo povedať, ako často sa bio kontaktujú. Ja to uvádzam v správach 2-krát do roka (prepánakráľa, veď ja v pondelok musím odniesť správu na súd! 😝 ), tak sa ma už nikto nepýta. Lebo vedia.

Podľa mňa je to ťažisko na bio - ak sa ozaj chcú kontaktovať a pestún to zaprie, môžu o kontakt žiadať cez úrady. Ak by potom na prípadnom súde stálo slovo proti slovu, tak si myslím, že to sudca uzavrie tak, že dá do rozsudku či uznesenia či čoho, že od teraz kedy a ako sa môžu bio kontaktovať - podobne, ako pri rozvodoch.

Ako je to, keď chce niekto pestu dieťa do ado, to presne neviem. Asi by som sa opýtala na sociálke, kde treba začať.

maznacik007
27. júl 2011

@mexx pokial viem tak po 9 mesiacoch pestunskej starostlivosti mozes podat na predosvojitelky sud... ono mozu potom konat na jednom pojednavani ze bude dieta znovu osvojitelne a hned bude zverene do predosvojitelskej na sud budu volani aj bio.. ono dnes uz nestaci sudu taky zaujem ze pohladnica a telefonat... aj ked viem ze napr. na juhu svk mali aj take krepe sudy ze nevyhlasili osvojitelnost resp. odrocili konanie na neurcito aj ked matka nejavila riadny zaujem...
ale povacsinou to problem nie je.. normalne das ziadost na miestne prislusny sud.. o zverenie dietata do predosvojitelskej
nemusia byt pozbaveni rod. prav.. ani nic podobne...

natia
27. júl 2011

@macocha aká správa prepánakráľa?? to čo zase? to robíte aj niekto iný?

@maznacik007 ďakujeme za odpoveď, to sa mi zdá také reálne, že takto by to mohlo byť...

macocha
28. júl 2011

@natia zdá sa, že to je špecifikum pre pestúnov, čo sa súdili tu v Bratislave 😎

erikadodo
28. júl 2011

prosím vás vysvetlite mi čo je ,,pestunska starostlivosť,, - to by mi mohli dieťa hocikedy zobrať bio rodičia?

cairka
28. júl 2011

@erikadodo , pozri tu: http://portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?Cat... a áno, za určitých podmienok je možné, že dieťa sa vráti k bio-rodičom.

aduskatt
28. júl 2011

@erikadodo ano, mohli, dokonca je snaha, aby sa dieta vratilo do biologickej rodiny....jedine nezrusitelne je adopcia, vtedy zanikaju rodicovske prava biologickym rodicom

natia
28. júl 2011

@erikadodo
@aduskatt
to zas nie je také horúce, že môžu dieťa z pestúnstva hocikedy zobrať... dieťa predsa nie je hračka alebo kus nábytku... súdom je zverené pestúnom pre nejaké dôvody... a rodičia predovšetkým musia preukázať, že majú bývanie, prácu, možnosť deti zabezpečiť... okrem toho čím je dieťa v pestúnstve dlhšie, tým hlbší citový vzťah sa tam vytvára a na to sa tiež prihliada, veď prvoradý je záujem dieťaťa... vrátíť dieťa z pestúnstva do bio rodiny nie je vôbec jednoduché a vôbec to nie je bežná vec... naše dieťa strávilo s matkou prvých 5 dní života v nemocnici, viac nie... s nami je už vyše 13 mesiacov... samozrejme sú prípady, kedy je situácia iná, že dieťa v tej rodine žilo a má s bio rodičmi vzťah a zážitky atď, vtedy je to určite iné, ale bavíme sa myslím o menších deťoch...

cairka
28. júl 2011

ono ja si myslím, že sociálne vedia trocha odhadnúť, nakoľko je reálne, že rodičia budú chcieť byť v kontakte, respektíve že dieťa budú chcieť do svojej starostlivosti. Ak matka nechala dieťa v pôrodnici a za X mesiacov sa nekontaktovala je len málo pravdepodobné, že zrazu ho bude chcieť. Naopak ak DeD vie, že matka chodí raz za týždeň na návštevu za malým, tak sa dá očakávať, že ak si upraví podmienky, tak dieťa bude chcieť. Pravda, poznám jeden prípad návratu detí, kde to moc očakávané nebolo (ale k bio-otcovi) a doteraz sa nedá povedať, že to bolo v prospech detí...

aduskatt
28. júl 2011

@natia ja nehovorim, ze hocikedy.ale v tomto state je snaha vratit dieta biologickym rodicom, samozrejme, ze musia byt na to splnene podmienky, ani netvrdim, ze j eto bezne, alebo jednoduche..........otazka bola, ci mozu, ja som odpovedala, ze ano, trosku tu problematiku poznam..........

natia
28. júl 2011

@cairka no ale aj keď rodičia majú záujem, tak tie podmienky sa im máááálokedy podarí utvoriť... a ak aj, tak sa prihliada na to, koľko je to dieťa už v pestúnstve... tak mi povedala sudkyňa aj kurátorky...
@aduskatt iste, ja sa tým tiež zaoberám... sanácia rodiny je teraz populárna, častokrát žial len formálne... ale tak deje sa to najmä v prípadoch detí, ktoré ešte nie sú umiestnené...

aduskatt
28. júl 2011

@natia v pohodke🙂)) ja som len odpovedala na otazku, toto vsjo............🙂

cairka
28. júl 2011

@natia , to hej, ale tak vždy je väčšia možnosť, ak sa vie o kontakte. Hoci ani jedno nie je 100%, buď si rodičia neupravia podmienky, alebo naopak z nezáujmu začnú prejavovať záujem o kontakt s dieťaťom... A hlavne veľa záleží na sudcovi, ako sa "vyspí" - ako vo veľa veciach týkajúcich sa NRS

erikadodo
28. júl 2011

@cairka dakujem, už tomu trochu rozumiem. my si chceme dieťa adoptovať, ale rozmýšľali sme aj nad pestunskou starostlivosťou, len by sme nechceli, aby nám dieťa po čase zobrali, preto som chcela počuť viacej názorov...

macocha
28. júl 2011

@erikadodo ja už len dodám - premyslite si to, dajte si to vysvetliť odborníkmi - a ak nájdete odvahu, choďte do pestúnstva. 🙂 Je to riziko, ale tak strašne veľa detičiek nemôže ísť do adopcie a pestúnstvo je ich jediná šanca na rodinu - lebo kým sa stanú vhodné do ado, už sú príliš staré a nie je o nich záujem... A pestúnov je stále málo... A čaká sa na pestu dieťa spravidla kratšie ako na ado 😉

maznacik007
29. júl 2011

@erikadodo no ja osobne by som na vasom mieste sla do osvojenia //adopcie/ dovody asi take
predpokladam ze chcete s manzelom si naplnit svoju rodicovsku ulohu ci ako to napisat prosto mat dieta ktoreho ste z pohladu prava rodicmi so vsetkymi pravami

nahradne rodicovstvo je rodicovstvo zdielane a u pestunstva je dolezite ostat v tom nastaveni ze sa moze vyskytnut situacia / resp. aj pestuni sami pracuju na tom/ aby sa tie biologicke vazby uplne nepretrhli ci uz ide aj o vzdialenu rodinu dietata atd. prip. ziadat suhlas bio s planovanymi operaciami a pod.

tazko povedat z par prispevkov... asi je to skor na osobny rozhovor ale skor sa asi zamerajte na osvojenie a v priebehu pripravy mozete v pohode sa rozhodnut pre inu formu teda pestunstvo.. uz budete mat aj komplexnejsie informacie a tak...

erikadodo
29. júl 2011

@maznacik007 dakujem za radu - možno sme našli jedno riešenie, len sa na úrade musíme opýtať či je to možné. Teda: prvé dieťa by sme si zobrali do pestunskej a ďalej by sme čakali na adopciu a keby sa dalo tak by sme si adoptovali po čase aj dieťa čo budeme mať v pestunskej. Len neviem či sa to tak bude dať....ale mohlo by...uvidíme čo povedia,

magimary
31. júl 2011

@najjulinka aj naše najnovšie som tam našla 😉 😅 😎

najjulinka
autor
31. júl 2011

@magimary zato naše tam nie je... ale ono je tam napr. Kikove a to naše je odvodené od neho....... 😀

magimary
31. júl 2011

@najjulinka no, ja som si tam všimla tú vašu napodobeninu a brala som to akože to k tomu patrí 😅 😉 (a Kiko sa volá takto? podobne ako Lucka? 😅 )

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre