Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

denkak
24. jan 2012

@bigfree dali sme si do 6 mes., takze co najmensie by sme chceli. na pohlavi nezalezi, biele. a vy asi tiez tak? tak uz verim, ze sa v druhej polovici tohto roka dockame 🙂

mata2
25. jan 2012

ahojte,
@natia,@matax - ja som volala tento tyzden do navratu v TN,a teta mi povedala,ze tam pripravu nerobia,ze iba v ziline 😲
ale ak mate info,ze sa da aj v Soblahove,tak to by bolo super..
natia,ty si chces robit aktualizaciu?ja mam kamaratku,co by si tiez rada robila pripravu na pestu,tak to by sme uz boli 3 😉 ..
neviete kolko sa musi nazbierat zaujemcov?

janula_nz
25. jan 2012

ahote. tak laurika je uspesne zapisana do skoly . tolko co som sa nasmiala na zapise. jej buduca ucitelka povedala, ze laura bude hovorkyna triedy s tou jej vyrecnostou 😅

@mata2 jeeej teba som strasne davno nevidela. ako sa vam dari? detusiky rastu?

mata2
25. jan 2012

ahoj janula,ani ja som ta dlho nevidela 🙂
dari sa nam dobre,prerabame trochu dom,decka sice teraz vsetky kaslu,ale inak su ok,chalani sa dobre ucia,a co sa tej vyrecnosti tyka,tak macka nebude hovorca triedy,ale asi celej skoly,obecneho uradu,zdravotneho strediska,posty,Domu smutku,Klubu dôchodcov,sportoveho klubu,...proste neni na svete temy,ku ktorej by ona nemala otazku,alebo uz hotovy nazor 🙄 .milko je trochu slabsi odvar macky,ale v podstate taky isty 😀
a ty sa mas ako?vidim ze Laura dostala sestricku 😵 .tesi sa do skoly?

janula_nz
25. jan 2012

@mata2 my sa mame dobre, dakujem. byvame s rodicmi vo velkom dome, mamina ma v profi tri deti, takze rusno tu je stale 😅 a co sa tyka lejky, je to priatelova dcera. pridam si ta medzi priatelov a mozes pozriet album, par fotiek tam este mam 😉

mata2
25. jan 2012

pozrela som,zlate su 😵
ty teraz nepracujes ako profi?

dia6
25. jan 2012

Budem mať synovca... veľmi sa teším... už tretieho. Moja sestra je síce z toho trošku nešťastná, lebo to bude ich druhý chlapec, dúfali, že dievčatko, ale hlavne, že je zdravý. Už aby tu bol s nami. 🙂 🙂 😀 🙂 🙂

matax
25. jan 2012

@mata2 ahoj, zistim to, pytala som sa pani, co je priamo zo soblahovskeho porad. centra návratu .. kamoska tam robila pripravu na 100% , s nou som volala, ale je to dávnejsie. zistim a dam vediet, aj kamosla by sla radsej do tn:D

macocha
25. jan 2012

@dia6 sestre gratulujem. A máš pravdu, hlavne, nech je zdravý, na všetko ostatné sa dá zvyknúť 😉

kanhwa
25. jan 2012

@bigfree je to tak ako pises. my sme dostali malu ako dvojmesacnu, bola u profimamy. p. valekova mi povedala, ze vraj teraz uz sudcovia pokazde umiestnuju deticky najprv do profirodiny a vraj uz nechodia z porodnice rovno domov. mozno kvoli tomu, aby si to biomatka nerozmyslela, neviem. ale mam pocit, ze toto neplati vo vsetkych krajoch.

@denkak nehovori o nicom to poradie, co ti povedia na urade.my sme boli nejaki asi 58 v marci a zaciatkom aprila nam prislo listom, ze sme v prvej patke. nedaj sa tym znechutit.
v BA kraji je to cosi vyse roka cakania. u nas konkretne 14 mesiacov a to sme mali fakt brutalnu predstavu - zdrave biele do troch M a este k tomu dievcatko 🙂 a vsetko sa nam splnilo, dokonca nase predstavy su mnohonasobne prevysene v pozitivnom zmysle 🙂 🙂 🙂 🙂

miskax2
25. jan 2012

ahojte baby chcela by som sa opytat tych z vas ktore si osvojili malicke deticky tak do 3 rokov cize take ktore este nevnimali ze boli v DD a ze vy nieste ich skutocni rodicia ze kedy a ako ste im povedali pravdu?teda ze hoci sa o nich starate bio rodicov maju niekde inde.....
dakujem

jenny_fer
25. jan 2012

Ahojte dievčatá, som tu nova v tejto teme a poprosila by som vas o zopar odpovedi. Najskor vam napisem nieco o sebe. Mam 2 krasne detičky moje, deniska je školkárka a ma 4,5roka a syncek Tomasko bude mat vo februari 1rok. Uvazujem o profi rodicovstve. No kedze poberam rodicovsky prispevok, pytam sa,ci je mozne pracovat ako profirodic a neprist o tento RP? Alebo by som mohlla pracovat na polovicny uvazok? Mate niekto skusenosti s detskym domovom v Nitre? Da sa dohodnut ze by mi pridelili 1babetko? uplne najlepsie by bolo novorodeniatko aalebo take mallinke, kedze synceka este kojim, velmi by som chcela moje mliecko a lasku poskytnut este jednej nevinnej dusicke..a aky je plat alebo prispevok? Pokryje to potreby babenka? A este jedna mozno trosku zakerna otazka ale potrebujem naozaj vediet vsetko, ak by mali moje deticky problem zvyknut si na noveho clena rodiny, alebo by som to ja nezvladala,tak sa da rozviazat pracovny pomer a dietatko vratit? Dakujem za odpovede.

dia6
26. jan 2012

@miskax2 Úplne ideálny spôsob je hovoriť to dieťatku od malička. Jednoducho, aby to nebralo akože je iné, ale že je to normálne a prirodzené a že sa za to nikdy v živote nemusí hanbiť. Uistiť dieťatko, že ho ľúbite najviac na svete, aj keď nebol vo vašom brušku.
Inak o tomto sa veľmi veľa hovorí na príprave pre osvojenie aj pre pestu. Teda aspoň v Úsmeve.

cairka
26. jan 2012

@miskax2 , od malinka, ako sa dalo odtušiť, že to aspoň troška pochopí, staršej cca. od 2 rokov, mladšia zatiaľ by nepochopila a to už má cez 2...každé dieťa je iné. Ako najneskorší termín by som dala otázky okolo tehotenstva, či bolo u mamky v brušku, či mu dávala mliečko z prsíčka ...
@jenny_fer , do profi by mali ísť po novom všetky deti do 6 rokov, takže sa asi nedá moc rátať, že ti dajú novorodenca. A prosím ťa, si to poriadne premysli, máš deťúrence, vieš, že to s nimi nie je jednoduché a čo všetko to obnáša, choď do toho, len ak si budeš takmer istá, že to zvládnete aj s prípadnými problémami, tie deti nie sú skrine 🙄 Pracovný pomer sa dá rozviazať ako v každom zamestnaní, lenže zatiaľ čo spisom nevadí, že sa na ne začne podpisovať niekto iný, malým domováčikom to môže vadiť veľmi... 🤐

dia6
26. jan 2012

Baby, trošku mimo témy. Včera som sa tak potešila o správe, že sestra čaká chlapčeka, že som večer trošku tvorila. Toto je pre Filipka:
😀

denkak
26. jan 2012

@kanhwa dakujem za povzbudenie a gratulujem k dcerke! je dobre pocut o takychto pozitivnych a stastnych pribehoch, dodava mi to tiez optimizmus 🙂 ked mala k vam isla v 2 mes., to ste uz mali rozhodnutie o predosvojitelskej? a isla si rovno na MD? pytam sa preto, ze ci pocas tych 2 mes. sa uz riesi sud alebo sa len caka, ci si to biomama nerozmysli.

kanhwa
26. jan 2012

@denkak nasa mala je z anonymneho porodu, takze tam bola min. pravdepodobnost ze si to ta zena rozmysli, malicka isla k profimatke, ked mala asi tyzden, teda rovno z porodnice. ked isla ku nam, tak uz sme mali podanie na sud dane, ale najprv isla len na hostovsky pobyt z DeD, ktory sa vsak predlzoval, takze uz zostala u nas nastalo a nemuseli sme ju vracat proficke. cele to trvalo asi 3 tyzdne a potom uz bolo pojednavanie na predosvojitelsku. pokial viem, tak pred rozhodnutim sudu sa neda ist na MD, ale neviem to isto, lebo ja som na MD vobec nenastupila - pracujem totiz ciastocne z domu a tak vselijako to platam s casom 😖

macocha
26. jan 2012

@jenny_fer profirodičovstvo je zamestnanie a tak keďže dnes sa môže pracovať a zároveň poberať rodičák, platí to pre profirodiča hádam rovnako.
Čo sa týka toho dojčenia, je to chválihodné ale zas na výkon povolania profirodiča treba prejsť prípravou - tú už máš hotovú? Lebo aj to niečo trvá, neviem, ako dlho ešte plánuješ dojčiť synčeka.
A ako už bolo povedané, choďte do toho až potom, keď bude na to pripravená celá rodina. Radšej sa pripravte na to, že jedno dieťatko opatríte, až kým bude treba a potom zvážite, či vezmete aj ďalšie... Ale pre úplne krajný prípad je táto možnosť - počula som o tom hovoriť riaditeľov DeD, že niekedy sa stáva, že si dieťa a profirodina jednoducho nesadnú.

mm77
27. jan 2012

@jenny_fer ahoj, tiez som z NR a trochu som si zistovala ako to v DD Nitra chodi, lebo do buducnosti tiez uvazjem nad profi rodicovstvom, tak v NR davaju len 2-3 deti do rodiny, jedno nedavaju. Lebo ze maju vela profirodin a ked psychologicka, socialna chodia do profi rodin, je im lepsie ked tam hned vybavia viacero deti... no a pred poslanim ziadosti uz treba mat ukoncenu pripravu.. vela stastia zelam.

denkak
27. jan 2012

baby, viete mi napisat, aky je obvykly postup, ked nas uz UPSVaR oslovi a my si vyberieme dietatko?

tortelinka
27. jan 2012

@kanhwa da sa ist na MD aj pred sudom, ides na MD dnom prevzatia dietata

macocha
27. jan 2012

@denkak tak najprv poviete tete z UPSVaRu, že idete do toho... teda do interakcie. Že skrátka chcete dieťatko vidieť naživo. Potom čakáááááááááte, kým dostanete z UPSVaRu Povolenie k nadviazaniu osobného kontaktu (alebo nejako podobne sa to volá). Keď ho už máte v ruke, zavoláte do príslušného DD a dohodnete si termín prvého stretnutia. A aj všetky detajly a ďalší postup si dohodujete s DD - ako často, či a kedy vám ho dajú domou na víkend a pod. To už sa Ti potom bude samo rysovať podľa dohody s tetou z úradu, s profirodičmi a s DD, že čo a ako ďalej, podľa okolností.

beaca
28. jan 2012

Ahoj 🙂 Vedel by mi niekto poradiť? Momentálne som na RD , malý má 2,5r., Kedže sa mi to už pomaly končí tak rozmýšľame nad tým, žeby sme si vzali dieťatko, čiže by som sa chcela stať profes. rodičom., Najradšej by som chcela dieťa do 3 r., Vedeli by ste mi dať informácie ako treba postupovať, ako dlho sa to vybavuje, Za každú informáciu vopred ďakujem 🙂

denkak
28. jan 2012

@macocha dakujem ti, este sa chcem spytat ako je to so sudom, kto dava navrh na sud do predosvojitelskej, my alebo upsvar? a ma sud nejaku lehotu do ktorej musi rozhodnut?

mmacca
28. jan 2012

@denkak Návrh na predosvojiteľskú dávate vy, ale napíšu ju na úrade, stačí ju len podpísať a poslať. Lehota na pojednávanie je najneskôr do 3 mesiacov.

morisa
29. jan 2012

Ahojte babulky. Co si myslite o plavani pre babatka, ktore su adoptovane? U nas to vyzera tak, ze dostaneme uplne malicku (nar. 5. 1. 2012) a mne sa strasne paci take to plavanie pre babatka. Len sa bojim, ci by s tym babatko nemalo problem, kedze aj tak bude zazivat soky (zvykat si na nove prostredie, novych ludi atd...) Jasne, ze nechcem hned ako ju dostaneme, ale mozno tak po mesiaci, co ju budeme mat doma. Myslite, ze by jej aj ta voda mohla sposobovat nejaky sok alebo nieco take? Bola by som vam velmi povdacna za nazor 🙂 dakujem

cairka
29. jan 2012

@morisa , neviem potvrdiť, aký vplyv na danú vec má to, že strávila malá 8 mesiacov v DeD, ale každopádne moje dieťa bolo jediné, ktoré sa ani po 3 kurzoch - 3 mesiacoch - nedostalo pod vodu. Ostatné deti už vydržali aj niekoľko sekúnd pod vodou plávať a moja chytala hysáky pri každom pokuse, takže sme sa nedostali ďalej, ako naliať vodu na tvár. Lektorka bola veľmi ohľaduplná, takže sme nič nerobili na silu, po tých 3 mesiacoch sme to vzdali, dobrovoľne sa ponorila minulé leto, to mala 5apol roka 😝 😀 Ale teda ona mala trocha pohybové problémy, bola hypotonická a to cvičenie vo vode jej určite pomohlo sa rozhýbať, takže za mňa kľudne skúste a uvidíte. Prinajhoršom budete sa len hrať a "cvičiť" a plávanie pod vodou prenecháte odvážnejším 😉

morisa
29. jan 2012

jej super, tak to ma potesilo. dodala si mi odvahu aspon to skusit a uvidime, co to urobi 🙂 ved jasne, silit to urcite nebudem, ale aspon vyskusame 🙂

tortelinka
29. jan 2012

@morisa pokial viem, nemaju plavat deti mensie ako 3 mesiace, aj ja o tom uvazujem s nasim malym, ale urcite sa nechystam zacat v zime

morisa
29. jan 2012

aha. jasne... to ma vobec nenapadlo, ale urcite na tom nieco bude 🙂 asi by bolo fakt lepsie pockat ked bude teplejsie 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre