icon

Ako sami seba vnímajú ľudia s Downovým syndrómom?

20. jún 2026

Ako sami seba vnimaju ludia s downovym syndromom? Uvedomia si svoju inakost a ak ano v akom veku?

Strana
z2
anonym_4b8c9a
22. jún 2026
@anonym_0c9a36

@anonym_4b8c9a toto je hrozné. To ste nevedeli vopred? Nestihli ste ísť na UPT?

@anonym_0c9a36 Zistilo sa to až po pôrode. Ani sme to nezisťovali pred pôrodom, pokiaľ sa všetko zdalo byť v poriadku. Pravdu povediac, ani neviem, čo by sme boli spravili, keby sme to dopredu vedeli. Aj tak by sme asi nič neurobili.

A prečo si myslíš, že títo ľudia nemajú právo žiť? Prečo by sme ich museli dať utratiť skôr, než sa vôbec narodia? Len preto, že nie sú 100% - ní? Kde je tá hranica, kedy niekomu nedovoliť narodiť sa a dovoliť mu to? Keď bude mať len jednu ruku, tak by sa mal narodiť? Alebo tiež by matka mala ísť na UPT?

Vidno, že nemáš skúsenosť s hendikepovanými ľuďmi, asi v tvojom okolí nikto nie je. Lebo keby bol, vedel by si mu do očí povedať, že sa nemal narodiť? Tvrdíš, že pomenúvaš veci pravým menom, ale aj medzi ľuďmi bez genetickej poruchy existujú retardi. Nie každý je rovnako chytrý, inteligentný.

A čo je na tom hrozné? O dcéru sa staráme najlepšie, ako vieme. Máš veľmi cynické a sebecké názory.

anonym_4b8c9a
22. jún 2026
@anonym_f10ae9

@anonym_autor myslím ,že väčšina ľudí ich vníma ako "retardov",je to smutné ,zároveň fakt,a ešte keď majú možnosť sa množiť..a vedome si také dieťatko nechať,nezodpovednosť veľká..áno aj zdraví ľudia môžu byť razom postihnutí,ale zato nemôžu,kdežto si nechať vedome postihnuté je pre mňa sebeckosť a chúďa dieťa

@anonym_f10ae9 Hej, väčšina takých obmedzencov, sebcov, ako si ty ich volá retardi. Takisto aj černochov môžeš volať negrami. Ľudí na vozíčku môžeš volať kriplami.

Ale prečo si myslíš, že nemajú právo na život?

anonym_0c9a36
22. jún 2026
@zunaf

@anonym_f10ae9 Vieš čítať s porozumením? Otázka je, ako SA vnímajú ľudia s DS, nie ako ich vnímajú obmedzení tupci.
@anonym_629c01 "Nijako sa nevnímajú, pretože toho nie sú schopní. Sú vždy určitým spôsobom mentálne retardovaní a nie sú schopní takýchto úvah a myšlienkových abstrakcii. Proste len žijú zo dňa na deň, niektorí skoro ako zvieratká a ostatní napĺňajú ich potreby." Ďalšia, čo vyštudovala špeciálnu pedagogiku a vie. Áno, je tam retardácia, ale ten rozsah je veľký. Od ľudí závislých na pomoci po pomerne sebestačných, ktorí sa s pomocou vedia zaradiť aj do pracovného života.
@anonym_0c9a36 Čo za človeka musíš byť, keď sa prídeš do takejto témy odbavovať? Hlásateľka, "pravdy", ale hlavne anonymne.

@zunaf ty si aninymná tiež, nevidím nikde tvoje meno.

anonym_dc293a
22. jún 2026

Záleží od stupňa mentálneho postihnutia, od prostredia, kde dieťa vyrastá. Či navštevuje bežnú alebo špeciálnu MS a neskôr ZS. Poznam deti, ktoré si to uvedomovali celkom skoro. Ono tá predstava, že človek s DS si neuvedomuje nič, alebo nevníma realitu vychádza od ľudí, čo človeka s mentálnym postihnutím nepoznajú. Mám skúsenosť aj s dospelými, ktorí veľmi málo a ťažko rozprávali, ale svoje postihnutie si uvedomovali. Riešila som to s deťmi v škole, ktoré veľmi intenzívne už na prvom stupni riešili, prečo chodia do špeciálnej školy a nie do " normálnej".

avatar
kiki68
22. jún 2026
@anonym_dc293a

Záleží od stupňa mentálneho postihnutia, od prostredia, kde dieťa vyrastá. Či navštevuje bežnú alebo špeciálnu MS a neskôr ZS. Poznam deti, ktoré si to uvedomovali celkom skoro. Ono tá predstava, že človek s DS si neuvedomuje nič, alebo nevníma realitu vychádza od ľudí, čo človeka s mentálnym postihnutím nepoznajú. Mám skúsenosť aj s dospelými, ktorí veľmi málo a ťažko rozprávali, ale svoje postihnutie si uvedomovali. Riešila som to s deťmi v škole, ktoré veľmi intenzívne už na prvom stupni riešili, prečo chodia do špeciálnej školy a nie do " normálnej".

@anonym_dc293a u nas su deti integrovane medzi tie bezne vacsinou, nema to kazda skola, ale kazdy okres take skoly ma a tym padom si nemusia inakost tak uvedomovat. Ale vedia, ze su ine a ich spoluaziaci tiez. Tu v Rakusku na to mame pomerne vypracovany pristup, ze ako presne s tym narabat. Poznam napr surodencov, kde starsi zdravy chodi do jednej skoly na gympel so surodencom s DS a ten chlapec je velmi vnimavy, vie cim je iny, je velmi hrdy na to, ze moze byt tam kde surodenec. Nerada hovorim o nejakom mentalnom retardovani v tomto smere, nakolko ti ludia maju casto talent a prinos inym sposobom. Ja mam tiez svoj vlastny svet vdaka tvorbe v ramci umenia, uvazujem, ci teda vobec spravne vnimam svet okolo seba.

avatar
zunaf
22. jún 2026
@anonym_0c9a36

@zunaf ty si aninymná tiež, nevidím nikde tvoje meno.

@anonym_0c9a36 To je všetko, čo k tomu máš? Tak píš pod svojím nickom, keď je to tiež anonymné.

avatar
vreckovka2
Autor odpoveď zmazal
anonym_0c9a36
22. jún 2026
@zunaf

@anonym_0c9a36 To je všetko, čo k tomu máš? Tak píš pod svojím nickom, keď je to tiež anonymné.

@zunaf nemáš na svojom profile nič, podľa čoho by sa ťa dalo identifikovať, čiže sme na tom rovnako. Obaja anonym. No kde je tvoje meno?

avatar
chrobak7
22. jún 2026
@anonym_0c9a36

@zunaf nemáš na svojom profile nič, podľa čoho by sa ťa dalo identifikovať, čiže sme na tom rovnako. Obaja anonym. No kde je tvoje meno?

@anonym_0c9a36 Nie je to rovnaké. zunaf, ak napíše príspevok v inej téme, viem, že ho napísala ona. Zo všetkých príspevkov si viem urobiť o nej obraz, viem, aké má názory užívateľ s menom zunaf.

Ty, keď napíšeš v inej téme, budeš mať úplne iný anonym. Takže tu môžeš napísať čokoľvek, urážajúce, vulgárne, môžeš nadávať... v inej téme budeš zase čistá ako ľalia.
A to ti dodáva sebavedomie a drzosť, lebo vieš, že môžeš napísať čokoľvek.

anonym_f10ae9
23. jún 2026
@anonym_84044f

@anonym_f10ae9 doktor Mengele by mal z teba radosť 🤦🤦🤦 Asi každého osobná vec, ako sa rozhodne. Keby tvoja matka vedela, ako sa vyjadruješ, a aká budeš, prečo si ty neskončila vo vedre na gynekológii???

@anonym_84044f pretože nenechám vedome trpieť retardovane dieťatko,čo si rodičia dokazujú ake je super ,a potom zobraju o príspevky..ak by som vedela popredu ,že je aké je,HM...iné je keď sa stane za života ,nehoda choroba ATC..tam na výber nemáš,a musíš bojovať..nie keď vieš ako tehu,že máš retarda a aj tak si ho necháš....sebeckosť absolutna

anonym_84044f
23. jún 2026
@anonym_f10ae9

@anonym_84044f pretože nenechám vedome trpieť retardovane dieťatko,čo si rodičia dokazujú ake je super ,a potom zobraju o príspevky..ak by som vedela popredu ,že je aké je,HM...iné je keď sa stane za života ,nehoda choroba ATC..tam na výber nemáš,a musíš bojovať..nie keď vieš ako tehu,že máš retarda a aj tak si ho necháš....sebeckosť absolutna

@anonym_f10ae9 nemusíš súhlasíť s tým aby si niekto takéto dieťa nechal. Nemusí ťa to ani trápiť, ty ho doma nemáš. Dá sa však argumentovať a vysvetliť svoj názor aj slušne a úctivo k rodičom týchto detí a aj voči samotným deťom. To ale ty bohužiaľ nevieš. Vyjadrovanie IQ húpacieho koníka. Aj toho som teraz asi urazila. Nie, lepšie IQ MK!

anonym_4b8c9a
23. jún 2026
@anonym_f10ae9

@anonym_84044f pretože nenechám vedome trpieť retardovane dieťatko,čo si rodičia dokazujú ake je super ,a potom zobraju o príspevky..ak by som vedela popredu ,že je aké je,HM...iné je keď sa stane za života ,nehoda choroba ATC..tam na výber nemáš,a musíš bojovať..nie keď vieš ako tehu,že máš retarda a aj tak si ho necháš....sebeckosť absolutna

@anonym_f10ae9 A ty si odkiaľ zobrala, že naša dcéra trpí????

A o príspevky nežobreme, ale ak raz je nárok na príspevok, tak je logické, že si ho rodičia vybavia. Alebo ty hádam nepoberáš detské prídavky a daňový bonus na svoje deti? Nevybavovala si si príspevok pri narodení dieťaťa?

Ale s tebou sa asi nemá zmysel o takýchto veciach baviť.

anonym_4b8c9a
23. jún 2026
@anonym_f10ae9

@anonym_84044f pretože nenechám vedome trpieť retardovane dieťatko,čo si rodičia dokazujú ake je super ,a potom zobraju o príspevky..ak by som vedela popredu ,že je aké je,HM...iné je keď sa stane za života ,nehoda choroba ATC..tam na výber nemáš,a musíš bojovať..nie keď vieš ako tehu,že máš retarda a aj tak si ho necháš....sebeckosť absolutna

@anonym_f10ae9 Keby si ty vedela dopredu .... nikdy nehovor nikdy.

Neverím na karmu, ale keď som bol dieťa, tak sme oproti v dome mali susedov, čo mali syna s DS. Bol odo mňa o niečo starší, bol celkom milý, často stával pri bránke a zdravil okoloidúcich. Občas som aj ja s ním prehodil pár viet, žiadne hlboké filozofické myšlienky.

V tom čase bolo bežné, že takíto ľudia boli zatváraní do ústavov, aby neboli socialistickej spoločnosti na očiach. Jeho si ale nechali doma. Vtedy som sa čudoval, že prečo si ho nechali doma, aj keď s ním majú navyše starostí.

Osud mi doprial odpoveď. Mám dcéru s DS a už viem, ako môže mať niekto rád také dieťa. Najviac na svete.

Takže dúfam, že nikdy nebudeš musieť urobiť také rozhodnutie.

avatar
zunaf
24. jún 2026
@anonym_4b8c9a

@anonym_f10ae9 A ty si odkiaľ zobrala, že naša dcéra trpí????

A o príspevky nežobreme, ale ak raz je nárok na príspevok, tak je logické, že si ho rodičia vybavia. Alebo ty hádam nepoberáš detské prídavky a daňový bonus na svoje deti? Nevybavovala si si príspevok pri narodení dieťaťa?

Ale s tebou sa asi nemá zmysel o takýchto veciach baviť.

@anonym_4b8c9a Neobhajuj sa zbytočne pred zbabelou anonymkou, taký človek ti nestojí za jedinú myšlienku. Ľudia, ktorí idú urážať rodičov, že sa starajú o retardov a zvieratá sú pre mňa morálny odpad. Život je nevyspytateľný a energia, ktorú dávaš, sa ti nejakým spôsobom vráti. Veľa sily vám prajem, máme v širšej rodine dievčatko s DS, takže mám zbežne predstavu, aké je to náročné, ale aj akej lásky sú títo ľudia schopní.

Strana
z2