Aké jedlo miluješ, ale úplne chápeš, že ho iní nenávidia?
U mňa sú to jednoznačne palacinky. Sladké, teplé, s džemom alebo čokoládou – môžem ich jesť hocikedy. Mnohí len krútia hlavou, že veď to je dezert na priberanie, nie poriadne jedlo.
Moji chalani to majú naopak. Cesto ich obchádza oblúkom, z taniera im mizne len mäso.
Stručné zhrnutie
- Diskusia ukazuje, že najviac polarizujú jedlá s výraznou vôňou alebo textúrou, najmä vnútornosti (pečeň, držky, huspenina), silné syry (plesnivé, kozie, ovčie, olomoucké tvarúžky) a fermentované alebo nakladané produkty (utopenec, nakladaný hermelín).
- Tradičné sladké jedlá častokrát rozdeľujú názory; medzi často spomínané polarizované položky patria palacinky, dukátové buchtičky, ryžový nákyp a vyprážaný syr.
- Praktické riešenia pre rozdielne chute zahŕňajú varenie osobitných porcií alebo použitie špecifických prístrojov (napr. ryžovar na malú porciu ryže) a samostatné dochucovanie jedál (pridávanie feferóniek, helmanskej majonézy s chipsami).
Najčastejšie otázky
Q: Ktoré jedlá bežne polarizujú medzi členmi domácnosti?
A: V diskusii sa ako polarizujúce vyskytovali pečeň a pečienky, držková polievka, huspenina, vyprážaný syr, plesnivé syry, kozie a ovčie syry, olomoucké tvarúžky, palacinky, dukátové buchtičky, ryžový nákyp a grenadír.
Q: Ako prakticky riešiť, keď niekto doma nenávidí ryžu alebo iné prílohy?
A: Použiť ryžovar na malú porciu ryže alebo variť prílohy osobitne; v diskusii bola konkrétna praktika „naučiť sa robiť ryžu v malom v ryžovare“ a varenie oddelených porcií pre toho, kto ju chce.
Q: Ktoré syry a syrové výrobky vyvolávajú najväčšie protirečenia?
A: Uvedené konkrétne položky sú plesnivé syry, kozie syry, ovčie syry, olomoucké tvarúžky a nakladaný hermelín; niektorí ich milujú pre výraznú vôňu, iní ich považujú za nepríjemné.
Q: Sú vnútornosti ako pečeň a držky obľúbené alebo neobľúbené?
A: Vnútornosti sú silne polarizujúce: viacerí priznali, že milujú pečeň, pečienky alebo držkovú polievku, zatiaľ čo iní ich odmietajú; uvedené príklady zahŕňajú restovanú pečeň, pečienky z polievky a držkovú polievku.
Q: Môže sa chuť na konkrétne jedlo zmeniť počas života, napríklad v tehotenstve?
A: Áno; v diskusii jedna účastníčka uviedla, že vyprážaný syr jej začal chutiť počas tehotenstva, hoci predtým ho nemala rada.
Q: Aké netradičné kombinácie alebo dochucovadlá ľudia radi používajú?
A: Konkrétne spomínané sú helmanská (žltá majonéza) natretá na chlebe posypaná chipsami a pridávanie čili papričiek alebo feferóniek takmer do každého jedla.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vnútornosti (pečeň, pečienky, držky, huspenina) a silné syry sú vnímané ako najviac polarizujúce skupiny jedál.
Sporné názory
- Možnosť A: Bryndzové halušky a pažítka sú vynikajúce a mnohí ich milujú.
- Možnosť B: Bryndza alebo pažítka môže jedlo úplne skaziť pre tých, ktorí tieto prísady neznášajú.
Otvorené otázky
- Prečo niektoré chute (napr. vôňa jazmínovej ryže alebo plesňového syra) vyvolávajú tak extrémne odlišné reakcie medzi jednotlivcami?
- Aké konkrétne kulinárske techniky najlepšie zjemnia výrazné chute (napr. pečene alebo plesňových syrov) bez straty charakteru jedla?
Spomenuté značky a firmy
Helmanská, Grankom
Spomenuté produkty a metódy
palacinky, dukátové buchtičky, ryžový nákyp, grenadír, fliačky s kapustou, pečeň, pečienky, držková polievka, huspenina, ružičkový kel, tatársky biftek, halušky s bryndzou, zemiakové pirohy s bryndzou, olomoucké tvarúžky, utopenec, nakladaný hermelín, olivy, vyprážaný syr, pohánka, ryža (jazmínová), ryžovar, kôpor, pažítka, kukuričná kaša, tvaroh, mak, tiramisu, octové chipsy, feferónky, čili papričky, helmanská (žltá majonéza), hovädzí vývar a špik, rosol, kožka z horúceho mlieka alebo kakaa, škvarky, paradajková omáčka, kôprová omáčka, kyslá kapusta, sushi, brokolica, kuracie hrebienky a paprčky
Miesta a osoby
žiadne
Ja skôr naopak - nenávidím z duše dukátové buchtičky,ini ho milujú
@nelca0510 No ja tiez neznasam dukatove buchticky, a tiez krupicove kase. Ked tu vidim tie fotky krupice osypanej grankom az ma napina.
Ale zase milujem huspeninu, kludne aj z tou kozou. Inych z toho striasa.
zjem ryžový nákyp, plnenú papriku - sester. prevracia oči
nenávidím pľúcka na smotane, restovanú pečienku. - rod. príslušník na tieto obedy chodil do reštiky - že za málo peňazí obrovská porcia
syn rezen a vyprazane a ani sladke teple nie.A postavu ma akoby jedol kvanta toho
Ja milujem tatársky biftek a všetci okolo na to bleeee tak mi aspoň vždy viac ostane 👍🤣
Halušky s bryndzou a pažítkou a zemiakové pirohy s bryndzou, smotanou, maslom, pažítkou 🙂
Chápem, že niekomu tam nechutí tá bryndza.
Syry - všelijaké ktoré aj pachnu. Mne to vonia, môjho muža napína aj z parmazanu a už len kvôli vôni by si ho nedal. O veľa prichádza 🤣
Perky (varené pirohy plnené lekvárom, a to si riadne osolím, tá chuť je brutal super) 😃S palacinkami tiež súhlasím, horúce, plnené lekvárom alebo tvarohom vymiešaným s lekvárom... ach 😃
Olomoucké tvarúžky, utopenec, nakladaný hermelín. U nás doma to nikto nejedáva, iba ja.
Vsetky mozne smradlave syry milujem :D a este vsetky druhy zeleniny na rozne sposoby. Co naozaj nemusim je kopor a bryndza.
Jaj, nerob mi chute 😁 a ja milujem kôpor, cuketový prívarok s kôprom, osúchy so smotanou a kôprom 😋
Pohánku milujem, zatiaľ nikto iný ju nechcel. A z duše neznášam cviklu na akýkoľvek spôsob, a cibuľu na pirohoch a haluškach🙈
Buchty parene ale hlavne tiez dukatove . Uff,muka poliata pudingom ...
Jednak mi to nechuti, jednak sa z toho nenajem ani keby co
Halušky s bryndzou a pažítkou a zemiakové pirohy s bryndzou, smotanou, maslom, pažítkou 🙂
Chápem, že niekomu tam nechutí tá bryndza.
@lenkakravcova Ja nechápem, ako sa môže na bryndzových haluškách objaviť akákoľvek "burina". Vždy si ich aj tak pýtam, bez buriny 🙂 . Kto to vôbec vymyslel!?
Mám rada tatarák, ryžový nákyp, dukátové buchtičky, kukuričnú kašu, pečienku, huspeninu, špenát... Neznášam tekvicový prívarok, šalátovú, kelovú, rascovú polievku...
Čo nemám rada ja, ale manžel áno: dukátové buchtičky, žemľovka, ryžový nákyp, rezance s makom. Čo nemá rád manžel, zato ja áno: restovaná pečeň, tlačenka, bryndzové halušky.
granadir 🙂 vela ludi tvrdi, ze je to priloha s prilohou 😃 ale ja ho mam rada, este k nemu kyslu uhorku, alebo zavaranu cviklu 🙂
Opacne - nechapem, kolko ludi miluje vyprazany syr 😭 to je nieco tak nechutne pre mna, ze koniec. A asi sa deli o jedno miesto s drzkami, ale tie som nikdy nedokazala ochutnat, takze tam je sanca, ze ak su dobre pripravene, tak mozu byt dobre. Ale vyprazany syr??
Octove chipsy.Milujem ich, jedla by som ich každý deň, ale viem sa ovládať rak si ich kúpim max 2x za rok
Ovsené vločky len tak namočené vo vode bez ničoho. Smradľavé syry, 100% čokoládu

Ja skôr naopak - nenávidím z duše dukátové buchtičky,ini ho milujú