Naprotechnológia. Máte niektorá osobnú skúsenosť?

drobeca
22. feb 2010

Minulý týždeň som sa stretla s týmto názvom prvý raz. Máte niektorá osobnú skúsenosť?
Volala som zakladateľke Plodar a tam som sa dozvedala, že to je ucelený postup.

osky
3. aug 2010

aky uceleny postup?mozes to podrobne popisat?mna by to hrozne zaujimalo,vobec neviem o co ide,len viem,ze to je este dalsia moznost prist k dietatku,aj ked nevyjde napr.IVF.
napis prosim.som zvedava.dakujem.

kamilkka
5. aug 2010

myslim, že naprotechnologia je medicinsky odbor, ktorý chce pomoct parom k dieťaťu...
ale na rozdiel od IVF (ktoré iba splodí dieťa) sa naprotechnologia zaobera dovodmi prečo sa nedarí počať, teda hľadá dovod neplodnosti, potom sa snaží problem odstraniť a nakoniec sa paru podarí otehotnieť prirodzenou cestou.
teda neprevadza IVF.

endzy
5. aug 2010

no len si neviem predstavit, že keď lekár povie " nidky v živote nebudete mať dieťa prirodzenou cestou" či vedia aj takéto niečo dať do poriadku.... a neviem či dokážu aby bolo našich pomalých drobcov oveľa viac a aby nabrali super rýchlosť...

kamilkka
6. aug 2010

@endzy ja sa do toho až tak veľmi nerozumiem, len som o tom počula,
takže neviem, či dokážu pomôcť všetkým párom, ale možno existuje nejaká liečba aj pre vás.
len na slovensku je táto technológia málo rozšírená.

bobik77
6. aug 2010

Ja som to čítala, je to skôr náboženský orientovaný nezmysel na zavádzanie ľudí. Lebo keď si to prečítate poriadne, tak ide len o to sa snažia vyliečiť všetky choroby, ktoré žena má tak aby vedela spontánne otehotnieť. Mne to doniesol manžel domov v nejakom katolíckom časopise a potom som to hľadala na internete. Založil to nejaký doktor ktorý robil umelé oplodnenia až raz sa v ňom ozvalo svedomie, že toľko embryjí zabíja tak sa dal na toto. To je asi všetko. Žiaden zázrak....

Ale je na každom čo si vyberie. Toto je len môj názor, potom čo som prečitala

ludka78
6. aug 2010

nie je to žiaden nezmysel na zvádzanie ľudí, je to medicínsky vedný odbor. Neviem, prečo si myslíš že to nefunguje, ich štatistiky hovoria jasne, 80% žien otehotnelo potom čo mali 2-3 neúspešné umelé oplodnenia. Najbližšia klinika je v Poľsku, alebo v Írsku. V Poľsku 9 z 10 lekárov využíva naprotechnológiu. Určite to nie je také drahé ako IVF, a má to vyššiu pravdepodobnosť otehotnenia. Život začína počatím, a nie je nič krajšie ak ho žena počne prirodzene, a ešte k tomu ju aj vyliečia a prídu na príčinu prečo nemohla mať detičky. A áno, niektoré ženy sú naozaj neplodné, ale väčšina ktorá podstúpi IVF je plodná, len sa nelieči neplodnosť, pretože naši lekári neveria, že niečo také ako hlien a bazálna teplota, môžu poukazovať na skrytý problém u ženy.
ešte nejaké linky, ale v angličtine.
http://www.fertilitycare.org/
http://www.fertilitycare.net/

nájdeš tam veľa štúdií, ktoré dokazujú, že je to tak.

aj u nás sa tomuto systému venuje vyškolená lekárka v Bratislave MUDr. Magdaléna Gerdová gynekologička

bobik77
6. aug 2010

@ludka78
ja som tie stránky čítala. A ak sa nad tým zamyslíš tak ťažko ti budú liečiť niečo čo sa liečiť nedá, napríklad keď žene chýba vaječníka, alebo má chorobu na ktorú neexistuje liek.
Naprotechnológia môže byť dobrá pre tie páry, ktoré nemajú nejaké závažné zdravotné problémy a "len" sa im napríklad nedarí otehotnieť. Alebo majú nejakú diagnózu ktorá je vyliečiteľná, tak ju pomôžu odstrániť a áno myslím si že v takom prípade môžu dôjsť k zdarnému koncu.
Ale koľko názorov, toľko chutí. Nezavrhuje ani túto medzi ale myslím si že je to tak 5O na 5O - medzi IVF a touto metódou. Mňa IVF totiž skoro zabilo, ale aby som si robila ilúzie že mi niekto pomôže odstrániť všetky problémy ktoré mám, ktoré sa nepodarilo niekomu odstrániť za roky...o tom pochybujem

bobik77
6. aug 2010

@bobik77 ešte musím dodať, že si myslím, že IVF centra sú založené skôr na biznise a že ponúkajú metódu IVF párom, ktoré kľudne môžu počať aj normálnym spôsobom (mám niekoľko známych vo svojom okolí) a že by sa mali viac zapodievať tým, čo je príčinom neplodnosti. O čo sa asi viac snažia v tej Naprotechnológií. Ale keď si prečítaš články o napro. zistíš že aj tak viac ako 60% párov zostáva neplodných. Je to v tých článkoch uvedené. Tiež je tam uvedené v článku NAPRO verzus IN VITRO, že napro technológia je nová technológia a štatistiky sa robia z nepomerne málo klientov, čiže čísla nie sú ani zďaleka také reálne a ako pri IN VITRO, ktorá je stará 30 rokov.

V každom prípade, v obidvoch prípadoch ide o to aby ľuďom pomohli k vytúženemú dieťaťu. Podľa môjho názoru však aj Napro tech. vznikla preto, lebo Poľsko je čisto katolícky štát a cirkev je proti umelému oplodneniu, nakoľko pri stimulácií vzniká viacero embryjí, ktoré nie všetky končia tak ako by mali.

Držím však palce každému čo vyskúša a podelí sa o poznatky ak nejaké má s touto technológiou. 😉 🙂

Pekný deň

ludka78
9. aug 2010

Ja len k tomu, kde to vzniklo, nevzniklo to kvoli Polsku 🙂 ale v Spojenych statoch pred 30 rokmi. Doma mam posledne DVD z ich konferencie na Slovensku z januara 2010. Velmi podnetne. V Polsku zacali s NaproTech v roku 2008, na jesen bude skolenie pre 80 gynekologov. Skolenia gynekologov su len v Spojenych statoch, ak by mal niekto zaujem 🙂
Ale existuje 1.klinika v Polsku Bialystoku NaproMedice a aj ine, ale o tejto viem. Mozno za pokus by to stalo, alebo potom do Irska 🙂 alebo este do Brna za dr. Lazničkovou z Cenapu. www.cenap.cz
U nas to skor vidim na cestu zarubanu, nasi IVF lekari neveria v meranie teploty a sledovanie hlienu. Na ich skodu, z jedneho grafu sa da vycitat velmi vela. (osobne skusenosti, vyucujem STM)
Naprotech nezasahuje do zenskej intimity, mnohe zeny po IVF maju psychicke problemy a prirovnavaju sa tieto stavy k stavom po znasilneni.
Tych 60% su pary, ktore boli na IVF a nebolo uspesne, ale ostatnym parom pomohli a to je velke plus.
Niekedy naozaj aj plodne pary nemozu otehotniet, je to skor zahada. Niekto ma urcene, aby sa staral o cudzie deticky a rozmyslal o adopcii. Ved kazde dieta potrebuje rodinu. Mozno aj to je cesta, ale nie kazdy sa na to citi, potrebuje cas a dozriet na to.

lulubi
30. máj 2013

ešte sa tejto naprotechnologii venuje dr.Wallenfels v Žiline, môžete si vygoogliť, spomínaná dr. Gerová z BA je t.č. na rodičovskej dovolenke

peci5
14. feb 2014

Aj keď vidím, že sa to tu riešilo už dávno, pre tých, ktorí na toto natrafia, môžem len povedať toľko z VLASTNEJ SKÚSENOSTI, že nie je to žiaden podvod, ale je to RIADNY VEDNÝ MEDICÍNSKY ODBOR... Chodím tam aj ja niečo cez rok a som veľmi spokojná.

(myslenie dnešnej doby vás ale môže zmiasť - niečo vyše roka? - ja chcem dieťa hneď! - nie, tak to nefunguje... Čokoľvek, na čo v živote musíme čakať dlhšie alebo aj dlho, len to stojí skutočne za to... 🙂 )

Pán doktor Wallenfels, ktorý sa tejto NaPro Technológii (plodar.sk) venuje, je fundovaný lekár - gynekológ. Je neskutočne ochotný, trpezlivý. Neťahá z vás peniaze, ako to robia IVT a pod., ktoré taktiež nezaručujú, že keď vás "oplodnia", že bábo bude... Na to, koľko má práce a pacientiek, tak v krátkom čase zodpovedá na vaše otázky, pomáha vám nájsť riešenie, pomáha vás naučiť poznať vlastný menštruačný cyklus, porozumieť fungovaniu cyklu. 🙂

Čo ale neznamená, že máme "nárok" mať dieťatko. To nikde nie je napísané. Dieťa je DAR. 🙂 Mnohé, mnohí z nás si to vôbec neuvedomujeme. To nie je žiadne pravidlo, že - ja chcem dieťa, tak ho budem mať. Opakujem sa, dieťa je dar. Na dary nemám nárok. Dary môžem dostať.

Pre každého z nás je pripravené v živote niečo iné. Život je o dávaní, nielen o prijímaní. 😉 A život nám dáva toho denne veľmi veľa - stačí mať len pozitívny pohľad na svet a chcieť to vidieť. Zlo sa dá ľahko poznať. Ale dobro? Predpokladá to naše vlastné chcenie hľadať dobro dobrým srdcom, dobrou vôľou. A byť za to všetko vďační. Lebo dobro je všade okolo nás. Ale vidieť a vnímať ho môžeme až vtedy, ak je DOBRO V PRVOM RADE V NÁS - ak sme prajní, láskaví, dobrosrdeční...

Len tak si uvedomíme, že máme byť pre čo šťastní. A ak to tak nevidíme, niečo nie je v poriadku - a to treba odstrániť. Odstrániť zo svojho života negativizmus, neprajnosť, neľudskosť... Vniesť do vlastného života (veď to robím teda v prvom rade predsa len pre seba , tak prečo by som si nemala priať pre seba dobro) lásku, pokoj, pokoru. Darovať denne úsmev, ktorý sa nám vráti... Darovať úsmev každému, nielen tomu, kto sa nám páči - ale darovať úsmev aj tomu, o koho nikto nestojí, lebo on sám už úsmev stratil... Tam to začína i končí. 🙂

Hľadajme vo svojich srdciach lásku a dostaneme od života to, čo nám má byť dopriate, aj bábätko. 🙂

lilitela
22. sep 2014

@peci5 ahoj, prosim ta, ake su konkretne tvoje osobne skusenosti s touto metodou? Popis prosim kolko navstev to obnasa, ake vysetrenia si absolvovala, kolko ta to doteraz stalo a ake uspechy si dosiahla. Dakujem ti.

peci5
22. sep 2014

@lilitela ahoj Lilitela. P. Dr. je velmi ochotny. Takze pristup skvely. Je potrebne ist na jedno stretnutie, uz si nepamatam, kolko to stalo, ale asi maju cennik na nete, http://www.forumzivota.sk/gianna/. Okolo 50+-. Potom sa ucis pozorovat hlien. To je tak 5-10 krat to stretnutie s babami, co to vedia vysvetlit a naucit. Prve zaskolenie je osobne, potom uz len skype alebo telefonovanie. To stalo tusim 20euro x pocet stretnuti v priebehu roka. Takze za rok to vyslo asi tak 150 euro suma sumarov. Ale to je asi aj individualne, co by doktor u teba riesil. 🙂 Vysetrenia krvi pocas roznych faz cyklu, folikulometriu - ta sa da urobit aj u svojho gynekologa, len sa treba dohodnut. Ci je ochotny ti s tym pomoct tvoj gyn. A bola som aj na laparoskopii po roku a pol tusim. Mala som male loziska endometr., ale to bolo zanedbatelne. A tento rok to vobec neriesim. Nesledujem hlieny ani nic, iba ked tak nahodne, ze sa mi chce, nerobim nic cielene. Ale zopakovala sa nam ureaplazma a ta je pluha, co asi sposobuje to, ze sme este neotehotneli. Takze sa ideme druhy krat preliecit... A som stastna, neries to 🙂 Prde kedy ma prist, ak ma 🙂 Prajem vela stastia a uspechov 🙂

lilitela
22. sep 2014

@peci5 aha chapem. Takze z toho co pises je problem skor na tvojej strane a nie partnerovej. Ci aj jeho nejako riesili?

peci5
22. sep 2014

@lilitela Nie, je to v podstate v oboch súčasne, treba preliečiť oboch. Budeme užívať ATB, čakáme na ďalšie výsledky. Skús si prečítať niečo o ureaplazme... 🙂 Píšu tam o možnej neplodnosti. Ale ináč mám všetky výsledky vždy OK... 🙂 čo sa týka hormónov atď.

lurina
30. sep 2014

Zdravim 🙂 Ja som o tejto metode pocula, dokonca by sme sa ju radi aj naucili a planujeme na tom pracovat. Znamym pomohla uz k 3 detom a to ich lekari posielali na umele opl. Nas vlastne tiez, ale to sme uz jedno dieta mali, takze verime, ze to pojde aj bez. Zaujimave je, ze v centre pre asistovanu reprodukciu (uz neviem v ktorom) manzelovi povedali, ze ma velmi zle vysledky a v kombinacii s mojimi problemami jasna indikacia na to ist umelou cestou.... a ze z jeho strany nie je perspektiva na zlepsenie. O nejaky rok plus minus bol manzel na odporucanie mojho (uz tiez zmeneneho) lekara na vysetreni u urologa na poliklinike. Vysetrenie bolo podrobnejsie, skumali viac parametrov a vysledok? Uplne v normale!!! Cize centram pre asistovanu reprodukciu by som az tak neverila. A podla mna nikdy nezaskodi lepsie poznat svoje telo. Minimalne to nema ziadne vedlajsie ucinky ako mnohe lieky, kt. do seba sypeme.

catherinah
25. nov 2016

Ozivujem tuto temu. Idete niektora toto cestou?
Dajte skusenosti, rady....

oslo1
30. nov 2016

Vyzera to byt fajn odbor.
Zaobera sa vsak aj neplodnostou u muzov??
Nam prave zlyhalo 2 ivf.
Clovek by plakal.

zushka
23. feb 2017

Uplna neplodnost ako taka je velmi zriedkava (u zien aj muzov), u muzov skor ide o zhorsenu kvalitu spermii. To sa velmi ovplyvnit neda, ak za tym nie je specificka medikacia, pripadne fajcenie, v najhorsom pripade travy. NaPro sa zameriava teda na zenu. Po lopate povedane, ak ma zena plodne obdobie a idealne podmienky (kvalita hlienu), aj pomale spermie to zvladnu do ciela;) Pricom tie podmienky sa daju ovplyvnit medikaciou a doplnkami vyzivy. Samozrejme vsetkemu predchadza poriadna diagnostika.

lienka737
4. máj 2018

Obnovujem túto tému. Zaujímalo by ma, po akej dobe liečby sa Vám podarilo otehotnieť a čo ste podstúpili.

majkaaa318
2. júl 2018

@lienka737 tiez by som bola zvedava ci su tu teraz nejake baby ktorym to pomohlo. Ja som sa o tom dozvedela iba dnes od mojej fyzioterapeutky ku ktorej chodim na mobilizacie. Inak to nikto nikde nespomenul, ani gynekolog ani v CARe

lienka737
2. júl 2018

@majkaaa318 CAR neznasaju napro, lebo im Napro kazi ich bezhlavy biznis. Ak chces konkrétne nieco vediet, napis mi, dam Ti info aj kontakty

adma11
14. aug 2018

Tento mesiac začínam s naproTechnology. Začínam sledovať svoj cyklus pomocou školiteľky. Je tu niekto taký, kto sa tým riadi?

catherinah
14. aug 2018

@adma11 ja som sa riadila. Koho mas lektorku?

adma11
14. aug 2018

@catherinah Matiaskova. Zajtra mám s ňou druhé Skype stretko,kde začneme nakoľko mám teraz menzes.Pomohlo ti to k odsledovaniu problemu nedarenia sa pocat bábo?

catherinah
14. aug 2018

@adma11 nechcem Ta odradit, ale nepomohlo ani 40 cyklov

teki1
21. jún 2019

@catherinah Pozerám na tvojom profile,že čakáš bábo.Gratulujem.Pomohla ti nakoniec táto metoda Na Pro? Ďakujem za odpoved.

lienka737
21. jún 2019

@teki1 nakoniec sa podarilo, ked som uplne so vsetkym skoncila. Prirodzene, ani nevieme ako 😀 Ziadne lieky, kontroly, nic.

teki1
21. jún 2019

@lienka737 Gratulujem aj tebe. ☺ A mohla by si napísať klady a zápory tejto metody? Pomôže to určite aj ostatným žienkam sa rozhodnúť,či ju vyskúšať.Vďaka.

lienka737
21. jún 2019

@teki1 urcite mi to dalo veľmi vela informacii, niekedy mam pocit, ze viem viac ako lekar 😀

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre