Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
8. okt 2010

@havino ta si ma predbehla 😀 😀 😀

adriana7
8. okt 2010

@havino , ďakujem, zajtra budú palacinky, a ľanové semieka pomlieť, či len celé nasypať?

anlu
8. okt 2010

@havino Claire dostala na narodky take pohariky male a maju presne 1,8 dl tak teraz sa mi dobre mera 😀

adriana7
8. okt 2010

@anlu ,
ja som to tu už písala, že len z čisto celozrnnej mi chlieb nikdy pekne nenakysol, bola to taká ruská vojnová tehla ☹

havino
8. okt 2010

@anlu vidíš, ja som Ti taká potvora predbiehacia 😎
@adriana7 tie semienka nasypať celé. Krásne lezú do zubov 😀 Ale mne tam ohromne chutia 😵

havino
8. okt 2010

@anlu sa Ti machruje! ...pýšiť sa cudzím perím... 🙄 😀

@adriana7 a ako dlho si chlebík nechávala kysnúť? Ja som na vareche našla rady skúsených "pekárok", že chlebík treba nechať kysnúť až 12 hodín - väčšinou to nechajú cez noc a ráno pečú. No a do celozrnného treba pridať navyše nejakú "pomôcku" - trochu bieleho jogurtu alebo pochúťkovú smotanu. To napomáha kysnutiu.

klementina
8. okt 2010

ahojte, som tu uz dlho nebola, tak kukam, co varit zajtra. mozno vyskusam aj tie palacinky.
adriana, gratulujem k babatku, inak ja sa furt zmietam vo vareni medzi makrobio a normalnou stravou-ale citam, ze pises, ze podla tych lekarov je najzdravsie surove ovocie, tak napr. makrobio surove ovocie vobec neuznava, ovocie len minimum aj to musi prejst varom. hold, kolko ludi, tolko nazorov. len keby som vedela ktory je ten spravny 😖
a co sa tyka jogurtov, nasa mala ich vobec nechce, ale ani ziadne ine mliecne vyrobky, okrem obilnych kasi s mliekom, tie ma rada. takze sme v podstate tiez uplne bezmliecny teraz, co som prestala kojit.
zajtra chcem robit batatovu polievku so zazvorom a pomarancom, ide tam aj kokosove mlieko. tak som zvedava, to sme este nemali. ked to bude jedle, dam recept.

klementina
8. okt 2010

ozaj, a ked tu citam o peceni chleba, neviete mi poradit -na bukovskeho stranke bol navod, ako poznat v obchode prave celozrnne pecivo od tych farbenych, co su len posypane semiackami. teda bol tam len odkaz na nejaku relaciu z ta3, ale ten uz nefunguje. tak ci to nahodou nemate odlozene? dakujem

anlu
8. okt 2010

@klementina ja len z jeho rozpravania viem ze treba pozriet do vnutra chleba, cize najlepsie je ked je rozkrojeny a uvidis aku ma strukturu, ja som vacsinou skusila kupit ked nebol rozkrojeny a potom som uz mala vytypovany ktory je dobry. My sme mali blizko fantasticku pekarnicku kde mali asi najlepsie celozrnne pecivo a chlebik aky som jedla, ale sme sa prestahovali tak teraz to mam daleko ☹

klementina
8. okt 2010

a ta struktura by mala ako vyzerat?

adriana7
8. okt 2010

@havino ,
nepoužívam nič mliečne, iba tesne pred dopečením potieram už hnedú kôrku obyčajným maslom (mňam)
ja nechávam kysnúť tiež asi dlho (v porovnaním s pekárňou), ale 12 hodín??? v tomto časovom horizonte je už tuším aj zjedený 😵 , ja mám odskúšané maximálne 40% celozrnnej, aby pekne vykysol...
...a nechávam kysnúť 3x, pokysnutý kvások zmiešam s múkou a miesim až kým sa cesto pekne neodlepuje od misy, potom pod utierkou nechám kysnúť cca pol hodinu, znova miesim cca 10 minút a zas pol hoďku nechám kysnúť, nakoniec posledný krát miesim, preložím do pekáča, kde sa chlieb už bude piecť a zasa kysne, až potom pečiem
... moja babka kedysi pekávala v domácej peci 4 kilový chlieb, ktorý jedli celý týždeň, a ten kysol 24 hodín, poobede zamiesili, cez noc kysol, ráno premiesili, potom ešte mama, keď prišla zo školy premiesila a poobede, keď babka prišla z práce, išiel chlieb do pece 🙂 🙂

anlu
8. okt 2010

@klementina musis tam vidiet semiacka a kusky zrna, neviem ako to vysvetlit 😅 nezalezi ci je cierny alebo biely, ale ci tam su tie kusky semienok a zrn...

adriana7
8. okt 2010

@klementina ,
ďakujem aj za miušku 🙂
dr. bukovský tvrdí, že v reze má byť na celozrnnom chlebe vidieť tie šupky a hrubšie časti, nemá taký hladký rez, ale ako anlu píše, vyberaj najprv podľa zloženia na štítku, potom, aby sa ti aj vzhľadovo "páčil" a nakoniec doma vyskúšajte, či vám aj chutí, ja tiež kupujem len osvedčené a vyskúšané chlebíky
... a ešte mám vyskúšané, že ak deckám nejaký chlieb nechutil (ale predsa ho nevyhodíme), tak som ho dala do hriankovača alebo do toustovača, a poto zjedli každý (deckám občas na týchto typoch chleba vadí, že sú mokré, kyslé a hutné), no proste najlepší je môj (bože, čosi tu smrdí, asi samochvála 😀 )

anlu
8. okt 2010

@adriana7 no teda, tak to bol riadny chlebisko 😲 si neviem predstavit ako to miesili 😕

adriana7
8. okt 2010

@anlu , v drevenom koryte, ale ruky vraj boleli...

anlu
8. okt 2010

@adriana7 mojej Claire najviac chuti ked po nu pridem do skoly, vtedy je taka hladna ze zje aj klince 😀 to je moja jednina sanca do nej dostat celozrnny chlieb. Mozes mi prosim ta napisat recept ako ty robis chlebik? Aj s tym miesenim na etapy.

anlu
8. okt 2010

@adriana7 aj my sme mali u babky take koryto na cesto, aj ona piekla chlebik ale neviem ako ☹ mna bolia ruky len ked trosku cesta robim, tak ich ako museli boliet... 😕

adriana7
8. okt 2010

@anlu ,
ja som to nu už dávala, zajtra kuknem, na akej strane a a napíšem ti ju

anlu
8. okt 2010

@adriana7 aha tak to najdem, lebo som si zacala kopirovat recepty, tak snad ho neprehliadnem 🙂

matova
9. okt 2010

anlu: ony boli kedysi na také práce zvyknuté- vytrénované, mali silu v rukách (aj ručné pranie či okopávanie, hrabanie....)...moja mama tiež keď miešala kedysi alebo miesila tak v pohode a keď už prestala s pečením chleba domáceho, tak si odvykla, že teraz ju už tiež ruky bolia...aj vekom to bude....doba sa zmenila....To nie ako my - na všetko máme roboty, mixéry, vysávače... 😀 😉
a ty asi frčíš na baterky že si tu tak dlho že? 😅

anlu
9. okt 2010

@matova 😀 😀 😀 to vies, v noci najvacsi klud... Oli po mne neskace 😀 no ale dobre ze mame takych pomocnikov, nie, ci? ja sa nestazujem 😅

stale ked pride vikend tak sa mi ani varit nechce lebo viem ze Claire vsetko ofrfle 🙄

anlu
9. okt 2010

@matova hej a ja az teraz pozeram o ktorej si tu bola... to ne ja na baterky ale ty 😀 co si spat nemohla?

zojec
9. okt 2010

no vy ste sa rozpisali 😀 chlieb som este nikdy nepiekla, ale mama tiez pekavala ,mnamky mnam.. ja uz asi rok papam len ten 100%slatinsky chlieb a sem tam celornne rozky a ked nemam chlieb, tak mam vzdy v komore kupene tzv. keksiky.. vlarany sa to kedysi volalo.... teraz to kupujem v kauflande maju rozne prichute.. najlepsi je grahamovy.. ja tu tiez v dedine kym sa dostanem do mesta... a muzovi tiez vzdy nevide mi kupit chlieb... preto rozmyslam o tej pekarnicke.. vyhliadla som si z tesca... tak asi do nej investujem 😉

anlu
9. okt 2010

@zojec my sme tiez niekedy davno skusali s mamcou piect chlebik ale to vtedy este neboli ani poriadne muky a nieto este celozrnne... tie Knuspi kupujes? tie su fajne a lepsie ako vlaran, aspon mne sa zda... vlaran sa dost lepi ale knuspi su take dobre chrumkave

oscarka3
9. okt 2010

ja zvyknem piecť čisto celozrnný,kysne na 2x, celkom v pohode, len nie je taký vysoký a nadýchaný ako z obchodu.pečiem len tak na plechu, občas praskne a nie je na ňom taká kôrka ako majú tie v obchode, ale zje sa takmer hneď po upečení 🙂

rancuzkaf
9. okt 2010

tu je prvy slubeny recept z polenty

ZAPEKANA KORENOVA ZELENINA S POLENTOVOU KORKOU

400 g korenovej zeleniny
6PL olivoveho oleja
1 nakrajana nadrobno cibula
1 pretlaceny str. cesnaku
100 g ocistenej salotky
150 g nakrajanych sampionov
425 g konzerva bielej fazule
600 ml zeleninoveho vyvaru
150 ml paradajkovej stavy
sol, korenie

- oprazit na oleji cibulu a cesnak
- pridat nakrajanu zeleninu, salotku a huby
- smazit 8 min do zlatista
- pridat fazulu, vyvar a paradajkovu stavu, ohriat do varu, ochutit
- prelozit do ohnovzdornej misky a piect 20-25 min (190 st)

zatial si pripravite polentu

- v miske rozslahat 2 vajcia so 175 ml bieleho jogurtu
- primiesat 100 g polentovej muky, 100 g hladkej muky, 1 caj.l. prasku do peciva a 70 g struhaneho syra
- touto dobre vymiesanou zmesou potriet upecenu zeleninu, aby vznikla hruba korka
- vrch posypat este 70g syra
- piect este 25 min do zlatista

zuzana76
9. okt 2010

ahojte, ja vegetarianka sice nie som, maso jedavam, najma ryby a kuracie, ale odkedy som bola prvy krat tehotna, nejako ho nemusim, zato zeleninu zboznujem, rada si precitam vase recepty a aj vyskusam.

rancuzkaf
9. okt 2010

druhy recept je

KELOVA POLENTA S LESNYMI HUBAMI

50 g oleja
1 roztlaceny str. cesnaku
pol nastruhaneho kelu
85 g polenty
25 g cerstvo nastruhaneho parmezanu
50 g tvrdeho syra
tymian, sol, korenie

- na oleji posmazit cesnak s kelom asi 15 min
- do 700 ml vody nasypat polentu, osolit a uvarit hladku kasu
- do kase primiesat kelovu zmes, parmezan, tymian
- vylozit plech foliou a naliat na to polentu
- nechat odpocivat 4 hod v chladnicke (najlepsie aj cez noc)
- nakrajat polentu na kusky (6 stvorcov), poukladat na vymasteny plech, pokvapkat olejom a posypat syrom
- piect (200 st) qsi 25 min do zlatista

kym sa pecie urobit si prazene huby na oleji (mnozstvo podla poctu jedakov), nechat ich max 15 min prazit a dochutit 1PL balzamikoveho octu
na tanier polozit porciu polenty, na to huby a posypat sekanou pazitkou
namiesto kelu mozete pozit spenatove listky, ja osobne som robila z kelu kuceraveho, ktory som len naparila nad parou (zo 5 vetviciek)

rancuzkaf
9. okt 2010

@zuzana76 tak ti prajeme prijemne kucharcenie a pekne gastronomicke zazitky🙂

zojec
9. okt 2010

@rancuzkaf akoze to s tym kelom a hubamiiiii... mnaaaam... mozno by sa dali pouzit aj susene huby rovno do tej polenty.. 😉 vyskusam.. skoda ze nemam kel,len kapustu. a spenat len mrazeny pokrajany. ale to by uz bolo riadne experimentovanie 😀