Cukrovka a Coca Cola

lordcoca
18. apr 2019

Ahojte, pocul som o tom, ze Coca Cola moze pomoct clovekovu s curkovkou, kedze cukrovka je vlastne nedostatok cukru. Je to pravda? Myslim klasicku cervenu colu s cukrom nie light alebo zero.
Ja som si vzdy myslel, ze "cukrovkar" sa ma vyhybat cukru. Dakujem za odpovede.

sissy27
18. apr 2019

@lordcoca cukrovka nie je nedostatok cukru, cukrovka znamená, že pankreas nefunguje správne, prestáva produkovať inzulín alebo ho produkuje nesprávne, alebo nefunguje prirodzený inzulín, teda nespracováva sa glukóza prijatá v potrave.
Coca cola určite nie je nápoj vhodný pre diabetika a určite ju nelieči.

lordcoca
autor
18. apr 2019

@sissy27 Dakujem za odpoved, ale neznamena to, ze ked sa glukoza nespracovava tak ma telo nedostatok cukru? Je mi jasne, ze ho asi aj tak nestravim ak sa napijem Coly.... ale tak zaujima ma ako sa doplna cukor

e1i
18. apr 2019

@lordcoca praveze ak sa nespracovava,je jeho nadbytok. Colu max par duskov pri hypoglykemii,lebo rychlo doplni cukor. Laik ale spominali to aj na kurzoch pp

nevludna
18. apr 2019

Su dva typy cukrovky - typ A a typ B.
Typ A je, ked pankreas vobec nevylucuje inzulin a tym padom sa nespracovava glukoza.
Typ B je ked ma clovek az nadbytok inzulinu - tym, ze jedol vela sladkeho a telo muselo produkovat stale viac a viac inzulinu, tym mensi efekt ten inzulin ma a tak ho zasa musi produkovat viac a tak stale dokola. Coca-Cola ti urcite nepomoze, kedze zasa len znizujes ucinok inzulinu-zvysujes jeho tvorbu (pri type B. Vobec to neovplyvni, ze ma clovek malo cukru. Ako myslis vlastne to malo cukru?

barbellka
18. apr 2019

@lordcoca presne ako pisu dievcata...cukrovka nie je nedostatok cukru, prave naopak...pankreas ti neprodukuje inzulin alebo produkuje inzulin, ktory nie je schopny plnit funkciu ktoru ma. Tym padom sa v tele neupravi hladina cukru na normal okolo 6 a cukru je v krvi vela. Potom lekar predpisuje inzulin, avsak odhadnut to vhodne mnozstvo je tazke. Preto niekedy cukrovkarovi klesne hladina cukru okolo 3 - 4. Akutne su to vazne stavy, preto niektori doktori odporucaju sa napit coly. Zaludok nemusi spracovavat pevnu stravu a cukor sa rychlejsie vstrebe do krvi, cim sa hladina cukru v krvi upravi na hodnoty, ktore neohrozuju cukrovkara.

alexi2211
18. apr 2019

Pomýlené pojmy ako pozerám. Treba si ujasniť, čo je cukrovka. Cola nepomôže, tá nemá ako cukrovke pomôcť. Je to fajn keď je človeku zle, keď má málo cukru, ale netreba to preháňať 🙂

sono2
18. apr 2019

@lordcoca protrednictvom Insulinu ktorý musí cukrovkar pichať, tebe vyleti cukor vysoko z nevhodnej potraviny a telo to nedokáže spracovať. Okrem toho to neni len o tom že dám si inzulin a lem čo mi hrdlo ráči ale ten treba aj za normálnych okolností nie len pri sladkom čiže preto ta dieta. Veď si prečítaj o tom

boruska80
18. apr 2019

Tak toto som nikdy nepočula 😲🙉

mogaa
18. apr 2019

@lordcoca Tak pozor nie je cukrovka ako cukrovka. Môže vznikať hypoglykémia - málo cukru(napr.pichol si inzulín a hneď nejedol) alebo hyperglykémia - veľa cukru.... oba tieto stavy môžu vyvolať až bezvedomie......Pri nízkej hladine cukru(hypoglikémii) treba urýchlene doplniť cukor a najrýchlejší spôsob je práce Cola(lebo je sladká!)alebo kocka cukru.......potom si odmerať cukor, pichnúť si inzulín a poriadne sa najesť...

horalka1986
18. apr 2019

To si kde pocula takuto blbost? 😂 glukozu nespracovava pankreas preto ze bud vobec nefunguje, dm1 alebo zle funguje dm2. Su aj ine typy ale nie caste. Cukor nepotrebujem. Potrebujem ale sacharidy a to nie len pre spravnu cinnost mozgu. Cize coca cola (cukor)nie, sacharidy ano, tie musim prijmat ci som cukrovkar alebo nie. S tym rozdielom ze zdravy clovek ak si da cukor, pankreas mu ho spracuje tak ako ma. Ak si cukor da diabetik (povedzme dm1) tak si sice miesto pankreasu pichne inzulin ale cisty cukor reaguje v krvy ihned, cukor vyleti a je problem.

horalka1986
18. apr 2019

@nevludna to vymysleli nejake nove typy cukrovky? Pokial viem tak je dm1 a dm2 a nie A a B. Plus dm LADA a tehotenska cukrovka.

nevludna
18. apr 2019

@horalka1986 jejda, tak 1 a 2, som sa pomylila, pani mudra

horalka1986
18. apr 2019

@nevludna jejda, v pohode pani s nikom ktory sa jej velmi hodi. 😁

katussska24
18. apr 2019

Možno si to mýliš s tým, že Coca Cola je uvádzaná ako SOS pri nízkej hladine cukru.. ale určite nič neupraví v rámci liečby cukrovky - len zvýši hladinu cukru

zlatican
22. aug 2021

Chcela by som sa opýtať, ak mám znížený inzulín 1,9 (norma je od 3 vyššie) a cukor 3,5, je to cukrovka?

horalka1986
23. aug 2021

@zlatican nechapem co sa pytas. Ako ze mas znizeny inzulin 1,9? Co to znamena? 🤷‍♀️

zlatican
23. aug 2021

@horalka1986 Hormón inzulín.

simca06022011
23. aug 2021

@zlatican tak v prvom rade by ti mal odpovedat lekar, lebo take lahke to nie je :D a z tychto tvojich dvoch cisiel ti to podla mna ani tu nik nepovie.

https://zdravoteka.sk/magazin/hypoglykemia-je-n...

vanda323
23. aug 2021

@lordcoca Ahoj, moja koleg. Má.cukrovku, dosť silnu, má taký prístroj na.meranie pred každým jedlom si zmeria že aký má vysoký cukor a podľa toho vie koľko jednotiek inzulínu si ma pichnúť...a keď ma veľmi nízky tak pije dusík

vanda323
23. aug 2021

@vanda323 džusik

zlatican
23. aug 2021

@simca06022011 Mám lístok na hematológiu, tam by mi to mali povedať, pretože tie výsledky inzulínu som si dala urobiť sama a žiaden lekár ich ešte nevidel. Podľa linku, čo si mi poslala, môže to byť aj zo štítnej žľazy, na ktorú sa liečim, ale aj na ľahkú anémiu. Možno to má hormonálny pôvod. Neviem, uvidím, čo mi povedia na hematológii.

simca06022011
23. aug 2021

@zlatican no cukor ti budu, ked tak vysetrovat na diabetologii, urobia ti oGTT test a uvidia...