Pipiny z Gyn - Fiv
Dievčatká, dovoľujem si otvoriť novú časť našej témy s rovnakým názvom a zároveň vás do nej pozvať 😉 .
Prajem príjemné diskutovanie a hlavne úspešné snažilkovanie 🙂 !
Stručné zhrnutie
- Po embryotransfere (ET/KET) sa v diskusii odporúča prvý krvný test HCG približne 10. deň po ET a kontrolný test okolo 14. dňa.
- Pri KET môže centrum vložiť viac embryí; v diskusii bol uvedený prípad, keď pri rozmrazovaní prežili všetky 3 embryá a jedna účastníčka mala po KET HCG 1136 na 11. deň.
- Ženy v diskusii používali doplnkové postupy ako akupunktúru a Mojžišove cvičenia, a diskutovala sa návšteva CAR namiesto priameho prechodu na IVF (lekár Harbulák v TV vyzýval páry prísť do CAR a tvrdil, že to nemusí znamenať hneď IVF).
Najčastejšie otázky
Q: Kedy po ET robiť krvný test HCG?
A: V diskusii odporúčali robiť prvý HCG test približne 10. deň po ET a kontrolu okolo 14. dňa; konkrétne čísla uvedené v téme boli HCG 1136 na 11. deň a HCG 76,5 na 10. deň s následným 1129 na 16. deň.
Q: Kedy sa potvrdzuje srdiečko na ultrazvuku po ET?
A: V diskusii užívateľky uvádzali, že srdiečko sa zvyčajne dá zachytiť ultrazvukom okolo 5.–6. týždňa tehotenstva; jedna poznámka hovorievala o 5. týždni, iná o 6. týždni.
Q: Koľko embryí môžu vložiť pri KET/ET?
A: V téme boli spomenuté prípady vloženia až 3 embryí pri KET; jedna užívateľka uviedla, že jej rozmrazili 3 embryá a všetky tri prežili.
Q: Ako dlho po laparoskopii sa ide domov?
A: Podľa diskusie laparoskopická operácia "netrvá dlho", hospitalizácia býva krátka a v mnohých prípadoch žena ide domov na druhý deň, závisí to od nálezu a rozsahu zákroku.
Q: Môže akupunktúra alebo Mojžišove cvičenia pomôcť pri neplodnosti?
A: V diskusii ženy opisovali skúsenosti s akupunktúrou a Mojžišovými cvikmi; jeden príspevok uviedol, že Harbulák tvrdí, že akupunktúra môže pomôcť mužom so zlým spermiogramom, odborné potvrdenie však v diskusii nebolo.
Q: Kde nájsť kontaktné číslo do GF (klinika/oddelenie) podľa diskusie?
A: V téme bolo zdieľané tel. číslo do GF: 02-50102923.
Závery z diskusie
Zhoda
- Po ET sa bežne robí krvný test HCG prvýkrát približne 10. deň a kontrolný test okolo 14. dňa.
- Pri KET/ET sa v praxi vkladá od jedného až po niekoľko embryí; viac vložených embryí zvyšuje šancu aj riziko viacpočetného tehotenstva.
- Po ET/počas skorého tehotenstva účastníčky doporučujú šetriť sa, odpočívať a pri pochybnostiach kontaktovať lekára.
Sporné názory
- Niektoré účastníčky uviedli, že srdiečko sa dá počuť/vidieť už v 5. týždni, iné písali, že ultrazvuk zvykne zachytiť srdiečko až od 6. týždňa.
- Niektoré ženy hlásili pozitívny efekt akupunktúry a Mojžišových cvikov, iné zdôrazňovali, že v diskusii chýbalo odborné potvrdenie ich účinnosti.
- Názory sa líšili, či by CAR mali byť viac pod dohľadom štátu kvôli „biznisovaniu“, alebo či je návšteva CAR pred IVF vhodná na diagnostiku a menšie zákroky.
Otvorené otázky
- Môže zvýšená telesná teplota ~37,5 °C v dňoch po ET znamenať začínajúce OHSS, infekciu alebo je to bežný následok hormonálnej stimulácie?
- Koľko embryí je optimálne vložiť pri KET, aby sa vyvážila šanca úspechu a riziko viacpočetného tehotenstva?
- Aký je presný harmonogram kontrol (HCG, UTZ) po ET v rôznych centrách a prečo sa termíny líšia?
Spomenuté značky a firmy
CAR, GF, Drabek, Drábeček, Dr. Behunová, Harbulák, Hotel Nivy, Hotel Baronka, Pasienky, Aupark
Spomenuté produkty a metódy
IUI, IVF, KET, ET, OPU, HCG, UTZ, OHSS, prednison, ATB, utroš, Mojžišove cvičenie, akupunktúra, Skenar, mrazáčiky, embrionálne rozmrazovanie, PK, H.A.
Miesta a osoby
Praha, Bratislava, Skalica, Orava, Svätý Jur, Aupark, Pasienky, Harbulák, Drabek, Drábeček, Dr. Behunová, HK 36, Slovan, Palfy
@blavabla ďakujem za opýtanie. Dopadlo to celkom fajn. Odsali 16 folikulov, z toho 13 oocytov, 8 sme dali na icsi, tie sa oplodnili všetky. 5 oocytov sme dali oplodniť prirodzene, z toho sa podarili 2 oplodniť. Teda spolu máme 10 embryí, 4 (tie z ICSI) hneď zamrazili. 6 embryí (4 ICSI + 2 prirodzené) máme na PK v embryoskope. V nedeľu bude ET. Takže sa tešíme z dobrých správ. Len aby o 14 dní boli ešte lepšie správy🙂🙂
OPU prebehla hladko, žiaden OHSS, ale infúzku som dostala, lebo ja ľúbim odpadávať aj normálne a po narkóze sa so mnou točil celý svet. Odchádzala som až posledná o 14h. Včera popoludní som mala nenormálne bolesti,aj som krvácala. Ale dnes už je to celkom fajn, už fungujem, v práci som dnes nebola. Zajtra ešte plánujem ostať doma a v piatok asi pôjdem už do práce🙂 Dnes už som bola v škole pre dcérku ja, zvládli sme potraviny, lekáreň, úlohy a tak... Včera ma suploval manžel...
@donatela to je supe, gratulujem, mala si skutocne ukazkove vajicka... nam ostali len dve embryjka, tie mam momentalne v sebe ak tam vobec zostali.. som velmi smutna,ani do prace sa mi nechce ist. len by som plakala. test bol negativny, krv mam v piatok,pripravujem sa na najhorsie.
@nancsy ďakujem pekne. Aj v gf pochválili, že je to tak ako to má byť🙂 Tešíme sa z toho, ale dôležitý je hlavne výsledok...
Je mi ľúto, čo prežívaš. Musí to byť ťažké:(:( Hlavu hore, ešte nemusí byť všetko stratené, i keď je asi lepšie myslieť racionálne... Radšej byť milo prekvapená....
@blavabla ďakujem aj za držanie babatkovských palčekov 😀 😀
Zatiaľ sme nadstavený na jedno. Dúfam, že ma v gf nezlomia... Ak sa vraj budú pekne deliť a budú vyzerať kvalitne, tak by stačilo dať jedno. Ak by boli horšej kvality, tak radšej dve. Kvalitu sa dozvieme až v deň ET. Ale my sme v každom prípade zatiaľ rozhodnutí na 90% na jedno. Ja už viem, čo je to tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko a myslím si, že to jedno je akurát 😉 Aj to som rodila o niečo skôr...
Ahojte, som v teme nova.
Chystame sa na konzultaciu - na prvu - k dr. Harbulakovi. Chcem sa spytat aky je lekar a ako to tam funguje? Aky je tam personal? Viete mi poradit co urobit aby bolo pripadne ICSI uspesne?
Dakujem vam velmi pekne
@leonie777 jeej, ja zacinam teraz 11.10. 🙂 skus si pozriet tuto stranku, tam je to celkom fajn vysvetlene po odbornej stranke
@guginenka harbulak je sef a to doslova 🙂 ja tam chodim k inemu lekarovi, ale vysetrenia mi robil aj harbulak, mne nesedel osobnostne ale kazda sme ina, odbornik je jednoznacne top 🙂 personal som neriesila, sestricky su najmudrejsie vsade 🙂 ideme teraz na prve ivf a tiez budeme mat icsi aj s fragmentaciou dna ... tak potom sa mi pripomen,mozeme prehodit par informacii z mojich skusenosti 🙂
@donatela prave som prisla od svojho gynekologa, hovoril,ze podla neho to vyzera na potrat, robil mi sono,ziaden vacok alebo nejaky naznak pldu tam nevidel. mam vraj dufat vraj aj motyka vystreli. ja dufam stale, ale silno o tom oochybujem. su to len tie sucitne reci. sestricka mi zonrala krv, zajtra a v pondelok budem vediet viac. drzim ti palce, nech je to s tebou ok.
Ahojte, dlho som tu nebola, čakala som na 2.mrchu po neúspešnom IVF kvôli tomu, že ideme na KET - máme jedno zamrazené embryjko... dnes na naše 4.výročie svadby dorazila 🙂 Takže idem začať brať tabletky... Ale priznám sa, akosi tomu nedávam šancu...buď sa embryo nerozmrazí alebo ak aj hej, tak sa prestane vyvíjať...
@nezabudka8 ahoj ako ste na tom vy?
@guginenka ahoj, vitaj🙂 Ja chodím k behúňovej, ale bola som na nejakej tej kontrole aj u harbuláka a bol príjemný. Ja sa síce veľa pýtam, tak potom bol trošku nervózny, raz, ale ustál to a všetko mi vysvetlil... Ja dobre vychádzam aj so sestričkami, vždy sa zasmejeme, sú milé, ochotné, trpezlivé a veľa krát mi už dobre poradili a pomohli. Ak ty budeš milá a usmiata, taká bude aj odozva. U lekárov, aj sestričiek... Myslím si, že to platí medzi ľuďmi všade, nie len u lekárov. A je potrebné sa pripraviť, že aj keď si vyberieš konkrétneho lekára, nakoniec prejdeš rukami všetkých (počas kontrol, folikulometrií a pod.). Podľa toho, kto práve ambuluje a ako majú službu. Ale na konzultácie budeš chodiť len k tomu svojmu vybranému lekárovi.
A rada, aby bolo icsi úspešné? To keby niekto vedel, tak by dostal asi Nobelovu cenu za medicínu🙂🙂🙂
@leonie777 hej. tak ako pises. No zatial mam taky plan 🙂 ze to musim zvladnut sama. ale vzhladom na to, ze neznasam injekcie ci ihli, tak som zvedava, ako dopadnem. xi xi, aj polovicka je zvedava, ci ma bude kriesit. ak to nezvladnem, tak mi to bude pichat on. erin365 mala skvelu myslieknu, ktoru dala do diskusie a to je, ze pichat si to inzulinkami. ihla je minimalna. Budem ta informovat.
V kolky DC zacinas ty?
@majkulik budem na teba silno mysliet, aby ti tvoje predsavzatie vydrzalo a myslim, ze to das sama ako aj ostatne baby a ten napad s inzulinovymi injekciami tiez neznie zle 🙂 ja som rozhodnuta chodit si to davat pichat do car aj keby co bolo, nebudem si pichat sama a nechcem aby mi pichal ktokolvek z rodiny, nie sme lekari ani sestricky 🙂 ten dlhy protokol mam nastaveny tak, ze zacinam pichat 22 den stareho cyklu a uvidime potom dalsi postup ... ozaj som zvedava co ma caka ... komu chodis do gf?
Dievčatá ďakujem.
S manželíkom ideme už na druhý pokus. Prvý krát sme boli v ISCARE a bola som maximalne nespokojna s pristupom. Ale musim sa priznat,ze som to asi prilis prezivala. Ale snad je to aspon trochu normalne 😕 Ja som na to uspesne ICSI myslela, ze ci ste nahodou nezmenili nejak stravu, zivotny styl a tak.
@guginenka prepáč, dúfam, že som ťa neurazila s tou Nobelovkou 😉 Už chápem na čo sa pýtaš. Ja ešte neviem, či naše IVF bude úspešné (čakám na ET), ale vajíčka sme mali pekné a kvalitné. Možno aj vďaka vitamínom, ktoré mi poradila @mauerka. Tak sa skús obrátiť na ňu, určite ti dobre poradí🙂
A vy ste ten prvý pokus úspešní neboli? To dieťatko na fotke nie je tvoje?
donatela - jasne, ze si ma neurazila 🙂 nase prve IVF nebolo uspesne. to babo je najlepsej kamoske. okolo nas su same deti... len u nas ten bocian nie a nie pristat 😠
kedy idete na ET? kolky pokus je toto?
mozem maurenke na drzovku napisat? 😀
@guginenka neboj, určite raz priletí🙂🙂
Naše je toto 1.ivf, predtým sme mali 3xIUI neúspešné. ET mám mať v nedeľu.
Ale my už jeden pokladík máme, už je dcérka školáčka🙂, takže psychicky to celé asi znášam lepšie...
Kľudne @mauerka napíš, je milá a ochotná, vždy mi dobre poradila🙂 Ona je už tehu, po 1.ivf, tuším teraz 26tt🙂🙂
držím palce!🙂🙂🙂
baby ja som zufala, ja sa z tych e.col nevyliecim,.. som 4 dni po atb,.. a citim sa hrozne a to sme sa ani nemilovali nic,.. proste som dobrala atb a na dalsi den otras pocit,... lactofeel ma stiiipe hrozne,.. boze preco musim mat ja snad vsetky komplikacie,.. 😠 ☹ ☹ ☹


@donatela ako si dopadla? 😵