Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
14. sep 2010

@rancuzkaf ,ja som sa k vege dostala, keď bol jeden člen rodiny onko.prestala som s mäsom len tak a zopár problémov som si vyriešila. potom sa k nám dostal preklad knihy od walkera,zaujalo ma to a aj zabralo u toho člena rodiny,ale škoda,že v tom nepokračoval dlhšie.potom som sa zoznámila s mm aj on už bol semivegetarián,tiež poznal walkera.neskôr sme sa dostali ku knihe od bukovského.keď sa nám narodili deti, tak sme u nich začínali s vita stravou.to už sme počuli aj o doktorke fulovej.neskôr sme prešli u detí tiež na vege /čo bola škoda/ ale teraz sa vraciame,teda hlavne ja na vita stravu 🙂

anlu
14. sep 2010

@barborkach ahoj, no ja som najprv dlho premyslala (ja som skor melancholik a ty vela premyslaju kym nieco urobia 😀 ) tak u mna to bolo tak pol na pol z presvedcenia a zo zdravotnych dovodov. Zdalo sa mi dost nechutne chovat nejake zvieratko a potom ho zjest 😒 a okrem toho ma dost bolieval zaludok a ani lekari nevedeli zistit pricinu. Tak som postupne prestala jest maso az raz jedneho dna mi nieco bolo cudne az som si uvedomila ze bolest je prec. To ma zaludok bolel uz stale bez prestavky. Popri tom som aj studovala vsetku moznu literaturu ktoru som vtedy vedela zohnat a len som sa utvrdila v tom ze vegetarianska strava je ovela lepsia a zdravsia ako nevega. Chcelo to vtedy poriadnu odvahu a vydrz lebo kazdy si zo mna robil srandu. A mozno prave to ma hnalo do predu a presvedcilo ze mam vydrzat. Manzel sice nie je vegetarian ale doma maso nevarime. Ja mam este k tomu neznasanlivost laktozy tak zo zivocisnych potravin som musela este dost vela vylucit.

anlu
14. sep 2010

@petrinka dakujem za receptik, urcite niekedy vyskusam 😉

barborkach
14. sep 2010

@anlu ja si totiz myslim ze jest maso pre cloveka skodlive nie je.. naozaj clovek bol stvoreny ako vsezravec..ja sama zvierata milujem a znamenaju pre mna vela, mam ich radsej ako ludi... ale jest maso je mi prirodzene..ako vlastne kazdemu cloveku...preto ma zaujimaju nazory preco sa niekto na to da..

matova
14. sep 2010

barborkach: ja som vo viacerých knihách čítala porovnávania tráviaceho ústrojenstva a procesu trávenia u človeka a u iných živočíchov, ale na všežravca to nevyzeralo. Takže mňa to aspoň utvrdilo a ukľudnilo že memám žiadne mäsové chúťky 😉

zojec
15. sep 2010

@barborkach maso nemusi byt pre cloveka skodlive, ked sa je s rozumom a zdrave bio maso.. lenze teraz je taka premasovana doba... niekedy sa maso jedlo raz do tyzdna v nedelu ako sviatok.. dnes je sviatok ked sa raz do tyzdna maso neje (a to sunka, kura nie je povazovane za maso 🙂 ).. je na kazdom aby zvazil rizika.. vcera som bola na kontrole kvoli tej mojej peceni, a spomenula som doktorke ze som vege.. taka bola zlata.. 😀 presne otazka a co potom pre boha jete?? tak som jej vravela, pseno, kus kus, tofu, seitan.. celozrnne pecivo, zelenina.. nevedela ani co to pseno , kus kus, seitan je.. ale zlata bola v tom, ze povedala..ze obdivuje kazdeho z nas, co to vydrzi..lebo ona vraj ma zo vsetkych tychto veci hnacku.. co ma udivilo.. skoda, ze sme nemali viac casu sa porozpravat..

barborkach
15. sep 2010

@matova v biologii sa celkom vyznam... a na co to vyzeralo? bylinozravec asi nie..tie mam doma a vyzera to inak s ich travenim.. 😉 ked to teda nie je z presvedcenia u teba tak preco? nechuti ti to? tak to je ine, to uznavam, maso nemusi niekomu chutit..ja napr. nemozem babany 😝

barborkach
15. sep 2010

@zojec uznavam to, ze dne je maso nieco otrasne..napichane vselicim, hormony, zvierata ziju tam v strasnych podmienkach..kura v usa je velke ako nasa morka.. proste urcite to nie je prave najzdravsie.. ale co zelenina??? ta v obchodoch to je uuuplne to iste..a aj biopotraviny,vsak to ze tam napisu ze je to bio este neznamena ze to je naozaj bio a zdrave,..aj ked ludi na to nalakaju.. dnes paradajka z obchodu chuti rovnako ako uhorka, salat, jablko..vsetko ma jednu neutralnu chut..nie su to tie slubovane vitaminy..tak som sa dala na pestovanie doma..paradajky, paprika uhorky, brokolica, salat..ok, maju inu chut, ovela lepsiu a su naojaz chutne..ale ked ich nepohnojite, nepostriekate, tak z urody nebude nic..ale postriekane uz pre mna neni bio...velka dilema, nie? podla mna sa dnes neda zit uplne bio..tak ako niekedy..bohuzial je taka doba..same exhalaty, fabriky, vypary...neda sa tomu vyhnut..iba odist zit niekam do divociny..

rancuzkaf
15. sep 2010

@barborkach to, ze zelenina je tiez postriekana a prehnojena, suhlasim, ale je to prave zviera, ktore sa tymi rastlinami zivi a vsetok ten bordel sa v jeho mase poriadne skoncentruje.......co je vacsie zlo ako ta samotna zelenina!
....a nie je pravda, ze bio zelenina nemoze mat postreky a prihnojovanie😉...my tu vo fr mame jeden zahradkarsky obchod, kde chemicke postreky, insekticidy a pesticidy vobec nedostat.....vsetko je iba na prirodnej baze, povolene na biozahradnicenie, viem, chce to poriadnu davku trpezlivosti, vsetko nastudovat a ver mi, da sa to!....mna to zaujalo pred piatimi rokmi a stale sa dozvedam nove finty ako na co....strasne ma to bavi, vyrobit si napriklad zihlavovy vyluh, potom s nim hnojit alebo striekat a pod. Viem, aka je to drina a preto si rada v bio obchode kupim zeleninu a ovocie hoci za drahsi peniaz, viem kolko sa za tym skryva prace, ale ten chutovy vysledok stoji za to!

no a ja som sa dala na vege preto, lebo verim, ze je lepsia prevencia ako sa potom v chorobach topit.....a po revolucii prisiel konecne niekto, kto sa nebal povedat, ze sa to da aj bez masa (urcite viete koho mam na mysli🙂......ano, Bukovsky chodil robit prednasky aj na nasu fakultu a ani neviem ako som sa tam zrazu ocitla)
@oskarka a ja si tiez pamatam na dr. Fullovu a jej forum zdravej vyzivy, robievali prednasky a ochutnavky v Blave🙂, aj Walkerovu brozurku o stavach tusim vydali, vidiet, ze to bolo v rovnakom case nasich zaciatkov.

zojec
15. sep 2010

@barborkach vela krat to tu uz bolo povedane, ja len zopakujem, ze treba zacat od seba. pokial len vsetci skonstatuju, ze ved vsetko je hnojene, striekane, napichane anabolikami a dalej to konzumuje.. nevyhrabeme sa z toho zacarovaneho kruhu..
suhlasim s
@rancuzkaf ze hnojit sa da aj bio hnojivom.. je to namahave a pracne, ale da sa to... my hnojime zahradu raz do roka obycajnym hnojom, a tento rok muz uspesne zalozil kompost, tak som zvedava ci z toho nieco bude 😉 nestriekam vobec.. zatial sa mi dari.. jasne ze nedopestujem giganty, ale jest sa to da 🙂 minule mi kamoska zdravotacka hovorila, ze v nemocnici mali chlapika, co striekal zemiaky, bez ochrany a do mesiaca umrel... tak si predstav ake svinstvo to je

barborkach
15. sep 2010

@rancuzkaf a to co je vo vzduchu?? to vsetko co sprsi ma vasu biozeleninu?? z fabrik a neviem coho este...neverim ze kus kus a pseno a pohanku pestujete doma...myslite ze to nie je striekane? podla mna je to take iste svinstvo ako voda z kohutika alebo vsetky tie ecka v potravinach..myslim ze maso nie je o nic horsie teda...

barborkach
15. sep 2010

@zojec no ale to nesuvisi s tym preco ste vegetariani.. zdravu zeleninu chcem jest aj ja, co jem maso.. tento rok som mala prvykrat zeleninu, biozeleninu vo svojej zahradke, bez akehokolvek striekania..bola to bieda ked som sa kukla na susedovu urodu..ani patinova..a to bola uzasna zem, oddychnuta..susedia polnohospodari vraveli, ze oni to nehnoja svinstvami, ale kvalitnymi hnojivami..neskodlivymi..ale hnoj to isto nie je..
ich paradajky sa s mojimi nedali porovnavat..ani chutovo, moje boli fakt biedne..no a co v zime?? domaca zelenina je skvela ale neverim ze v zime si nekupite zeleninu zo supermarketov...

zuziq
15. sep 2010

baby neviete mi poradit? skusala som robit plnenu papriku zo sojovej drte. Uvarena ryza so sojovou drtou, naplnila som papriky a urobila ako plnenu papriku v paradajkovej omacke.. kedze som ale nedala vajce ( nemohla som ho dat) tak sa mi to samozrejme cele rozpadlo a plavalo to v omacke. Chutovo to bolo vyyyyborne, len ci nahodou neviete nejaky trik, co by sa tam dalo pridat, aby to drzalo po kope.. Nesmie to byt ale nic mliecne, ci vajecne 😕

zojec
15. sep 2010

@zuziq ja som mala taky isty problem aj ked som pridala vajicko.. :( zfidorka tu raz dala recept, je sice aj s vajickom, ale skus tam pridat este struhanku, alebo ovsene vlocky pomlete..a tu drt nezlej uplne z vody.. aby sa to trosku polepilo dokopy .. neskusala som to este.. ale super tip na zajtrajsi obed.. uz som davno nevarila plnenu papriku.. dam vediet, ci to tak drzalo, alebo nie

zuziq
15. sep 2010

@zojec ta masa sama o sebe bola uplne mazlava ale akonahle som to dala varit tak sa to rozpadlo, lebo tam vosla voda.. jedine co ma napada ze nabuduce asi si necham cele konce z papriky a proste to uzatvorim a mozno prepichnem sparadlom alebo co 😕

zojec
15. sep 2010

@barborkach ako som pisala, kazdy je vegeterian z nejakych inych dovodov, vacsinou je to vsak o zdravi.. ja som zacala preto lebo mi nechutilo maso, ale casom sa to zacne tocit aj okolo zdravia, ekologie, zdravych veci.. a jasne ze su aj ludia co jedia maso a ziju zdravo... len bohuzial aj tych je este stale malo. kazdy ma pravo rozhodnut sa ako chce a ako si mysli, ze robi dobre svojmu telu. my tu verime, ze nejedenim masa si predlzujeme a chranime nas zivot, ale nikomu to nevnucujeme, ani nepresviedcame o svojej pravde.. sme tu viacmenej preto, aby sme radili tym co sa rozhodnu nejest maso, pomahali si medzi sebou, vymienali recpety.. nie niekoho presviedcali o tom ci je vegetarianstvo spravne, ale nie je.. to si kazdy musi v hlave urovnat sam ...
k tej zelenine.. ja som moje paradajky neporovnavala, tohto roku boli aj tak z tych dazdov ubohe.. uz nemam ani jednu :( ale tie co boli, boli dobre.. tohto roku sa darilo vynimocne cukinam 😀 mam ich plny mraziak.. vacsinou si vela zeleniny mrazime a pouzivame aj v zime.. samozrejme ze nakupujeme aj v supermarketoch, alebo trhoch.. lebo ako si tu hovorime, lepsie zelenina z obchodu ako ziadna 😉

zojec
15. sep 2010

@zuziq zajtra ju idem varit, dam vediet ako som dopadla.. ale minule som miesto drte dala struhane tofu, a drzalo to v tej paprike lepsie.. ale ja davam aj vajko.. zajtra vyskusam a napisem.. inak neviem ako by sa ti podarilo zavriet tu papriku.. este ma napadlo, ze dat papriku naplnenu upiect do rury a uvarit k nej paradajkovu omacku, ktorou sa budu potom zalievat 😉

zuziq
15. sep 2010

@zojec vidis aj to by mohlo byt fajn, mozno aj chutne ak by potom ta paprika tam postala v omacke aby to chytilo tu chut po paprike. Nabuduce skusim 😉

zojec
15. sep 2010

@zuziq alebo v omacke uvarit jednu papriku 🙂

matova
15. sep 2010

zjec, zuziq: ahojte, s tou plnenou paprikou mám rovnakú skúsenosť, hoci ju aj uzavriem - zašťuplujem stopkami. Minule ma už napadlo či by nepomohla lyžica škrobu, tak ako palacinkám aby sa nerozpadávali??? 😲

barborkach: si sa pýtala či z presvedčenia, či preto, lebo mi mäso nechutí- tak u mňa je to z oboch dôvodov 😉.
inak zelenina u nás tohto roku tiež nič moc, kôli počasiu aj kôli tomu že nemám času teraz na záhradku, paradajok bolo len zopár ale chuťovo boli super, z obchodu som ochutnala ale nemohla ich ani jesť, zaujímavé že môj malý tiež odmieta z obchodu a naše chce....Sused sa mi smeje že nepostriekam, vravím že to si rovno môžem z obchodu kúpiť...V zime- hej kúpim, ale nikdy z toho nemám dobrý pocit 😢. Čo môžem, to zamrazím a cez zimu už sa dočkať neviem na prvé ovocie, šalát, redkvičky....Proste aspoň niečo zdravšie 😉

anlu
16. sep 2010

@zojec to mi vravi viac ludi a podla mna tu hnacku maju preto lebo ich telo "ma rozum" a vdaka zdravym potravinam sa snazi rychlo vycistit,,, ja som to zistila na svojom manzelovi, lebo pred tym aj jemu robili problem tieto potraviny ale ked uz ich jedol pravidelne a maso len naozaj raz za cas tak to preslo

anlu
16. sep 2010

@zuziq mala by pomoct sojova muka, neskusala som to zatial lebo ja plnenu papriku velmi nemusim, radsej mam plnenu kapustu... ale citala som ze nahradou za vajicko je sojova muka a tak ako tu niekto pisal tiez davam do plnenej kapusty aj postruhane fotu a pekne to drzi po kope (teda miesam drt s tofu)

anlu
16. sep 2010

@barborkach zatial som nepochopila o co ti ide? mame ta presvedcit alebo sa mas chut len s niekym natahovat a hadat sa? tak ako pisala zojec... radi ti poradime ak potrebujes aj ti odpovieme ale myslim ze ziadna z nas nema chut sa tu natahovat preco ano preco nie a co je zdravsie a lepsie... este jedna vec: vo vsetkych smeroch sa clovek vyvysuje nad zvierata, ale ked ide o stravovanie tak zrazu ma byt podla ich vzoru bud bylinozravec, vsezravec alebo masozravec... co ak je clovek osobity druh s osobitou traviacou sustavou?

barborkach
16. sep 2010

@anlu ja len tvrdim ze cloveku prislucha jest maso rovnako ako jest zeleninu ovocie a ine veci.. cakala som ze mi napise niekto ze je vegetarian z presvedcenia, ze tie zvierata ziju s strasnych podmienkach, maju otrasny zivot, len ich pchaju vitaminmi a kadecim a vo velkom, ze toto bude ten dovod...ale asi tomu nerozumiem..co je to vase presvedcenie...preco nejest maso..ak je nezdrave, nie je o nic nezdravsie ako zelenina ci ovocie zo supermarketu... ak vam vadi ze je nezdrave maso z obchodu, a pestujete zeleninu doma, tak preco nechovate zvierata doma???vsak by boli rovnako zdrave ako domaca zelenina..ale vam ide o nieco ine a ja nechapem o co..
clovek je vsezravec, tak ako je cicavec podla zaradenia..rovnako ako zvierata
jedine co uznavam je nejedenie masa zo zdravotnych dovodov..inak je to len psychika...
ako pan dr tolkoospevovany bukovsky...jedneho casu zakazoval detom pit mlieko...tak zdrave mlieko pre rast deti, od malicka sa dieta s prvou vecou stretne s maminym mliekom...uz ho to preslo?? zas vymysli nieco ine

zojec
16. sep 2010

@barborkach nechcela som uz pisat, ale neda mi... spominala som, ze nie sme tu pre to, aby sme my vnucovali nazor masozravcom.. prosim nevnucuj a nepresviedcaj nas o svojom nazore, ak cches radu poradime, ak si prisla siat zle semeno, tak radsej odid.. a ked uz spominas to mlieko.. skus si raz zalistovat v bukovskeho knizke a precitaj si trosku viac o zlozeni materskeho a kravskeho mlieka.. a potom tieto dve diametralne rozlicne veci porovnavaj... a ked uz si nas zaradila medzi vsezravce , lebo sme cicavce,napr. ovca je tiez cicavec, a este som ju teda nevidela pochutnavat si na kostiach

barborkach
16. sep 2010

@zojec viem ze je rozdiel medzi kravskym a materskym mliekom, samozrejme.. bukovskeho teda urcite citat nebudem...ale mlieko je zdrave a vedia to vsetci..
ja som nepovedala ze je clovek vsezravec lebo je cicavec, neprekrucaj moje slova, napisala som ze vsezravec je rovnake zaradenie ako ked povies ze clovek je cicavec a aj zvierata su cicavce..
vy proste neviete preco nejete to blbe maso...
uz vas teda otravovat nebudem, drzte sa a prajem dlhy zivot

matova
16. sep 2010

barborkach: neviem ci to ma zmysel este reagovat, ci este nakuknes, ale akoze ti nikto neodpovedal? vsak vravim- 1. psychika- mam rada zive zvieratka, nie na tanieri ale 2. tiez presvedcenie o mase, ze vobec nieje k zivotu potrebne. Ja som si tym ista, nepotrebujem ho- verejne prehlasujem 😀, a to ze boli pauzy pri mojom vegetarianceni nebolo sposobene pochybnostami ale vlastnou slabostou odolavat okolnostiam a tlakom spolocnosti....
A nakoniec napriek tomu ze mliecne vyrobky este stale jedavam, uz ani o nich niesom vobec presvedcena ze su k zivotu potrebne. Zhruba do tretieho roku zivota sa v tele cloveka vytvaraju enzymy, pomocou ktorych su ludia schopni travit mlieko- renin a laktaza. Ani teliatka po odstaveni uz nepiju mlieko, uz len vodu...
Jasne ze v supermarketoch ako mlieko tak aj maso su kadecim nadopovane...ale ako uz tu rancuzkaf pisala, su biopolnohospodarstva kde sa na to dba...A v konecnom dosledku, keby som si mala povedat ze nema to vyznam, ze aj tak nejake svinstvo v tej zelenine je napr. zo vzduchu, tak to uz by som si asi povedala ze nema ani zmysel nepit tvrdy alkohol, ci zafajcit si, dokonca dat si drogu, vsak naco sa setrit, nic nema predsa vyznam......to uz mi fakt pripada ako taka skepsa.

oscarka3
16. sep 2010

@matova 😀 😀 😀

adriana7
17. sep 2010

ahojte všetci, moc ďakujem za blahoželania, len ma mrzí, že tu ( z objektívnych dôvodov) nemôžem byť každý deň 😒

@barborkach ,
ja mám rôzne dôvody:
1. s mm sme si vyliečili dieťa, keď klasická medicína už nevedela pomôcť (ale bolo to skôr vitariánstvo)
2. ja som sa vyliečila z alergie a stmy
3. mm schudol takmer 30 kg, a má toľko životnej energie ma s tým niekedy až štve (ja po pôrode občas večer zistím, že som ešte na obed neučesaná...)
4. naše deti nedokážu zabiť zviera, ani zjesť nič, čo má oči (ani ja, mm snáď áno??)
5. ja si prečítam aj bukovského, dokonca aj mein kampf som čítala, keď som hľadala odpoveď na to, ako myslí človek, ktorý rozpútal najväčšie peklo 20.storočia..., asi som teda tiež melancholik 😉, čítam naozaj všetko, čo mi príde pod ruku a čas dovolí, nikdy neprestávam hľadať odpovede, ale pravda je taká, ako povedal otto von habsburg, pravda nie je čiernobiela, sú len rôzne odtiene šedej...
6. najdôležitejšie ale je, že obdivujem sčítaných ľudí, ktorí majú v sebe pokoru a sú tolerantní voči iným, pokiaľ len svojimi názormi a životom neubližujú njiekomu inému, čo mi tu v tejto diskusii rozhodne nerobíme,... ty si odpovedaj sama... 😵
6.

oscarka3
17. sep 2010

@adriana7 ,už som ťa postrádala ale predpokladala som,že zareaguješ 😉 .ako sa má najmladšia členka vege skupiny?