Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ako odstrániť strach z vody u dieťatka?

adelaine
12. sep 2011

Prosim poradte ako odstranim strach z vody u mojho 14 mes. syna.
Do 10 mes. kupanie, clapkanie priam zboznoval, plakal, ked sme ho z vane vyberali...teraz je to naopak.
Problem nastal, ked sa naucil stat, odvtedy je problem s kupanim, o umyvani vlasov ani nehovorim, place uz ked povieme ze sa ideme kupkat, potom vo vani len stoji, krcovito sa drzi a place...
prechodne sa to zlepsilo, ked sme vsade ponalepovali zvieratka a dali mu do vane penu...zvykol sa vtedy trochu pohrat, nikdy si vsak nesadol...len si cupol, zobral hracku a zase stal a drzal sa okraja...neplakal.
Teraz sme zase na zaciatku, hracky povyhadzuje od zlosti z vane a s obrovskym revom sa v rychlosti kupe :(

Musim este napisat, ze ziadnym traumatizujucim zazitkom nepresiel, max. sprchovanim vlaskov, plavat sme nechodili....
co s nim? dosli mi totiz napady, ako na neho...cele leto sme nomohli ani bazen napustit.

dakujem za rady.

sisaha
12. sep 2011

ja by som to nesilila. Pokial ho nanavnadi ani pena, ani ine hracky vo vani (krhlicka, auticka, babika..), tak by som to riesila len nutnou hygienou (rychlo umyt) a von z vane. Raz ho to prejde

vefi89
12. sep 2011

my máme niečo obdobné...ibaže...
ako malinkého som ho kúpavala vo vaničke..tak ako píšeš, naučil sa stáť, nebolo ho prinútiť aby obsedel, a tak sa mu umývanie zpriečilo.. a mne došla trpezlivosť, keď sa prevesil cez okraj a vylieval vodu...dala som ho do sprchového kúta, pomaličky pustila vodu, dala som mu sa s ňou hrať..všetko bolo fajn, aj hlavu si nechal umyť, ruky a tvár si umýval sám... raz ho mm neudržal a malý padol (vyzeralo to dosť hrozne, ale nič sa mu nestalo)
potom sa mu sprcha tiež zpriečila... nakoniec som to vyriešila (dočasu 😖 )..plastovú stoličku do rohu, pekne sa posadí a umyjem ho.. hlava sa mu nepáči samozrejme..
a za posledné štyri dni to ostalo zas hrôza ☹ sadne si na stoličku, a už plače...pustím vodu, ešte viac..ale umyť sa nechá...a teraz bonus, vypnem vodu a znova pridá na plači.. 🙄 tak ja už ozaj neviem

mne sa dočasu ukludnil, aj keď som mu dala podržať šampón 😅

ale aj ja budem vďačná za nejaké rady 🙂

adri2211
12. sep 2011

mne to tiez isty cas robila,vrieskala ked som ju dala do vody, a takisto nechcela si sadnut,no nejak som to neriesila,rychlo som ju umyla a von z vane,a tak ako to na nu prislo tak aj odislo. no my sme chodili aj plavat. a dnes to je ak,ze kupat sa zboznuje,aj ked najviac ju asi bavi vylievat vodu z vane,ale su dni,ked sa jej moc ´´nechce´´ a vtedy mame len take rychle 3min. kupanie.

anjelicek26
12. sep 2011

1. Skusit dieta sprchovat + dat mu sprchu do ruky, to sa da sice len, ked sa zavries v sprchovom kute s nim, ale pomaha

2. davat max. 5cm vody do vane a protismykovu podlozku, aby nemal strach, ze sa poklzne

3. kaslat na sampon, daj trolinka do vody, deti nemaju radi vymyvanie

4. Nesilit to, ak by fakt reval, par dni sa da urcite umyvat aj navlhcenou bavlnenou plienkou, urcite mu to neskor zacne chybat, ked napr. uvidi, ako sa kupete vy. Dcerka mala chvilu tento problem, ked som si sadla k nej, bolo po probleme.

5. vseobecne ked sa deti naucia stat, "nevedia" si sadnut, stoja do umoru... nasa to praktizovala v postielke, revala ako sialena, kym neskor "odpadla" od unavy, proste si nevedela sadnut ci lahnut. To sa casom spravi.

cikyta
12. sep 2011

Nám pomohlo to, že sme boli na kúpalisku. Vody sa nebojí a vo vani sa usmieva. Dá si už krásne zmyť sprchou vlásky,čo bol náš najväčší problém. (V zime to bude zase trošku horšie, ked nebudeme chodiť plávať....viem) 🙂

jaruska6
12. sep 2011

Ahojky, u nás to funguje tak,že manžel sa vychystá do sprchovacieho kúta,ja tam malého k nemu vložím a kým oni striekajú so sprchou všetko dookola, poumývam ho.Momentálne si tak na hranie v sprche zvykol,že plače, keď ho balím do osušky a nesiem von 🙂

catalin
12. sep 2011

my sme mali ten isty problem, kupanie zboznovala a zrazu bez dovodu zacala plakat a odmietat kupanie..hotovy boj to bol.. skusali sme vselico a nakoniec sme ju nekupali, iba umyvali s mokrym uterakom..trvalo to par tyzdnov..potom sme skusili znova kupanie, vsetci traja vo vani, mm, ja a mala..tak to sa jej celkom pacilo..resp. pretrpela to a bez placu..potom sme skusili samu, najprv polozit do vane bez vody, a postupne pridavat vodu a cely gumeny zverinec..teraz pre zmenu mame dalsiu novinku, penu do kupela a sme v stadiu ze ma dni ked nechce ist von..umyvanie hlavy je tak 50:50, su dni ked si nevsimne kedy jej hlavu umyjem a ma dni ked si to isto vsimnu aj susedia ze ju kupeme 😀
takze hlavne, nic nesilit, to ze ma zrazu strach je v tomto veku normalne, tym ze dieta hystericky place sa nam snazi povedat, ze sa boji vody a ked my aj napriek tomu tam to dieta davame, straca v nas dieta doveru.
to prislo a aj odide..len treba trpezlivost..:o))

zukuvi
18. nov 2012

vidim ze nie som sama,zufali sme uz z nasho betarika (ma 22mes.) pravidlelne sa opakovali zachvaty z kupania,no vzdy sme to vyriesili rychlo,stacilo ked si do vane snim sadol aj tato, a bolo.pred par dnami to prislo znova po dlhsej pauze,a nepomaha ked si sadnem do vane ani ja,proste total amok,nie plac ale hotovy amok,az vanu zbil🙂 este pred tyzdnom sa tesil do vane..a zrazu zase problemy.. kvoli ekzemu ho nekupeme kazdy den,tak 2x do tyzdna podla odporucani doktorky. skusali sme vselico moze,zatial nic. :((( fakt uz neviem co s nim,boli ma srde ked vidim ako s nami bojuje, a pretrpi to cele.. este 15minut po tom reve.. jooj deticky nase ,tak drzim palce aj vam..

slavinka9
18. nov 2012

my sme to mali podobne..kupala sa rada lezala na brusku aj na chrbte vo vodicke ani vlasky nebol problem...okolo 1 roka zacala strasne plakavat, vrieskat, ani sadnut ani stat, vlasy uplny horor..takze kazde kupanie bolo utrpenie. potom som kupila farebny rozpravkovy uteracik a dala jej ho pod zadok ze nech si sadne na tu peknu mackovu decku.okamzite si sadla 😀 .ale teda tie vlasy to trvalo rok. a zrazu mi asi pred 2 mesiacmi vravi daj mi prec tu decku idem plavat a lahla si na brucho aj na chrbat 😀 . takze to musi prist asi samo 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli