Prišli k nám. Náhradné rodičovstvo

najjulinka
13. máj 2009

Tak a sme tu. S uderom polnoci...

marketka1
21. jan 2010

cairka tak to je + Ty ešte samozrejme tiež tie rod.prídavky na obe

cairka
21. jan 2010

tak dakujem markétka za objasnenie, celkom si ma potešila 😉

najjulinka
autor
21. jan 2010

no to poteši.. len aby to zas nezmenili dajak.. .vsak kedysi uplne bolo, že na každe decko v pestunstve je odmena pestuna a potom zo dna na den skrt..... a to mnohe rodiny prišli od odst velky prijem. .a hlavne brutal pre take, čo z tej odmeny splacali väčšie auto, pripaden použičku stavebnu na rozširenie domu a pod........ tak snad nam to tak nepomenia raz........
to známi mali v pestunstve viac deti a este k tomu ani jednu surodenecku trojicu, mali dvojice surodenecke a solo kusy a prišli o značný prijem do rodiny.......

marketka1
21. jan 2010

julka teraz za dve deti máš jednú pestúnsku odmenu a až 3 Ti ju o par ečiek zvýši.

mata2
21. jan 2010

marketka,zle pises 😕
ked ma cairka v pestu veve,tak dostava prispevok pre pestuna,rod . pridavky a pest. prispevok pre dieta
ked prijme druhe dieta do pestu,bude nan dostavat len rod.pridavky a pest.prispevok pre dieta.
urcite nemoze poberat na druhe dieta RP....ani prispevok pre pestuna.. 😒

marketka1
21. jan 2010

a prečo ja poberám martn je v pest. a kubko v noske (noska a pest. je toisté)

marketka1
21. jan 2010

ja beriem :RD+2x pridavky+pest.môj+ pest.maťov

marketka1
21. jan 2010

mata ja som napísala že ma nárok
(cairka máš nárok na pestúnsku odmenu svoju + pestúnsky na veve + RD na to druhé)+ na obe rod.prídavky

mata2
21. jan 2010

ale ty mas v pestu iba jedneho...ak mas druhe v NOS,tak je to mozne...

marketka1
21. jan 2010

noska a pest.je to isté,

cairka
21. jan 2010

markétka, ale pri NOSke už po RD vlastne nemáš nárok na príspevok na seba, len na dieťa, nie? takže teraz vám to "vymenili" a dali príspevok pre rodiča a nedali pre dieťa 😕 no ja to nechápem, teta sociálna to rozuzlí, ked to bude aktuálne

najjulinka
autor
21. jan 2010

ja viem marketka.. .vsak pisem, že mali same surodenecke dvojice a solo kusy... až pri trojici surodeneckej bolo 3000Sk navyše.....

mata2
21. jan 2010

NOS a pestu neni to iste...
ja som sa o tomto bavila s tetou na urade,lebo na RD som len s milkom,tak som sa pytala ci na macu mozem poberat prispevok pre pestuna, a ona povedala ze pri inych formach NRS je to mozne /ado + pestu/ alebo /NOS+pestu/ ale pri pestu+pestu neni mozne poberat na jedno dieta RP a na druhe odmenu pre pestuna..

najjulinka
autor
21. jan 2010

NOSka a pestunske nie je to iste Marketka.

marketka1
21. jan 2010

ešte som zabudla že kubko má aj svoj príspevok na svoje potreby
ak skončím RD tak budem mať pest.môj+pest. mať+2x rod.prídav+kubkov príspevok.

rozdiel v tom je vtedy ak máš dve deti s rovnakým vekom

cairka
21. jan 2010

aha, marketka, takže keby som s veve bola ešte na RD, tak by sa to nedalo?
a ked nie som, tak sa dá?

marketka1
21. jan 2010

mata vtedy ak máš dve rovnaké staré deti sa to nedá tak, ako bio mama nemôže poberať dve RD

julka a na úrade aj na súde nám bolo povedané že nos je to isté čo pest.

marketka1
21. jan 2010

cairka pošlem Ti IP

mata2
21. jan 2010

marketka vek s tym urcite nema nic spolocne...
pri pestu detoch urcite nie je mozne poberat aj RP aj pestunsky,to je jedno ci su rovnako stare alebo s x-rocnym rozdielom..

marketka1
21. jan 2010

tak asi som bola zle informovaná a nám asi zle platia.
pretože každe dieťa má nárok na RD s matkou a nemôžu Ti prestať vyplácať odmenu ak máš už staršie dieťa v pestúnstve

mata2
21. jan 2010

tebe platia dobre...
aj cairka moze ist s druhym pestu dietatom na RD,ale strati prispevok pre pestuna...preco by jej nemohli prestat vyplacat odmenu?pri dvoch pestu detoch nema narok poberat aj to aj to...

marketka1
21. jan 2010

veď nám cairka dá vedieť ako to je 😉

macocha
21. jan 2010

Ahojte.
Myslim Marketka, ze v Tvojom pripade sa pomylili - nastastie v Tvoj prospech, tak sa tym moc nahlas nechval 😅
To sme tu uz videli viackrat, ze teta na urade si to vysvetlila po svojom a ked ju nikto na to neupozorni aspon 4x, tak zakon bude platit inak v Martine a inak napr. v Blave.

Jedine ze by bola nova uprava za posl. 6 mesiacov, ale prave na toto sa pisali aj podnety na vladu, ze prispevok pestunovi sa s RD vylucuje bez ohladu na to, na ake dieta sa berie RD - bio, ado, NOS ci pestu 😒

magimary
21. jan 2010

macocha, ja mám tiež tieto info, ako ty...ale radšej som ticho, lebo doteraz som tieto veci ja osobne nemusela riešiť, iba čo som mala sprostredkované infošky... (teda u mňa to nie je nič zásadné a "pravoverné")
ale, ak by to tak bolo, že Markie vyplácujú zle, tak by to nebolo moc fajn 😨 leby by mohlo hroziť aj spätné vrátenie neprávom získaného... 😕 🤐

macocha
21. jan 2010

Aha a este ci je NOS to iste ako pestu - nie je. To mala suseda problem, ze nemohla na dieta vybavit pestunske ani ten jednorazovy prispevok, lebo na sude sa pomylili a do predbezka jej napisali, ze malu jej zveruju do NOS.

Ale pred tyzdnom uz konecne dostala pravoplatnost na rozsudok, tak sa tesi, ze aj pas vybavi a lyzovacku stihnu 🙂 lebo uz mala obavy

macocha
21. jan 2010

Neboj Magi, ja mlčím ako hrob 🤐 🤐 🤐 😀

magimary
21. jan 2010

iste, že NOS a pestu NIE JE to isté! 😨
Náhradná osobná starostlivosť (NOS) je forma náhradného rodičovstva, legislatívne zadefinovaná veľmi podobne ako pestúnska starostlivosť, ktorej zámerom je starostlivosť o dieťa mimo biologickej rodiny, ak sa o neho nemôžu, alebo nechcú starať vlastní rodičia.

Prakticky sa často využíva na prechodné preklenutie starostlivosti o dieťa skôr členom širšieho príbuzenstva (v prípade neplnoletosti rodičov dieťaťa, dlhodobejšieho pobytu rodičov v zahraničí, na liečení a pod.). V porovnaní s pestúnom, osoba vykonávajúca NOS nemusí byť zapísaná v zozname vhodných žiadateľov a podľa návrhu novej právnej úpravy bude mať súdom zverené dieťa do NOS nárok na jednorazové aj opakované finančné príspevky tak isto ako deti v pestúnskej starostlivosti. Fyzická osoba vykonávajúca NOS však nemá nárok na opakovaný príspevok náhradnému rodičovi.
Na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska – oddelenie sociálnoprávnej ochrany odboru sociálnych vecí vám príslušný pracovník poskytne potrebné informácie k podaniu návrhu na súd.

(Zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine; Zákon č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele; Zákon č. 627/2005 Z.z o príspevkoch náhradnej starostlivosti o dieťa)

macocha
21. jan 2010

Toto som si nebola ista, ze ci aj jednorazovy prispevok v NOS moze byt - diky Magi. 😉

najjulinka
autor
21. jan 2010

tak jak sa menil zákon posledne, tak práve bolo o tom že sa dá po novom poberať RD na bio (príp. ado.) s pestunskym na pestunske dieťa... A presne som to vtedy vravela známim čo maju pestunske dieťa a na bio sa ešte len chystaju a oni mi povedali, že ano, že vedia, ž epo novom je to tak... Takže vlastne to mali z inokade rovnako ako ja som im vravela...

najjulinka
autor
21. jan 2010

No a k NOSke a pestunstvu - NOSkár nemá právo na odmenu pestúna

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre