Iscare vo FN Martin. Máte niekto skúsenosti?
Ahoj, máte už niekto skúsenosti s novozaloženým centrom v Martinskej FN ?
Stručné zhrnutie
- ISCARE v Martine poskytuje asistovanú reprodukciu vrátane IUI, IVF a ICSI a sídli vo Fakultnej nemocnici Martin (pavilón č. 6).
- V ISCARE Martin pracuje MUDr. Stanislav Tomáš (uvádzaný ako doc./docent) a v tíme je embryologička p. Filová; centrum ponúka aj prenatálne kontroly po úspešnom IVF.
- Ceny a úhrady sú kombináciou hradených a doplatkových výkonov: stimulačný protokol a monitorovanie môžu byť bez poplatku, IUI bolo v diskusii spomenuté 75 €, a doplatky za nepreplácané IVF výkony sa uviedli okolo 465 € plus ~214 € za lieky.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa objednať na konzultáciu do ISCARE Martin?
A: Na konzultáciu sa objednáva telefonicky cez recepciu centra; používatelia hlásili voľné termíny do niekoľkých dní až dvoch týždňov podľa momentálneho záujmu.
Q: Čo si zobrať na prvú návštevu (konzultáciu) v centre asistovanej reprodukcie?
A: Zvyčajne treba priniesť gynekologickú kartu/odpis z dokumentácie a spermiogram partnera; niektorí odporúčajú mať aj aktuálne výsledky vyšetrení.
Q: Koľko stojí IUI v ISCARE Martin?
A: V diskusii jedna užívateľka uviedla, že IUI ju stálo 75 €; ceny sa môžu líšiť podľa použitia stimulácie injekciami.
Q: Ako dlho trvá schválenie žiadosti o hradené IVF poisťovňou?
A: V príspevkoch sa spomínalo čakanie na schválenie žiadosti približne 5–6 týždňov.
Q: Aké doplatky môžem očakávať pri IVF v ISCARE?
A: Jedna pacientka uviedla doplatok cca 465 € za nepreplácané úkony (predĺžená kultivácia, ICSI dvoch vajíčok, darcovstvo spermií) a cca 214 € za lieky; niektoré základné stimulačné protokoly a monitorovanie mali byť bez poplatku.
Q: Ktoré stimulačné preparáty sa v diskusii spomínali a aký je medzi nimi rozdiel?
A: Spomínané lieky: Bravelle, Gonal, Puregon, Menopur, Fostimon, Pregnyl, Decapeptyl, Synarel, Cetrotide, Diphereline; Bravelle je opísané ako urofolitropín (FSH získaný z moču menopauzálnych žien) a Gonal/Puregon sú drahšie čiastočne kvôli podávaniu formou pera.
Q: Robia v ISCARE Martin genetiku spermií alebo embryí?
A: V diskusii sa uvádzalo, že laboratórium rieši vyšetrenia fragmentácie DNA spermií a že možné je pred transferom genetické testovanie embryí, avšak tieto vyšetrenia sú finančne nákladné.
Závery z diskusie
Zhoda
- ISCARE Martin je lokalizované vo Fakultnej nemocnici Martin (pavilón č. 6) a poskytuje IUI, IVF, ICSI a prenatálne kontroly po úspechu.
- MUDr. Stanislav Tomáš je v diskusii pravidelne uvádzaný ako hlavný lekár centra a pacientky oceňujú prístup personálu a embryologičky p. Filovej.
- Niektoré administratívne a technické položky (stimulačný protokol, monitorovanie) môžu byť v centre poskytované bez priameho poplatku.
Sporné názory
- Niektoré pacientky považujú Helios a iné CAR za viac „strojové“ alebo komerčné, zatiaľ čo ISCARE popisujú ako ľudské a individuálne; alternatíva je zvažovať Helios vs. ISCARE podľa preferencie prístupu.
- Otázka potreby predoperačných vyšetrení (RTG pľúc) má protiľahlé názory: niektoré pediatra/centre to nevyžadujú, iné požadujú kompletné predoperačné zázemie.
Otvorené otázky
- Koľko presne budú stáť konkrétne nepreplácané procedúry (predĺžená kultivácia, ICSI, genetické testovanie) pre ďalších pacientov vzhľadom na individuálne potreby?
- Ako presne ISCARE v Martine postupuje pri prípadoch opakovaných zlyhaní embryonálneho vývoja a kedy odporúča darcovstvo spermií/vajíčok?
Spomenuté značky a firmy
ISCARE, ISCARE, a.s. Martin, Helios, VšZP, Fakultná nemocnica Martin, ISCARE Praha, Helios Martin, CAR v Bratislave
Spomenuté produkty a metódy
IUI, IVF, ICSI, predĺžená kultivácia, darcovstvo spermií, spermiogram, prenatálne kontroly, genetika spermií (fragmentácia DNA), genetické testovanie embryí pred transferom, KET, hysteroskopia, OPU, stimulačný protokol a monitorovanie, Bravelle, Gonal, Puregon, Menopur, Pregnyl, Duphaston, Clostilgegytom, Decapeptyl, Synarel, Fostimon, Cetrotide, Diphereline
Miesta a osoby
Martin, Fakultná nemocnica Martin, Ružomberok, Bratislava, Helios (Martin), ISCARE Praha, Brno, Trenčín, Banská Štiavnica, Vyhne, Hodruša, Zvolen, Žiar, Kremnica, Banská Bystrica, Prievidza, Turčianske Teplice, MUDr. Stanislav Tomáš, p. Filová, Dr. Krajkovič, Dr. Gáťova, Hudecom
@bbtina jaj moja...ani nevieš ako rada by som šla.....ale úprimne si priznajme....komu by sa chcelo dobrovoľne liezť do takej zimy 😀
@zlatanka30 no čo ti povedať, perfektná ako všetci. Pekne všetko vysvetlí, ja som bola s ňou veľmi spokojná, v podstate si preberiete možnosti, protokol už budeš mať nachystaný, že aký bude, to si už zrejme oni konzulttujú pred sedením, takže ti odovzdá inštrukcie, natrénujete si pichanie, teda asi len v tom prípade, že ide niekto pvý krát a potom si už len voláte, že čo a ako. No v podstate ja som pri krátkom chodila na kontrolu na každý tretí deň aby zistili či mi upraviť dávky alebo nie, ankoniec som až do konca išla s minimálnou dávkou 75IUI, len mi pridali Estrofem (ale to sú tabletky, takže poho) kvôlu tomu, že mi až tak rýchlo nerástla sliznica.No, nemala som žiadne vedľajšie účinky, ani som nebola nejako sz tej dávky hormonov rozhádzané, vôbec nič som nepociťovala, takže pohodička
@crazybabenka no ale už jej to daj príkazom, zima nezima, šup ho von, nieže sa tam zabýva a budete ju musieť ťahať 🙂
@bbtina nič na ňu neplatí....keby si vedela, čo sme jej už nasľubovali...a nič.....ja už to vidím....že budúci týždeň bude vyvolávačka
@bbtina v podstate to poznam uz.ale teraz budem mat dlhy protokol a ine lieky,ktore sa aj riedia.inac na rast sliznice je dobre pit cervene vinko.mam odskusane. 🙂
@crazybabenka a držíš sa termínu, ktorý ti určil lekár ( čo vlastne vypočítavajú od poslednej menštruácie) alebo keď vlastne viete kedy sa to zomleleo, počítala si si 266 dní? Lebo mne keď sa prvá dcéra narodila, tak som sa neriadila termínu od lekára a presne o 266 dní som rodila 🙂))
@zlatanka30 heeej? No vidíš to vínko by bola lepšia verzia, ja som pila alchemilkový čaj. Nuž ale v každom prípade neičo zabralo lenbo potom na ďaľšj kontrole to už bolo v pohode. tak budeme držať palce pri druhom pokuse 🙂)))
@bbtina ano .ja nemozem alchemilku.vsak sa este nacakam nemam este ani ziadost schvalenu.pocitam tak dva mesiace polial ju schvalia.ma porazi dovtedy
sliver🙂 ahojky .Dakujem za info, skusim tam zavolat🙂!No nie som az taky ranostaj, prave som sa vratila z praaceee🙂!! No my to mame zlozitejsie , lebo sme mimo SVK, ale som si dala robit hormonalny profil aj vysetrenia tu a je to ok, tak skusime mm, ci je v poriadku🙂!!!Jaaj keby som bola na SVK , tak sa urcite v MArtine uz davno stretneme🙂!Moja MS nie je moc pravidelna, ale ovu mam presne 18-19den cyklu, to viem presne, bo vtedy robim ovu test a je to tam, ale nejako sa nie a nie uchytit a este k tomu vzdy spinenie na 23dena potom MS , tak som uz zufala:(!!!Uvidim, co nam povedia, ked pojde mm na vysetrenie🙂!
Ako pozeram , ty uz mas krasny 15tt 🙂!!!! 🙂!Malicke je domace, ci aj vam museli pomoct dr???
Pekny dnicek🙂
@zabka1124 - jojo niekedy to je komplikované to dochádzanie... ja som akurát dnes myslela na to že koľkokrát som ráno musela skoro vstávať aby sme tam prišli na 7,00.......
Ja keď som tam prišla prvý krát tak som mala celú kartu s profilom, rok sledovaná u môjho dr., robená folikulometria každý cyklus, liečená clostylom..... no aj tak si robili aj svoje testy 😉
My máme "skúmavočku" 😉 bábo po IVF ale som šťastná ako blcha, keby človek vedel na začiatku tak by som toľko neváhala ale to nikto nevie ako to nakoniec dopadne.....
@sliver🙂 jeeee vy budete mat skumavocku, to je super, ked sa neda inak , tak musi byt aj s pomocou doktorou. MM hovori, ze ked Boh nevladze posielat krpce k nam, musia mu asistovat doktori🙂🙂!!!Nepamatam presne, ale je to asi v tomto zneni🙂!!!!No ja idem este k dr. asi tento tyzden, ze nech mi da duphaston, predtym som mala proveru10ml, kazala mi brat 18den cyklu-vtedy som mala aj ovu, ale nejako po 5 dnoch mi hned prisla MS a naposledy som uz mala aj spinenie v 18den.
Davame tomu este tak do augusta a ked nie, pojdeme pozriet do Iscare alebo Heliosu, ale ten spermiogram by sme dali spravit uz teraz🙂!!!
Jaj od vcera ma boli asi zlcnik, baby nejedzte najprv palacinky a potom hribovu polievku, bo dopadnete ako jaa:(!!!boli , boliiiii:(!
@sliver
@crazybabenka
@zlatanka30
@tessinka. Dievcata,nieze by som celu noc nespala,nieze som sa zo 5x zobudila s vedomim,ze rano testujem,rano 4.50 mi povolili nervy a isla som ocikat papierik...a nic...ziadny duch...proste riadna regulerna druha ciarka😀 😀 😀 virusiky zabrali kazdej jednej dakujem.neda sa mi od stastia uz ani spat. Cmuk
@bbtina jeee moja....gratulujem....teším sa strašne s tebou.....až mi slzičky vyhŕkli....tak poriadne teraz šúchať brušo 😀
@lenkalienka01 veru tak ešte....ja som to už vzdala....už to vidím na budúci týždeň bude vyvolávačka 😢
@bbtina - jééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééj
to je bomba! aká som happy!!!!!!!!!! to je úžasné!!!!!!!! blahoželám, juj aká som rada, si nevieš ani predstaviť!!!
to keď ti nabehli hneď kolajničky tak sa chytili asi obidve 😉 žeby sme tu mali dvojíčkovo 😉
božinku to je krásne
ešte pre istotu nech sa držia TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
@sliver
@crazybabenka
@lenkalienka01 dakujeeem,konecne som to dospala, uvidime,ale ja mam citak ze sa obe chytili🙂
@crazybabenka to by bolo🙂 som rano nechala muzovi na stole aj s darcekom a ten ma budi,stastny ze to vyslo,ze sa do tych paliciek nerozumie,ze ktora je ta tehotenska😉 a ze kde je tretia palicka ak sa uchytili obe vajka,ze on ju tam asi vidi😀
@bbtina viem si predstaviť.....ten môj bol tiež mimo.....lebo test robil on....teda ja som mu dala "matroš" a test robil on.....keď si musel sadnúť....som pochopila......potom odišiel do roboty a po dvoch hodinách mi volal ..... konečne mu docvaklo..... 😀 a až keď prišiel domov sme sa spolu vytešovali
@bbtina - krása!!!! dnes budem asi celý deň vysmiata, som vedela že sa to podarí, som to akosi cítila, už trebalo nejakú tehulku ku mne 😉 ved v tehulkách už idú kočeny rodiť a ja.... 😉
supiš, pohladkaj bruško za mňa a som presvedčená o tom že sú dve, ked si na 9den mala kolajnice tak isto!!!

@buba78 neviem čo to bolo, ale hyperstimulák nie, to som si naštudovala a nemala som ani vela vajíčok, lebo som mala predpoklady, tak to pekne pán docent držal na uzde, nehovoriac o tých litroch vody, čo pre sitotu chlípem 🙂))). Už mi to našťastie celkom prešlo, možno aj preto, že mám robotu a myšlienky inde. Díky