Má moja 15 mesačná dcérka kiahne?

mudreocko
23. jan 2018

Dcerka ma 15 mesiacov. Posledne 4 dni mala malinke vyrazky na tvary. Pripisovala som to alergickej reakcii lebo muz jej dal jedlo s cesnakom, dalej mango a med ochutnat. No dnes som nasla jednu velju vyrazku na rucke z vnurotnej strany. Ma asi pol cm a ma taky hnis. Ale nie taky spicaty hrbolcek ako na klasickej vyrazke. Taky skor plochy. Teplotu nema, ale uz viac ako tyzden ma sople. To som pripisovala tomu ze jej teraz idu dve stolicky naraz. Neskriabe sa. Ani neviem ci take male dieta uz vie ze sa ma skrabat ked ju nieco svrbi...skor by asi len plakala keby ju to svrbelo.... vyzera to ako kiahne? Moj syn nal v 5tich rokoch..no uz si moc nepamatam ako vyzerali.

zuz02
23. jan 2018

Vyzerá to ako ovčie kiahne. Tak podobne vysypanu tváričku mala aj moja dcéra pri kiahnach.

tanja111
23. jan 2018

Podla mna su to kiahne

suchiy
23. jan 2018

Áno 😕

luka03
23. jan 2018

@mudreocko Ahoj. Ano, podla mna su to kiahne. My sme to absolvovali pred rokom, najprv syn doniesol zo skolky a potom dcerka to chytila od neho a vyzeralo to presne takto. Su to skor take pluzgieriky ako vyrazky... a priebeh bol u obidvoch iny. jeden sa neskriabal vobec, druhy strasne, jeden nemal teploty vobec, druhy vysoke...

martul
23. jan 2018

Kiahne jak vyšité

klarissa25
23. jan 2018

samozrejme

prevenar
23. jan 2018

ano ..kiadne. vyzeraju ako z lekarskej knihy 🙂 ..zajtra kup tekuty puder a kazdu jednu vyrazku zatri, nech vyschnu. ..potom to prestane aj svrbiet.

senta_sofia
23. jan 2018

@prevenar tekuty puder sa uz neodporuca pouzivat

andiekens
23. jan 2018

Ano, su to kiahne. Uz sa nedoporučuje každu jednu vyrazku natierat. Virus je pritomny v tej tekutej časti vyrazky a potieranim kazdej jednej sa len rozsiruje rozsev. Najlepsie je podat antihistaminika (Fenistil kvapky) a Dithiaden. To vsetko ti predpise pediater. Ak by ho to svrbelo, skrabal by sa. Ono to svrbenie este moze, ale nemusi prist.. Infekcny je pokial mu neuschne posledná vyrazka.

prevenar
23. jan 2018

@senta_sofia fuu, no neviem ..ja sa pamatam ,ze mne sa dost ulavilo po jeho pouziti ..takze ja by som ho pouzil znovu ..samozrejme, ked si niekto nemysli ,ze je to dobry napad , moze spravit, ako mysli. aky je na to dovod ho nepouzivat ? v kazdom pripade dik za info.

andiekens
23. jan 2018

@prevenar rozširenie vysevu

senta_sofia
23. jan 2018

@prevenar hej, chladi, ale zaroven dusi tu kiahnu a pod tou chrastou, co spravi, ked zaschne, sa moze vytvorit infekcia. Najnovsie sa odporuca napr. Tantum Verde, co sa dava aj na hrdlo, chladi a ma aj dezinfekcny ucinok

prevenar
23. jan 2018

@andiekens hmm. aky je za tym mechanizmus fungovania ? mas vyrazku , zatries ju pudrom - nema to ziaden medicinsky ucinok, okrem toho ,ze to urychli vysusenie danej vyrazky. ..ako to moze rozsirit vysev. mnozstvo vyrazok je predsa determinovane uz na zaciatku - silou infekcie, stavom imunity, genetikou a pod ..co na tom moze zmenit puder?

prevenar
23. jan 2018

@senta_sofia mal som ich stovky LOL ..boli ,ze vsade 😀 ..osobne som ziadnu infekciu nedostal. jazvy mi bolo vidiet takych 5 rokov ..potom vymizli aj tie.

senta_sofia
23. jan 2018

@prevenar ved to, mal si jazvy 😉 ak sa kiahna vyhoji, ze nie je rana vdaka infekcii hlboka, tak sa mozes zaobist aj bez tych

andiekens
23. jan 2018

@prevenar to, ze virus potvrdis serologicky, neznamena, že nemozes ovplyvnit jeho rozsev. Virus dokazes aj mikroskopickym vysetrenim tekutiny v pluzgieroch a tak ako si mozes sposobit rozsev herpesu z ust na ine miesta rovnako to funguje aj pri kiahniach. Puder naozaj nie je súčasťou žiadnych zahranicnych guidelines (kedze na slovensku ziadne nemame)..

maminecka2
23. jan 2018

Pomahaju kupele v hypermangane, moji si ich vyslovene ziadali. Vysusia vyrazku a utlmia svrbenie.

prevenar
24. jan 2018

@senta_sofia aha ! ..tak potom v dalsom zivote 😉 ..je pravda, ze som si oskrabaval chrasty 😉

prevenar
24. jan 2018

@andiekens dik za info.

ninusa7
24. jan 2018

Urcite nic biele ziadne pudre nedavat 😀 hypermangan kupel ako tu jedna pisala

mudreocko
autor
24. jan 2018

Dakujem za typy a skusenosti 🙂 dnes o 12tej sme obj. ku detskej lekarke. Ale tak to vyzera ze su to fakt tie kiahne len rozmyslam kde sa mohla nakazit...s detmi sme neboli poslednych 8 tyzdnov..takze aj inkub.doba co moze byt az 3 tyzdne ....neviem ci aj tak v obchode ked niekto okolo nas presiel...mozno

zuzada29
24. jan 2018

My sme mali tento týždeň tiež podozrenie na kiahne a nakoniec to uzavreli ako vírusové vyrážky.

mudreocko
autor
24. jan 2018

Takze boli sme u lekarky a vravela, ze to nie su kiahne. Ze kiahne maju take pluzgieriky a priesvitnu vodicku. A toto co mame my ma zlty hnis....takze tak. Ja som si bola uz isla, ze su to kiahne, lebo som jej rano nasla aj druhu vyrazku na rucke. Dokonca dnes rano mala 37,5 st. teplotu. Doktorka este vravela, ze kiahne idu z hlavicky smerom dolu a ona na hlavicke nic nema, myslim tam kde su vlasy, len tvaricka, jedna na rucke a druha na druhej rucke. Takze mame len antibioticku masticku na tie vyrazky hmmm

zuzada29
24. jan 2018

@mudreocko presne tak ako my, ja som si tiez bola ista ze tu to kiahne, ale vobec sme to nemali na hlavicke. my mame len tekuty puder.

xclusive
24. jan 2018

No my sme mali prvu kiahnu na rebrach....a islo to smerom dole k noham....hlavova cast sa mu vyhadzala ako posledna....

andy03
25. jan 2018

My máme kiahne teraz alw pupaky sme mali vodnate a nie hnisavé..zavolaj pediatricke alebo jej pošli foto nech ti zhodnotí