Tajomstvo medzi rodičom a dieťaťom

27. okt 2021

Ahojte, máte Vy a Vaše dieťa tajomstvo, o ktorom Váš manžel/partner nevie, alebo naopak, on má s dieťaťom také tajomstvo? Nemám na mysli, nejakú krásnu banalitku, akože budeme mať babätko, ešte to nehovor ockovi, bude to tajomstvo a prekvapenie, skôr z opačného spektra. Vylomeniny. Hocičo, už som počula o takom, že po niekoľko dňovom výlete otec+deti, kedy deti chodili každý deň v tom istom oblečené a pred odchodom otec vyhádzal von oblečenie, že deti poskáčte potom, aby si maminka myslela, že sme sa prezliekali ale nehovorte jej to, bude to naše tajomstvo, alebo rodič dá dieťaťu odpiť z alkoholu, potiahnuť z cigarety, s rovnakým komentárom, že je to tajomstvo? Je to bežné? Netreba si to všímať? Utužuje to vzťahy?

maximilie
27. okt 2021

Nechoď ako okolo horúcej kase. Tvoj muž, alebo ex dáva potajomky potiahnut cigu alebo ochutnať alkohol??? Nie je to OK. Toto by mne poriadne vadilo a netolerovala by som to.
A vzťahy to môže utuzovat akurát tak, ze vás syn bude chodiť s otcom na pivo a vyfajcia krabicku cigariet....

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maximilie
27. okt 2021

@beata_k len je rozdiel mať tajomstvo, že,,nehovor mame ze sme mali zmrzlinu" a je rozdiel mať tajomstvo, že dá otec odpit synovi z piva...

autor
27. okt 2021

@beata_k tajomstvo áno, ale medzi rodičom a dieťatom? Nenaštrbuje to rodinné vzťahy? Možno to môže to dieťa aj zaťažovať, také tajomstvo., že to vlastne povedať NESMIE.

pribinak
27. okt 2021

Syn a otcom majú pred mnou určite nejaké tajomstva, ale ak by mu dával pot alkohol či fajčiť cigy, tak to by som brala od partnera ako podraz a riadny podraz
Tajomstvo je niečo úplne iné, toto je poškodzovanie dieťaťa
Riešila by som to

pribinak
27. okt 2021

Aké staré je to dieťa?

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maximilie
27. okt 2021

@beata_k 😅 áno, preto ma zaujíma autorkina odpoveď, že o čo vlastne ide. Ci tu nejde o extrem, kedy dáva muz/ex bežne tahat natajnaka
Inak nevidim zmysel aby zakladala tému pre penu z piva.

zeleny_dinosaurus
27. okt 2021

Neda sa adekvatne odpovedat ak sa nevie vek dietata, vztah rodicov medzi sebou, ci ide o trestny cin, porusenie zakona, porusenie hygieny, stravovacich navykov atd....

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bagre
27. okt 2021

nie tajomstvá tohto typu nemáme - nejde o to, či je to blbosť alebo niečo veľké/prúser ale z princípu - ak dieťa niečo zabudne, domrví, preženie - chcem, aby sa k tomu vedelo postaviť ksichtom už od mala. Neuznávam osieranie ani v malých veciach. A v rámci rodiny už vôbec nie. Takže stane sa, že sa nezhodneme ako rodičia, ale toto si poza chrbát nerobíme. Párkrát muž tajne dúfal, že sa mu niečo prepečie, ale deti ho vždy úprimne bonzli 😀 ale teda nešiel na to štýlom mame nehovorte

sissy27
27. okt 2021

podľa mňa bežná vec, ale nikdy som nerozmýšľala nad tým, či to utužuje vzťahy alebo čo.
Len teda nemalo by to byť tajomstvo, ktoré nejakým spôsobom ubližuje.

kittykat22
27. okt 2021

pre dieta je velmi tazke udrzat tajomstvo 😀 zalezi v akom veku. Ja som to 2x vyskusala so synom a potom som zistila, ze syn vnima ze nepovedat pravdu otcovi je v poriadku. Potom som radsej otocila, ze mu budeme hovorit pravdu.

pralinka25
27. okt 2021

u nas to takto nefunguje. i ked mna strasne rozculuje ked svokrovci pchaju do deciek sladkosti (ano pchaju lebo nestaci jedna mala cokoladka oni ich tym nacpu az sa z toho s prepacenim poseru) a potom im opakuju nech to doma nehovoria mame. inak su to fajn ludia mame dobre vztahy ale toto jedine fakt neznasam. a ten komentar aby mi to nehovorili neznasam este viac ako tie sladkosti a ze ich potom boli dva dni brucho.

ale u nas kedysi moj oco ked sa mu nieco "zadarilo" pokaslat (nebolo to nikdy nic vazne) mi vzdy povedal ale nehovor to mame. bolo to vtipne lebo ja som to sice nikdy nepovedala ale on sa s tym priznal pri prvej moznej prilezitosti vzdy sam 😀
a tiez sme mali s mamou "tajomstvo" ked sme varili krem na kolac a nejako domotali pomery a vyrobili sme beton ktory nesiel von z oblubeneho hrnca. schovali sme ho na balkone a zabudli na neho 😂 samozrejme oco ho po nejakom case na jar nasiel (bol tam celu zimu) a nestacil sa cudovat co to je. jasne ze sme sa na tom dobre zabavili a je to fajn sranda dodnes.

akoze mile "tajomstva" v pohode ale v zasadnej veci by rodicia nemali deti ucit klamat ani zatajovat vazne veci. aj ich to zatazuje aj sa ucia takto reagovat aj v inych smeroch.
vychova by mala byt jednotna

elizabet173
27. okt 2021

@pralinka25 keby svokrovci pchali do môjho dieťaťa sladkosti tak, ako opisuješ, tak by som im pohrozila obmedzením kontaktu, keby pokračovali, tak by tam moje dieťa bola hodinu za mojej prítomnosti. Tu nejde o nejakú čokoládku, ale o princíp a o podrývanie tvojej autority a nerešpektovanie ťa ako matky.

terezka1947
27. okt 2021

@elizabet173 neviem,ale vždy mi pri tých sladkostiach na tajnasa a autorite matky príde tak divne.
Moja babka mi vždy dávala tajne keksíky.
Pri babke bolo vždy fajn,aj mi povedala,keď som robila niečo zle,ale vedela aj objať,rozmaznáva.
A nikdy som nemala našich radšej,menej rada,či ich nebrala ako autoritu.
Čiže keby som mala niekoho,kto tajne rozmaznáva z času na čas moje deti,bola by som vďačná.

fleur1111
27. okt 2021

@terezka1947 rozmaznávať sa dá aj inak, keď rodičia majú určite zásady čo sa týka stravovania, tak by to mali rešpektovať aj starí rodičia.

tenerifka
27. okt 2021

Moje dcery su uz dospele, a nemame pred muzom vyslovene tajomstva, ale vela veci mu vobec nehovorime, lebo tomu bud nerozumie, alebo ho to nezaujima a nebudeme ho trapit niecim, co mu nic neda. To, co opisujes, sa mi nezda dost dobry priklad pre buducnost dietata

bagre
27. okt 2021

@terezka1947 hej, tak ako to popisuješ ty to fungovalo, ale myslím že dnes mnohí ľudia nemajú súdnosť a dotrepú nenormálne množstvá sladkostí, peňazí, iných blbostí... len aby si alebo niekomu inému niečo dokázali a to je už potom o inom. :(

len_nig
27. okt 2021

Ja si pamätám z detstva že tatino dostal pokutu keď sme niekam išli autom a nemala som to hovoriť mamine 😁 také niečo mi asi príde ok, ale fajčenie a odpijanie z piva veru nie 🤷🏻‍♀️

bagre
27. okt 2021

vieš ono si myslím že je aj rozdiel ako sa to podá - buď tak že: nehovor to mame, lebo bude zle tak radšej to zatajme - toto je pre mňa totálne mimo ako štýl výchovy

alebo verzia 2/ nehovor to teraz mame, mrzelo by ju to, a nechcem aby sa trápila, má dosť problémov teraz, musi sa šetriť /ak je to opodstatnené samozrejme,- tu mi to príde ako možnosť ukázať dieťaťu, že to nie je až tak dôležité aby sa pre to trápil človek, ktorého mám rád. Ale ak sa to raz prevalí, nič sa nedeje..

elizabet173
27. okt 2021

@terezka1947 neviem, prečo by mi babka mala dávať sladkosti tajne. Dávala mi ich normálne pred rodičmi, pretože mi ich nedávala igelitku, ale primerané množstvo pár krát do roka. V takom prípade samozrejme rodičia nemali námietky. Svoju lásku mi prejavovala úplne iným spôsobom, nie keksíkmi, keď si na ňu spomeniem, tie sladkosti budú asi to posledné, čo ma napadne, ale more krásnych zážitkov, hodiny rozhovorov, smiechu budú v popredí.

terezka1947
27. okt 2021

@elizabet173 to mám aj ja so svojou babkou.
Ale naši nikdy neriešili,čo mi dáva jesť. A veru,keksíky boli. A častejšie ako doma.

diewcatqoo
27. okt 2021

My mame vela takych "tajomstiev". Kazdy den nejake. Aj dnes, syn sa hojdal na stolicke, samozrejme, prevratil sa, udrel si hlavu. Hned vykriky, ze to nepovieme tatinovi a je to nase tajomstvo. Akonahle ale tatino otvoril dvere, hned mu to vykvakal. To iste ma s muzom, nieco sa stane a hned vykrikuje, ze je to tajomstvo, ze to nepovedia mamke.. samozrejme, hned pri prvej prilezitosti to vykvaka kazdemu 🙂
Ak by syn nebol drbna a vedel nieco udrzat v sebe, tak by som nejake tajomstva tolerovala. Ak by to bolo tajomstvo typu babka mi dala jednu cokoladu na tajnasa, tak by mi to neprekazalo a nebrala by som to ako podraz. Ak by tych cokolad bolo vela alebo by to bolo nieco typu stryko mi dal potiahnut z cigarety, to by ma to nahnevalo.

pralinka25
27. okt 2021

@elizabet173 hej ano aj mna to nekonecne stve aj to poviem. pravda je taka ze ich tam uz kvoli tomuto davam len vynimocne ked som musela byt v praci alebo som bola na pohrebe. pritom je to taka skoda lebo v inych veciach su fajn a deti ich maju radi a aj oni maju radi deti. len toto je u nas neriesitelne. oni maju svoju teoriu a neviem s nimi pohnut. tak to aspon sledujem ale svokor vozi deti zo skoly. mame skolu daleko a po ceste to vela krat stiha.

elizabet173
27. okt 2021

@pralinka25 nie, nie je to neriešiteľné, keby nebolo svokrovcov, alebo keby bývali 200 km od vád, tiež by si si to s deťmi musela nejako zariadiť. Ja som hnusná, ja by som si našla niekoho, kto by mi tie deti do školy vozil, ale chápem, že je to v súčasnej situácii pre teba jednoduchšie. A tvoj muž má na to aký názor? Nepohne s nimi ani on?

mariaveronikag
27. okt 2021

je dosť dôležité v akom veku je to dieťa? A ak ide fakt o alkohol a cigarety - toto nie je dobré.

autor
27. okt 2021

@pribinak konkretne moj pripad je 5 a 12r. a u oboch islo o velmi vulgarne reci, u mladsieho vulgarna basnicka a u starsieho vulôgarny vtip o zenach a s prepacenim pic.ch
@beata_k Ano a robi sa to aj dnes, ked to vidim na hodoch, mne osobne sa to nepaci, niekomu sa to moze javit normalne.
@bagre ano aj o toto tu ide
@elizabet173 Ved prave a takto sa moze podla mna podryvat autorita aj medzi partnermi.
@diewcatqoo Ale ak to iniciuje dieta, ze chce mat tajomstvo, tak sa mi to zda ok.

elizabet173
27. okt 2021

@terezka1947 naši to tiež neriešili, pretože vedeli, že mi nebude pchať sladkosti poza ich chrbát, ja by som to ako babka nikdy nerobila, prečo aj?