Najprv svadba, potom dieťa. Alebo presne naopak?

basska_b
5. máj 2018

Ahojte mamičky, zaujíma ma váš názor na tému Najprv svadba, potom dieťa alebo naopak. V pôrodnici som bola pomaly jediná mamička prvorodička, čo mala priezvisko rovnaké ako moje dieťa. V podstate existujú štyri typy žien prvorodičiek:

1. Najprv si naplánovali svadbu a potom dieťa, až po svadbe sa začali snažiť o bábätko
2. Podarilo sa im otehotnieť a povedali si, že svadbu odložia, aby sa nevydávali tehotné a svadbu si užili, ako sa patrí
3. Otehotneli a preto ešte pred pôrodom narýchlo organizovali svadbu
4. Svadbu neriešia, nie je pre nich nejaká super dôležitá, ale deti spolu chcú mať a je im to prednejšie ako dať peniaze za svadbu.

Potom je ešte piata skupina, že krátko pred svadbou začali už pracovať na bábätku a vydávali sa v druhom, treťom mesiaci, ale tie padnú do 1. skupiny, keďže svadba už bola plánovaná ako prvá.

Zaujímajú ma všetky názory, zo všetkých skupín, že prečo ste sa tak rozhodli a ktorá zo 4 skupín prevláda v tejto dobe.

Za seba poviem, že sme sa najprv vzali (skupina 1), lebo som nechcela, aby všetci hovorili, že sme sa brali len preto, lebo som otehotnela, ale že sa berieme preto, lebo to my dvaja tak chceme a cítime. Samozrejme som si chcela svadbu užiť bez bruška resp. bez starosti o naše malé dieťatko.

Ale každý má na to svoj pohľad a určite ste si mnohé užili alebo užijete svadbu so svojimi detičkami.

Teším sa na diskusiu 🙂

evittam
5. máj 2018

@basska_b Neskupinkuj a mas po probleme. 😉 Je kazdeho vec ako sa rozhodol. Napr.my nepatrime ani do jednej tvojej skupiny.

zulumilo
5. máj 2018

U mna jednoznacne najprv svadba, potom si zabezpecit domacnost, zžit sa spolu a potom priviest do stabilneho prostredia dieta. Svadba nieje o peniazoch ani o papieri. Je to rozhodnutie, zavazok. Niesom za chaos typu ze su spolu ledva tyzden, uz byvaju,potom hups dieta a narychlo svadba aby sa nepovedalo 😉

barborka93
5. máj 2018

My sme boli spolu 5r.ked sa narodila staršia dcéra priezvisko mala po chlapovi...vzali sme sa az po 8r.vztahu pár mesiacov po svadbe som bola tehotná s druhou dcérou

solinkarka
5. máj 2018

Sme spolu 10r, syn ma 6r svatbu sme este nemali 🙂

katesocka
5. máj 2018

Sme spolu 9 rokov, v júli 2016 sme mali svadbu, o bábo sme sa začali snažiť mesiac predtým, vydávala som sa netehotná 🙂

extempore
5. máj 2018

Poznám x takých párov, čo už spolu majú aj dve-tri deti a nie sú zobratí. Osobne si myslím, že je to strašná hanba, mňa by rodičia prerazili keby som s niekým žila na kope. Manželstvo nie je len papier, je to dôležitá inštitúcia, chráni najmä ženy a deti - spomeniem len bsm, dedenie a pod. Chlap, ktorý ťa má rád nemá problém vziať si ťa za ženu. Všetko ostatné sú len výhovorky... Strašne ponižujúce sú podľa mňa tie prehlásenia otcovstva na matrike ak rodičia nie sú manželia.

tomiholjubavi
5. máj 2018

Myslím, že dnes uz je to uplne jedno. nezijeme vo viktorianskej dobe, aby niekoho pohoršovalo poradie 🙂 (a co sa tyka mna, vydávala som sa uz 2x a tehotná som nebola este ani raz. - svoju kategoriu tam nevidim- viacnasobne vydaté ženy 😅 ) tak mozes doplnit, ak chces.

teressa30
5. máj 2018

je to asi o tom, čo svadba znamená pre človeka, či je to len o tom, mať rovnaké priezvisko, byť rodina alebo to má hlbší význam... niekto sa na svadbu pozerá ako na zbytočne vyhodené peniaze, pre niekoho je to niečo vytúžené... ja som chcela najskôr svadbu, vždy som to tak cítila. ale chápem ženy, ktoré to vnímajú inak... takže sa asi netreba porovnávať 🙂

wind123
5. máj 2018

Zaujimava autorkina dedukcia: ze bola skoro "jedina matka s rovnakym priezviskom dietata"...v porodnici maju vsetky deti mena po matkach, priezvisko po otcovi ziskaju az po zapise na urade...moj mal tiez priezvisko po mne a az po piatich dnoch po muzovi po vystaveni rodneho listu...a to sme uz boli manzelia, len som si priezvisko nemenila po muzovi...co z toho vyplyva, veci nie su vzdy take ako sa na prvy pohlad zdaju a ludia sa nedaju skatulkovat🙂

malinovka333
5. máj 2018

A co takto sa starat kazdy o seba?

diablikovci
5. máj 2018

My sme 2 roky žili spolu a potom sme mali svadbu a o 3 roky naro sme mali babo 🙂 a sme spolu 8 rokov už ako manželia.

basska_b
autor
5. máj 2018

@tomiholjubavi Joj no vidíš :D ďakujem, niektoré prípady sú komplikované ako život sám 🙂 len už to neviem hore do textu doplniť, iba zmazať. Ale myslím, že takáto diskusia tu chýba, ja samozrejme každého názor rešpektujem, je to ich súkromná vec a vôbec sa nemusia riadiť okolím alebo nejakým spoločenským diktátom.

curlikovie
5. máj 2018

Moj nazor...svadba nie je o peniazoch a my sme sa s muzom brali po 5rokoch a dieta sme mali az 5rokov po svadbe 😉 pre mna manzelstvo nikdy nebol len papier, je to slub, zavazok, zodpovednost a k tomu chcem viest aj moje dieta ...je to nieco ine ako zit len tak na "divoko" ... ale je to len a len moj nazor a kazdy si musi zit tak ako mu je fajn😊😉

basska_b
autor
5. máj 2018

@wind123 no ja neviem... závisí asi od nemocnice, v našej písali na papierik že "ako sa to dieťa bude volať"

miriam11
5. máj 2018

@basska_b s manželom sme žili pred svadbou 7 rokov, kupa bytu, svadba. 3 roky po svadbe sa narodila dcerka, kupa domu, po 5 dalsich rokoch sa nam narodil syn. Sme spolu 18 rokov. Pre nas svadba znamena zavazok, chcem byť s tym človekom do konca svojho zivota a preto bez problemov, vyhovoriek sme povedali áno. Svadba pre nas nieje len papier, ako tvrdia niektorí jedinci. Je to každého vec, samozrejme. Ja mam vsak v tomto jasno. Túžim, aby aj moje deti vychovávali svoje deti v manzelstve. Nie som stara, ani veriaca, mam 40 rokov, ale niekedy si pripadam, ze svadby sa už " nenosia" a je to uplne v pohode mať nemanzelske deti. Čo v pohode nieje, ale to zas len moj nazor.

majka992
5. máj 2018

Najprv sme sa snažili rok o dieťa a keď to nešlo tak sme sa zamerali na svadbu a neriešili sme bábo... keď sme sa začali sústrediť na svadbu a už som mala kúpené šaty, rezervácia už bola spravená tak som zrazu zistila že som tehotná... svadbu sme zrušili lebo to bolo akurát tri týždne po pôrode čo som teda nechcela... už odvtedy máme dve dcéry a svadbu plánujeme tak keď budú deti vo veku 5-6 rokov cca...nech si to užijeme všetci spolu

majka992
5. máj 2018

A čo sa týka mien detí v pôrodnici, tak väčšina si pred pôrodom vybavia papier že sa bude volať po otcovi... takže aj moje dve dcéry sa volali inak ako ja a vôbec to nebolo pre nikoho divné a na matrike mi to vôbec nebolo trápne...

mircalla
5. máj 2018

Absolutne nepochopim, ze toto niekoho zaujima a aka je pridana hodnota tejto statistiky. Kazdy ma inu povahu, inu historiu, ine priority a ine pripadne aj predispozicie otehotniet.

babulkomale
5. máj 2018

Ja som si vzala muza, ktory povazuje manzelstvo za zavazok, stabilnu instituciu pre deti, chcel rodinu, dom, zazemie. Ziadny trtko co nevie kde je sever a netusi ako sa mu deti prihodili.
Netvrdim, ze v kazdom manzelstve je vsetko idealne, pretoze to zalezi na zrelosti zucastnenych, ale je uplne iny pocit z cloveka, ktory si ta chce vziat netehotnu a planuje rodinu, ako nejaky ojaso, co hra automaty a huli travu a zena sem potom vypisuje o rady.

wind123
5. máj 2018

Na margo tych mien...na naramky ktore dostava dieta hned po porode sa pise matkino meno a to z dovodu lahsej identifikacie novorodenca, to znamena ake je meno na naramku matky, take na náramku dietata...alebo ste hadam 30 sekund po porode dokladali zdravotnej sestre nejaky papierik s pozadovanym priezviskom?🙂

evittam
5. máj 2018

@wind123 To nie je pravda. Ten doklad môžeš vybaviť aj pred porodom.😉

lilyianka
5. máj 2018

@basska_b my sme postavili a v tom case sme planovali aj svadbu...o dieta sme sa zacali snazit po svadbe, uz je po nej skoro 4r a dieta stale nemame

solinkarka
5. máj 2018

@wind123 to je blbost...papier sa vybavuje este pred porodm ktory, treba doniest do porodnice

evittam
5. máj 2018

@solinkarka Mozes aj nemusís. Je to na rozhodnutí. Syn sa volal v pôrodnici po mne,nakolko aj ked sme boli na matrike pred porodom akurat sa stahovali tak sme to vybavili az po porode, pri dcerke pred pôrodom.😉
@wind123 Nie 30sekund po porode ale pri prijme do porodnice ked so mnou spisovali všetky ostatné veci.

solinkarka
5. máj 2018

@evittam viem ze sa moze aj nemusi len jej pisem.ze sa to da vybavit aj pred lebo to zrejme nevedela 🙂

basska_b
autor
5. máj 2018

@wind123 pýtali sa ma na to na tej takzvanej vyšetrovni, úplne ma tam spovedali o všetkom možnom :D ze kedy sa narodil otec, kedy bola svadba... ale chápem, že keď niekto priletí a už rodí, tak nie je čas sa pýtať blbosti a napíšu meno mamy. Resp. v inej pôrodnici to môže byť úplne inak.

mondolina
5. máj 2018

@wind123
No môj syn nemal náramku po pôrode moje meno, ale jeho otca, môjho budúceho manžela.

cecilia68
5. máj 2018

@extempore Súhlasím s tebou....ale na druhej strane, je aj skupinka žien, ktoré nútia chlapa do svadby, aby z neho potom poprípade mohli vytĺcť peniaze . Preto sa niektorí chlapi nechcú ženiť, aby si chránili svoj majetok.

wind123
5. máj 2018

Ok, tak beriem spat, my sme totiz nic do porodnice pred tym nenosili a meno sa normalne potom prepisalo pri zapise na muzove...ale aj z toho vidiet ze sa neda nic skatulkovat do skupin...co clovek to samostatny pribeh🙂

mircalla
5. máj 2018

@basska_b Inak ja som sa vydavat nikdy nechcela a ani som sa nevydala. Manzelstvo pre mne nie je dolezite, takze si rovno vytvor 5 skupinku