Děti s diagnózou srdíčka

ivousek
16. sep 2009

Chci se zeptat -byl tady někdo na operaci srdíčka se svým drobečkem? Napište prosím jaké byli vaše zkušenosti a jak to zvládlo vaše dítě?Malá je zařazená do programu čekajících dětí k operaci a já s manželem si samozřejmě nedokážeme představit jak to zvládneme a co nás čeká,ale také ji.Samozřejmě paní doktorka povídala jak to všechno bude probíhat před i po operaci,ale ráda bych si přečetla jak se to dá zvládnout co nejlépe a jak to zvládl Váš drobek. Předem děkuji

katkarinka9
9. jan 2015

Dobry den. Chcela som vas poprosi o radu.Mam 20 rokou a operovali ma ked som mala 3 a pol roka na fallota. Teraz v priebehu roka mam ist na dalsiu operaciu a strasne sa bojim.. Nikoho v mojom okoli nepoznam kto ma rovnaku diagnozu ako ja. Chcela som sa opytat ci by mi vedel niekto povedat ako taka operacia prebieho, kolko sa lezi v nemocnici a ako dlho trva zotavenie sa po operacii? Mozte mi poradit ako sa mam o seba potom starat ci mozem cvicit alebo ake obmedzenia tam su? A prosim je tu niekto z mojou diagnozou kto ma babo? Strasne chcem babo len sa docela bojim. Budem velmi rada ak mi poradite a vopred dakujem za vas cas.

mmaarrttiinnaa
29. jan 2015

@sidus ahoj práve dnes som našla tuto tému môj syn bol na katetrizácii v pondelok 26.1.2015 zákrok prebehol v pohode v utorok sme boli už doma .Ak by si mala nejaké otázky pýtaj sa . Aj ja som mala pred zákrokom veľa otázok 🙂

sidus
29. jan 2015

@mmaarrttiinnaa Tak to ste super zvládli 🙂 Môžem sa opýtať, akú dg. má malý? My tam máme ísť zatiaľ len na konzultáciu na konci roka, ešte pred tým nás čaká kontrola u našej kardiologičky.

mmaarrttiinnaa
29. jan 2015

@sidus malý je po katetrizacii defekt predsienovej priehradky L-P skrat

sidus
29. jan 2015

@mmaarrttiinnaa to ma to iste ako moja. Aky velky mal ten skrat? Budete chodievat na kontroly do Blavy?

mmaarrttiinnaa
29. jan 2015

Otvor mal 7-8mm a po operacii ideme na kontrolu po mesiaci potom po pol roku a po roku okrem toho ešte ku našej kardiologicke. Lekárka nám po operácii povedala že teraz má srdiečko ako úplne zdravé ostatné deti

mmaarrttiinnaa
29. jan 2015
siska8
1. feb 2015

Ahojte dievčatá,
viem, že to sem nepatrí, ale chcela by som Vás poprosiť o vyplnenie krátkeho dotazníka k jednej diplomovej práce... kliknite na nasledujúci link, je to iba chvíľočka... http://www.iankety.sk/dotaznik/317488063/

Ďakujem Vám pekne.

Pozdravujem všetky známe, ale i neznáme mamičky v tejto skupine...Dlho som tu nebola a vidím, že tu je kopec nových mamičiek =) Držím Vaším drobcom palčeky...a prajem hlavne veľa zdravíčka...Náš Rastík sa drží, v máji nás čaká CT a potom katetrizácia...

michaela1980
5. feb 2015

@siska8 Ahojte, my mame asi tu istu dg., co vy.... Myslela som si, ze po tretej operacii sa uz na katetrizaciu nemusi ist. Dufam, ze to mate v ramci vysetrenia 🙂 Chodite do skolky? Drzim palce a vsetko dobre prajem.

janka9988
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska8
5. feb 2015

@michaela1980 my chodime na katetrizaciu kazdy rok. Rastik ma saturky pod 90, tak preto...do skolky nechodi.dnes sme boli na zapise do skoly, ale nepojde. Od septembra nastupi do skolky na 4 hodiny.

michaela1980
7. feb 2015

@siska8 Dakujem za informacie. Drzim palce na katetrizacii. V skolke natrafte na dobre pani ucitelky 🙂 Mojim drobcovia to stastie mali a Samko si to so mnou uziva doma alebo ja s nim? 🙂 Nas caka kontrola v marci, tak som zvedava co nam povedia, co bude dalej...

michaela025
7. feb 2015

Dobry viete co znamenaju skratky z kardiologie cjodime tam raz rocne zistili jej to ako 2 rocnej(ASD,pulm.chyba?VSD?)praematuritas hbd.37,NPH,

evka4
8. feb 2015

Ahojte mamicky,
mam dcerku (5 mesiacov) s defektom komoroveho septa a mala by som zopar otazok.
Prosim Vas, tie, ktore mate deticky s defektom komoroveho septa, zrastla Vasmu dietatku dierka sama od seba alebo ho museli operovat, pripadne su tu aj deticky, ktore neoperovali vobec a aj nadalej funguju s dierkou? V akom veku operovali Vase dietatko? Je Vase dietatko chorlavejsie, nez jeho rovesnici?
Ako je to s pobytom v kolektive? Mohli ist deticky normalne do skolky?
Dakujem 🙂

vroni
8. feb 2015

@evka4, moj maly mal defekt komoroveho septa (na tkanive, nie na svale), vyrastky na chlopni a otvorenu plucnicu, operovali ho v piatich mesiacoch, dierka sa nezrastala, takze isiel pod noz, katetrizacia nestacila. Presne tyzden po operacii nas z nemocnice prepustili a povazuje sa za zdrave dieta (chodime len raz do roka na kardiologiu - tak dufam, ze je to definitivny stav), ma skoro 15 mesiacov a chory este nebol, takze sa mi zda skor zdravsi nez rovestnici ako naopak 🙂, chodime medzi deti, starsia dovlecie spustu deti domov, o nejakej izolacii nemoze byt ani reci - a zatial bez najmensich nasledkov. Do skolky pojde uplne normalne, podla kardiodoktorky by mohol ist aj do jasli, ale to nastastie nepotrebujeme. Jazva mu po par mesiacoch uplne zmizla, vidis ju len ked ju hladas, inek si ju ani nevsimnes.

canerko
8. feb 2015

@evka4 Moj malinky ma defekt komoroveho septa.Zistili mu po narodeni,vtedy mal 0.5 cm a po roku sa zmensila na 2mm.Jeden rok pil Digoxin.Teraz sme bez liecby,kontrola v juni.O operacii neuvazuju nakolko neomodrieva,nezadycha sa a je aktivny az moc.Chodili sme na Kramare a doktorka povedala ze zatial operacia neni nutna nakolko sa dierka zmensuje a zdravotny stav je dobry.Malinky prospieva?Ma nejake problemy?Pri mensich problemoch sa operacia uvazuje ked dieta dosiahne 11 kg.Nam tak povedali.

evka4
8. feb 2015

@canerko dcerka nema ziadne problemy, akurat prestala priberat. Neviem ale, ci to suvisi s tym defektom, alebo ide o standardny dojcenecky strajk. Pediatricka nepriberanie zatial neriesi, nakolko prve styri mesiace priberala ukazkovo, len posledny mesiac jej vaha stagnuje. Na kardiologiu ideme az v marci. Defekt jej zistili po narodeni, na prvej kontrole mi DR povedal, ze ju budu urcite operovat, na druhej zasa, ze ju mozno ani operovat nebudu. Mala ani nemodreje, ani sa nezadychava, aktivna je tiez az moc, tak vobec netusim, co mam cakat. Ale tak celkovo ste ma odpovedami potesili, nejdem sa pripravovat na nejaky zly scenar, ale budem verit, ze sa operacii mala vyhne a dierka sa jej zrastie sama 🙂
Tvoj malicky ma teraz kolko? Bude moct ist normalne do skolky, aj ked ma stale dierku na srdiecku?

vroni
8. feb 2015

@evka4, defekt komoroveho septa nie je cyanoticka chyba, kym k tomu nie je pridruzena ina diagnoza, dieta nemodrie.
@canerko, nam povedali, ze operuju od 5 kil (v Bratislave), mozno zalezi aj od velkosti (umiestnenia?) dierky....

canerko
8. feb 2015

@evka4 Mislim si ze sa nemusis obavat,vsetko dobre dopadne.Mozno operacia nebude vobec nutna.Abi som ta potesila moja znama ma 13 rocne dievcatko a zistili jej az minuly rok ze ma defekt komoroveho septa a ona mala dierky dve.Hned jej robili operaciu s tym ze jej robili kateterizaciu cez zylu na nohe a potom videli ze ma aj druhu dierku tak ju museli otvarat lebo boli blizko sebe a nedalo sa spravit kateterizaciou.Moj maly ma dva roky a tri mesiace a nema ziadne tazkosti,lenze mi mame aj ine dg.Poznam aj dospeleho sportovca ktori este stale nema dierku zaplatanu a sportuje,pracuje,nijako mu to neprekaza.Takze sa neboj. 🙂

canerko
8. feb 2015

@vroni My sme chodili K dr.Harencarovej,velmi mila osobka.Vzdy sa nas pytala ci sa dieta zadychava a ci nemodrie.Mozno aj preto lebo my mame aj Downov syndrom.

vroni
8. feb 2015

@canerko, no, to bude asi ine, my sme boli u Doc. Masuru (bol super!), chcela som potvrdenie diagnozy, lebo sa mi "nezdala" (nechcela som uverit), ze dieta nemodrie, tak mi vysvetloval, ze pri tejto diagnoze sa nemodrie, resp. maximalne pod nechtami (ale to je alarm najvyssi)
Ono pri tych dierkach je podstatna nie len velkost a umiestnenie, ale hlavne to, ci "prepustaju" tlak alebo ho nechavaju oddeleny. Ak ho nechavaju oddeleny, mozu deti byt s dierkou aj cely zivot, staci ich pozorovat a nic sa nedeje. ak prepustaju (a to je zial vacsina), tak to treba riesit.....

evka4
9. feb 2015

@canerko aj mna sa vzdy na kontrole pytaju, ci sa mala nezadychava a nemodrie pri papani a pri placi. A to nema ziadnu inu diagnozu okrem tejto.

laurinkam
2. apr 2015

Ahojte. Ma prosim vas niekto skusenost s Digoxi a Verospiron? Dr ich predpisala 3 tyzdnovemu babu, lebo podla sona nasla defekty na srdiecku. Neuzatvaraju sa mu dostatocne chlopne. Ma sa to brat po-pia. Dakujem za kazdu radu.

canerko
2. apr 2015

@laurinkam Moj malinky mal digoxin,mal defekt komoroveho septa 0.5 cm.po roku uzivania sa zmensilo na 0.2 mm a potom nam vysadili lieky.Nemal ziadne tazkosti.Bral ho od pon. do piatku a vikend bol volny.V Juni mame velku kontrolu srdiecka a uvidi sa ci bude nutna kateterizacia.

priadka
2. apr 2015

@laurinkam Digoxin uzivaju detski kardiopacienti s defektami priehradiek bezne. Posilnuje cinnost srdca. Vsetci ho uzivaju 5 dni v tyzdni, potom 2 dni pauza. S Verospironom nemam skusenosti, ale nepocula som, ze by sa uzival tak ako Digoxin (5+2).
Defekty priehradiek sa malym babatkam priebezne sleduju, lebo sa zvyknu aj spontanne uzavriet v prvych mesiacoch zivota.

laurinkam
3. apr 2015

@canerko
@priadka Ďakujem za odpísane, a mali vaše detičky aj nejaké vedlajšie účinky po týchto liekoch?

canerko
3. apr 2015

@laurinkam Nije,vsetko bolo v poriadku.

tonca74
3. apr 2015

@laurinkam Ahoj. Môj drobec užíva Digoxin - Po- Pia a Verospiron stále 2x denne 1/4 tabletky, bez pauzy.

priadka
3. apr 2015

@laurinkam myslim si, ze vedlajsie ucinky z Digoxinu nemala. Ale uzivala sucasne aj antiarytmika Rytmonorm a Sotalol, takze keby aj nejake vedlajsie ucinky mala, tak skor z tych antiarytmik. Co sa tyka Digoxinu, kardiolog nas neupozornoval, ze by sme si mali extra vsimat nejake neziaduce reakcie. S Digoxinom je to tak, ze treba davat pozor na uzivanie sucasne s inymi liekmi, ked ini lekari naordinuju. Napr. v pribalovej info ku Klacidu (antibiotikum, ktore casto nasadzuju pri zapale pluc) som nasla, ze treba sledovat hladiny Digoxinu v krvnom sere... ale ked som kvoli tomu volala do DKC, povedali, ze netreba pri takom kratkodobom uzivani...

laurinkam
3. apr 2015

@priadka ja som len čítala príbalové letáky k tým liekom a nežiadúcich účinkov tam bolo celkom dosť. Ale snáď to bude v pohode....