Som zúfalá z materskej

15. feb 2023

Baby asi sa chcem len vyzalovat… tečú mi už nervy zo všetkého.
Mame 16 mesacne dieta. Cakame druhé- náhodou sa podarilo, už som sa tešila do roboty…
Cely deň sa točím doma dookola to iste, snažím sa mat navarene napecene, to zvládam ale to upratovanie….mám nato strašne nervy. Stále je tu bordel, stále. Od rana do večera behám dieťaťu za zadkom, upratujem po ňom, niečo upracem a za ti chvíľu mi 5 veci vyhodí, natrusi, vyhadze. To už nikdy človek pri deťoch nebude mat poriadok?! Pred detmi som bola ako Monk, vsade cistucko, ešte aj v suplikoch pekne poukladané, naleštené…pri dieťati mám na to nervy, vsade capky, otrusinky, vysavam aj 4x denne, to už neni možné. Príslovie “bordel v byte, šťastne díte” poznam, ale nedokážem sa nato vykašľať. Keď vidím špiny kde tu a rozhádzané hračky tak mám pocit na zadusenie že v akej špine to žijeme… Keby to malo aspoň zmysel si objednať upratovačku a nech mi pomôže s poriadkom ale je to zbytočne lebo na druhý deň to tu vyzerá rovnako. Už som z toho zúfalá. Kedy u Vás prišiel ten prelom že ste mali pocit že keď doma upracete tak to vydrzi dlhšie ako 24hodin?

blontimka
15. feb 2023

Keď budeš mať druhé ťa ****
Deti potrebujú lásku a pozornosť. Malé sú len raz
Upratať ako Monk si môžeš potom

marzuz89
15. feb 2023

@callisia to veru je pravda ☺️🙈

zabka79
15. feb 2023

To iste mam aj ja. Ak ma prist navsteva musim upratovat hodinuu pred prichodom inak by bol vsade bordel. Vyvlecene hracky, riady, obliaty stol, ocapkane zrkadlo, syn si este aj utiera ruky do stolicky pri jedle, este aj tie potahy musim natiahnut vyprate tesne pred.

luteam
15. feb 2023

Úplne ti rozumiem. Ja sa síce snažím neriešiť bordel, ale keď už sa to nahromadí tak mám problém normálne fungovať a som nervózna. Vtedy pošlem muža s dieťaťom von a ja rýchlo poupratujem a pustím si popri tom podcast a hneď mám aj nejakú psychohygienu 😀 síce ako píšeš ten poriadok vydrží len chvíľu, ale tak aspoň niečo...

domkastromka
15. feb 2023

Myslim, ze to nie je len o cistote, ale aj o psychickej pohode, ktoru nam prinasa upratana domacnost. 😉 Ja sice nemam deti, ale mam par zasad, ktore pouzivaju aj moje detne kamosky. Upratujem takmer kazdy den, maximalne 1 hodinu- 4 izbovy dom. V prvom rade mam/e domacnost bez lapacov prachu, veci/hracky ulozene v odkladacich priestoroch, kazda izba je na urcene cinnosti, v kazdej izbe byvaju ine hracky a pouzivaju sa vo vymedzenom priestore. Cize bordel sa robi v detskej izbe, lahkoupratatelne hracky napr koberec v obyvacke pod dozorom. V kuchyni nadobky v skrinke pre dieta. V dome sa nesusi pradlo a nosia papuce, aby nas nerozculovali omrvinky. A teraz tak vseobecne, nie je potrebne umyvat vsetko a vzdy, staci to mat na pohlad ciste. Kazdy den kontrolujem, ci nie je potrebne umyt umyvadlo, oplachnut sprchu a utriet sedatko na wc. Inak sa cistia dôkladne raz do tyzdna. Ked mam/e cas, dieta spi, alebo v ramci rychleho kardia pobeham/e s prachovkou stoliky, policky, skrinky, kde mam uz odpozorovane, kde sa najviac usadza prach alebo tvori bordel, napr. okolo posteli, policky v kupelni a pod. Zaberie to do 15 min. Periem priebezne, to nie je nejaka extra cinnost, varim na viac dni, pocas varenia sa snazim umyt riady a poutierat plochy kuchyne, kde sa nedostanu deti. Pocas varenia sa snazim aj piect, aby som sa nemusela zdrziavat zbytocne v kuchyni. To plati aj o ostatnych izbach, napr. rano viem, ze mozem utriet prach a ustlat spalnu, tak to urobim, zavriem dvere a viem, ze zostava vecer povysavat, ked pride priatel a prezlecie sa. Takze vecer mam napr utrety prach, navarene a upratane plochy v kuchyni a po veceri prebehnem len napr capky po detoch, poodkladam hracky a pockam, pokial sa vsetci okupu a tak skontrolujem sprchu umyvadlo. Uplne posledna vec dna je teda vysavanie- 15 minut s tycovym vysavacom. Tak sa rano prebudzam do cistej domacnosti a den zacinam s kludom v srdci 😁. Som sa snazila to napisat ako to robim ja plus kamosky s detmi, tak neviem ci to dava zmysel, ale naozaj to funguje. Niektore veci delegujem na priatela hehe. No a ja robim este "velke" upratovanie v piatok aj s nakupom, aby som mala volny vikend. Tak neviem, ci moja rada niekomu pomoze. 😀

ivangeline
15. feb 2023

Proste zniz standard. Inac to nejde pri detoch. Umoris sa.

simona20201309
15. feb 2023

@domkastromka ako bezdetna sa naozaj nemôžeš vedieť vyjadriť na základe toho, že máš kamošky s deťmi. Absolútne neporovnatelne. Už len ,,počas varenia aj peciem" je popri dieťati nadludsky vykon.
Ale ako teoreticke rady celkom fajn.

beata_k
15. feb 2023

@simona20201309 Mne presne ta ista veta udrela do oci 😃

marzuz89
15. feb 2023

@simona20201309 preco by sa vyjadrit nemohla? Ja toto povysovanie sa detnych nad bezdetne tak nemam rada. Mam 2 deti, pocas varenia bezne peciem. Ved truba pecie 30minut sama, nemusim ju snad strazit 😒 a pise same normalne, logicke veci, ktore sa robia aj popri detoch, nepise o ziadnom naivnom nadstandarde. Niekto moze zhnit v bordeli, lebo to pri detoch vzda, niekto moze upratovat doaleluja ale nenauci upratovat plus zakladne pravidla samotne dieta. Niekto ma plan, a drzi sa ho. A hlavne ma pravidla doma, ak dieta papa len za stolom, nemas doma jedinu omrvinku. Ak naucis utierat ruky pri jedle do obrusku a nie do latkoveho potahu stolicky, nemusis ich prat kazdu chvilu. Ak naucis dieta, ze oblecenie sa nevyhadzuje, tak to robit nebude. Toto boli tiez moje bezdetne predstavy a normalne podla toho fungujeme. Netreba bezdetne zhadzovat. Upratovat sa da aj popri detoch, nieco dokladnejsie, nieco narychlo, zaklad je premysliet si system, a dodrziavat.

marzuz89
15. feb 2023

@simona20201309 jedine s cim tam nesuhlasim a to zisti praxou, je to vysavanie 15min ako posledna cinnost dna. To sa pri detoch neda, aspon ja hodinu pred spanim uz drzim ticho a "klud".

betulinka1
15. feb 2023

Uz nikdy nebudes mat upratane ak chces aby sa tvoje dieta hralo s hrackami a zaujimalo sa o nove veci. Alebo ho posadiť pred telku a mozes mat poriadok. Vyber si. Poznam ten pocit zúfalstva. Ale týrala som samu seba. Potom som si povedala, ok prijímam to, ze mam proste po zemi hracky a vsade. Ulavila som od svojich nárokov. A čuduj sa svete, potom mi to prestalo vadiť. Ked bol maly vacsi uz chápal, ze si hracky treba upratat. Tak vzdy vecer sme pohadzali, kde mali miesto a bolo hotovo. Takze Skus to proste prijat, ze ok tak bude tu bordel.

simona20201309
15. feb 2023

@marzuz89 ani náhodou ju nezhadzujem a stojím si za svojim. Nemôže to porovnávať. Ja som ako bezdetna tiež bola monk. Ešte nevie aké bude mat deti. Keď bude mať náročné, bez ktorých nepôjde sama ani na WC, tak potom uvidí, či bude piecť aj variť zároveň. A nikdy nikto ma nepresvedčí, že toto je dôležitejšie. Špinu doma nemáme, ani si dieťa neutiera ruky do stoličky. Nie sme humusaci
Ale upratam si vtedy, keď dieťa spi, a nelietam mu za zadkom. Hrám sa s ním.

ibajaanikiny
15. feb 2023

Bola som ako bezdetna taka ista ako ty. Teraz pri 18-mesacnej mi to je uz jedno. Moj bordel a komu sa nepaci,nech tu nejde. Radsej ten cas venujem malej,pred spanim ich spolu upraceme a je to…

simona20201309
15. feb 2023

@marzuz89 ráno vstaneme, dám dokopy seba a dieťa, ranajkujeme, a potom niečo spolu robíme (čítame si, kreslime, skladáme, spievame...) Tak rýchlo niečo uvarím a padame vonku. To je tak krátky čas ktorý tak rýchlo ubehne, ze ak by som chcela medzi tým čistiť kúpeľňu, vysavat alebo umývať, muselo by to byt na úkor času s dieťaťom.
A to už naozaj nevidím priestor na pečenie ...to robíme jedine spolu, keď prší.

domkastromka
16. feb 2023

@simona20201309 vidim podla vasich prispevkov, ze je pre vas upratovanie cez den zbytocne, tak teda velmi nerozumiem, preco ste nas prisli o tom informovat do diskusie, ktora sa toho netyka. 😀 Inak ku vsetkym radam ste napisala ako sa to neda, myslim, ze by sa velmi lahko nasli sposoby, ako by sa to dalo. Evidentne aj vy by ste chceli, len sa vam sa nechce... 😉 Ved ako pohoda,nic sa nedeje. Pisala som mix rad odo mna a od kamosiek s detmi, ktore sa popri starani o deti zvladnu postarat o domacnost v takej kvalite, ze si vedia udrzat psychicku pohodu pocas dna. Myslim, ze aj ked nie som a netuzim byt matkou, nezijem v bublinke a prave preto, ze sa snazim byt oporou kamaratkam, ktore zo sveta ruzovych predstav o materstve, ktore od malicka pocuvali boli hodene do reality, kde zapasia s poporodnou depresiou, tlakom okolia, nezaujmom otcov podielat sa na vychove a inym chutovkam, mam celkom dobru predstavu, co to obnasa. A kedze neznasam/e upratovanie a o to viac to sobotne, ktore od malicka sme boli nutene robit, hladam/e sposoby, ako si to ulahcit a upratovat priebezne, kedy mate cas na seba a aj na deti a citite sa vo svojej kozi. Je zaujimave, ako sa snazite navodit pocit, ze upratovanie by bolo podla vas "na ukor casu s dietatom". Je to velmi nestastna manipulacna formulacia, ako vyvolat vycitky v matke, ze zanedbava svoje dieta, ak chce robit viacero cinnosti sucasne. Fujky fuuuj! Ocakavam teda, ze vy ste s dietatom nonstop a nieco take, ako varit obed, mat pustenu pracku, dopekat bublaninu v rure a pritom pozorovat dieta, ako sa vam hra pri nohach, je u vas nieco hriesne. Lebo u mojich kamosiek je to len jeden obycajny bezny den. 🙂

simona20201309
16. feb 2023

@domkastromka ale ja od teba naozaj nepotrebujem rady. A už vôbec nesuhladim s tým, aby poriadok pre mňa nebol dôležitý. Treba čítať s porozumením. Pre mňa dôležité dieta. Tak už si to vysvetli ako chceš. A táto téma je práve o tom, aby autorka trochu prehodnotila priority. Ja nepíšem o tom, že nemá upratovať, ale má to robiť vtedy, keď príde manžel a pomôže, alebo keď dieťa spi. Ale nebudem umývať okná tak, ze dieta posadim pred TV, ani nebudem doobedu vypekat a vyvarať na úkor pobytu vonku... už si to vysvetli ako chceš.

simona20201309
16. feb 2023

@domkastromka este otázka
..ty t u nich sedíš a vidíš ako fungujú? Alebo to len všetko vieš z počutia?

lauricka
16. feb 2023

si obeťou upratovania, dieťa je dôležitejšie, než nejaký poondený poriadok. Dieťa z teba cíti nervozitu, kvôli neustálemu riešeniu poriadku sa mu ani poriadne nemôžeš pokojne venovať, ako by potrebovalo. Treba si to zrovnať v hlave. So sebou, nie s dieťaťom. Navyše, keď čakáš druhé. Zrovnať si rebríček hodnôt tak isto.

sono2
16. feb 2023

Nie nemala, ale som stále v pohybe.
Nepomáha mi nikto.
Ved ti malý spi, prečo máš kade tade jedlo? Treba nastaviť pravidlá. Dieťa nemusí chodiť po celom byte.
Skrine? Ja som mala Zámky.
Proste si musíš nájsť systém

mmoni89
16. feb 2023

Toto asi nechceš počuť ale ešte ten moment neprišiel a to moji chlapci majú 9,7 a 3 😄poriadne si upracem asi až keď odídu z domu 🙈🤷‍♀️😄

siska53
16. feb 2023

Skus ho ucit upratovat s tebou. A hlavne snaz sa mat hlavne cisto. Bordel velmi neries, uprav skor vecer, ked uz maly ide spinkat alebo zaspi. Pri malych detoch to tak byva, kto zas chodi do prace, ak nema upratovacku, tiez moze mat problem stihat vsetko..

jaond19
16. feb 2023

Mam 3 deti. Hracky boli vzdy vo velkych uloznych boxoch kde sa jednoducho nahadzali naspat a boli limitovane iba v jednej izbe - nerozvlekat po dome/byte. Trúsivé veci sa jedli vzdy vonku alebo tesne pred vysavanim. Minimalizovala som veci v domacnosti ktore vie dieta dociahnut / ucapkat. Tiez nema k dispozicii jedlo na taketo aktivity - vylucne v jedalenskej stolicke. Po ruke maximalne cistu vodu (dzus, caj atd podavam iba ja). Co sa tyka dekoracii v dome - zrusila som co sa dalo, nemam cas ani chut utierat nonstop prach.

vanilka83
16. feb 2023

Pozri sa ja som bola tiež monk,prišlo 1 dieťa,neplánovane druhé a už ma monk aj OCP prešlo....to proste nedáš,budeš rada keď im navaris,ostatne robí muž a to robí každý deň 12ky...keď umyjem dlazky raz do týždňa som happy ako tu máme čisto,ale to vydrží ako ty vravíš cca pol hodiny, takže....nejak to už neprezivam a co ti poradím kúp si isto robotický vysavac ten ide u nás vždy keď ideme von každý deň,mám aspoň trochu pocit ,že aspoň cosi je spravené,ešte výdrž keď budu väčší neurobíš vôbec nič,lebo budeš chodiť do roboty potom po nich do škôlky a rovno na krúžky a plus ja vyvenčiť psa musím navariť im aspoň na 2-3 dní nemám rada suché večere pre nich a budeš nonstop len prať a prať a prať asi 3 tóny prádla v kuse mam susicku,ale bohužiaľ nikto ti to neposkladá za teba. Keby môj muž neumyval riad nevysypal smeti nedrhol sporák denne tak tu máme čisté psycho 😅

lietajucikoberec
16. feb 2023

v prvom a aj poslednom rade si uvedom, ze mas doma zdrave dieta. a ak ti to aj tak nedopne, tak ta lutujem.

alcielle
16. feb 2023

@i_j_k Velmi pekne napisane 😊.

mimi16
16. feb 2023

@liljana to akože dieťa priviažeme aby sa nepohybovalo po dome?

vreckovka2
16. feb 2023

@domkastromka aj napriek tomu, že mám zapnutú práčku, varím obed, dopekám bublaninu som sa ešte nikdy nevedela pri tom pozerať na dieťa ako sa pekne hrá pri mne na podlahe :D ak nechcem, aby mi dieťa revalo zavesené na mojej nohe, tak som ho buď vždy mala v šatke, na rukách, alebo mi už teraz asistuje vo vežičke. a teda narobí ešte väčší brajgel ako bol. Nie je to sťažnosť, ja s ním rada varím. Ale len pre predstavu. A tiež je veľmi naivná predstava, že veci ostávajú vo svojej izbe. Možno u niekoho veľmi striktného, ale ja chcem, aby dieťa skúmalo, skúšalo, poznávalo veci. a teda si ich aj prenáša hore dole podľa toho, čo ho zaujme. Raz za čas pozbieram a vrátim na miesto. Tiež to nie je problém. Ale len možno zíkaš predstavu ako to pri deťoch je. A áno, aj bublanina mi už prihorela, keď som musela ísť prebaliť, do toho sa mi pogrcal, ocikal nás oboch a hneď som sa zdržala dlhšie 🙂.

lacibo
16. feb 2023

@kvetinka75 presne..teenager ked zacne sam experimentovat v kuchyni o 21,00 vecer..to je masaker..veru vacsie deti - vacsi neporiadok..o izbe ani nehovorim😂

alchemilkazltozelena
16. feb 2023

Niekde robíš chybu. Mám 2 deti a neexistuje aby bol všade bordel a nonstop omrvinky keď boli mladšie. Nechapem. Decko chodí po byte a trusi celý deň? Buď mu všetko dovolis alebo neviem. Normalne to nie je.

whitebubble
16. feb 2023

Ja som tiež spokojnejšia keď mám upratané . Ale tiež to dopadne ako píšeš 😀 no ja sa musím s tým zmieriť nechcem Sa zblázniť 😀