1. IVF lekár odmietol ET, máte s tým skúsenosť?

janneka
17. jan 2019

Ahojte, som tu nova a som dost zmatena. Prave absolvujeme 1. IVF. Ale mam velmi zmiesane pocity, lekar nam dokopy okolo toho nic nepovedal. Isli sme do toho kvoli spermiogramu. Zajtra mam ist na odber vajicok a co ma sokovalo, tak lekar vcera povedal, ze nebude robit ET. Vraj ide vsetko mrazit... som sa pytala preco a povedal len, ze mam vysoku sliznicu v maternici (na 8. den stimulacie mala 12 mm). Tak ja neviem, myslela som si, ze nizka je zla, nie vysoka. A doteraz vobec nespominal, ze sa moze stat, ze po odbere neurobi ET s cerstym embryom. Mate s tym, prosim, niektora skusenost? Som z toho konsternovana, lebo nerozumiem.

kikuska9935
17. jan 2019

@janneka mozno vidi riziko OHSS len ta nechcel dopredu strasit. Neboj, mne nevislo IUI, ani 1.IVF, teaz sme m a li 2.IVF s odlozenym ET kvoli OHSS - vobec to nebola malina, no a teraz v january som mala KET a embryjka sa pekne vyvijali. 2 vkladali a este mame 5 zmrazenych.

kathhii
17. jan 2019

Áno, niekedy sa nemože spraviť embryotransfér, koli hyperstimulácii,/ ak by Ti toto hrozilo a dali by Ti embryjko tak by to mohlo byť ešte nebezpečnejšie.
možno tá sliznica je naozaj vysoká, to neviem posúdiť.
Ak by nebola objektivna príčina tak si myslím, źe by nebol dovod mraziť a radšej dať cerstvé embryjko, ktoré má vždy najvačšiu šancu, ako ho mraziť a potom už nemusí byť také kvalitné.Lebo si sami zniźujú štatistiku.

janneka
autor
17. jan 2019

ale potom asi nie je normalne, ze nepovie na rovinu o tej hyperstimulacii... mne pride to s tou sliznicou ako prvoplanova vyhovorka. Zatial nepovedal, ze by som mala mat hyperstimulaciu, nepovedal mi nic a som z toho dost nervozna. Ake su tam potom rizika?

janneka
autor
17. jan 2019

@kikuska9935 a kolko ste mali potom odklad kvoli tomu OHSS? Drzim palce nech ti to dobre dopadne!

ingrid0105
17. jan 2019

Vklad sa nerobi ak je prilis vysoka sliznica. A mrazenim sa neznizuje kvalita ak maju dobru embryologiu dokonca niektore car maju vacsiu uspesnost prave s KET. Kam chodis?

mircalla
17. jan 2019

@janneka Nie je to nahodou Gynfiv?

kikuska9935
17. jan 2019

@janneka mozno naozaj mas privelmi vysoku sliznicu. A ked tak rozmyslam, mozno cim vyssia sliznica, tym blizsie k MS a je mozne ze by s embryjko neudrzalo uz pri tej vvyske. A nechceli riskovat, tak ti transfer odlozili. Ak s mylim prepacte.

janneka
autor
17. jan 2019

@mircalla Ferticent

kikuska9935
17. jan 2019

@janneka v decembri zaciatkom som mala OPU, prisla MS 26.12. A hned som zacala brat estrimax a teraz 13.1.som mala KET. Cize hned dlsi cyklus

ingelika78
18. jan 2019

@janneka Ja mam. A lekarka mi to tiez povedala asi den alebo dva pred OPU nakolko som mala zvysenu hladinu progesteronu a prostredie v mojej maternici nebolo idealne pre uhniezdenie embrya - cize by vlastne to embryo s najvacsou pravdepodobnostou vyslo nazmar. A mali sme iba 3 blastocysty napokon. Co sa tyka mrazenia, v dnesnej dobe a pri dnesnych metodach to takmer vsetky embrya preziju a uspesnost KET je v niektorych centrach dokonca vyssia ako u cerstvych transferov. Nebola som vobec konsternovana, lekar ma urcite dovod preco to robi a pride mi to rozumnejsie ako cerstvy transfer za kazdu cenu . Drzim palce, aby to vyslo!

iorika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabika2601
21. jan 2019

@janneka ahoj ja som bola na odber 10.1 s tiez mi dali odklad kvoli pravdepodobnosti ohss lebo mi odobrali 20 vajicok. Tak sa to odlozilo o mesiac. Tiez som najskor bola v soku ale mne to povedali skor ze zrejme Et nebude az Ket. Ako si nakoniec dopadla? Ako sa citis kolko si mala vajicok
? Inak baby co ste boli na Ker v ktory den Vam vkladali embryo?

ikuska187
21. jan 2019

@janneka aj pri vysokej sliznici sa vklad odkladá. Ani vysoká ani nízka nie je dobrá. KETu sa pri dobrej kvalite embrya nemusíš obávať a ako sa písalo aj vyššie, pri KEToch už niektoré centra dokazujú vyššiu úspešnosť ako pri čerstvom ET. Napr. Hellios Brno preferuje KETy. Ja už čakám na KET od septembra, ale ja som extrém, trochu viac sa to skomplikovalo. Držím palce 😊

ingelika78
22. jan 2019

@gabika2601 17DC (5 dni po ovulacii)

stela01
22. jan 2019

@janneka aj ja som absolvovala len KET , koly OHSS ,
Absolvovala som KET 2 x .
1 x v roku 2011 mám jedného syna 😉.
A teraz 11.1.2019 a našla som si // . 👍🏻
Tak že za mna KET mal úspech . Netreba sa toho báť aj ja chodím do Fert . A som spoko .
Držím palce

janneka
autor
22. jan 2019

@gabika2601 No tak nakoniec som sa v papieroch po odbere docitala, ze odklad je kvoli OHSS. Pre mna absolutne nepochopitelny pristup lekara, ktory to vedel uz vtedy, ked mi tvrdil ze sa vklad odklada kvoli vysokej sliznici.... neviem preco mi to nemohol povedat rovno, akokeby som bola male decko, ktoremu nemozno povedat pravdu. Navyse ak ide o dost zavaznu diagnozu. Po odbere mi bolo priserne zle cely den a druhy den uz len zle. Ak by som sa o tom nedozvedela vdaka vam a nenastudovala si o co vobec pri OHSS ide, tak som mohla ignorovat priznaky a skoncit aj zle. Co je pre mna naozaj neprijatelny pristup lekara. Nastastie som sa vyhla komplikaciam a teraz sa uz citim fajn. Tak drzim nam vsetkym palce do dalsieho postupu, ja uz vidim, ze to bude narocne, lebo ja uz tomu lekarovi nebudem verit nic.

janneka
autor
22. jan 2019

@stela01 tak gratulujem velmi! 🙂 nech ti to vsetko dobre dopadne v tehotenstve! 🙏

mircalla
22. jan 2019

@janneka Ja preto Slovenske centra nemam rada, nezdielaju ziadne info, neda sa to porovnat s CR, kde vsetko kludne a zrozumitelne vysvetlia

stela01
22. jan 2019

@janneka Ďakujem , uvidíš dobre to dopadne .

Pri druhom IVF som hovorila doktorovi že tak ako pri prvom určite nebudem mat asi ET koly OHSS.
Vravel že to zvládneme . .... a po odbere som dúfala a oznámil mi len sucho že KET .

gabika2601
23. jan 2019

@janneka nechapem ani ja ten prístup. Ved ak by ti bolo horsie mala by si vediet preco. Ja ked mi tak nafuklo brucho merala som si aj som. Sa vazila a zaoisovala som si to aby som vedela ci sa nezhorsuje. Potom mi to prealo hlavne pi veela vody aspon 4 litre tym padom skor aj vycuras tie hormony.

lapaloma1987
25. jan 2019

Mne po odbere tiez povedali,ze oplodnene vajka zamrazia a aby sa telo vycistilo od vsetkeho napichaneho bordelu a vklad bude v prirodzenom cykle po menzes co dostanem do tyzdna...je to vraj lepsie.... a toto patri k nadstandartnym vykonom...pretoze nie kazdy to moze takto absolvovat.... tak hlavu hore....vedia co robia 😍

busybumblebee
22. apr 2019

@mircalla netreba hadzat vsetkych do jedneho vreca. My sme chodili do Gyn-fivu, kde nam bolo vzdy vsetko zrozumitelne a s ludskym pristupom vysvetlene, vsetci boli vzdy mili. Mala som svoje 1. IVF v zivote s ET, vlozili 1 embryo - blastocystu a teraz som v 11tt 😊

mircalla
22. apr 2019

@busybumblebee Ja som nepocula na Ginfiv jedine dobre slovo (sama som tam bola - raz stacilo). Su to totalni amateri, ktorym ide len o peniaze. Akonahle maju trosku komplikovanejsi pripad, tak uz nevedia, co s tym. A to mam s centrami dost bohate skusenosti. Takze mala si akurat stastie, klaplo ti to na prvy krat a bola si asi jednoduchy pripad plus si natrafila na jedneho s tym lepsich lekarov. Skusenosti mojich kamosiek a moje vlastne su uplne ine

busybumblebee
22. apr 2019

@mircalla neberiem ti nazor, no ani moj nemenim, lebo naozaj plati co som napisala. + Tiez poznam aj ine ktore maju rovnaku skusenost ako ja. Dokonca nas to stalo nemej ako napr zname v Heliose. Neviem do ktoreho GF si chodila ty, ale my do NR, viem ze maju aj ine pobocky

mircalla
22. apr 2019

@busybumblebee Do Bratislavy - pani doktorka Stenova, arogantnejsiu osobu som este nezazila. Ale byva vraj aj mila, podla toho aky ma den, len sa jej nesmies pytat a ukazat jej, ze nieco vies. S Ceskymi centrami sa to aboslutne neda porovnavat. Stenova ma odpisala ako beznajdejny pripad, chcela ma poslat (uplne zbytocne) na RTG maternice, strasila ma, ze mam 4 myomy, ktore treba dat vybrat. Napokon boi 2 malicke a zmizli uplne, vobec nebranili v tehotenstve. Ten beznadejny pripad ma teraz 2 deti, ale nie vdaka Gynfiv.
Pomocny personal tiez nic moc - zaujima ich len uhrada. Mam negativne nazory na 4 lekarov tam. V NR to nepoznam, takze ak su tam lepsi, super.
Za mna nie - nie odbornost ani pristup

juliet86
22. apr 2019

@mircalla a v ktorom centre sa vam nakoniec postastilo?

mircalla
22. apr 2019

@juliet86 Reprofit Brno

busybumblebee
22. apr 2019

@mircalla tak to ma mrzi, ze v BA si mala takuto skusenost, ale v NR boli naozaj vsetci mili, od recepcnej, cez sestricky az po doktora. V BA som bola sice tiez (na OPU a ET) a tam tiez nemozem na nikoho nic povedat, zdravotna sestra (muz 😊), embryolog, doktor pri OPU a "pomocnici" aj samotna doktorka pri ET. S nikym sme nemali problem. Tusim inak presne pani doktorka Stenova mi robila ET, ale to bol jediny raz co som sa s nou stretla, no tiez ku mne nebola neprijemna, este mi aj pekne ukazal na monitore, kde je embryo vlozene a popriala vsetko dobre 😊

mircalla
22. apr 2019

@busybumblebee Par recenzii - ano, su aj dobre, ale podla mna slovenskym pacientom vacsinou staci k spokojnosti, ak im doktor nevynada. V podstate sa zhoduju s tym, co si o nej myslim ja - ked sa nic nepytas, ak nemas zavaznejsi problem, da sa s nou, inak ju otravujes a sprava sa k tebe ako popisane nizsie.

V Brne som bola viac krat a neporovnatelne iny pristup

"Pani doktorka je sice mozno dobry odbornik ale jej pristup je absolutne neosobny a clovek ma naozaj pocit ze ju otravuje. Pokial chodite iba na pravidelne prehliadky raz za rok, ako tak sa to da prezit, s nejakymi poznamkami od p.doktorky tykajuci sa narazok na vek, neskore tehotenstvo a podobne. Pre mna vsak bola kazda navsteva neprijemna. Ak mate problem, vyslovene ju neodporucam. Kazda otazka je zastavena skor ako ju dopoviete, zasadne nic nevysvetluje. Ak sa pytate co vam ide robit, aky bude postup zvycajne so zdvihnutym obocim odpovie ze nie ste lekar tak preco vas to zaujima. Sestricka sa chova velmi podobne, nema problem vas napomenut ako male dieta. Ak vam predpise liecbu a vy sa nahodou opytate na detaily alebo dva krat ak ste nieco nezachytili a ona musi nieco zopakovat, opat ten isty otraveny pohlad a odpoved...mate pocit ze ste nesvojpravna osoba, ktora nestoji ani za odpoved. Pri probleme mi vobec nevysvetlila rozne moznosti liecby a hned navrhla najdrahsiu a poslednu moznost. Jej pristup sa aspon trochu zmeni ak jej oznamite ze ste tehotna, vtedy obcas aj nieco vysvetli a prida nacviceny usmev. Myslim ze GynFiv je dobre zariadenie, ostatny personal je velmi mily a profesionalny, ci uz na recepcii, sestricky pri odberoch, lekari na ultrazvuku, odporucila by som ale ineho lekara ako pani doktorku Stenovu."

Bola som u pani doktorky dvakrat, ale uz po prvom raze som odchadzala s cudnym pocitom...Posobi na mna strasne stroho. Akokeby som jej zapla gombik- ona rozprava, vysvetluje a potom ju jednoducho vypnem. Odborne v poriadku, ponuka moznosti, ale pososbi na mna ako robot, ktory ma vsetky formulky naucene. Ziadna ludskost, usmev, ci povzbudenie. V rozhovore o takych intimnych veciach by som privitala viac ludskosti. Nemam z nej dobry pocit...a ta jej sestra otrasna...ma drze pripomienky a tvari sa akokeby som ich obe obtazovala...

doktorka stenova posobi trochu nadradene. pripomina vek pacientky na kazdej navsteve a tlaci rozne nie prave najlacnejsie zakroky.... vobec som s nou nebola spokojna, komunikacia na bode mrazu... neodporucam

juliet86
22. apr 2019

@mircalla tam my zaciname uz naozaj. ale druha lekarka ktorej patrime ide na matersku.. pred rokom jedna teraz druha :/

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre