Predimplantačná diagnostika embryí. Máte skúsenosť?

sylvia21
24. jún 2008

Ahojte kocky,

caka nas predimplantacna diagnostika embrii a vsetko s tym suvisiac. Mate uz niektora skusenosti?

kropinka
24. jún 2008

Ahoj Silvi, já mám osobní zkušenost. Jsem po IVF a čekám,jestli budu mít //. Co Vám odhalila genetika? Nám Dawna.

sylvia21
autor
24. jún 2008

Ahoj kropinka, ja mam translokaciu 4 a 5 chromozomu. Ako u teba prebiehali vysetrenia? Ja chodim do iscare, stara sa o mna Cernakova a Durechova. Su velmi zlate a ochotne pomoct a poradit.
Mne moze stimulacia zacat az v septembri.

kropinka
24. jún 2008

Silvi,já žádný spec. vyšetření neměla. Začala jsem stimulovat,měla jsem jen 4 embrya,tak jsme je zmrazili a po menses jsem stimulovala znovu. To jsem měla 7 embryjek. Vybrali Ty nej--bylo jich 6 a pomocí sond udělali PGD.
Jedno měla Dawna, druhý bylo špatný,pak nám zbyli 4,dva jsme zavedli a dva zmrazili.

Kolik za to budeš platit??

Při PGd se dává vyšší dávka hormonů,když stimuluješ.

sylvia21
autor
24. jún 2008

4 embria ti nestacili? Ale super, ze potom sa 4 vydarili. Mala si zo zaciatku slabsiu davku hormonov, alebo preco to tak bolo, zmenili Ti druhy krat lieky?
Neviem presne, kolko za to budem platit, ale chystame sa na vysoku ciastku urcite aj do 130 tisic, ked tam zaratame doplatky na lieky, pdg - sondy, ak sa nevydari - potom zmrazenie. Je to vsetko velmi drahe.
Ty si na tom ako s platbou, uz si troska dalej ako ja, uz si velmi blizko uspechu, necelych 9 mesiacov 😉

kropinka
24. jún 2008

Silvi,tak 2 stimulace ,léky, PGD, skoro 100 tisíc.

U nás platíš 35 tisíc za PGD bez ohledu na to kolik jich vyšetří. Takže my chtěli jich mít co nejvíc,aby nám zbyli třeba mrazáčky. Ty 4 jsou málo. Můžou být všechny nemocný a co pak...

Já měla obě stimulace stejný,dost vysoký,ale stejně jsem špatně reagovala.

sylvia21
autor
24. jún 2008

U nas sondy vyjdu na cca 70.000 a viac, zalezi, odkial sa objednavaju, kto je dodavatelom. Tie sondy vydrzia jeden rok, to znamena, ze mozu vysetrit len tolko embrii, kolko za ten rok stihnu narast, ak by nas sprevadzal neuspech. Na lieky IVF budeme potrebovat asi 20 - 30 tisic. plus este dalsie poplatky, ktore nie su az take narocne pri tychto sumach.
Odkial ste objednavali sondy vy? Co Ti preplaca poistovna? Poskytuje Ti CAR i nejake zlavy? Ja uz vlastne viem, tebe hlavne vysetruju trizomiu 21 chromozomu a tam su tie sondy lacnejsie. takze ja asi mozem ratat i viac ako 130.000. NO nevadi, pisala som i do poistovni, na miisterstvo a nadacii, ci by nevedeli pomoc takymto parom, ktory tieto drahe vysetrenia potrebuju. Neviem, ci sa nieco podari.

Kedy ides na testy a budes vediet , ci sa podarilo //??

kropinka
24. jún 2008

Já zkusila pojištovnu taky ale nic... Co je to za vadu,že ty sondy jsou tak drahé?? Nám zkoumali 13 a 21 chromozom.

8.7. bych měla testovat.

lanka
24. jún 2008

Silvia - je super že alespoň ví na co se zaměřit - nám PGD dělali na základě genetických testů, které jen dávali tušit kde asi bude problém.
Genetiku nám dělali po 4-řech samovolných potratech.
Průšvih však byl že jsem na stimulaci reagovala málo - takže medvědí dávky - a pak po odběru stejně zjistili že většina folikulů je prázných... takže pro jedno PGD jsem podstupovala 2 stimulace - nakonec z toho byly jen 4 embria a v pořádku se zdálo jen jedno - a to se stejně nechytilo.... (většině chyběly některé chromozomy úplně, jiné částečně, jedno bylo např. naprosto bez určení pohlaví..) No byl to děsný čas. Do kupy nás IVF s PGD a léky atd stály přes 100.000 a nakonec jsme se rozhodli zkusit klasické IVF s dárkyní (čiže dalších cca 100.000) ..no a to se taky nepovedlo.
Nakonec se překvapivě podařilo samo 😉 A zatím drží.. 😀

lanka
24. jún 2008

Kropinka - budu držet palce. 😉

sylvia21
autor
24. jún 2008

lanka, na jednej strane sa mi tisnu slzy, ked to citam a na druhej strane su to slzy stastia, velmi ti to prajem, nech Vam to vyjde, kedy mas termin?

kropinka
24. jún 2008

Lanka,díky!! 😉 U nás je to ze strany manžela,já jsem zdravá.

Přeji moc štěstí!!! 🙂

lanka
24. jún 2008

Sylvi - stačí jen najet na mou fotku - pas ti to prozradí 😀

lanka
24. jún 2008

No u nás to bohužel nebo možná Bohu dík - vypadá na zavinění z obou stran - s jiným partnerem by se na to možná nepřišlo, ale protože u obou je špatný stejný chromozom - už to dělá neplechu... Prostě jsme se hledali až jsme se našli 😀
Aspoň nikdy nepřijde na přetřes že jeden z nás je k ničemu - když je chyba rovnoměrně rozdělena 😀

sylvia21
autor
24. jún 2008

Neviem Kropinka preco su take drahe, ale v kazdom pripade sa ani cele nestihnu minut, nam to geneticka vysvetlovala tak, ze na kazde pdg vysetrenie potrebuju len malicku cast ako ceresnicku z celeho kompotu, ale pri jednom vysetreni vyuzijunakoniec len tu jednu ceresnicku.
Kedze kazdy chromozom potrbuje spec flourescencne farbivo na zobrazenie a vydrzi len tak kratko, potrebuju sa stale doobjednavat.
Tieto geneticke specialitky su u niektorych velmi vzacne a asi sa to neda urobit tak, ze by sme si to navzajom rozdelili. Moja geneticka sa pokusala zistovat i na onkologi, ci nemaju potrebne sondy, ale nemaju.
Aspon nateraz nemali. Takze si budeme musiet zakupit cely kompotik 😝

sylvia21
autor
24. jún 2008

lanka, ved ty uz budes kazdu chvilu maminka, to je uzasne??
Presla si i amniocentezou?

kropinka
24. jún 2008

Silvi,to nemáš vůbec jednoduchý!!! ☹ Kam se hrabu já za Vámi!! U nás se prokázal jen ten Dawn.

lanka
24. jún 2008

Ne. Dr. nás k ní nenutil a já bych ji asi stejně odmítla - jsem ráda že je to tak jak to je a neměla bych to srdce dát je pryč i kdyby mrněti něco bylo.
Ale je fakt že NT vyšlo v rámci normy, stejně tak jako triply, takže snad na nás na tom hořkosladkém konci čeká zdravé mrně. 🙂

sylvia21
autor
24. jún 2008

kropinka ak budes vesiet 8.7., tak si len cerstvo po stimulacii, ze? Kolko dni to vsetko trvalo od zaciatku stimulacie, kym ste presli ku transferu?
Budem Ti velmi drzat palceky.
🙂

sylvia21
autor
24. jún 2008

lanka pevne verim, ze nestastie nemoze trvat az tak dlho, obdivujem Ta, ze si vydrzala nejst na amniocentezu, ja sa tohto rozhodnutia a samotneho vysledku velmi obavam, teda ak sa nam podari prist az tak daleko

kropinka
24. jún 2008

Lanko,já bych to taky odmítla. 😉 Moc Ti to přeju!!! 🙂

Silvi,začali jsme s první stimulací 21.3. pak byl ten kolotoč a ted 22.6 byl první ET. 😉 Takže tři měsíce. Ted už můžu jen doufat,že se chytli.

lanka
24. jún 2008

sylvia - není co obdivovat - prostě bych neměla to srdce, tak to radši nechci vědět... 😉

sylvia21
autor
24. jún 2008

Kropinka, i down je geneticka porucha a ked sa jej chces vyvarovat, je tak isto problematicka a tak isto musis vsetkym prejst ako s inou genetickou poruchou. U teba sa kropinka nedali vysetrit len spermie, ked si pisala, ze tvoje vajka su vporiadku?
U nas je to presne naopak, ja mam problem a manzel je v poriadku. Ale je velmi trpezlivy a krasne sa o mna napriek vsetkemu stara, niekedy si myslim, ze si to ani nezasluzim 😀

sylvia21
autor
24. jún 2008

chapem, ze by si nemala to srdce, neviem co by som stale urobila ja. Stale nie som rozhodnuta.
Ked to tak stale zvazujem, na vsetko dame tolko penazi a tak velmi sa snazime aby bolo vsetko v poriadku a podstupujeme tolko rizik kym prejdeme prvym trimestrom, lenze na druhej strane vsetci genetici, s ktorymi som zatial hovorila, tvrdili, ze pravdepodobnost poskodenia dalsich chromozomov je vyssi ak uz nejaky chromozom nie je v poriadku. Pri pigd sa vysetruje len dany chromozom, ktory maju rodicia, ale mozu sa vytvorit dalsie tzv."novum", ktore moze niest dalsi handicap. Az pri amniocenteze sa vysetruju vsetky 46 chromozomov, ale ani vysledok tohto vysetrenia nie je na 100% a zaroven prevedenie amniocentezy predstavuje dalsie riziko. 🙄 ☹ 😠

kropinka
24. jún 2008

Silvi,já Ti asi nerozumím,ale pokusím se odpovědět.

Já na amnio už nepůjdu,když nám podle PGD zavedli zdravé embryo a nikdo mi nemůže nutit. Pro mě největší strašák Dawn a ten jsme vyloučili. 😉

Na genetice jsme byli oba,věděli jsme o dědičné nemoci z manželovi strany,já mám genetiku v pořádku.

sylvia21
autor
24. jún 2008

kocky ako casto ste chodili na injekcie? Ak teda zacnem stimulovat tak musim vybrat aspon ja 7 ínjekcii olgranultran ( neviem, ci to psravne pisem 😀 ) a tri injekcie menopur. POtom po genetike by mal niekedy prist ET? Taketo poradie to presne ma?
A ty si kropinka za tri mesiace stihla mat obe stimulacie??

lanka
24. jún 2008

sylvia - já teda nevim jak to budou dělat u Vás ale nám dělali 7 sond - pro chromosomy 13,16,18,21,22,X a Y - je mi jasné že to nejsou všechny chromozomy, ale rozhodně to není jen jeden.
Samozřejmně se vyšetřuje chromozom na kterém je chyba už u rodičů - ale holt se prostě seskládá jiná číselná řada...
Přinesla jsem si předsebe výsledný protokol z kterého přepisuju...

lanka
24. jún 2008

sylvia - já stihla 2 stimulace okamžitě po sobě - takže měli rozpětí 1,5 měsíce... 😉 Záleží hodně na doktorech a na tom jak ty jim dovolíš se sebou manipulovat.
Na injekce jsem nechodila - píchal mi je manžel.. 😉

sylvia21
autor
24. jún 2008

to nevadi kropinka, ja som z tychto rizik uz tiez uplne zblbnuta ☹ napisala som len to, co mi povedali lekari a ake informacie si snazim dat dokopy.
Je mi jasne , ze nas k ziadnemu vysetreniu nemozu nutit.
Ja sa pravdepodobne budem snazit urobit vsetky vysetrenia, ale nie som presne rozhodnuta, stale sa snazim zistovat nove informacie, nech si nevycitam, ze som nahodou nieco zanedbala.

lanka
24. jún 2008

Pravda - sestřička to učila mě - ale já jsem tu jehlu nikdy nebyl schopná zabodnou - takže mi to píchal on.

sylvia21
autor
24. jún 2008

lanka ja este neviem, kolko presne sond budeme potrebovat my. Viem ze urcite pre chromozomy 4,5, a potom sa mozeme rozhodnut i pre dalsie, ktore pises ty, kde sa vysetruje trizomia. Tie ale nie su pre nas " poviinne", tie si mozeme vybrat. Jedna geneticka ale hovorila, ze nam odporuca vysetrit v pgd vsetky co sa daju, ale aj napriek tomu urcite odporuca amniocentezu, kvoli tym dalsim rizikam, co som spominala. Ale poznam velmi vela kociek, ktore sa rozhodli ako vy a su spokojne.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre