Prístup lekárov v centre asistovanej reprodukcie

sienna77
5. sep 2015

Ahojte,

comu davate prednost pri vybere CAR? pristupu lekara, jeho odbornosti alebo vybavenosti CAR? my sme na odporucanie zasli k dr.Harbulakovi a pocula som o nom naozaj len to najlepsie po odbornej stranke. mame za sebou 2 ivf, jedno bolo uspesne, ale skoncilo sa zamlcanym potratom. pristup pana doktora bol v poriadku, hlavne ja som mu naozaj velmi doverovala. ale posledne navstevy ma velmi sklamali. chodime do Gyn-fivu a sestricky su tam velmi zlate, z lekarov som bola vsak sklamana, ked nebol Harbulak v centre, zvysne dve lekarky - katastrofa! odbili ma s tym, ze naco som prisla, dali mi pocitit, ze ich otravujem, a ze mam pockat na svojho lekara. posledne navstevy ma sklamal uz aj pristup mojho lekara. ked som sa pytala na nieco navyse, mala som pocit, ako velmi ho zdrzujem od dalsieho pacienta, ked sme zistili, ze nemozeme ist hned na ivf, tak som mala este neprijemnejsi pocit z jeho pristupu, ze ho este viac otravujem a zbytocne, kedze neznamenam pre neho dalsi biznis, a pod. viem, ze pre nich je to biznis, ale nemuseli by to tak okato davat pocitit pacientovi! posledna navsteva uz bola naozaj velmi neprijemna! bodkou bolo, ze mi predpisal antikoncepciu na vyvolanie menstruacie, napriek tomu, ze kvoli mojej diagnoze by som ja antikoncepciu vo forme tabletiek brat nemala. vravel mi, ze mi to nezaskodi. ja chapem, ze z jeho pohladu to je najistejsia cesta, ako docielit menstruaciu, lenze ako keby vobec nebral ohlad na moj zdravotny stav! rozlucil sa so mnou s tym, ze ked nechcem, nemam ju brat a mam sa prist ukazat, ked budem mat zaujem o dalsie ivf. rozhodla som sa, ze to skusim, ale po zhruba 13 dnoch uz to zacalo byt velmi neprijemne - mala som velmi neprijemne priznaky toho, ze antikoncepcia mi skodi - priznaky bliziacej sa trombozy. zlakli sme sa, v lekarni mi povedali, aby som tabletky okamzite vysadila, tak som ich prestala brat a ani neviem, ci mam chut vratit sa do centra spat. mozno su odbornici a maju dobre vybavenie, ale urobit takuto skolacku chybu??? naozaj vidia len vidinu zisku? aj ked som sa ho viackrat pytala, ci je antikoncepcia nutna, lekar ma pozna nejaku dobu, videl vsetky moje vysledky, mam vrodenu trombofilny stav a toto asi nebol zrovna dobry krok z lekarovej strany. velmi ma sklamal ten pristup, ze ste naozaj len cislo a biznis.
rozmyslame nad inym centrom, aj ked som chcela ostat v gyn-five hlavne preto, ze mi robili vsetky vysetrenia, lekar ma poznal a verila som, ze pri mojej komplikovanej diagnoze uz bude vediet nastavit stimulaciu najlepsie prave on....ale nie je prijemny a starostlivy pristup lekara predsa len viac ako dokonale vybavene centrum? ake mate skusenosti? ktore centrum by ste odporucili? mate skusenosti napr. s dr.Feldmarom z Repromedica? alebo naozaj len Brno? co by ste mi poradili? dakujem

karkana
5. sep 2015

@sienna77 ahoj, ja som do Brna nešla, že je to daleko,,,,,,,,,,,,,tak mi treba,mohla som mať dieťatko,,,,,,,,,,chodila som do icsar v Ba ,,,,,,,,,,,,aj k Harbulákovi,,,,,,,,,,,,,,,,,,jasné, že aj tu sú tehotné,,,,,,,,,,,,,ale ked už máš 2 za sebou,,,,,,,,,,fakt nestrácaj čas a obj. sa do Brna,,,,,,,,,,,,,,čo najskôr, aby si neskončila ako ja ,10rokov som skúšala dokola peniaze sú preč a dieťatko aj tak nikde,,,,,,,,,,,,,,,,a 41rokov,,,,,,,,,,,jasné, že sme číslo a nezájem,či otehotniem

sienna77
autor
5. sep 2015

☹(( to ma velmi mrzi!a uz neskusate?este nie je predsa neskoro,nie? Aky si mala dojem z harbulaka? A v Brne je pristup naozaj taky odlisny? Neviem si predstavit dochadzanie,pocas stimulacie som chodila na injekcie kazdy den do CAR,aj na caste kontroly....

sienna77
autor
5. sep 2015

@karkana ☹(( to ma velmi mrzi!a uz neskusate?este nie je predsa neskoro,nie? Aky si mala dojem z harbulaka? A v Brne je pristup naozaj taky odlisny? Neviem si predstavit dochadzanie,pocas stimulacie som chodila na injekcie kazdy den do CAR,aj na caste kontroly...

lilitela
5. sep 2015

@sienna77 Ja som z Gynfiv odisla. Chcela som uz po prvom IVF, lebo som sa tam zle citila, ale dala som tomu dalsiu sancu. Tentokrat som odisla nadobro. Dovody? Je to neprogresivne centrum, ktore zavadza nove metody iba vtedy, ked ich zavedie uz aj konkurencia - lipnu na konzervativnych metodach, ktore co najviac ulahcuju pracu predovsetkym im - neponuknu nic nove, cely uspech maju zalozeny iba na "cakani" - ako v loterii. Ale zavadzaju novu metodu vtedy, ked sa z nej daju vytlct dalsie peniaze - vid Embryoskop. Bohuzial, zijeme na Slovensku, lekari sa tu zaucaju v nemocniciach, co tam nachytaju, teda nielen vedomosti , ale aj maniere, to si nesu so sebou aj dalej, do sukromnych ambulancii.
A konkretne k tebe, ak nemozes uzivat antikoncepciu, ako ti robili transfery? Gynfiv predsa vzdy ordinuje Estrofem a Utrogestan, to ti to davali, ci ako? A davali ti nieco na tvoju trombofiliu? Vies, ze to moze byt dovod na ten potrat, ktory si tam zazila? Ci ty si automaticky riedis krv? Si pod dohladom hematologa? Toto sa pytam skor z vlastnej zvedavosti, aby som videla, aky pristup Gynfiv zvolil.

lilitela
5. sep 2015

@sienna77 V Reprofite som bola na kozultacii, vyzdvihnut lieky, 2x kontrola, odber vajicok a transfer. Dohromady 6x - ale ja nemam (teda aspon neviem) problemy s krvou, ci ine. Ak nemas dieta, zvladnes to.

oslo1
5. sep 2015

Mna caka ivf v Londyne. Cyklus mam pravidelny, fertilna som aj za dve. Tiez mi lekarka nasadila antikoncepciu na buducu periodu a potom sup na ivf cyklus.
Toto je moje druhe centrum, sme maximalne spokojni, vysoka profesionalnost a efektivita, o pristupe ani nehovorim. Ideme do nasho prveho ivf.
Predtym sme boli vysetrovani v inom centre, tiez renomovana nemocnica, ale car bola hruuuza.
Tym len chcem povedat, ze rozdiely su vsade a ked z toho nemas dobry pocit, tak si vyber inu kliniku
Prajem ti velmi bela stastia.

sienna77
autor
5. sep 2015

@lilitela ani utrogestan nemozes, ked mas tento stav? to som nevedela...estrofem som nemala. ten by som mala mat teraz v dalsom ivf, ak by sme isli na dalsi pokus. mam uz nastavene lieky, ale este riesime imunologiu predtym, takze tak ci tak sa musi cakat. ano, som sledovana hematologom. pocas stimulacie a gravidity som si pichala Fraxiparine. co sa tyka tohto, Gyn-fiv sa tym nezaoberal podrobnejsie, ked vedeli, ze mam hematologa. hematolog mi predpisoval fraxiparine. ja Gyn-fiv ani lekara neobvinujem z potratu. prve tri mesiace su predsa vzdy najviac rizikove, pri mne detto. to, ze na nieco obcas zabudli alebo tak, to sa tiez stava. lenze niektore veci su prilis ☹

sienna77
autor
5. sep 2015

@oslo1 dakujem za reakciu a povzbudenie! a drzim palce, aby vam to vyslo!

karkana
5. sep 2015

@sienna77 ja som mala zistený až neskoro vrodený tromb.stav,,,,,,,,,,,,,,preto sa nedarilo, len sa o tom nevedelo,,,,,,,,,,,,,,,,,,,aj ked vedel, nič neriešil,ale ja som normálne užívala utrogestan aj estrofem,,,,,,,,,,v Brne by sa Tebou ináč zaoberali,aby sa podarilo

nibiru
5. sep 2015

ja by som asi odišla a podala aj podnent na urad dohlad nad starostilvostou prepač ale trombofilnej pacientke podať antikoncepciu je fakt sila.

lilitela
5. sep 2015

@sienna77 Ale estrofem aj utrogestan, to je ako antikoncepcia, preco si myslis, ze toto ti nebude vadit? A preco teda ides znova do GF ked sa tam necitis dobre, ved psychika hra svoju rolu minimalne v tom, s akou naladou tam pojdes. Mna za tie dva roky vystresovali tak, ze v sucasnosti ked idem na transfer tak sa mi robi zle, ako keby som isla robit nejaku statnicu alebo co. Skus nieco ine.
Ja mam co vytknut aj Reprofitu, ale ako som pisala inde, myslim, ze vacsina ich problemov vyplyva zo sucasnej personalnej situacie+tym ze ja sa snazim vsetko riesit mailom, a pisane slovo niekedy vedie k nedorozumeniam. Kebyze je take centrum v BA, a to nie je! tak nevaham.

lilitela
5. sep 2015

@nibiru To je tym, ako sama pise, ze zaujali k tomu pristup, ze ju riesi "jej" hematolog a oni sa nestarali. Ja ked som mala mykozu, tak tiez vobec neriesili - akoze to si mam so svojim gyndosom riesit. A na kazdej konzultacii, ani nevedeli kto som, ked som mala chemicke tehu, a na dalsej konzultacii som sa na to pytala - lebo sami to neriesili, tak sa najprv doktor poriadne zahladel do mojej dokumentacie, aby sa vobec zorientoval - toto by mal mat zhruba nacitane, uz ked pacientka vstupuje dnu.

lukka10
5. sep 2015

Aj ja som bola u Harbulaka, vysetrenie aj pristup boli otrasne. Na termin som cakala dva mesiace a bola som vybavena za 7minut vratane vysetrenia a vsetkych otazok. Hned ma objednal na zakrok. Nakoniec som nesla, skusila som Ferticent a mala som stastie. Vysetroval ma primar, precital si vysledky, opytal sa ma asi dve otazky a povedal zaver. Stanovili mi zle diagnozy a on to zistil za chvilu.

zuzole
5. sep 2015

Veeeeelmi zle skusenosti. Bola som len raz na vysetreni. Hned za 5 min stanovil dg a odpor na ivf. Ani nezistil, ze mam polycystycke vajecniky az ked som ho na to upozornila. ja sama som lekarka a takyto pristup a stanovenie rychlej dg ma zarazil. Mala som pocit celych 10 min co som bola vnutri, ze otravujem pana doktora svojimi problemami. Hned po odchode som sa objednala v Brne. Tam uzasny pristup Dr. Stelcla ci uz osobne alebo mailom a ostatneho personalu. Vysledkom toho je nasa krasna a zdrava 1 rocna dcerka. Gyn fiv nikomu neodporucam.

micullienka
5. sep 2015

@karkana ahoj aj ja mam tiez vrodeny trombofilny stav, ale prve dieta som mala normalne spontane a druhe som potratila a uz styri roky sa pokusame a nic, tak sme tiez zvolili CAR - Iscar, absolvovala som IVF, ale neuspesne mne to tam prislo ako organizovany chaoz, tak som sa rozhodla pre Brno, dufam a verim, ze to bude ok 🙂

natalca
5. sep 2015

Ahojte zienky, mam pre Vas ponuku.
Potrebovala by som par kontaktov na prieskum o CAR, kazda respondentka, ktora sa zucastni vsetkych 3 faz ziska 40€, je to anonymne. Ak mate zaujem, poprosim Vas poslat do spravy kontaktne udaje: meno a priezvisko, telefonne cislo, vek a mesto v ktorom zijete. Do tohto prieskumu potrebujeme zeny, ktore splnaju nasledujuce kriteria:
Vek 25 - 45 rokov
BOLI NEUSPESNE LIECENE NA NEPLODNOST U AMBULANTNEHO GYNEKOLOGA A BOLA IM ODPORUCANA NAVSTEVA CENTRA ASISTOVANEJ REPRODUKCIE
Zistovali si blizsie informacie (z roznych zdrojov) ohladne CENTRA/CENTIER ASISTOVANEJ REPRODUKCIE
ODMIETAJU NAVSTEVU CENTRA ASISTOVANEJ REPRODUKCIE
Pripadne NAVSTIVILI CENTRUM, ALE NEBOLI LIECENE V CENTRE ASISTOVANEJ REPRODUKCIE
Prieskum sa sklada:
1. faza – prihlasenie respondentiek
2. faza – telefonicky 5 minutovy rozhovor, ktory sluzi k poskytnutiu blizsich informacii potrebnych k prieskumu
3. faza – ucast na rozhovore v mesiaci September 2015, podla dohody s respondentkami. Individualny rozhovor vedie nasa skusena, prijemna a empaticka moderatorka. Rozhovor bude trvať cca 1,5h. – 2h. hodiny.
(Je vam zarucena anonymita poskytnutych informacii, ktore sluzia na interne spracovanie)

Odmena pre respondentky, za ucast na tomto prieskume je 40 EUR
Tento prijem je vyplateny podla zakona 595/2003 Z.z. o daniach z prijmov podla paragrafu 8 ostatne prijmy, ide o prijem z prilezitostnej cinnosti oslobodeny od dane z prijmov podla paragrafu 9 pismena g.

sienna77
autor
8. sep 2015

@lilitela nviem, ci pojdem este do gyn-fivu. protokol mi uz nastavili, ale teraz este riesime imunologiu, mam tam nastavenu liecbu a predtym nema vyznam ist na dalsi cyklus. tie moje velmi neprijemne skusenosti sa stali az potom, ako mi nastavili protokol, preto som teraz z toho vsetkeho taka zmatena. nechcem reagovat zblklo a robit neuvazene rozhodnutia, ale zaroven viem, ze pocit je velmi dolezity. bola som na konzultacii v repromedica, lebo ma zaujimal postoj a nazor aj ineho lekara.

sienna77
autor
8. sep 2015

@lilitela ano, presne ako pises s tym hematologom a CAR....aj ked ja som z toho bola dost sklamana. ocakavala som totiz, ze to budu brat tak nejako komplexnejsie, ze ked teraz riesime ivf, tak ze sa o mna on bude viac starat a on je ten, ktoremu doverujem a mozem sa na neho obratit s otazkou ohladne mojho zddravotneho stavu.

sienna77
autor
8. sep 2015

@lukka10 ☹ ano, vybavuju to tam velmi rychlo. na jednej strane je to super, nestracaju cas, ale na druhej strane mas naozaj pocit, ze kazdou otazkou ich len zdrzujes a otravujes a vobec ako keby ani nevnimaju individualne pacientky....je tam velmi krehka hranica. ja viem, ze je to biznis pre nich, lenze nemusia to tak okato davat najavo, nie? ☹ ja nepotrebujem, aby sa mi niekto venoval pridlho, ale potrebujem mat pocit, ze ten lekar vie, s kym hovori, ze si nastudoval moju diagnozu a ze je duchom pritomny, a nie, ze sa stale niekam ponahla a ja ho len zdrzujem ☹ tiez som tam skoro vzdy dlho cakala, a potom som bola vnutri par minut ☹

sienna77
autor
8. sep 2015

@zuzole gratulujem k dcerke! a vemi ma mrzi tvoja skusenost s Gyn-fiv. ako je mozne, ze nezistil diagnozu???? 😢((( to je hrozne! dakujem velmi pekne za reakciu!

maslenka47
8. sep 2015

@sienna77 mna akurat zarazilo, ze ti vadi, ak lekar podla teba "nerespektuje tvoj zdravotny stav" a chce ti nanutit antikonecpciu, ale to, ze ty tvoj zdravotny stav nerespektujes tiez, ignorujes to, ze tvoje telo otehotniet nechce a snazis sa o to silou mocou, tak to uz je OK.

Pardon za nazor. A ano, vsetky CAR su len a jedine biznis. Kazde jedno CAR je len biznis.

zuzole
8. sep 2015

@maslenka47 tak potom podla tvojho nazoru by vsetko co suvisi so zdravotnictom je len biznis. Aj veda, ktora ide dopredu a pomaha napr.onkologickym pacientom, aj Car , ktora pomaha ludom, ktory z nejakeho dovodu nemozu mat deti. Ty by si to ako riesila? bylinkami?

sienna77
autor
8. sep 2015

@maslenka47 nemusis sa ospravedlnovat za nazor. kazdy ma pravo vyjadrit svoj nazor. podla mna ale porovnavas neporovnatelne. to, ci niekto ohrozi zivot a to, ze sa snazi niekto pomoct prirode, to su pomerne odlisne veci. to, co si napisala, je scasti aj pravda. ale zalezi na tom, z akeho uhlu sa na to pozeras. vies, ked sa niekto snazi pomoct zomierajucemu cloveku pomocou mediciny, tiez by si sa na to mohla pozriet tak, ze preco ho nenechame zomriet a silou mocou ho tu chceme udrzat? keby islo o tvojho rodica alebo blizkeho cloveka, nechala by si to len tak, aby to nebolo proti prirodzenosti? na druhej strane rozumiem, co pises, lebo suhlasim aj ja s tym, ze niekedy je lepsie veci prijat ako ist hlavou proti muru. lenze to je tazka a dlha diskusia. pre mna osobne je rodina to najdolezitejsie a moznost mat deti to najkrajsie, co sa moze stat. preto je toto vsetko pre mna naozaj velmi tazke. bez urazky, ale myslim, ze to tak uplne nevie pochopit niekto, kto si to nezazije. nemyslim, ze ideme na to silou mocou, snazime sa pomoct prirode v ramci moznosti. nemame v rukach uplne vsetko samozrejme, ale tiez sa nechceme vzdat nasho sna o babatku.

lilitela
14. dec 2015

@maslenka47 Prepac, ak to vytrhnem z kontextu, diskusia je starsia a necitala som, ak si mala v tejto teme predosle prispevky, ale ty kritizujes dotycnu za to, ze je nespokojna s nerespektovanim jej zdravotneho stavu lekarmi, ale ze zaroven ze ona nerespektuje svoj stav tym, ze jej telo nechce otehotniet? A to myslis vazne? To su predsa dve odlisne veci.
To akoze ak budem mat infarkt, tak to mam respektovat a umriet, (lebo moje telo nechce zit), ale ak sa predsa rozhodnem zavolat sanitku a zdravotnici sa rozhodnu mi pichnut preparat, o ktorom viem ze som nan alergicka a moze mi sposobit anafylakticky sok, tak mam byt s tym postupom spokojna, aj ked viem, ze existuju ine bezne dostupne latky, na ktore alergicka nie som?

tana85
14. dec 2015

@sienna77 nemam dg ako ty, ale predsalen sme mali nieco mimo normu, a uplne rozumiem tvojim pocitom. asi tri navstevy v GF a vedela som, ze tam nechcem otehotniet. doktorka bola cely cas otravena, za minutu mi vyklopila, co vsetko mam absolvovat a doniest, nestihala som si to pisat, tak som sa jej asi 2x opytala, ci som si to dobre poznacila, krutila ocami ako velmi ju to obtazovala mi to znova opakovat. po par mailoch, co som si neskor s nou vymenila, som kontaktovala Brno a cuduj sa svete, tento "biznis" sa da robit aj inak - s ochotou, respektom, prijemnym pristupom. v Brne som sa citila ako clovek, dochadzanie mi ani trochu nevadilo, spolu som tam bola asi 5 krat, injekcie som si pichala doma. zohladnili moj zdravotny stav a anamnezu, a ako prvi mi povedali, ze moj gyne si nevsimol (!!!), ze mam nabeh na PCO. vdaka tomu ma stimulovali len velmi mierne, netrpelo moje telo a napriek jednemu ziskanemu embryu som teraz tehotna. ak sa v GF necitis dobre, tak chod odtial prec. psychika v tomto procese je veeeelmi dolezita. musis by v pohode a musis mat doveru k lekarom, ze vedia, co robia.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre