IVF - čo hovoríte v práci?

lenka20
13. aug 2007

Ahojte,
presla som skoro vsetky pribuzne temy, ale tato tematika sa rozoberala vzdy len velmi okrajovo. Prosim o Vase skusenosti a rady - co povedat prip.ako vysvetlit v praci dovod dlhej PN, ak nechcem povedat, ze dovod je IVF. Konkretne v mojej praci je tehotenstvo nezelane, predpoklada sa, ze vsetci budeme pre firmu pracovat s maximalnym nasadenim najmenej do 60-ky bez materskych prestavok. Bola som na PN cely cas pri 1.IVF, aj pri druhom urcite budem - nechcem nic zanedbat, aby som si nemala co vycitat. prvzkrat som sa vyhovorila na operaciu, ale co poviem teraz 🙄 tak poradte, pls.

iva79
16. aug 2007

Lenka, no to Ta obdivujem. Mas tolko sily a energie. Prosim Ta ako sa Ti dari na to nemysliet, ked to uz absolvujete tak dlho. My to tahame a snazilkujeme uz cez 3 roky a teraz ked sa do toho pridruzil aj Helios, tak je to na mna akosi vela. Dnes to na mna akosi dolieha. A to este neviem co nas presne caka.
Cakam teraz na mrchu. Na 3.den mam prist na hormonalny profil a potom na 12.den - hormonalny profil, folikulometria a budu uz aj vysledky spermiogramu. Tak potom budeme mudrejsi, ci bude IUI alebo IVF.
A tie sladkosti si doprajte, asi si dam aj ja nieco dobre, ked pridem z prace domov.

libeth
16. aug 2007

no ja som tiez pocas stimulacie schudla, a hlavne ponej, ale to bolo kvoli stresu, lenze mam pocit, ze jojo efektom som to nabrala spat, je ma nejako viacej. 😀

zulka29
16. aug 2007

To vážne, garatulujem 😉 .
Ináč veľa báb hovorilo že počas IVF schudlo. Ja som si skôr myslela, že z tých hormónov sa priberá, ale asi pri tých stresoch veľmi jesť nechutí...
To ja sa stratím keď schudnem 😨

halienka
16. aug 2007

Ahojte snažilky! Ja som bola v Heliose v Martine minulý rok v januári na ICSI prvý krát a PN som si zobrala až od embryotransferu na 3 týždne. V práci mám toho veľa aj stres a ako najust, len čo som začala s pichaním injekcií, dosť vážne ochorela aj moja mama, takže stresu som mala až-až ☹ . No možno som mala zostať na PN od začiatku, asi od embryotranferu to už bolo neskoro. Možno aj to bola príčina, že to nevyšlo. ☹ Tohto roku som sa rozhodla, že pôjdem na druhý pokus ale urobila som radikálne rozhodnutie, dala som výpoveď v práci, aby som si najskôr mesiac-dva oddýchla a potom išla na ďalší pokus. Povedala som si, že podporu budem mať pol roka a dovtedy uvidím ako sa veci vyvinú. Po dvoch mesiacoch som sa chystala na návštevu Heliosu a vtom som zistila, že som tehotná. Podarilo sa to úplne prirodzenou cestou! 😅 Tak si myslím, že mi naozaj pomohol hlavne ten oddych psychický aj fyzický. Tiež som začala cvičiť Mojžišovej metódu, užívať kyselinu listovú, manželovi som kúpila centrum vitamíny a neo-karnitargin (keďže mal len 3% dobrých spermií). V práci aj pri prvom pokuse som netajila príčinu PN, pretože je podľa mňa prirodzené snažiť sa o dieťatko a zazlievať alebo odsudzovať ma môžu len primitívi, a tí mi môžu byť úplne ukradnutí. 😝 Takisto som to uviedla šéfovi ako dôvod výpovede. Bol zlatý, pochopil to, povedal že mi bude držať palce a ak by to náhodou nevyšlo mám do firmy dvere kedykoľvek otvorené, určite sa posnaží nájsť mi nejakú prácu. Samozrejme, že sa našli aj ľudia s blbými a neprajnými rečami poza chrbát, ale snažila som sa ich ignorovať. Prišlo mi to jednoduchšie povedať všetkým pravdu ako potom vysvetľovať a vyvracať blbosti, ktoré sú schopní si takíto ľudia podomýšľať a poroznášať po širokom okolí. Inak v Heliose som bola veľmi spokojná, perfektný prístup celého personálu, bolo cítiť skutočný záujem (veď povedzte, volal vám niekedy nejaký lekár domov ako sa cítite? - mne len lekár z Heliosu), pekné prostredie, proste odporúčam všetkým snažilkám. Brii, ty si sa pýtala, že či tam robia len predĺženú kultiváciu. Keď som bola na ICSI ja, tak nám dali na výber, mohla som si zvoliť klasickú 3-dňovú alebo predĺženú 5-dňovú. Nikto ma do ničoho nenútil, bolo to len na mne ako sa rozhodnem. No vraj je tá predĺžená lepšia, lebo sa lepšie ukáže ktoré embryjká sú životaschopnejšie. No za predĺženú bol nejaký príplatok, ale už si nepamätám koľko. To sa mi na Heliose páčilo, že ma do ničoho nenútili, o všetkom ma vždy poinformovali, ale rozhodnutie nechali na mňa. O celej problematike nám (mne a manželovi) tam urobila asi hodinovú prednášku embriologička, ochotne odpovedala na všetko, všetko do podrobnosti vysvetlila v príjemnom súkromnom prostredí len nám dvom. Žiadny nátlak čo máme urobiť, iba ozaj super povysvetľovanie všetkých možností a toho ako to celé prebieha. Počas kultivácie ma viackrát informovali ako na tom sú moje embrijká. Ja som proste bola veľmi spokojná. Tak tebe aj všetkým snažilkám držím palce, aby sa vám to podarilo! 😉

libeth
16. aug 2007

halienka - jej, tak to ti gratulujem, ze sa to podarilo takto prirodzene. Podla mna si nemas co vycitat za nezdareny prvy pokus, ved vdaka tomu, si dala vypoved si otehotnela krasne prirodzene. Psychika robi naozaj vela. Drzim palce, aby bolo vsetko v poriadku. 😵

iva79
16. aug 2007

Halienka, velmi povzbudzujuce 🙂
Drzime palce.

halienka
16. aug 2007

Ďakujem dievčence! 🙂 Myslím, že každá sme iná, niektorej robí lepšie keď chodí do práce a nemyslí na to, iná (ako ja) zrejme potrebuje práve ten pokoj. Ja som to tak cítila, že potrebujem ten kľud a som rada, že som dala na svoju intuíciu lebo sa to vyplatilo. Nebolo to samozrejme ľahké rozhodnutie (v dnešnej dobe každá korunka dobrá) ale priorita mi už v mojej 33-ke bola dieťatko. Chcela by som Vám ešte poradiť Jonášovu metódu. Možno ste už o nej počuli. Podľa dátumu a hodiny vášho narodenia sa dajú Jonášovou metódou vypočítať najvhodnejšie dni v mesiaci na otehotnenie. Keď sa tieto dni trafia do vašich plodných dní (ovulácie), máte veľkú šancu otehotnieť.Aj keď som sa zrovna na to nesústredila, zistila som dodatočne, že zrovna teraz (keď som otehotnela) som sa do týchto dní trafila. Možno aj na tom niečo bude. 😉

lenka20
autor
17. aug 2007

halienka - gratulujem, prajem bezproblemove tehu a krasne zdrave babatko!
a dakujeme, ze si nas prisla povzbudit 🙂
jonasova metoda je taka ista ako biorytmicka? ja som mala podla biorytmickej metody urobene grafy na r.2006 a 2007 - to je tiez podla datumu a hodiny narodenia - a veru nikdy sa moja ovulka nezhodovala s fertilnou krivkou a ked uz uz sa mali stretnut, tak mi mrska bud meskala alebo prisla skor a zase sa to posunulo ☹
s heliosom mam tiez len tie najlepsie skusenosti, som rada, ze su aj lekari, ktori vedia citlivo komunikovat a neberu nas len ako pokusne kraliky.

lenka20
autor
17. aug 2007

ivka - praveze na to myslim stale, neda sa nemysliet,najma ked okolo je kopec mamiciek s kocikmi a tehuliek - rozsypalo sa s nimi vrece.
ja mam po tych vsetkych rokoch az teraz pocit, ze sa nieco naozaj deje a ze je to na dobrej ceste. slava heliosu 😵 uz sa normalne tesim na ten druhy cyklus a dufam, ze dopadne dobre!
mam fantastickeho manzela a velmi stastne manzelstvo, hlavne to mi pomaha a beriem to ako plus, ze aj bez deticiek sa nam dari udrzat si krasny vztah, takze ked budu deticky tak to uz bude uplne dokonale. tie roky sme sa snazili nepremarnit len cakanim na tehu, len tento rok sme zintenzivnili snahu na maximum, kedze uz mam svoj vek a chceli by sme deticiek viac.

iva79
17. aug 2007

Lenka, ja mam tiez uplne super manzela a tiez som si povedala, ked sa nepodari, tak nic zivot ide dalej. ☹ Tiez by ma ten moj najradsej na rukach nosil. 🙂 Rozumieme si a dava mi energiu, ked ju najviac potrebujem. Leni, dufam, ze nam ten Helios bude obom sudeny. Ja verim, ze este tento rok budeme mat male fazulky.

lenka20
autor
17. aug 2007

huraaa na fazulky!!! 😀
ja tomu tiez verim, musi to klapnut!
teraz som uz optimista, ale keby si ma videla po tom nevydarenom IVF-ku, no, na zaplakanie, esteze ma manzel zase podrzal. no a musela som sa skonsolidovat velmi rychlo, lebo som sla nazad do prace a tam slzicky nepatria. vdakabohu za dobrych manzelov a vies ze mame velku vyhodu oproti parom, co maju deti hned? ved taketo problemy vedia stmelit vztahy tak, ze nam mozu ostatni len ticho zavidiet. a ked vieme riesit taketo problemy, tak vsetky ostatne su oproti tomu malina. tak drzim palce ivi aby boli dobre vysledky aj tvoje aj manzelove a daj potom vediet, mozno sa tam v tej minicakarnicke stretneme 😉

halienka
17. aug 2007

Ahoj Lenka20, asi to bude to isté, tá biorytmická ako aj Jonášova metóda. Ja som tiež bola na tom tak, že sa mi to stále nestretalo s ovulkou 😖 , mala som to vypracované na 1 rok na prelome 2005/2006. Potom som si to už nedala vypracovať, ale našla som na počítači www stránku, kde ti to vypočíta každý mesiac tie najvhodnejšie dni a máš to zadarmo 😉 . Asi to nie je ale také presné, lebo tam udajú 3 najvhodnejšie dni v konkrétnom mesiaci, kdežto v tom vypracovanom som to mala udané na 1 deň presne. Ale aj to stačí, aby sa človek len tak mrkol a zorientoval. Tam som sa teda niekedy keď som si spomenula, mrkla na tú stránku. Ak chceš, môžeš si tam sem-tam pozrieť, je to tu: http://www.antear.com/link2.html. Tak strašne moc držím palečky, aby to vyšlo, veď keď to vyšlo mne ( a to ja mám endometriózu, policistické ovária a myómy, a manžel len 3% dobrých spermií - čiže dosť komplikovaný prípad sme - preto nám robili v Heliose ICSI), tak určite sa to podarí aj tebe a všetkým ostatným snažilkám. Len treba veriť že to vynde! 😵

lenka20
autor
17. aug 2007

halienka, aj my sme mali ICSI. teda, to mate riadne tych diagnoz, mna to vzdy potesi, ked otehotnie takyto komplikovany pripad 😀 pojdem pozriet na tu stranku urcite, len musim zistit,o kolkej som sa narodila, nikdy si to neviem zapamatat. este mi prosim ta povedz, kam si chodila cvicit mojzisovu. tiez som nad nou rozmyslala, ze teraz ked mam povinnu pauzu tak by som to skusila, ale neviem sa dopatrat kam by som mala chodit a este ma brzdi, ze sa neodporuca otehotniet prve 3 mesiace cvicenia. tak mi k tomu prosim este napis nejake infosky.

iva79
17. aug 2007

Leni, mas recht. Ono vsetko zle je na nieco dobre. 😒 A verim tomu, ze ktorakolvek baba si tymto prejde a vydrzi tak to neskutocne zoceli.
Tak teda hura na fazulky 😀 Inac, je uplne super, ze toto forum existuje. Jednoducho porozpravat sa s niekym koho tazi rovnaky alebo podobny problem.
Drzim nam vsetky palce, a myslim, ze by sme sa mali pochvalit uz len za to co sme absolvovali.
Moja dalsia navsteva v Heliose bude asi buduci tyzden. Vsetko to zavisi od toho kedy pride mrcha. Aj ked, nemusela by prist 😠 😠 😠

halienka
17. aug 2007

Lenka20 - Ja som z Považskej, a tu veru nikto neprecvičoval Mojžišovu metódu ☹ . Zohnala som si tie cviky z časopisu vitalita a precvičovala doma sama. Ale už som videla aj knižku myslím v hypernove alebo tescu, a tá bola lepšia. Cvičila som zhruba 2 mesiace, keď sa podarilo otehotnieť. Ono tam ide o to odblokovanie chcrbtice hlavne v bedrovej a krížovej časti a prekrvenie celej panvy. To zrejme potom napomáha ľahšie otehotnieť. No ja som ešte pred tým ako som začala cvičiť Mojžišovej metódu chodila asi mesiac každý 4-tý deň na bankovú masáž (tú isto robia aj vo vašom meste) a možno tá už naštartovala tie procesy uvoľňovania a prekrvovania. Cítila som sa po tej masáži úžasne, klasická masáž aspoň pre mňa nebola zďaleka taká účinná. Tie banky vyťahujú z tela toxíny a popri tom neskutočne uvoľňujú svalstvo. To o tom že sa neodporúča otehotnieť prvé 3 mesiace pri Mojžišovej cvičení som veru nepočula, no ale keď už sa podarilo 😀 😀 😀 Ja keď som sa rozhodla ísť na ten druhý pokus, tak som si povedala, že urobím všetko čo ma napadne a o čom viem, že by mohlo pomôcť, aby ten druhý pokus vyšiel (pretože nám vraveli, že klasickou cestou nemáme šancu otehotnieť - ale som im vytrela zrak 😀 ). Teraz fakt neviem čo z toho zabralo, no možno každé trošku a bum ho! 😅 zrazu že tehotná! Isto sa netráp tým že či môžeš alebo nemôžeš 3 mesiace otehotnieť, proste možno stačí akýmkoľvek spôsobom tú chrbticu pouvoľňovať (či už cvičeniami alebo masážou), niekto ju má zablokovanú viac a musí cvičiť dlhšie, niekomu možno stačí kratšie. Ide len o to, aby sa chrbtica uvolnila. Možno by pomohla aj jóga, možno brušné tance - tie tiež veľmi chvália, že sú dobré na chrbticu a panvu. Zvoľ si to čo by ti najlepšie vyhovovalo a pri čom sa budeš cítiť príjemne - nič nasilu! Niekde som čítala, že len to cvičenie je dobré, ktoré nebolí a nie je nasilu, lebo to čo ťa bolí ťa spätne zablokováva - svaly, ktoré by človek mal uvoľňovať kôli bolesti práve sťahuje a účinok je nulový. Musí to byť príjemné, iba vtedy to má správny účinok. Napr. Mojžišovej cvičenia sú dosť náročné, stupňuje sa tam počet opakovaní jedného cviku, no pre mňa to bolo strašne moc, ja som toľko cvičiť nezvládala, tak som si ten počet prispôsobila. Každý má inde hranice. Som sa akosi rozpísala 😕 😅 už radšej prestanem 😝 . No to len preto, že chcem pomôcť všetkým snažilkám, lebo viem čo zažívajú 😉

lenka20
autor
17. aug 2007

halienka, ty si fakt zlata, dakujem za vsetky info. tu knihu si pozhanam. niekde som iba citala, ze najprv treba neviemco, az potom zacat vlastne cvicit tie cviky a este ze tie cviky su nebezpecne pokial nahodou medzitym otehotnies a nevies o tom, tak mozes o to prist, atd. tak neviem, ale snad cvicenie neuskodi a kedze ja sa velmi ale velmi pozorujem, tak myslim, ze keby nahodou motyka vystrelila a bola by som tehu, tak by som to rychlo zistila. kazdopadne vyskusam, do oktobra-novembra by to este mohlo pomoct a pojdem sa opytat aj na tu bankovu masaz. esteze ta mame 😵
s chrbticou mam problemy uz dlho, kazdu chvilu ma sekne, mam slabe svalstvo, sedave zamestnanie a klimu zapnutu cely den v kancli a som este k tomu lenivka, ale ked vravis, ze je to sposob ako pomoct mimi, tak idem na to 🙂
inak uzivam gynex kvapky, pijem alchemilku a beriem kyselinu listovu, tak este priberiem cvicenie a uz aby to bolo 😅

lenka20
autor
17. aug 2007

ivka - ze vsetko zle je na nieco dobre je moje kredo, fakt sa mi to potvrdzuje stale, ze je to pravda. musime len vyckat, kym pride to dobre.
modry konik je super, hlavne ze je tu tolko o umelom oplodneni, CAR a skusenosti - ved aj na inych forach sa chatuje o snazeni, ale mala som vzdy pocit, ze to uz nie je moj pripad pocitat plodne dni a vykladat nohy na vankus. myslim, ze si moc nie je o com pokecat s kockami, ktore sa snazia mesiac-dva - aj ked im samozrejme tiez prajem tehu - skratka este toho tolko nepreskakali, mnohe z nich o IVF ani nechyruju alebo este nad tym vobec ani nerozmyslaju.

libeth
17. aug 2007

lenka - mas pravdu, ze sa tu dozvieme vsetko co potrebujeme. Ved keby som sa mala pytat lekara, tak som tam kolko? A takto aspon rozumiem tomu, co hovori.A mozme sa bavit nie o zakladoch, ale co ozaj potrebujem. Keby som pred operaciou vedela, to co viem teraz, vela veci riesim inak. Ale ako vravis, vsetko zle je na nieco dobre. To je aj moje kredo, vsetko so vsetkym suvisi.

iva79
17. aug 2007

Ja mam tiez doma prefotene z casopisu tie cviky od Mojzisovej. Asi sa na ne pozriem aj prakticky. Skusim radsej tie nenarocne, aby som si viac neuskodila ako pomohla. A asi si kupim aj cajik z Alchemilky. Je uplne super na tieto nase zenske veci.

zulka29
17. aug 2007

tak baby, už mám nakúpené 😀 ...16 tisíciek ma to všetko stálo 😝 ...

Baby, a môžem si dať popri stimulácii pohárik vínka? A športovať asi tiež nemôžem že?

lia
17. aug 2007

nesportuj teraz radsej,davaj si radsej dlhsie prechadzky 🙂
ja som si dala pohar vinka,jeden pohar ti neubliti,ale lepsie asi cervene.alebo spytaj sa radsej lekara 😉

iva79
17. aug 2007

Ahoj zulka, to 16 000 len za lieky?
Mozem vediet ake mas a ake davkovanie?

lenka20
autor
17. aug 2007

zulka, teraz nesportuj, len sa pekne setri a nechaj sa hyckat 🙂
ja som si dala 2 pohare cerveneho pred stimulaciou, ked mi ako naschval nechcela prist mrska, tak aby som ju popohnala.
no teda, tusim som jedina, co este nema tie cviky, tusim som zaspala dobu 😀 zulka, to je dobre, ze si vsetko zohnala naraz, ja som sa v lete isla ubehat, ale nakoniec som si objednala vsetko v jednej lekarni a na druhy den som si isla po to.
libi - my z toho internetu tak zmudrieme, ze uz tych lekarov ani nebudeme potrebovat, mam pocit niekedy, ze by som uz zvladla aj taku mensiu operaciu 😀 😀 😀
ozaj, ivka a caj z alchemilky pijem uz asi 5 mesiacov a mozem teda potvrdit, ze mam omnoho mensie MS bolesti ako som mavala.

libeth
17. aug 2007

lenka 😀

ivka - alchemilka je fakt dobra, lekar v CAR ma pochvalil, ze mam krasnu stielku maternice. to je moje plus. Ale teraz som si ho uz dlhsie nedavala. Dnes si dam.
A 16.000 je cca normal.

zulka - rozhodne necvic! A ja som nepila vobec nic. Mozno tak poharik cerveneho,ale ani to nie, lebo ja som mala pocas stimulacie trosku spinenie, tak som nechcela nic rozhybat.

lenka20
autor
17. aug 2007

aj ja som cez stimulaciu trosicka spinila, nastastie to preslo za 1 den, ale bala som sa velmi, ze co to je. doktor sa po sone len smial, ze mozem spinit kludne kolko chcem, lebo stielku mam krasne vysoku, tak ma ukludnil.

zulka29
17. aug 2007

Ivka, mám Gonal + Decapeptyl (výhoda je že lekáreň kt. je v Gynfive je týmito liekmi zásobená, takže netreba zháňať 🙂 Vybrala som to všetko naraz a keď to nebudem potrebovať všetko, v GF to vykúpia a predajú samoplatkyniam za nákupnú cenu ako za recept. Niektoré baby to nakupujú postupne, ale ja ak nebudem potrebovať všetko, pomôžem inej snažilke 😀 .
Takže môžem počas stimulácie špiniť? Lebo ja teraz špiním celý mesiac, lebo beriem ten Femoden, ale to je tiež ževraj normálne, že baby keď berú 1-vý mesiac ATK, tak špinia...Dobre vedieť, aspoň nebudem stresovať ak budem špiniť 😉

libeth
17. aug 2007

zulka - a kde v GF, mozem dat co mi zostalo? Lebo som to vsetko od jedu zalozila, a nechcem to mat viacej doma. Rada sa toho zbavim.

zulka29
17. aug 2007

Libeth, ževraj vrchná sestra v GF to vybavuje. Ak máš silu, zavolaj si tam, aby si sa náhodou neprehnala zbytočne.
Ale ja by som si to na tvojom mieste ešte nechala ak tomu nekončí záruka, ešte sa ti to môže zísť 😉

libeth
17. aug 2007

ja neviem, najradsej by som sa toho zbavila, ja som im este nevratila ani to Puregon pero. Nemam naladu tam ist, ale doma to nechcem. Kamaratka ide v septembri na konzultaciu, tak uvidim ozno sa to zide jej.

lenka20
autor
17. aug 2007

zulka, spinit mozes, pokial ti neodkrvaca sliznica maternice tak je to OK, ale budes chodit casto na kontroly pocas stimulacie a tam ta vzdy pozru, ci sliznica rastie ako ma. keby daco, tak sa hlavne nezlakni ako ja, ja som prekonala vtedy taky slabsi infarkt 😀 😀 a na kontrolu som isla taka smutna, ze sa dr.na mne schuti zasmial, ze ako tragicky to mini spinenie prezivam. ja som si fakt uz myslela, ze mi idu stopnut stimulaciu alebo co.
mne tiez zostali dve nacate Gonal pera, ale tie som nechala v heliose ako nazorne pomocky pri instruktazach, lebo dr.povedal, ze ked uz su nacate, tak ich treba spotrebovat do 28 dni.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre