Ako je to vo vašej škôlke so sladkosťami?

kvetinka211
14. mar 2013

Inspirovana temou o sladkostiach a zhrozena tym, co som sa tam docitala + co som videla na webstranke jednej sukromnej skolky zakladam tuto otazku, nech viem, na co sa nam pripravit 😖

Ako je to vo vasej skolke so sladkostami?
Davaju ucitelky sladkosti detom?
Rozdavaju sa sladkosti na narodeniny/meniny?
Davaju detom pit sladene vody a caje?
Ako casto im varia sladke obedy/desiate/olovranty?
Da sa s nimi nejako dohodnut alebo je to beznadejne?

Dakujem velmi za vase postrehy, ak mozte napisete prosim aj ci ide o sukromnu alebo statnu skolku a kde sa nachadza...

sisaka
14. mar 2013

u nas v skolke (Kanada) sa sladkosti (cukriky, cokolady, lizatka a pod.) ako take nedavaju. Na narodeniny niekedy rodicia donesu tortu alebo cupcakes a podobne sladke veci, to iste pri slavnostiach Vianoce, Valentine's day ....niektory rodicia donesu sladke, iny slane, iny ovocne, ci zeleninove taniere, nevadi mi to, nikto nikoho nenuti, ze si musi zobrat nieco sladke, moze si vybrat zeleninu.Sladke jedla na obed nevaria, ale na ranajky, ci desiatu niekedy byvaju muffins ci lievance, jedalny listok je zostaveny odbornikom na vyzivu, takze je tam hlavne vela zeleniny, ovocia, mliecnych vyrobkov. Na pitie k jedlu maju na vyber vodu alebo mlieko, mimo jedla len cista voda. Ak maju rodicia vyhrady mozu sa spojit s tymto odbornikom, raz mesacne je na FB na live chat, otazky sa nemusia tykat jedalnicka, radi aj ohladom vyzivy deti.

masinka
15. mar 2013

v nasej skolke toho sladkeho pojedia naozaj dost - 25 deti v triede, kazde na narodeniny aj meniny nieco donesie pre spoluziakov, takze minimalne raz za tyzden maju lizatka alebo cokoladky. v pondelok byva sladky obed, desiata / olovrant je obcas Nutella alebo chlieb s medom/lekvarom. . v ramci skolky maju rozne kruzky, a aj tam ich bezne odmenuju sladkostami. na pitie mavaju niekedy caj, inokedy vodu so sirupom. ale mavaju aj dost ovocia, natierky so zeleninou a po obede si umyvaju zubky

nadhera
15. mar 2013

moji chalani uz niesli do skolky miesto sladkosti na narodky ci meniny - plnu tasku ovocia a mrkvy/karotky/. 😀 😀 😀

cmulinko
15. mar 2013

Montessori skolka Irsko: kazdy piatok je den odmeny.pani ucitelka zhodnoti tyzden a kazdemu kto posluchal da odmenu....lyzatko...samozrejme ak ma suhlas od rodica,ze to lyzatko 1 krat za tyzden moze dostat.Sladene napoje sa nepodavaju....piju cistu vodu resp to co im rodicia spakuju....je to skolka na 3,5 hodin cize nedisponuje s kuchynou.Deti koncia na obed...cize obed uz maju doma.Narodeninove oslavy su vo forme party a nikdy nechyba nieco poriadne sladke a nezdrave 😀 a co sa mi najviac paci,ze moj julovy syncek si moze vybrat alternativny den na ''birthday party'' aby nebol diskriminovany,ze on sa narodil cez prazdniny.

rainbow0508
15. mar 2013

Ja sama robim v skolke a u nas je to nasledovne: sladkosti sa detom rozdavaju len prilezitostne...len na narodeniny si deti donesu a vtedy ano...inak len velmi vynimocne. Sladene vody a caje - k obedu dostavaju niekedy sirupovu vodu alebo cajik (alebo mlieko) a toto sa ovplyvnit neda, pretoze je to urcene normami pre stravovanie deti v MS. Veduca pri tvorbe jedalnicka musi zahrnat aj taketo veci do jedalnicka. Taktiez ma predpisane jedno mucne jedlo tyzdenne, takze vacsinou v pondelok amme vzdy sladky obed. A co sa tyka dohody s ucitelkami a riaditelkou - to je skutocne velmi individualne, ale tajne dufam, ze aspon vacsina (vsetky urcit enie - to viem) su normalne a malo by sa dat s nimi dohodnut,a k ma rodic primeranu poziadavku, cosa tyka stravovania dietata. ;)

stanislavao
15. mar 2013

U nas sa sladkosti v skolke nejedia. ak dieta donesie sladkosti spoluziakom na narodeniny a meniny, tak deti si ich odlozia do skrynky avezmu domov. tak isto je to aj s mikulasom, pripadne na den deti. sladkosti dostanu, ale v skolke sa nejedia. sladky obed maju 1x do tyzdna a to buchty, kolace, halusky a pod. a to kucharky priamo v ten dem sami pecu, robia, cize ziadne polotovary. V skolke, v triedach piju v zime caj a v lete vodu, v jedalni dostavaju aj malinovky, ale nieje do denne. A je to klascika skolka v dedine na juhozapadnom slovensku. Nesuhlasim s tym, ze ako odmena ma byt pre deti zelenina, lebo ani ja ju nemusim a viem, ze ani detom nemusi moc chutit. v triede uvitelka nakraja stale nejake ovocie, jablcka, hrusky, hrozno a papaju deti skoro kazdy den. mne sa tento sposob paci.

vefi89
15. mar 2013

ja som maximálne spokojná. Sladký obed raz do týždňa, sladkosti len na narodeniny, meniny, mikuláš, MDD, ale všetko majú v skrinke a berú si to domov. a každý deň majú v skrinke aj ovocie

dai
15. mar 2013

my sme na tom velmi ppdobne ako vefi - sladkosti su zakazane, nosia sa len na narodeniny a koncia v skrinkach - v triee ich nesmu papat len s rodicmi. nase deti nemaju kazdy tyzden mucne jedlo a ani nepiju sladene caje a sirupove vody - pochybujem zwby nieco taketo bolo normou prikazane - skor si myslim ze to nie je uplne zakazane a preto to niektore skolky vyuzivaju. nasa skolka naucila moju malu pit cistu vodu a neslsdene caje ( ja som jej davala riedene 100%tne ovocne stavy ale v skolke krasne presla na cistu vodu a nie je problem)

u nas su vynimka na sladkosti narodeniny kedy deti nosia do skolky torty - v skolke im robia oslavu s gratulaciami a pesnickami - rodicia sa ale dohodli ze torty budu s detskymi plnkami a rodicia budu informovani - toto sa aj dodrziava.
ja som velmi spokojna - v skolke nie su obezne deti- aj co tucnucke nastupovali su teraz fajne ... maju vela pohybu a ok stravu.

petrake
15. mar 2013

nasi tiez maju raz do tyzdna mucne jedlo, sladke. na pitie dostavaju cajik sladeny medom alebo vodu so sirupom, k desiate zvyknu mat aj mliecko. pocas dna maju svoje pohare a piju cistu vodu podla potreby. co sa tyka sladkosti, na rodicovskom sme sa na zaciatku roka dohodli s rodicmi, ze kazdy moze doniest nieco na zobnutie kedykolvek, pani ucitelky to podla uvazenia rozdelia medzi deticky v dni ked im potrebuju dodat energiu ci maju mnoho aktivit, kde sladke je za odmenu za ich zvladnutie. je to trieda 3-4rocne deticky, ktore chodia do skolky od 2rockov. na besiedky ci ine spolocne aktivity sme sa dohodli, ze kazdy donesie taktiez podla uvazenia napecene sladke ci slane a deticky si pocas dna pod dozorom uciteliek zobnu na co maju chut. na narodeniny a meniny su povacsine odmeny pre spoluziadov sladke, na konci dna pri odchode ich deticky dostanu od ucitelky alebo ich maju v skrinke, to iste plati aj s ovocnoym olovrantom. skolske balicky na mikulasa, mdd a ine sviatky dostavaju pri odchode domov taktiez.

maja2039
15. mar 2013

tak u nas to bolo tak,že deti na meniny a narodeniny nosili sladkosti no pani učitelka rozdala do skrinky v šatni v školke to nejedli brali si domov a to bolo super predsa su aj deti čo maju rozne alergie podľa mňa o tom by mal rozodnuť rodič aku sladkosť dieťaťu dovoli 🙂

m.i.r.i
15. mar 2013

sladkosti nosia len deti ked maju sviatok a koncia v skrinke...nas maly sladkosti vobec neje, takze ich zjem ja 🙂 Zatial mu to nechuti...sladke jedlo maju raz do tyzdna ( dukatove buchticiky, parene buchty, kysnuty kolac, palacinky)...sladene napoje maju velmi zdriedka, k obedu maju vzdy bud cistu vodu, caj alebo mlieko...ale pocas dna tam obcas hlavne v lete vyberu tety kucharky hrniec so sirupovou vodou co detom potom naberaju...(tym nadsena nie som, ale nastastie toho nie je vela)..Pre mna aj pri vybere skolky bolo jedno z kriterii prave kolko sladkeho sa tam konzumuje a ako to detom davaju..lebo v skolke kde mal ist povodne maju kazdy den k obedu sirupove vody a sladkosti na dennom poriadku...
Dnes ale napriklad maju v skolke den Sv. Patrika + Pancace den..takze robia palacinky a budu tam mat iste aj sladke..deti si maju doniest sami co maju rady, takze iste niekto dovlecie Nutelu ....☹

katy1979
15. mar 2013

Sladkosti maju len ak niekto prinesie. Mucne jedla kazdy pondelok a byva aj sladky olovrant v tyzdni. Puding, mufin ci iny kolac. To mi nevadi. Ja by som len bola rada keby moj mladsi ostal pit cistu vodu. Bojim sa ze sa nauci pit sirupove vody a osladeny caj. Starsi sa tak naubil a cistu vodu vypije len vynimocne. Tie zuby aj podla toho vyzeraju.

k_a_j_k_a
15. mar 2013

U nas mavaju jedno jedlo tyzdenne sladke. Obcas mavaju k jedlu malinovku/sirup, inak caj. Mimo jedenia mavaju v zime caj - caje im trosku osladia, cca pol lyzice na liter. Maju 10l nadoby, tam davaju 4-5lyzic cukru. V lete piju deti vodu. Raz za mesiac mavaju deti na olovrant kasu alebo gulicky s mliekom. S varenim som spokojna. Vsetko, co dostanu navyse (sladkosti s narodenim, menin, obcas dostanu z pekarne kolaciky a ovocie), najdem vzdy v skrinke. Akurat ma mrzi to, ze nam zakazali na zaklade nejakeho nariadenia nosit do skolky ovocie, cize deti mimo oficialneho jedla nemaju nic.

silviami
15. mar 2013

u nás mávajú v pondelok múčne jedlo, väčšinou sladké, dávajú im taký študentský čaj, je ich v triede 20, takže 40x do roka niekto niečo sladké rozdáva + besiedky, Mikuláš a pod. Niekedy dostanú za odmenu cukrík od pani učiteľky alebo lektorky. Ale jedalníček sa mi zdá inak ok. Viem, že v triede dostávajú piť len čistú vodu, ovocie majú tuším 2x do týždńa k obedu a raz majú ovocnú šťavu na pitie. Ovocie zjedia, ale neviem, či im to dávajú pri obede, na rodičku rozprávali, že im to doobeda v rámci aktivít rozdajú, že tak to deti skôr zjedia. Ja by som nebola spokojná, ak by som ovocie našla v skrinke, radšej nech ho jedia doobeda, a doma jej ešte niečo dám. Viem, že majú v škôlke aj dve total alergické deti, maminky im nosia jedlo, to neviem ako riešia so sladkosťami, či im tam rodičia dávajú aj špeciálne sladkosti, netuším. Celkovo je tých sladkostí dosť, ale zase si nerobím z toho ťažkú hlavu. Aj my doma jeme sladké. Skôr ma zaráža, ako môže maminka napísať, že sladné malý neje tak ho zje ona. To sa mi zdá divné. Naša malá je viac-menej to čo mi. Takže ak mi nejeme sladké, neje ani ona. Ale pripadalo by mi divné jej sladkosť nedať a ja ju zjem.

marthuska
15. mar 2013

sladkemu sa dieta nevyhne. nechapem citat: "sladkosti len na narodeniny"-vsak v skolke ma stale niekto narodeniny, nie? v skrinke nachadzam sladkosti takmer kazdy tyzden, co je des. ale hlavne ma trapi to, ze ked ide mala k mojej mame alebo ku svokre, uz na privitanie je tisnu sladky dzusik a pakel cukrikov... preco nie bananik a trebars kusok zdravej cokolady? preco?

aotrnavska
15. mar 2013

Ja som s našou skolkou nespokojna vtomto,okrem sladkych obedov 2x do týždňa,sladkych olovrantov 2x do týždňa,sladkych cajov a sirupov pravidelne,ich ešte odmenuju každý den cukrikmi a cokoladami...to nehovorím o narodeninovych sladkostiach...idem kvôli tomu budúci týždeň za riaditeľkou!

simca06022011
15. mar 2013

suhlasim s @marthuska, robit kvoli tomu cirkus sa neoplati... uz v jasliach deti dostavaju sladkosit.. mala tam bola 3 tyzdne aj s cestou a vzdy nieco doniesla... jest im to nedali, ale mala to doniesla domov v taske... viac ma trapia babky co nechapu ze dieta nemoze cely den pit sladky dzus (no a co, ked je to ovocie...) a nemoze prist o 7mej rano babka zobudit ku nam domov vnucku a uz medzi dverami jej dat vrece sladkosti.. pripadne druha mi nosi plne vrecka lizatiek (mam uz pomali za krabicu v linke vylozenu, lebo jej to nedavam).... pred malou sladkosti nejeme bez nej, ked mame cokoladu dostane kusok aj ona, nechcem z nej vychovat dieta co sa bude skryvat so sladkostami aby sme jej ich nezjedli.. je to horsie ako si raz za cas dat... (nam rodicia stale zakazovali sladke, dopadlo to tak ze hned ako sme sa dostali z odmu sme si nejake kupili, doma jedli kade tade ked neboli doma... a odkedy nebyvame doma... mmm... sladkozrutstvo...) K otazkam:
- deti v jasliach dostavali iba caj alebo vodu, ci bol caj sladeny... no podla mna bol
-ucitelky davali sladkosti iba na mikulasa a vianoce aj to do tasky
- na narodenininy som si nevsimla ze by sa daco davalo... ale sem tam mala daake lizatko a pod, cize asi ano
-sladke olovranty alebo desiaty boli podla mna kazdy den (bud bol jogurt, puding, chlebik s lekvarom, dokonca aj s nutelou co som hned vyvadzala lebo som to videla prvy krat davat 1,5 rocnym detom.., dokonca bol aj sladky obed - palacinky)
- ja som sa ani nevedela dohodnut ohladom tyzdenneho menu, aby som vedela co jedavaju... cize som nevedela nijak intervenovat do to co jej nemaju davat.. asi po niekolkych mesiacoch som tam prvy a jediny krat nasla vypisane menu na 2 dni...

anjelicek26
15. mar 2013

Ako je to vo vasej skolke so sladkostami? - kupovane sladkosti do skolky/skoly nepatria ani u jedneho. Sladke jedlo/obed obcas ano - ryzovy nakyp, palacinky, puding, kolac ci tvaroh ako dezert.
Davaju ucitelky sladkosti detom? - nie
Rozdavaju sa sladkosti na narodeniny/meniny? - domace upecene kolace alebo sladkosti. Oboje ale domov. Nejedia to priamo tam. Rozhodne rodic, ci to dietatu da.
Davaju detom pit sladene vody a caje? - piju vodu
Ako casto im varia sladke obedy/desiate/olovranty? - ranajky a olovranty su ovocie, chlebiky s natierkou, sunka, salam, syr, mavaju aj jogurt s müsli
Da sa s nimi nejako dohodnut alebo je to beznadejne? - beznadejne to nie je, len im treba ukazat alternativy.

angua27
15. mar 2013

štátna škôlka v malom meste a štátna škôlka v BA: sladký obed raz týždenne, sladké olovranti, alebo desiaty 2x do týždna. na pitie k jedlu čaj (či sladený neviem, ale asi áno), ovocné šťavy, mlieko, raz za týždeň kakao. mimo jedla na pitie čistá voda, ovocné šťavy, v zime čaj.
sladkosti v škôlke nedostávajú, ak dieťa prinesie na narodeniny, meniny, sladkosti sa rozdajú, ale čakajú ich v skrinke. sladké balíčky na MDD, Mikuláša dostávajú tak isto do skriniek.
ako tu už niekto písal, normy moc nepustia a väčšina škôlok sa snaží dodržiavať zdravú stravu a zároveň ísť podľa noriem.
a dohodnúť sa podľa mňa dá. môjmu synovi nedávno zistili potravinové alergie a s riaditeľkou, učiteľkami a hlavne s vedúcou kuchyne som sa hravo dohodla. všetci vedia, že malý nemôže zemiaky a oriešky a striktne to dodržiavajú.
nevidím ale dôvod, prečo sa rozčulovať kvôli sladkostiam, resp. cukrom v škôlke, ako už písala kočka niektorá, viac škody často narobí rodina.

ludka140281
15. mar 2013

u nas daju aj sladeny čaj,,,,ja napríklad niesom proti,nevadí mi to,ved aj doma dam,,,sladkosti na narodeniny sa rozdávaju,ani to mi nevadí,ved ajja dam detom sladke...ak dostane z narodenín,najdem to v skrinke...ako oslava v školke davam ovocie,zeleninu,piškoty,ved aj drobci chcu mlsat 🙂

zajaciq
15. mar 2013

@cmulinko z toho ako si to napisala mam pocit, ze v tej vasej montessori skolke ucitelka deti deli na dobre a zle, na tie, ktore vela robili a ktore nerobili dostatocne dobre, ktore si " zasluzia" a ktore nie...

ja som toho nazoru, ze sladkost sa ma dat z lasky, z potesenia pre danu chvilu, a nie ako nejaky vytyceny ciel za dobre vykonanu pracu. dojst do stadia, ze " dam ti lizanku, ked urobis toto" , je dojst do stadia, kedy dieta vydierame a ono sa nauci robit ziaduce cinnosti nie pre to,ze ich robit ma, ale preto, lebo vie, ze za to dostane to, co chce. 🙂

v nasej waldorfskej skolke si raz do tyzdna pecu chlebik alebo pecene buchty zo spaldovej muky a domaceho lekvaru, na desiaty mavaju kase psenove ryzove ci ine osladene prirodnymi sladidlami, jedia surove aj susene ovocie, samozrejme i zeleninu a zo sladkych jedal si pamatam makovu pomazanku na olovrant, napr. ked su narodeniny, tak kazdy rodic donesie doma upecenu torticku ci kolac a deti maju slavnost a konzumuju v skolke, kazdy podla toho, co smie, kedze sa respektuju alergie aj intolerancie. piju cistu vodu a nesladeny caj, kakao ci kravske mlieko pit nehrozi 🙂))
polotovary, cize kupovane dzusy a sladkosti, sa v skolke nevyskytuju, snad vynimkou boli cokoladove podkovicky, ktore deti hladali ako poklad a odniesli sme si ich domov.
moznoze nasa skolka nie je idealom pre inych rodicov, ja som vsak nadmieru spokojna, takisto je aj moje dieta a viem, ze v skolke mu chuti a papa dobre (a zdravo) 🙂

bubelko
15. mar 2013

nasa skolka (svajciarsko, klasicka dedinska skolka) - stravu - desiatu/olovrant mu balim ja. dostali sme papier s potravinami, ktore sa mozu a ktore sa "nesmu" (lepsie povedane, neodporucaju). na pitie maju vodu.
na obed chodi domov, takze ma to, co navarim 😉
raz do mesiaca maju "den do kazdeho pocasia" - chodia si do lesa grilovat, tak to dostava cervelat (nieco, co vyzera ako spekacik, ale chuti ako parok a moze sa to aj surove), zemlu a ovocie, flasu vody/caju.
ak ma niekto v skolke narodeniny, donesie sa do skolky kolac/mafiny alebo torta a dostanu sirup.

mami.sk
15. mar 2013

ja som zostala úplne zaskočená , pretože doteraz som pre malú do škôlky nechodievala lebo v tom čase som stále v práci. No momentálne som doma a zistila som, že každý deň na olovrant majú sladkosť. Keď pre malú prídem tak vždy si niečo sladké nesie a samozrejme si to hneď aj otvára a ide jesť 😔
sladkosti jej doma dávam ale nie každý deň a naivne som si myslela, že ako fajn, že mi sladkosti nejedáva každý deň 😒 😒 😒
málokedy aj kupujeme sladké vody, radšej kúpim minerálku ale doma najčastejšie pije čistú vodu, resp. džúsy ale riedené alebo čaj bez cukru 😉
radšej ani nečítam jedálniček v škôlke lebo keď tam občas nakuknem tak nie som nadšená 😔 stále sladké čaje a malinovky 😔

ichbinich
15. mar 2013

Este jasle, ale skolka, do ktorej dufam nastupi na jesen, je podobna (statna rakuska):
Desiaty a olovranty chystaju opatrovatelky, platime prispevok. Jeden den v tyzdni je sladky: jogurt s muesli, jogurt maju od farmara. Alebo chleba s lekvarom (uvareny jednou vychovavatelkou z marhul, co im rastu v zahrade jasli) alebo medom. Inak chlieb a maslo, natierky, sunka, syr, VZDY aj zelenina podla sezony (teraz najma mrkva) a ovocie (minimalne jablka). V lete maju v zahrade maliny, jahody a pod., kazdy si moze zamlsat na ovoci. Pestuju si aj ohurky, deti vidia, ako co rastie, a potom to spolu zjedia.
Obedy su z mestskej vyvarovne, ale vyvazene a pestre. Asi raz za 10 dni byva sladky obed: ryzovy nakyp, sulance s makom a pod. Ale potom k tomu byva zeleninova polievka alebo tak, aby to bolo vyvazene.
Na pitie iba vodu, raz za tyzden, a ked ma niekto narodeniny, riedeny jablkovy dzus od farmara. Ziadne sirupy.
Klasicke sladkosti boli v Mikulasskom balicku, co doniesli deti domov. Raz dostal moj syn, ked uz bol posledny a par minut sam, ked na mna cakal, od jednej vychovavatelky par lentiliek. Takisto v narodeninovom balicku boli mini sladkosti. Ale moj syn to nastastie aj tak nema rad 😉 Lentilky ano, ale cukriky nie.
Oslavy narodenin su tak, ze rodicia oslavenca donesu tortu, ci uz domacu alebo kupenu, to je na nich. K tomu si deti mozu dat ten jablkovy dzus. Ale maju nachystanu aj normalnu desiatu, nie kazde dieta chce tortu, alebo pravu tu tortu (napr. moj syn neje nic ovocne, okrem cisteho jablka a bananu).
Pred Vianocami s detmi piekli keksy a pernikovych Mikulasov. Tych Mikulasov doniesli deti domov, tie keksy mali ako dezert po jedle.
Sladkosti ako odmenu nedostavaju.

unique
15. mar 2013

jooooj mamicky s tymi sladkostami to uz strasne prehanate. To chcete dietatu zakazat jest sladke? Myslite, ze keby detom davali na desiate neosladeny caj ze to piju? no ok, vypiju, ale asi len tie co im doma mamicky zakazuju sladke. Ostatne sa toho ani nedotknu. Moj maly maju raz tyzdenne sladky obed, olovrant ako kedy. Piju k jedlu sladeny caj alebo sirup alebo mlieko. A v skolke to co rodicia donesu, mineralku alebo dzusik. A na narodeniny si davaju sladkosti a kto chce ich moze spapat a kto nie ten si zoberie domov. Samozrejme im davaju aj ovocie. Ale zakazovat im sladke? to uz kde sme...vam rodicia tiez zakazovali???

barcelona94901
15. mar 2013

@unique no napríklad moje dieťa nevypije sladený čaj,nemá rád ani jupíkov,dokonca ani sirupovu vodu nemá rád,
kľudne si dá kakao,džus,šťavy ,jablčkovu šťavu zbožnuje aj odštavené doma rozné ovocné...má rád aj sojové nápoje,ktoré mne napríklad nechutia ,ale najradšej má čistu vodu ,cez leto citronády (voda,citron,javor.sirup,mata )od malička to tak má s tou čistou vodou,ani ako bábatko nechcel žiadny čaj,ani hipp ,nič ,tak som ho nenutila a napríklad taku kofolu či vineu si nedá ani doma,na návšteve si vypýta vodu a tu kofolu si dá iba na výlete,netuším prečo,nenutim ho,no
sladkosti zo školy nosí domov v taške,v školke normálne mali aj koláče,torty,na oslavách si dá,ale žiadné sladkostné obžerstvo u nás nie je,ani neviem prečo on tak od malička zdravšie žije..my s bratom v jeho veku sme si maškrty delili ,zbožnovali sme kinderká 😀 mojho na kinderku zaujíma hračka 😀 a neje maso

sympa1
15. mar 2013

Naša štátna Škôlka : na pitie len čistá voda , sladké jedlo v piatok ( aj to nie vždy ) sladkosti sa nedávajú , len ked dieťatko ktoré má sviatok rozdáva v skolke( aj to po ranajkach)

mimajo
17. mar 2013

sukromna skolka v rakusku: v skolke maju na pitie len cistu vodu, ziaden caj alebo malinovku, desiatu nosi z domu (nesmu sladkostia alebo chlieb z nutelou), raz do tyzdna sladke na obed, raz rybu, 2x nieco z mäsom, raz len zeleninu a kazdy den bud salat alebo ovocie. na olovrat chlieb alebo pecivo maslom a pokrajanu zeleninu (paprika, uhorka, redkvicky, mrkva...) alebo ovocie. ziadne sladke veci. na narodeniny prinesieme ovocie a spravia ovocny salat. jedia velmi zdravo, comu som rada, kedze sa tam stravuje cely tyzden a veeeeeeelmi mu chuti. nas maly neje ziadne sladkosti - ani mu vobec nechutia, tak som rada, ze si nezvykol v skolke.