Prečo zmeniť CAR - IVF

elemka321
9. nov 2018

Ahojte snažilky. Keďže som si popri svojich útrapách čítavala viacero diskusných fór, rozhodla som sa sem napísať aj ja a zhrnúť našu cestu za vytúženým bábätkom do jedného textu, ktorý by vám mohol (dúfam) pomôcť. Ide mi hlavne o to, aby som vám dala silu a odhodlanie ísť to vyskúšať do BRNA. Možno sa vám bude niektorým zdať moja cesta „krátka“ keďže našťastie sa mi podarilo otehotnieť po druhom IVF ale jednoduché som to nemala. Začnem teda od začiatku.
*1* Osudným mi je hodnota AMH, teda ovariálnej rezervy oscilujúcej okolo 0,50 ! (mám menej ako 30 rokov). Po viac ako roku snaženia sa a užívania Inofolicu a Folandrolu mi môj gynekológ odporučil centrum Gyn-Fiv v BA tak som neuvažovala nad iným centrom. Bola nám priradená doktorka, ktorá sa snaží byť milá, ale nesadli sme si. Už pri prvej návšteve nám povedala, že vyzeráme málo presvedčení že chceme mať deti. (Tak pardón, asi sme vyzerali vystrašene, išli sme do úplne neznámeho kde sme nevedeli, či nás nepošlú domov, že sme na podobné liečebné postupy „primladí“. Vážne som nevedela čo od prvej návštevy čakať.). Nepohodu a môj (pomaly to nazvem) strach z návštev u nej, stupňovali jej rôzne poznámky ako „čo by ste vy mladí bez tých mobilov robili“ – keď som sa išla presvedčiť do aplikácie, presne v koľkom dni cyklu sa nachádzam. Mohla byť rada, že si vediem presnú „štatistiku“ už X rokov. Prešli sme si vyšetreniami (urológ, priechodnosť vaječníkov, genetika, ...) a dostali sme sa k 1. IVF. Odporučila mi krátku stimuláciu. Veľa injekcií s max. množstvom jednotiek (spolu 375IU). Na ultrazvuk (meranie folikulov) a odbery krvi som chodila každý druhý deň. Poobede som si vždy mala volať na výsledok, no vždy ma len oboznámili s tým, že si mám rovnakú dávku pichať naďalej a prísť o dva dni. Naťahovali to tak dlho, že mi spravili odber oocytov 17. deň cyklu a jedno posledné embryjko, ktoré vydržalo predĺženú kultiváciu (5 dní) zaviedli až teda na 22. deň cyklu, čo si myslím že je neskoro, keďže cyklus mám celkom pravidelný 28-30 dňový. Stále čakali že folikuly dorastú, pritom mali už okolo 20 mm. (V Brne stačí vyše 15 mm). Ďalšie negatívum po psychickej stránke v takejto situácii bolo, že nám na začiatku dali Cenník, z ktorého sme si sami mali vybrať aké laboratórne podmienky pre embryjká chceme (embryoscope), či lepidielko embryoglue, ICSI a pod.! Takže som na nete študovala všetko možné a samozrejme sme zaplatili všeličo čo sa dalo, len aby sa to podarilo. Keď boli embryjká v Embryoscope monitorované a fotené vraj každých 20 sekúnd, nedostali sme ani jednu fotku vývinu embryjka, a ani nemáme vlastne istotu že embryoscope použili, alebo len vytiahli peniaze. To že nám z oplodnených 4 vajíčok zostalo len jedno embryjko sme sa dozvedeli až v deň embryotransferu. A to že embryjko nebolo dostatočne vyvinuté na vklad (nemalo jadierko), sme sa dozvedeli až po negatívnom výsledku hCG pri ďalšej (a poslednej) návšteve u doktorky. Medzitým nebola možnosť komunikácie telefonickej, a emailovej už vôbec nie. Čo sa týka nákladov, po preplatení poisťovňou nás to v BA vyšlo dokonca viacej, ako v Brne bez poisťovne ako samoplatci. Pravda ale je, že v Brne použili iné lieky a oveľa menej injekcií, ale k tomu sa ešte dostanem.
Keďže prvé IVF nevyšlo doktorka nám navrhla, že si máme dať pauzičku 3-4 mesiace, medzi tým si mám kúpiť (v Rakúsku, lebo na SR je nepredajný) DHEA, ktorý by mohol (ale nemusí) zlepšiť kvalitu vajíčok, a potom to skúsime ROVNAKÝM postupom ako teraz, čiže krátkou stimuláciou. Akože prosím?! Tak sme si to s manželom uvážili a vypýtali sme si lekársku správu z Gynfivu, a zmenili sme CAR.
*2* Nájsť v Brne CAR je ako lotéria (ako aj v BA). Každá tehuľka na nete napíše chválospevy na ten svoj. V Brne je ich asi 4-5. Ja som si jeden vybrala, na základe vnútorného hlasu, ktorý mi hovoril, že mám skúsiť konkrétne ReproGenesis (RG).
Tak som tam napísala mail a vypýtala si najskôr cenník pre samoplatcov. Bol len o niečo drahší voči BA.
V RG majú milé pani koordinátorky IVF, ktoré si s vami budú emailovať, prípadne volať, a informácie predávať vášmu lekárovi. Čiže máte pocit, že môžete napísať hocikedy tej svojej pani a nebudete nikoho otravovať, bez toho aby ste sa báli ktorá stará neochota v BA-GF vám zdvihne telefón. Dohodla nám stretko s lekárom cca o mesiac. Lekár bol veľmi milý a ľudský (ako asi všetci zamestnanci tam do jedného!). Povedal nám narovinu, že to bude so mnou „robota“, a že jednoducho musíme „vyskúšať“ viacero spôsobov, čo sa zadarí. Mali sme však byť pripravení aj na alternatívu darovaného vajíčka. No našťastie aj keď ich mám málo, kvalita nie je zlá. Ponúkol nám teda tri spôsoby liečby, ktoré môžeme vyskúsať, a mali sme sa rozhodnúť sami. Samozrejme sa aj vyjadril že on by najskôr skúsil minimálnu stimuláciu. Tá bola „cenovo dostupná“ aj bez poisťovne ako samoplatci, čiže sme si aj ušetrili ďalší „pokus“ cez poisťovňu, ktorý by sme mohli potom využiť pre drahšiu liečbu. Tak som začala v 2. deň cyklu užívať Femaru. Na ultrazvuku som bola 8.my deň, nameral 4 folikulom okolo 15 mm, predpísal mi ešte nejaké posledné injekcie a za 4 dni som sa už mohla dostaviť na odber vajíčok. Získali sme 3 vajíčka, ktoré aj oplodnili ICSI a nechali si ich 5 dní. Embryjká sa vyvýjali lepšie ako v BA, nikto nám neponúkal Embryoscope, ani embryoglue, a sami rozhodli že na embryjká použijú asistovaný hatching. Jednoducho nám dali faktúru s úkonmi, ktoré oni uznali za najsprávnejšie a my sme sa trápiť nemuseli. Prvý, druhý a štvrtý deň po OPU mi posielali mailom správy, ako sa embryjká vyvýjajú. Tretí deň ich nerušili a nechali odpočívať. Jedno embryjko sa síce zastavilo vo vývoji no dvaja bojovníci to nevzdali a tých dvoch sme si aj požiadali transferovať.
Keď som uvidela dve čiarky na tehotenskom teste, boli sme s manželom nesmierne šťastní a neverila som tomu, že to Brno je naozaj také úžasné, ako sa hovorí.
PRETO, nebojte sa výdavkov, vybavovania, cestovania – STOJÍ TO ZA TO. A naozaj, nenaháňajú vás do Brna na „zbytočné“ návštevy, keď to nie je nutné, jednoducho TO VEDIA.
Veľa šťastia, všetkým vám držím palečky! 🙂

juliet86
19. nov 2018

uzasna storka. ste mudri. gratulujem a dakujem. otazky: kolko cca vychadzaju v brne samoplatci? kolkokrat si v brne fyzicky bola prip.aj s manzelom? kam kde ako si chodila na ultrazvuky? ako si to riesila v praci to odchadzanie? ako si si aplikovala inj. a co ak nieco vychadzalo na vikend? ako vzorku odovzdaval manzel? kolko trvalo prva navsteva az tehu test?

elemka321
autor
21. nov 2018

@juliet86 odpovede: 🙂
1) V Brne nás to ako samoplatcov pri našej konkrétnej stimulácii vyšlo cca 1700 € (aj s liekmi a injekciami).
2) boli sme tam spolu 5x. 1- konzultačná návšteva, 2- ultrazvuk po začatí užívania Femary na 7.DC, 3- OPU, 4- ET, 5- posledná návšteva,kedy mi Dr. spravil ultrazvuk, na kt. už bolo vidno srdiečko a napísal výstupnú správu. Vždy tam išiel so mnou aj manžel.
3) ultrazvuk mi teda spravili iba jeden v siedmy deň cyklu (hore som sa v texte pomýlila), kde mali folikuly okolo 15 mm a to im stačilo. Vedeli že do OPU dorastú na potrebnú veľkosť. Krv mi vôbec počas stimulky nebrali. V tento deň mi rovno odovzdali aj pár injekcií s vysvetlením ako pichať (do OPU boli potom už len 3 dni) a v užívaní Femary som už nepokračovala. Nič sme nekupovali na SVK, až potom Utrogestan (aj tak ako samoplatci). Napr. Femaru mi z Brna poslali za 25 € a na SVK stojí ako samoplatcu 44 € (?)!
4) V práci mi to vyšlo s čerpaním celodenných návštev lekárov, prípadne dovolenky. ET bol v sobotu, tak som chýbala len 4 pracovné dni.
5) Inj. mi pri prvom IVF do bruška pichala moja sestra (je aj zdravotná sestra). Poslednú Pregnyl do zadku mi tiež pichla ona. Ale pri 2. IVF sme to rodine ani neprezradili a odvážil sa na to manžel. Ja som to nemohla 🙂 Posledná inj. nebola Pregnyl ale Ovitrelle, ktorú bolo tiež možné pichnúť do bruška.
6) Neviem ako myslíš otázku s manželovou vzorkou. Asi ste neboli ani na jednom IVF? To si manžela len zavolajú do zvlášť miestnosti, má tam nejaké časopisy a nechajú mu čas koľko chce. Vzorku odovzdá sám ručne stručne bezbolestne, do kelímka 🙂 Ak je obsah kvalitou 100%-tný, spermie nechajú voľne plávať aby tú oplodňujúcu vybrala príroda sama. Istotnejšie ale je, že konkrétne najlepšie spermie vyberie laborant a urobí ICSI.
7) od prvej návštevy ti to nezrátam, lebo sme po nej išli ešte dovolenkovať a sami sme si to posunuli. Ale od začiatku ďalšej menštruácie, kedy sme sa rozhodli že do toho ideme a začala som užívať Femaru ubehlo do odberu krvi na hCG 32 dní.

juliet86
21. nov 2018

@elemka321 dakujem za super konkretne odpovede. a preco ste vlastne boli ako samoplatci a nie cez poistovnu? este par otazok ak ti to neprekaza:
1. bol s vami vzdy iny lekar ci ten isty?
2. co pre teba bolo najtazsie fyzicky/psychicky a pre manzela?
3. co konkretne si povedala v praci? ze ides k lekarovi? vedeli k akemu chodis ? resp. ako si priniesla potvrdenie vies ako to myslim ...

my sme uz boli v reprofit brno. ja som ok manzel ma zly spermio :/ este sme to nechali na prirodu dame este dovcu ale myslim ze v marci uz ideme do ivf...... trochu sa toho bojim. aj velkosti tej nadeje plus ovitrelle som uz parkrat mala a nebolo mi po nom dobre.... som moc rada ze vam to takto vyslo

elemka321
autor
22. nov 2018

@juliet86 ďakujem 🙂 Samoplatci sme boli preto, lebo sme sa rozhodli vyskúšať najprv minimálnu stimulku. Tá bola „cenovo dostupná“ aj bez poisťovne, čiže sme si aj ušetrili ďalší „pokus“ cez poisťovňu, ktorý by sme mohli potom využiť pre drahšiu liečbu, keby táto nevyšla.
1. bol s nami vždy ten istý náš lekár. Spravil mi aj OPU. Iba ET mi vložila iná (taktiež veľmi milá) Dr., pretože náš mal akurát v tom čase dovolenku.
2. pre mňa bolo psychicky najťažšie zistenie môjho nízkeho AMH. Keď mi to Dr. v gynfive v BA oznámila ako "preboha, veď vy máte rezervu vajíčok ako 40-ročná." Strach z toho, že neviem koľko mám času, než sa mi moja skromná zásoba vyčerpá a zostane možnosť len darovaného vajíčka. Inak som Brnu celkom verila, že nám pomôžu a potom som už bola v pohodke. Fyzicky myslím že nič, injekcie pri prvom IVF a tabletky pri druhom IVF som znášala v pohode. Po OPU som ale pre istotu pila veľa tekutín. Pre manžela, asi tie injekcie, ktoré mi musel pichnúť on 🙂
3. v práci som sa priznala môjmu vedúcemu (už keď som začala chodiť do BA na 1.IVF), aby vedel prečo toľko lekárov a voľna. Jemu dosť dôverujem, je to loajálny a dobrý človek. A to že som mzdovej účtovníčke nosila potvrdenia s pečiatkami od daných centier som neriešila. Veď každý máme právo na liečbu, a keby som jej doniesla aj pečiatku od psychiatra, nemá ju to čo zaujímať. Koniec koncov, mala by zachovať mlčanlivosť. 😉

ďakujem, veď snáď to dotiahneme do úspešného zdravého konca 🙂
Myslím, že nám pomohla aj dovolenka, aby som bola oddýchnutá, tak držím palce aj vám !!

juliet86
22. nov 2018

@elemka321 dakujem za odpovede!!! jmmoje vajicka by mali byt ako ale budem mat 32rokov a tlaci ma cas .... resp. neviem ci ma tlaci ci ja sama seba tlacim 😅 prave sme prisli na teoreticky vysvetlenie co by mohlo sposobovat manzelove zle spermie. lenze overit to v praxi bude trvat tak 3-6mesiacov minimalne. a ja neviem ci este cakat ci nahodou toto nepomoze alebo uz riesit ivf... mam v hlave dilemu....

elemka321
autor
23. nov 2018

@juliet86 tak mozno by som to skonzutovala s lekarom. Mozno sa ti potom rozjasni 🙂 Manzel mal obsah dostatocny, len boli trochu pomalsie. Nejaky cas uzival aj Zinok, ktory je na to vraj dobry. A hovorili nam, ze cca po troch mesiacoch sa spermijky obmienaju a vysledky spermiogramu sa teda mozu lisit, nie je to vzdy rovnaky stav.

juliet86
23. nov 2018

@elemka321 ano to viem. mali sme zle vysledky a po troch mesiacoch vitaminov este horsie... 😅 a ja nevien ci mam silu sa zas nadejat. a aj keby sa mu touto zmenou upravia o 3 mesiace tak zas aj 10 12 mesiacov dalsoch skusat a potom uz mam 33.... a to sme kedysi tuzili po troch detoch. a sme na nule zatial... viem ze pisem len o sebe a dakujem ze si mi vsetko trpezlivo vysvetlila. velmi ti prajem nadherne tehotenstvo a nadherny porod

elemka321
autor
24. nov 2018

No clovek to odklada, mysli ze ma cas, ze je zdravy a hops zrazu necakany škrt cez rozpocet ☹ Treba mat silu a obrnit sa poriadnou davkou viery a trpezlivosti 🙂 Nevadi ze si pisala o sebe, clovek sa moze aspon takto anonymne vykecat, ked to nechce na nos vesat celemu svojmu okoliu (hovorim aj za seba). Dakujem Ti! Verim ze aj vy sa dockate! 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre