Genetika embryí

3. apr 2023

Ahojte, manžel má poškodený 15 a 21 chromozóm. Chceli by sme ísť na IVF a dať vyšetriť genetiku embryí. Má to podľa vás význam? Mali ste zdravé embryá? Ďakujem

martaatram
3. apr 2023

Urcite to ma vyznam 🙏🏻my sme si dali teraz v druhom ivf vysetrit …uz len pre pocit je to urcite dobre a vo vašom pripade duplom ak ako pises ma poškodený chromozom

autor
3. apr 2023

@martaatram mám z toho obavy. Všade čítam, že to nie je úplne presné. A koľko ste dali otestovať geneticky?

martaatram
3. apr 2023

Mali sme 10 vkladov neúspešne …v car navrhli genetiku a urcite keby viem aj predtym tak si to dam .ako som pislaa ci uz pre pocit ,alebo zeby sa nieco zistilo a vedela by som na com som ..dali sme otestovat 3 a 3 sa nam vratili v poriadku … teraz je to len na prírode aby sa uchytilo.v car vam to nenavrhli ?

autor
3. apr 2023

@martaatram áno navrhli. Máme možnosť ísť do IVF s darovanými spemiami alebo postúpiť IVF s genetiku embryí. Mám veľmi zmiešané pocity. S genetikou je to 50:50. Buď budú zdravé alebo choré. O manželovej chorobe mám toho prečítané až až. Veľmi sa bojím. A po pravde veľmi nechceme darcu.

martaatram
3. apr 2023

My sme si dali od darcu 2 oplodnit a zvyšok od manzela ..pre prípad ak by nam z genetiky povedali ze su nie zdrave mali by sme od darcu …nemusela by som znovu podstupovat stimulaciu …ale my sme boli s tym v pohode ze ak by nedajboze s jeho spermiaminto neslo sli by sme do darovaného …pozri ak pojdes do ivf bez genetiky bude ta to zožierať ze co ak nedajboze nebudu zdrave ? A vravim je aj takato moznost ze si date pol na pol od darcu alebo neviem 1 od darcu zvyšok od muza …

ailiba
3. apr 2023

Urcite chodte. Vedia to vysetrit dobre a ma to vyznam, ked mate predispoziciu. Nech nemate zbytocne vklady.

autor
3. apr 2023

@martaatram to sa dá i pol na pol? Toto som nevedela.

autor
3. apr 2023

@ailiba za jedno by bolo dobré mať vyšetrenú genetiku, ale na druhej strane sa bojím či odhalí konkrétne ochorenie.

martaatram
3. apr 2023

Ano ..ja ked som sa opytala ze ak nahodou by nase embriyo nebolo vhodne ci musim znova podstupit stimulaciu a ist znova na opu a potom by oplodnili od darcu ..preto navrhli ze mozme kludne takto bud pol na pol alebo je to na vas kolko …my sme dali 11muzovymi a 2 od darcu …dufam ze ho nebudeme potrebovat …

martaatram
3. apr 2023

Tak to je pochopiteľne ze sa toho bojíš …ale tak vŕtať v hlave ti to bude stale ked uz muz ma nejaky problem ako si pisala … neviem no ja by som do toho urcite sla ..si predstáv ze nepojdes budes chodit z vkladu do vkladu stale budes nad tym rozmyslat ci je zdrave …a keby nedajboze genetika noeco zistila viete na com ste …

kaitlin3
4. apr 2023

Nechápem prečo by nevedeli vyšetriť konkrétne ochorenie, veď ak raz vedia aký gen majú hľadať, tak to vedia vyšetriť. Tak je 99% istota výsledku, to 1% je nejaká chyba v labaku ale ani v našom centre ani som nikdy nikde necitala na internete žeby sa pomýlili pri výsledku po genetike.

autor
4. apr 2023

Jeho porucha sa nazýva Uniparentálna disómia (UPD) a nastáva vtedy, keď človek dostane dve kópie chromozómu alebo časti chromozómu od jedného rodiča a žiadnu kópiu od druhého rodiča. K UPD môže dôjsť náhodne počas tvorby vajíčka alebo spermie alebo sa môže vyskytnúť v ranom vývoji plodu. Problém je v tom, že som čítala nejaké odborné články a že skorá genetika to nevie úplne odhaliť. Dá sa to zistiť až amniocentézou resp. odberom klkov v 20 tt. čo je podľa mňa neskoro. Fakt neviem čo máme robiť. Strach je obrovský.

martaatram
4. apr 2023

A co ti navrhujú v car ?

autor
4. apr 2023

@martaatram prikláňajú sa k darcovi, že je väčšia istota mať zdravé dieťa. Manžel s tým nie je stotožnený. Zatiaľ nám dali čas na premyslenie akou cestou sa vyberieme.

martaatram
4. apr 2023

No tak je to ťažká voľba … ale tak ked je taky problem .. neviem nezavidim vam …aj my sme si dali darovane ale musite byt s tym obaja stotožnený …my by sme sli aj do adopcie keby to nebolo tak na dlho preto sme boli s darcovstvom v pohode lebo by sme to brali ako nase

autor
4. apr 2023

@martaatram sme v príprave na adopciu. Je to náročné psychicky. Preto chceme skúsiť aj to IVF, ale nikto z nás nepočítal s týmto rozhodovaním. Mysleli sme si, že sme zdraví a len sa nedarí. Žiaľ nedarí sa nám kvôli zlej genetike. Preto hľadám skúsenosti s testovaním embryí či má to zmysel.

martaatram
4. apr 2023

Skus napisat do skupiny ivf ak chces anonymne da sa aj anonymne ked napises moderátorke ona da prispevok anonymne ..dievcata tam maju vela skúsenosti urcite sa tam dozvieš viac

ailiba
5. apr 2023

Genetiku by mala odhalit, ja som na to pocula pozitivne ohlasy... ale samozrejme, vzdy moze byt nejake riziko aj niecoho iného... To clovek nikdy nevie.
Zivot nikdy nie je o istote. Treba vsetko urobit, co sa da a potom uz len verit🙏.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martaatram
5. apr 2023

Urcite je to naročne …ale ak ste rozhodnutý pre adopciu ..neuvažovali ste nad dr spermiami vajíčkami ? Predsa bude aspon jedneho z vas a vynosis ho ako svoje 🍀

193169
6. apr 2023

Mám za sebou 2 ivf. Pri prvom som genetiku nedávala. Mali sme 12 embryi, 7 KET z toho bolo 2 x biochemické tehotenstvo inak bolo všetko negatívne.
Teraz pri druhom máme 9 embryí. Zo všetkých sa odobrali vzorky na biomasu a 3 embrya sme dali na genetiku. Keďže to stalo 300 € za embrio tak sme dali zatiaľ vyšetrit iba 3 ale do budúcnosti sa dajú poslať na genetiku aj ostatné.
Z tých troch boli zdravé iba dve. Tretie malo chromozómy navyše. Momentálne som po KET tak ešte neviem či sa to podarilo. Ale som rada že sme ich dali na genetiku. Škoda že som si ju nedala už pri prvom ivf.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre