Iscare vo FN Martin. Máte niekto skúsenosti?

maja9
28. nov 2009

Ahoj, máte už niekto skúsenosti s novozaloženým centrom v Martinskej FN ?

helen5
30. jún 2011

@daska1977 nič sa neboj ja si robim po svojom čo mne povie doktor a doktora počuvam lebo vie visvetlť všetko

lenkalienka01
30. jún 2011

@lubka0506
ďakujem 🙂

lenkalienka01
30. jún 2011

@gabi.k
prvá pichačka celkom obstojne 🙂 a ďakujem, budem potrebovať prsty vás všetkých 😉

lubka0506
30. jún 2011

@lenkalienka01 máš ich mat!🙂

lenkalienka01
30. jún 2011

@lubka0506
ďakujéééééééééééééém 🙂

gabi.k
30. jún 2011

@lenkalienka01 aj ja drzim prsty.. 🙂

gabi.k
30. jún 2011

@lubka0506 nic ine mi neostava...este sem -tam bod C .... smer toaleta 🙂

ivta5
30. jún 2011

@gabi.k ahojky už som tu znova, pre nás by to bola zachádzka, keby sme išli cez Kremnicu. Dáko to už vydržím, možno cesta vlakom by bola lepšia. Takže aj tebe robili AMH, tak potom neviem podľa čoho vyberali. 😖

gabi.k
30. jún 2011

@ivta5 jasne ze to zachadzka..a riadna... nie mne nerobili AHM...

ivta5
30. jún 2011

@lenka_21 Oki budem sa tešiť na ďalšiu parťáčku, dopredu, nikdy nevieme čo je dobré. My s manželom máme OK genetiku, asi sa poradím s našou genetičkou v BB, čo mi na to povie, no sme s manž. už z toho zmätení 😖 A prečo hneď myslíš negatívne, že nebudeš mať veľa vajok, privoláš si to, do hlavy si nesmieme priťahovať negatívne veci, musíš si povedať, že ich budeš mať dosť a basta.
No super, že si v anglickom fóre našla takú pozitívnu správu, že aj žena s nízkym AMH má zdravé bábätko. Nám doc. hovoril, že len teraz sa začalo s AMH u nás.

ivta5
30. jún 2011

@helen5 my ideme s manželom posledný júlový a prvý augustový týždeň na dovolenku a potom keď dostanem krámule tak budem volať do MT

lenka_21
30. jún 2011

@daska1977 @lubka0506 Baby, ja som Vas nechcela vystrasit z PIGD, urcite to ma opodstatnenie, ale ja som uz v 3 CAR a nikde som nezazila taky tlak na PIGD ako v Iscare ... myslela som, ze Tomas bude v tomto vynimka.
Co sa tyka PIGD tak Vam nemoze ublizit, ale musite byt pripravene, ze aj ked budete mat dobre vajka, pekne sa oplodnia, budu sa delit a nakoniec Vam PIGD vyjde zle ☹ ☹ a transfer sa nezrealizuje. To vsak nemusi este nic znamenat, len viem, ze to vacsinou kazdeho vystrasi ... ja mam bohuzial okolo seba viac pripadov kde baby PIGD absolvovali, vacsinou im transfer nedoporucili a potom bud otehotneli spontanne a maju zdrave babetka, alebo dalsie IVF isli bez PIDG a boli tehulky a maju zdrave babetka 😉 🙂 😉 Preto som sa vrhla na internet a urcitu dobu som stravila vyskumom 😀 😀 😀 😀
Ja mam v tomto jasno a ak nam vyjde genetika Ok, tak do PIGD nejdem 🙂

ivta5
30. jún 2011

@helen5 ďakujem 🙂 ja to zvládnem, doporučovali mi, že nech ma pichá manž., ale na to by som nepristúpila, ten by pri mne skôr skolaboval, ako by ma pichol. Oki dík za upozornenie kvôli tým flaštičkám, a odlomením vrchu sa nedostate sklo do tej vodičky????

ivta5
30. jún 2011

@petuska123 ahojky, super takže sme už dve z BB 🙂

ivta5
30. jún 2011

@lubka0506 ahojky, aj ja som po dnešnom prečítaní trochu predposerinkaná ☹ či áno či nie, môj mužíček je za to, že aby nám to urobili, keď nám to doc. doporučoval. Skúsim sa zajtra informovať u genetičky v BB, čo si o tom myslí potom napíšem.

lenka_21
30. jún 2011

@ivta5 Rozkaz vykonam ... lenze uz trosku poznam tie moje vajka a kedze toto uz bude moja 6 stimulka viem co boli schopne vyprodukovat .... a ako sa hovori v tomto pripade nezalezi na kvantite, ale kvalite 😀 😀 😀 Ja som bola raz na odbere a kocka vedla mala tusim 15 vajok 😕 😕 😕 a nakoniec mi pisala, ze nemala nic na transfer ☹ ☹ ☹ Mna uplne potesi aj jedna krasna blasticka 🙂 😉 🙂

@helen5 V tomto s tebou suhlasim a ako som pisala, Doc.Tomas je fakt odbornik a ja mu na 100% doverujem, len o PIDG ma nepresvedcil 😉 😉 ... ale ja uz som "stara" harcovnicka 😀 😝 😀

gabi.k
30. jún 2011

@ivta5 ked sa naucis pichat sama je to lepsie...si myslim...nie si na nikoho odkazana...a predsa citis ako si to pichas, kdez to manzel ak ma tazke ruky a stres...panecku.. 🙂

ivta5
30. jún 2011

@daska1977 áno ja ešte stále neviem výsledky AMH. Ale už ma pred mesiacom volala koordinátorka na učenie sa pichania, keď som jej povedala, že chceme začať aj po lete, tak mi povedala, že sa jej mám ozvam mesiac dopredu a dohodneme sa.

ivta5
30. jún 2011

@daska1977 ešte som zabudla dopísať, že máš ešte čas aby si si to rozmyslela, nie??? Nemusíš im to hneď hovoriť pred stimuláciou či áno alebo nie. My si too podľa môjho drahého asi na 99,9% dáme urobiť. Mne sa vidí, že aj gabi.k robili PIGD, ak si dobre pamätám.

ivta5
30. jún 2011

@gabi.k tak to už potom neviem, podľa akého kľúča robimi AMH. Nie si ešte v strese, kedže zajtra idete už po Vašu fazuľku???

fibi21
30. jún 2011

Baby prosim co je PIGD a AMH a kedy sa to robi ?

lenka_21
30. jún 2011

@ivta5 Opytaj sa embryologicky v MT, ze co vsetko PIGD vysetruju a ci dokazu identifikovat vsetky zle chromozomy ... lebo nevedia a ako som pisala, ze mozu odobrat bunky, kt.su zle, ale ostatne mozu byt dobre ale tym sa embrijko vyluci ... trosku info o PDG ... v tom ceskom clanku je to podrobnejsie a ja som rozhodnuta pre PIGD iba ak by nam vysli zle vysledky ( ako je napisane v poslednom odstavci ceskeho clanku)

No a tu je to napisane, ze len niektore geneticke abnormality ...
Ide o metódu včasnej diagnostiky, ktorá je viazaná na techniky umelého oplodnenia. Využíva sa na výber embrya bez prípadnej genetickej záťaže. Genetickým vyšetrením metódou PGD sa dajú z jednej alebo dvoch buniek (blastomer) odobratých z vyvíjajúceho sa embrya odhaliť niektoré genetické abnormality budúceho plodu.
Bunky na genetické vyšetrenie sa odoberajú z embrya najčastejšie v štádiu ôsmich až desiatich buniek. Embryo sa týmto zákrokom nepoškodí, lebo každá bunka je v tomto štádiu schopná samostatného vývoja v jedinca.

Preimplantační genetická diagnostika
Rozvoj asistované reprodukce a molekulárně genetických metod umožnil posunout diagnostiku genetických poruch do velmi ranných vývojových stádií embrya. Při využití preimplantační genetické diagnostiky (PGD) je možné vyšetřit již třídenní embryo. Ve spojení s umělým oplozením, kdy je většinou k dispozici více embryí, než může být přeneseno do dělohy, má tato metoda velkou výhodu – k přenosu vybrat pouze ta embrya, která jsou normální pro všechny vyšetřené parametry a tím zvýšit pravděpodobnost úspěšného těhotenství a narození zdravého dítěte. Vyšetření je provedeno ihned po odběru buňky z embrya. Doba, po kterou se embryo vyvíjí ve vnějších podmínkách, zůstává stejná jako u nevyšetřovaných embryí.

Poruchy v počtu chromozomů u embrya jsou častou příčinou spontánních potratů a narození postižených dětí. Proto patří vyšetření na poruchy počtu chromozomů k nejčastější indikaci PGD. Vyšetření se provádí metodou fluorescenční in-situ hybridizace (FISH). Tato metoda umožňuje rozpoznat přítomnost chromozomu i v nedělící se buňce. Principem je barevné označení přesně ohraničeného úseku DNA (část chromozomu) tzv. DNA sondou. Umožňuje tak určení počtu kopií jednoho chromozomu v jádře buňky. Sledované chromozomy nejsou vybrány náhodně, ale na základě znalostí o výskytu četnosti chromozomálních poruch u narozených postižených dětí a potracených plodů.

Větší výskyt embryí s numerickými chromozomálními abnormalitami je zjišťován u párů s vyšším věkem matky (nad 35 let) nebo u opakovaných neúspěšných cyklech IVF. U těchto pacientů se provádí preimplantační genetický screening (PGS), to je vyšetření embryí na počet kopií „nejproblematičtějších“ chromozomů. To jsou pohlavní chromozomy (X, Y), chromozom 21, 13 ,18, 16 a 22. Trizomie (přítomnost tří kopií namísto dvou) chromozomů 13, 18, 21 a poruchy v počtu pohlavních chromozómů vedou nejčastěji k narození živého, ale postiženého plodu (trizomie chromozomu 21 - Downův syndrom, trizomie chromozomu 18 - Edwardsův syndrom, trizomie chromozomu 13 - Pataův syndrom, XXY - Klinefelterův syndrom, X0 Turnerův syndrom)

Další skupinu tvoří páry s výskytem dědičné choroby vázané na pohlaví (např. hemofilie), v tomto případě je možné vybrat embryo takového pohlaví, které nemůže být postiženo.

ivta5
30. jún 2011

@lenka_21 aké zasa lenže, zasa pochybnosť... ups už šiesta stimulka, tak to klobúk dole, a nedoporučovali ti pauzu??? Presne kvalita je dôležitá, nie kvantita. No vidíš tá posledná veta už znie lepšie, takže denne si hovoríme bude krásna blastička,bude 🙂 .

lenka_21
30. jún 2011

@fibi21 PIGD je predimplantacne geneticke vysetrenie a kedy sa robi pozri moj clanok vyssie ...
AMH je anti-muller hormon a tym sa zistuje kapacita vajecnikov ... to sa robi pred IVF, zistuje sa to odberom krvi (v hociktorom dni cyklu) 😉

ivta5
30. jún 2011

@gabi.k áno ja sa to pekne naučím a budem si ich sama pichať 🙂

lenka_21
30. jún 2011

@ivta5 Ja som mala 4x stimulku na IUI a to nie je velmi silne a je pravda, ze som ich absolvovala v r.2007/2008 a IVF v 2009, takze prestavka bola riadna 🙂 😉 🙂

fibi21
30. jún 2011

@lenka_21 dakujem velmi pekne .... uz som v obraze 😉

lenka_21
30. jún 2011

@fibi21 Nemas za co, aj pre mna je to casto spanielska dedina 😀 🙂 😀

ivta5
30. jún 2011

@lenka_21, asi by sme to už nemali do toho tak pichať, lebo ak sa nad tým zamyslím, tak každé vajíčko je jedinečné a nesie inú genetickú informáciu, takže si myslím, že ak aj dákej kočke pri IVF vyšli geneticky nevyhovujúce vajíčka, tak následne pri prirodzenom otehotnení, oplodnené vajíčko nieslo dobrú genetickú informáciu, takže sa im narodilo zdravé dieťatko. My to s mojím drahým chápeme takto 🙂

gabi.k
30. jún 2011

@ivta5 ano robili mi PIGD..ale z titulu potracania ..cize nam doc. toto doporucil, nie kvoli genetickym chorobam, ale kvoli tomu ze sa tam vysetruje nejaky chromozon, ktory urci ci sa embryjko samo potrati ako som to prezila dva krat v minulom roku pri prirodzenom pocati... takze my sme isli preto do toho.. a uz sa netrap s PIGD... budes riesit ked to bude aktualne 🙂 mysli pozitivne

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre