Naj zdravé sladidlá

mya19
25. jún 2015

Ahojte. Už pol roka sa stravujem zdravšie - čo je viditeľné aj na postave (-12 kg). Doposiaľ som nepoužívala prírodné sladidlá okrem medu. Pri príprave raňajok napr. do kaše by som chcela vyskúšať nejaké zdravé sirupy . Neviem ktorý sirup (agávový, ďatlový, javorový či nejaký iný) je podľa chuti asi ten naj? Ktoré sladidlo Vám chutí najviac? ĎAKUJEM

veronikapodolska
25. jún 2015

mne jednoznačne med, rôzne druhy 🙂 a ešte agáve

lorela
25. jún 2015

@mya19 Z tých kalorickým (teda vhodných v rozumnej miere pre ľudí, ktorý si nepotrebujú kontrolovať hmotnosť) a samozrejme zdravých, je to najmä javorový sirup a datľový, ryžový a ďalšie. Agave je diskutabilné. Z nízkoenergetických je výborné sladidlo Xylitol, brezový cukor a stevia - no tá je, aspoň pre mňa, absolútne chuťovo nevyhovujúca (horká).
Rada sladím najmä javorovým sirupom a datľovým, medom, pre seba do kávy používam Xylitol.

pianistka
25. jún 2015

Podla Bukovskeho je najlepsi pravy domaci med, potom javorovy sirup (triedy C), a stevia. Niekde som ale citala, ze ked chces schudnut nemala by si ani med, ale ja myslim, ze v malom mnozstve nemoze uskodit.

Stevia je podla mna super, len ano, je dost horka, preto s nou treba zaobchadzat velmi opatrne. Odhadnut si pre seba to spravne mnozstvo, ja si ju tiez davam do kase alebo do bieleho jogurtu tak, ze ta chut je pre mna akuratne sladka.

lorela
25. jún 2015

@pianistka Ja zacítim steviu v množstve čo i len za špičku noža 🙂

pianistka
25. jún 2015

@lorela Je to s nou dost zlozite, neviem preco, niekto mi tvrdi, ze aby jedlo dostalo sladku chut, musi jej dat strasne vela, ale pritom je sama o sebe niekolkonasobne sladsia ako obycajny cukor, cize logicky by nam jej stacilo pridat do jedla ovela menej. Lebo prave potom moze mat horku chut.

Mozno je to len o zvyku, alebo mozno mas citlivejsie chutove pohariky, ale ja som si na nu zvykla, dokazem si s nou nahradit sladku chut, aj ked samozrejme je to ine ako napr med alebo javor.sirup.

lorela
25. jún 2015

@pianistka U mňa je tá horkosť evidentná bez ohľadu na použité množstvo. A keďže je na výber ešte niekoľko možností sladenia, nedávam jej u nás viac šancu.

pianistka
25. jún 2015

@lorela Jasne, moznosti je viac, pre mna je stevia pritazliva najviac tym, ze ma nulovu kaloricku hodnotu. Sak kazdy musi vyskusat co mu bude najviac vyhovovat 🙂

gab
25. jún 2015

ja mam intoleranciu na fruktozu, cize nic sladke, pouzivam ryzovy sirup a hroznovy cukor,
s tych zdravsich sladidiel - javorovy sirup , kokosovy cukor , brezovy cukor

dzejn80
25. jún 2015

@pianistka @lorela baby viete mi poradit s tou steviou jednu vec .... okukavala som to minule v obchode, ze si kupim, ale totalne ma odradila jedna vec, bolo na nej napisane, ze je uz neviemkolkokrat sladsia ako cukor, ale zaroven, ze 1 lyzicka sa rovna 1 lyzicke cukru ... wtf???

miskap2111
25. jún 2015

@mya19 najprv si musíš ujasniť, o čo ti ide. Sladiť "zdravšie", ale s kalóriami, alebo ti ide o sladkú chuť bez kalórií. Každé z tebou vymenovaných sladidiel majú (úplne / či takmer) identickú kalorickú hodnotu ako cukor, naviac nejde len o kalórie, ale o to, ako sa metabolizujú (prostredníctvom inzulínu- čiže ako každý iný cukor, či sacharid a s tým istým rizikom inzulínového píku a následného vlčieho hladu, alebo vytvárania tukových zásob). Ak ti ide o sladkú chuť "bez kalórií" a bez metabolizácie prostredníctvom inzulínu, tak tam je "najzdravšia" verzia naozaj stévia, ktorá však má trochu horkú chuť, na ktorú sa dá zvyknúť (ako napríklad ja), ale niekto sa nevie k tomu zvyku na ňu dopracovať, lebo ju vyskúša, nechutí mu a nebude ju ďalej používať. Potom sú tu iné "zdravšie" sladidlá typu xylitolu (brezový cukor), ale ten má len o 30-40% menej kalórií ako cukor, výhodu, zle sa nemetabolizuje inzulínom, ale nevýhodu, že patrí k tzv "alkoholom" a može spôsobovať rozne žalúdočné problémy, naviac pri ketogénnej diéte narušuje ketózu. Podobný je aj erythritol (cukor Zero v Norbiho update), ale ten má o 95% kalórií menej ako cukor, nemetabolizuje sa inzulínom, ale je to tiež "alkohol".. Ostatné sladidlá nestoja za zmienku, lebo sú úplne nezdravé, ba až zdraviu škodlivé. Ale najlepšie zo všetkého je odvyknúť si od sladkej chuti, ak sladké, tak len ovocie a tiež len s mierou. Potom človek nemá na sladké vlastne ani chuť a tým pádom nemusí rozmýšľať, čím sladiť. 🙂

lorela
25. jún 2015

@dzejn80 Zo svojej skúsenosti hovorím, že sladkú chuť nemá ani pri použití 5 lyžičiek do kávy a ani pri polovičke lyžičky 🙂: Podľa mňa totiž nemá vôbec sladkú chuť, len horkú - trpkú.
Vyskúšaj iné, chutnejšie sladidlo 😉

pianistka
25. jún 2015

@dzejn80 Ja ti neviem povedat kolko si jej mas dat, aby ti vyhovovala, je to asi individualne, skus si ju kupit a sama prist na to, kolko ti bude vyhovovat. Myslim si ale, ze to s nou netreba prehanat.
Mozno jej prides na chut a mozno nie. Musis len vyskusat. Ja ju pouzivam uz dlho, mne vyhovuje.

sisaka
25. jún 2015

@pianistka k tomu javorovemu syrupu - kedze zijem v Kanade 🙂 tak viem dost dobre ako sa javorovy syrup oznacuje. Grades - stupne vyjadruju farbu syrupu, jeho priepustnost svetla, co nasledne ovplyvnuje aj jeho chutovu intenzitu, u nas su to stupne 1, 2, 3 v USA A, B, C stupen C je velmi tmavy, s velmi vyraznou chutou nepredava sa a pouziva sa len ako komercna prisada v niektorych potravinovych vyrobkoch. Takze, neviem, co pan Bukovsky splieta o C stupni. Neplati, ze cim tmavsi syrup tym kvalitnejsi, ide tam o farbu a tym aj vyraznost chute, kym 1 (A) extra light je velmi svetly s jemnou chutou, 2(B) je tmavy a ma uz taku silnu chut, ze sa nepouziva ako stolovy syrup, ale pouziva sa vo vareni, peceni ... Stupne v ziadnom pripade nie su vyjadrenim toho, ako bol "sap" (neviem slovensky vraz) spracovany, niekto si ocividne myli spracovanie cukrovej trstiny na cukor a obsah melasy v nom ... Takze, kto nema rad vyrazne chute, kludne si moze kupit No.1 light (svetly)

pianistka
25. jún 2015

@sisaka Priznam sa ze tomu nerozumiem a neviem na zaklade coho tvrdi ze "C je to prave", ale od urciteho casu mu dost veci zeriem. Pise o tom v tej najnovsej knihe Plan B. A opravujem tu triedu na stupen, to som sa sekla ja 🙂
A este doplnim, odporuca aj prave hnede cukry (turbinado, muscovado, demerara) a trstinovu melasu.

A nasledne este hovori o troch najhorsich sladidlach a to je:
- koncentrovana fruktoza: hroznovy cukor, fruktozovy sirup
- agavovy sirup - lebo obsahuje este viac fruktozy ako fruktozovy sirup
- aspartam

paskolinka
25. jún 2015

@pianistka hroznovy cukor je čistá glukoza. To si asi myslela ovocný cukor?

gab
25. jún 2015

@pianistka hroznovy cukor iste nie je fruktoza, pretoze to jej jediny cukor, ktory môzem na moju intoleranciu... 😉

jaron
25. jún 2015

@paskolinka @pianistka
hrozno obsahuje aj glukózu aj fruktózu, zhruba 1:1, záleží na druhu, takže obidve môžete mať pravdu 🙂

jaron
25. jún 2015

@gab ono je to taký zaužívaný názov, že glukóza = hroznový cukor, lebo asi výrobky - glukóza sa (väčšinou) vyrábajú z hrozna, ale samozrejme samotné hrozno obsahuje okrem glukózy aj fruktózu, takisto aj iné ovocie okrem fruktózy zase obsahuje aj glukózu (napr. jablká). Čiže glukóza nemusí byť automaticky hroznový cukor, ale zrejme pri výrobe sa hrozno ako jej zdroj používa často.

paskolinka
25. jún 2015

@jaron jasne, ale zauzivany nazov pre glukozu je hroznovy cukor (alebo tiez dextroza) a fruktoze sa zase hovori ovocny cukor. ak si kupis krabicu, na ktorej je napisane hroznovy cukor, tak vnutri bude urcite glukoza 😉

jaron
25. jún 2015

@paskolinka no zhruba to isté som písal o tých zaužívaných názvoch 🙂 ale že sa tým nevylučuje, že koncentrovaná fruktóza (ako výrobok) môže byť aj z hrozna

paskolinka
25. jún 2015

@jaron ked napise niekto, ze koncentrovana fruktoza je hroznovy cukor, tak to je prosto chyba 😉 uz poobracat to mozes kadejako a kusok pravdy v tom najdes, ale treba sa drzat terminologie, hlavne ked to ma byt akoze odborna debata 😉

jaron
25. jún 2015

@paskolinka rozumiem, čo chceš povedať,
ale to, že koncentrovaná fruktóza - môže byť z akéhokoľvek ovocia a glukóza - môže byť z akéhokoľvek ovocia nie je iba kúsok pravdy... 🙂

článok od IB o fruktóze je tu: http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

cervenaruza123
25. jún 2015

hroznovy cukor kedysi bola len cisto glukoza. lenze dnes najdete vyrobky oznacene "hroznovy cukor" v potravinach medzi sladkostami, co s glukozou nemaju nic spolocne, len podobne vyzeraju. cize pravdu mate obaja z toho hladiska, z akeho sa na to pozerate, uz chyba je vlastne niekde vyssie, ze sa vobec zacalo nieco predavat takto oznacene, aj ked to bolo roky zauzivane, ze hroznovy cukor je proste glukoza

domak2
25. jún 2015

@dzejn80 myslim, ze tam ide o vahu. Ako keby si si dala lyzicku piesku a lyzicku vaty- len to teda ma byt sladke 😀

domak2
25. jún 2015

Pre mna stevia nie je ani horka ani trpka, ale proste si na tu chut neviem zvyknut, tak isto ako na umele sladidla, margariny atd . Proste je to falosne a hotovo 😀 Inak malej do kase davam agavovy sirup, pride mi velmi sladky aj pri mensich mnozstvach. Momentalne nemali, tak som kupila ryzovy a nejako nic moc, musim ho dat ovela viac a aj tak to nema spravnu chut. Teraz som objavila v obchode sirup z kokosovych kvetov ( kupujem podobne sladene cerealie a su super), ale po precitani cenovky som ho zas slavnostne odlozila na povodne miesto 😅

vroni
26. jún 2015

@sisaka, u nas bezne dostanes javorovy sirup stupna C (nekupujem ho, je mi prilis intenzivny, ale fakt je, ze ho predavaju)
Ale k sladidlam: okrem medu by som pouzivala naozaj len javorovy sirup. Vsetko ostatne je cukor v bledoruzovom. Brezovy cukor a eryrol su sice fajn, ale v sirupovej forme som ich este nevidela, ako prasok su podla mna v pohode (v primeranom mnozstve, pochopitelne). A celkom najlepsie sladi banan ci jablko. A stevia sa mi tiez protivi, mne chuti ako mydlo v akomkolvek mnozstve...

dzejn80
26. jún 2015

@domak2 ahaaa 🙂 to ma vobec nenapadlo, dakujem

fra
26. jún 2015

stevia sa aj mne strašne protiví v akomkolvek množstve- mne sa nezdá ani mydlová ani horká 😀 , proste je prehnane a nechutne sladká 😝

jaron
26. jún 2015

my stéviu používame, ale akosi sa mi nehodí do jedla, za to však v nápojoch je práve ten prášok vynikajúci aj s tou svojou nahorklou chuťou. Čiže napr. večer si chceme dať nejakú obilninovú kávu, čaj... ale bez energie a negatív na zuby, tak tá stévia je aj chuťovo potom super. Tá chuť v tých nápojoch je mi príjemná.