Mať toľko deti, koľko dokážeš uživiť

ivangeline
4. júl 2023

To je kolko deti? Existuje vzorec na vypocet? 🙂

mikadooo
4. júl 2023

@jozinzbazin2 to vôbec nemusí byť o chudobe, toto kradnutie peňazí v detstve. Jednoducho sú také deti (nepýtaj sa ma, odkiaľ viem 🙈). Druhá info: tak 99% z toho vyrastie 😁.

podmostom
4. júl 2023

@ivangeline my s manželom dokážeme uživiť 2 deti, hypotéku, auto. Akože aj 4,5 by sme uzivili, len to už by neboli žiadne dovolenky, tábory, vyletiky, strava by nebola taká vydatna.. A tak sa držíme na dvoch.

jamimo
4. júl 2023

@ivangeline jedno židovské príslovie hovorí: Múdry ma toľko detí, koľko uživí, sprostý koľko vládze....
Naša prababka hovorila: Na deti musíš mať čas, trpezlivosť a peniaze....
No a naša teta vždy hovorila: Ja keď počujem, že keď vychováš 4, vychováš aj piate, ten tanier polievky sa vždy nájde, vlasy mi dupkom stoja! Človek predsa nie je len suchým chlebom a lopotou živý!
Alebo? Každý si vyskakuje do výšky svojho platu, alebo sa prikryje takou perinou akú má...

andrejka1974
4. júl 2023

@ivangeline každý koľko zvladne a vermi všetko sa dá zvládnuť ja mám krásnych 5 deti a vermi síce k moru nechodíme len občas ale pobyt na chate sme si dopriali každý rok a to som bola väčšinou času doma a žili sme s manželovej výplaty a žili sme skromnejšie ale nikdy nikomu nič nechýbalo

simona20201309
4. júl 2023

@ivangeline ja som raz niekde počula, že na alkohol a na deti sa vždy peniaze nájdu. Tzn., alkoholik vždy nájde drobné na ten chlast, ako matka na jedlo pre svoje dieťa. Viac ako peniaze by som riešila mentalne vybavenie rodicov

anjelicek26
4. júl 2023

Ako keby to bolo len o peniazoch.

Ja dodnes vravim, ze najtazsie je - poriadne sa postarat a povenovat kazdemu jednemu dietatu, nie to, co mu obliect ci obut ci dat na stol... Kazde dieta potrebuje cas s rodicom, potrebuje obcas pomoct pri ulohach, odviezt na kruzok, ku kamaratom, proste vypocut... Potrebuje rodica, ktory ma na neho cas, ktory sa zaujima a skutocne zaujima -co sa v zivote deje, co ho trapi... Najtazsie je nesklznut do blbych zlozvykov ako urobit zo starsieho dietata mamu ci otca 2.0... velmi dolezity bod...

tiezjedna
4. júl 2023

Peniaze, priestor a čas…

marsmykkok
5. júl 2023

@anjelicek26 presne, najstarší často sa stane pestúnom, navyše ak sú deti malé ostatné a len sa ešte prerába, nie je na ich krúžky, záujmy, doma je na tesno, teda vo vlastnom záujme čím skôr vypadne z domu bez podpory rodičov. Najmladšie má zase často najviac lásky a aj materiálnych vecí,.lebo staršie sú z domu už, živí sa len jedno dieťa, je všetko prerobené. Poznám tiež takých nie najchudobnejšich, 2 staršie deti nemali nič lebo sa prerabalo, platila vysoká hypotéka, o 8 rokov mladšie žije teraz v blahobyte, bazén, krúžky, každý víkend výlet, dovolenka zahraničná niekoľko krát ročne. Myslím, že rodičia by mali aj uvažovať, či vedia tak fungovať aby všetky deti mali rovnaké detstvo viac menej, rovnaké podmienky.

beata_k
5. júl 2023

@anjelicek26 Nie je to len o peniazoch, ale dost zohravaju ulohu. Osobne poznam rodinu, kedy si zena vydupkala 3 dieta. No, a vies, co tie deti ranajkuju pravidelne? (stretli sme sa v obchode s mali debatu, takze viem) Ranajkuju najlacnejsiu salamu, horcicu a chlieb. Ani len paradajky k tomu nemaju. Ano, aj ja si dam obcas, ale nie 5x do tyzdna lebo im nevychadza. Co ranajkuju tvoje deti? ( otazka je ucelova, bo viem, ze ty sa o deti poctivo staras)

anjelicek26
5. júl 2023

@beata_k müsli s cerstvym ovocim a jogurtom alebo anglicke ranajky alebo vafle v roznych obmenach 😅 Ale ano rozumiem, deti potrebuju zit a vyrastat s urcitym zazemim, len kazdy ma tu hranicu inde, co dokaze tym detom dopriat. Ja som kazdy den vdacna za to, ze je to u nas doma takto. Ale tak aj kvoli tomu kazde rano vstavam do prace, aby to tak ostalo.

jozinzbazin2
5. júl 2023

@marsmykkok u nas najstarsi pomaha najviac,ale ma to vyvazene tym,ze ma aj najviac povolene.Ma kamosa,s ktorym chodi na rozne akcie,alebo sa striedaju raz je on u nas a dalsi vikend zas syn u nich.Treba aj pomahat ale dat aj volnost na svoju realizaciu,a tu detsku slobodu.Nielen,ze je najstarsi a ma suplovat rodicov a zrazu dospiet v detskom veku.A samozrejme musi fungovat dovera na oboch stranach,ze dieta sa bude chovat slusne a nebude robit,to co vie,ze sa nema.Ako fajcit,pit a pod.Teraz je v mode fajcit tie vapky,uz 14r deti to maju v ustach.

elmivelmi
8. júl 2023

@liljana za mna su dve -vypocitavost,pre kazdeho je ideal nie co ine.1-je mlo,2-je vypocitavost,3- jedno v trojke bude odstrkovane surodencami, a 4- je idealne.

elmivelmi
8. júl 2023

@jamimo Ale nakoniec z tych 4 co ostal tamier polievky mozno vyrastu schopnejsi a empatickejsi ludis ako z tych co mali aj vyletiky,aj dovolenky a bolo o nich postarane ako v bavlnke.Cize obe babky mozu mat pravdu

slovakboy
8. júl 2023

@nwnw to len porovnávaš starostlivosť o druhého s tou o prvého ktorá je samozrejme v niečom chudobnejšia ale nemusí byt nedostatočná. Matka so 4 deťmi nemôže sa venovať osobne každému jednému rovnako dôležitý je ten pocit bezpečia ktorý dieťaťu dávaš a vzorce správania ktoré na tebe vidí. Osobný kontakt objatie ktoré je tiež veľmi potrebné to mu určite dávaj rano aj večer vo forme nejakeho rituálu - napr. rozpravky. Že počas dna ho odkladáš k iným ľuďom a musí sa hrať samo to nevadí to mu neublíži citovo. Je ale pravda že do troch rokov by nemalo ísť do jaslí. Ak ale sa cíti v bezpečí a nemá pocit že už ťa neuvidí pri lúčení (deti veľmi malé nevedia pochopiť že sa vrátiš) tak je všetko Ok.

anonymous87
8. júl 2023

Za mna: aby mali co jest, kde byvat, aby mali slusne oblecenie, vylety, aby im rodic bol schopny zabezpecit skolske pomocky, proste plnohodnotny zivot… a po zaplateni vsetkeho, aby vedeli rodicia aj nieco odlozit, pre pripad nudze 🤷‍♀️

liljana
8. júl 2023

Tolko deti, aby mali za co slusne zit a aby si aj stihla odlozit na horsie casy a dochodok. Lebo sa hovori, jedna mat vychova 10 deti, ale 10 deti sa nevie postarat o jednu mamu. Okrem toho tie deti sa budu v buducnosti starat o svoje rodiny, nie su povinne a nebudu vladat dotovat mamu, ktora vysedavala doma a nepracovala, lebo mala "neskutocne" nutkanie 5-10krat rodit. A radsej rodila, ako robila.

jamimo
8. júl 2023

@elmivelmi ja si myslím, že je to vysoko individuálne. Netreba vytvárať z chudoby cnosť a bohatstva netvora. Mám kamarátky jedináčky, dostalo sa im lásky, výchovy, vzdelania, športy, krúžky... sú milé empatické, nápomocné, napr. podporujú útulky, krízové centrá.
Kamarátkin manžel je zo 4 detí, obyčajná robotnícka rodina, nič sa im nedostalo, otrasné súrodenecké vzťahy medzi nimi, každý si musel urvať svoje miesto pod slnkom, učňovské vzdelanie= veľmi ťažko sa mu v živote začínalo, teraz už sa má fajn, ale poznačilo ho to na celý život. A majú tiež jedináčika. Vyjadril sa, že v žiadnom prípade žiť z ruky do huby, od výplaty k výplate. Že chce zažiť s rodinou aj bicykel, aj výlety, lyžovanie, plávanie, aj dovolenku, aj užiť záhradu so synom, mať na zubára, niečo ušetriť...A tu by sme si klamali, ak by sme tvrdili opak= ten život predsa niečo stojí a platí staré známe že: Človek nie je len lopotou živý 😉 a prikryješ sa len takou perinou akú máš. A ich syn? Nie, nie je to žiadny egoista a rozmaznanec (ako by krivé predsudky tvrdili, lebo všetko dostal, však jedináčik nie? 🤔) Študuje psychológiu a získava skúsenosti ako dobrovoľník 👍
A ja? Som z 3 súrodencov, ako deti sme dostali balík cukríkov, učili nás rozdeliť balík na 3 rovnaké kôpky. Ako deti sme spravili aj štvrtú pre rodičov. Pekné gesto však? A dnes? Sestra je lakomec lakomý, donesie mame ako vianočný darček pohár z Billy, ktorý dostala za nálepky🤷‍♀️ a tvári sa ako by darovala Chanel parfum. Tak kde sa stala chyba? Preto si myslím, že je to veľmi individuálne. A na záver? Kto ako cíti a ako sa zariadi tak má...

h2
8. júl 2023

@hiro "Teda ak zena koji, oblecenie je X moznosti ziskat zdarma + tie moderne skladacie plienky tak do 3r dieta vlastne nestoji nic." To je nejaký vtip? Lebo ak áno, tak som ho nepochopila. A ak nie, tak to teda rozhodne nie je pravda!

adulik777
8. júl 2023

@ivangeline podľa mňa žiadny vzorec neexistuje, každý ako si zariadi v živote tak ma, aj keď niekedy to môže skomplikovať rozvod,odchod druhého rodiča a už je problém........V poslednej dobe sa stretávam s názormi mladých ľudí, že žiadne deti nechcú ,a to sú mladí ľudia , šikovní , vzdelaní s vysokoškolským vzdelaním. Ich názor je, že dieťa potrebuje veľa peňazí, času a energie.....Ja sama mám dve deti , samoživiteľka, oni sú mojou láskou, celým mojím životom ❤️ale nie vždy to je jednoduché, moji rodičia vždy stáli pri mne a pomáhajú , bez ich pomoci si to neviem predstaviť......a extra zvlášť v dnešnej ťažkej dobe akú žijeme .......Táto doba nie je ľahká pre nikoho , obzvlášť pre osamelých rodičov s deťmi, dôchodcov .....

kristiii
8. júl 2023

@h2 ja som ho skôr pochopila, že to myslí, že nestojí "nič" v porovnaní s tým, čo stojí neskôr staršie dieťa. Ale samozrejme, že to nič nie je nič. Vie to byť aj celkom dosť.

marsmykkok
8. júl 2023

@liljana Hlavne dnes je to aj ťažké s dostupným bývaním a všetkým a bude len horšie za mňa, blahobyt máme už za sebou. Teda deti majú problém uživiť svoje rodiny ako tak, nie ešte dotovať rodičov, to nejde proste.

janage
8. júl 2023

@mikadooo no stále sú komunity kde sa veru na podvyzivu a podchladenie umiera. Koľko by ich umrelo, keby neboli rodičom odobraté? Určite viac. https://spis.korzar.sme.sk/c/23128541/podchlade...

dankagirl
8. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl presne tak
Pekne napísané

fadama
8. júl 2023

@jozinzbazin2 to uz kto ma peniaze na poličke? 🤔🤣🤣

floki1994
8. júl 2023

@ivangeline tak v prvom rade mat tolko deti aby si im vedel zabezpecit zdravotnu starostlivost, pohodovy zivot, pestru stravu, vzdelanie...lezim v nemocnici kde su predcasniatka pri mojom malom a mam tu mamicku ktora ma 5te dieta a nevie mu financne zabezpecit veci ktore treba a bez toho moze ohrozovat aj jeho zdravie...ono je krasne vzdy mysliet ze vsetko bude tip top a babo bude zdrave ale potom moze prist facka od reality a nieco sa vyskytne a zrazu financie extremne chybaju a je to na ukor toho dietatka...ale zas velmi individualne toto hodnotit..

bambulalala
8. júl 2023

My mame 4 deti ,bola som 10 rokov na materskej a žilo sme z mužov ho platu,platili hypo,dorabali dom,každé euro sme 2x otočili v ruke kym sme ho na niečo použili...ale...dali sme to,deti mali stále co potrebovali.teraz už robimemdvaja vďaka Bohu a aj keď stále dokončujem niečo na dome,môžme si dovoliť aj dovolenku pri mori,aj jednu na chate aj deťom xo potrebujú, myslím taky štandard. Niesom.zastancom toho aby mali úplne všetko na svete.nehcem aby boli rozmaznane a mysleli si ze všetko je len tak a je to samozrejmosť.kypijem.kvalitme veci,dedia po sebe,a nepohrdnem ani ked mi niekto ponúkne nejaké oblečenie,váži si to ze si niekto dá námahu, vytriedi veci a prinesie im .okrem toho máme domáce vajíčka,prasiatko,záhradku....

hiro
8. júl 2023

@h2 A co take este to male dieta potrebuje? Jedno uvarene jablko na kasu? Uhorku? 100g hrozna? To pri normalnom nakupe ani nevies ze zaplatis. A ked je 2-3 rocne tak si da tak desatinu z toho co si daju rodicia. Zase druha vec su volitelne zaujmy - ak s nim chodis na detske plavanie ci ine konicky.

h2
8. júl 2023

@hiro No v prvom rade je najvyššia položka príjem tej mamy, keď je s ním doma a nechodí do práce. To, koľko to dieťa preje, je vlastne úplne najmenej. Píšeš, že oblečenie zoženie aj zadarmo, tak dobre, povedzme, že úplne všetko podostáva, alebo má po starších súrodencoch, vrátane látkových plienok (hoci povedzme si úprimne, koľko žien používa výlučne látkové plienky? A koľko nekúpi dieťaťu jediný kus oblečenia?). Ale ako to oblečenie, tak tie plienky, treba prať. Často, veľa a v špeciálnych prípravkoch pre deti. Máš predstavu, koľko plienok potrebuje dieťa na deň? Plus všetko žehliť (energia, čas). Ďalšia položka je detská kozmetika. A to sme sa ešte nedostali k liekom a ostatným podobným veciam...

hiro
8. júl 2023

@h2 Ano, prali sa casto. Ale kolko to je penazi? 10€ ci kolko mesacne? Ja som teda nespozoroval ze ked sme mali male deti tak sme platili viac za elektrinu ako teraz. A inak tieto moderne plienky sa nezehlia. Kozmetika? Okrem jedneho sampona co vydrzi rok. Nic ine dieta nepotrebuje. Lieky? No dobre raz za rok sa kupi nejaky Nurofen a to je vsetko.

hiro
8. júl 2023

(inak tieto novodobe vkladacie/latkove su uplne uzasne, ziadne zapareniny, ritku umyjes cistou vodou ked treba takze nepotrebujes ani zasypy ani vlhcene utierky, neskutocne dobry vymysel)