Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mizofónia - kto na Slovensku sa ňou zaoberá?

gabriela01234
26. nov 2018

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, má niektoré z vašich detí problém s niektorými zvukmi - Mizofóniu. Najčastejší problém - spúšťač alebo trigger je - mľaskanie, chlípanie, kašlanie, štrnganie príborom, klikanie myšou, písanie na klávesnici, zvieracie zvuky, štekanie psa alebo akýkoľvek iný zvuk. Mizofónia sa začína prejavovať okolo puberty ale môže aj skôr. Ďakujem.

gabriela01234
autor
2. mar 2019
holy123
31. mar 2019

@najinka Ahoj, chcem sa ta opytat na tu mizofoniu. Ja mam niekedy take dni, zvycajne je to poobede a ku veceru a ked zaspavam. Vadia mi, zvuky napriklad nahle trhnutie kluckou, buchanie pribora o tanier, bucnutie skrinky, niekedy je to aj nielen cudzie ale aj moje mlasknutie. Prejavi sa mi to tak, ze ked pocujem ten zvuk tak mi sucasne ako keby zahucalo v usiach.....neviem to presnejsie opisat...ta citlivost natie zvuky nie jekazdy den rovnaka. Niekdy to vnimam intenzivnejsie, inokedy nie. Ked sa na to sustredim vninam to stale. Moze to ist o tuto poruchu? Dakujem za odpoved. Ivana

najinka
31. mar 2019

@holy123 nemyslim, skor nieco ine to bude..vedela by si, keby slo o misofoniu. To sa nemusis sustredit, jednoducho pri tych zvukoch mas chut niekoho zbit alebo utiect prec 😬

holy123
31. mar 2019

@najinka a viete mi povedat ci mizofonia a hyperakuzia je to iste?

gabriela01234
autor
1. apr 2019

@holy123 Ahoj. Nie je to to isté. Ale často sa stáva, že ľudia s Mizo majú aj Hyperakúziu.

najinka
1. apr 2019

@holy123 prepac, zabudla som odpisat. Nie, nie je to to iste, ako uz bolo nado mnou povedane/napisane 🙂

holy123
1. apr 2019

@najinka takze mozno mam tu hyperakuziu

najinka
1. apr 2019

@holy123 vyzera to tak..

fatimuska
18. máj 2019

@gabriela01234 aj ja by som sa rada, cely život neznesiem trieskanie po tanieroch, srkanie, mlaskanie, tukanie perom, tukanie donklavesnice, mysou, cmukanie, piskanie, idem zosaliet z toho, myslelsa som si, ze mam len precitliveny sluch, neznasam hlasnu hudbu...

gabriela01234
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabriela01234
autor
19. máj 2019

@fatimuska Ahoj. Je mi ľúto čím si prechádzaš.

Momentálne sa Mizofonia nedá liečiť, len teraz sa začal poriadne robiť výskum. Odkazy k tomu som uviedla skôr. Čo sa dá robiť je sa triggrom - spúšťačom vyhýbať. Tu sú nejaké tipy. https://www.misophoniainternational.com/finding...

Napríklad pre teba by bolo vhodné doma používať plastové alebo drevené príbory, riad... alebo kombinácia napr. klasický tanier a plastový/drevený príbor. Používať slúchadlá, chrániť si sluch, stuple do uší, chrániče sluchu, zapnúť ventilátor, ktorý vytvára šum, keď treba .. Móžeš mať už aj vizuálne triggre.. Mať vlastnú izbu. Dôležité je aby si doma mala vytvorenú oázu pokoja bez triggrov. Musí spolupracovať celá rodina.. Viem je to ťažké.

Tiež je dobré vedieť anglicky. Bez toho sa nezaobídeš, ak budeš chcieť hľadať informácie. Ja som sa ju tiež musela začať učiť. Začala som kurzmi, ktoré sú zadarmo na internete. Je to moja štvrtá reč.

gabriela01234
autor
24. máj 2019

Taktiež by som chcela uviesť, ak prídu situácie keď sa nedá triggrom vyhnúť, tak napodobovanie triggrov a taktiež aj synchrónne prežúvanie má zmierňujúce účinky pri rekcii flight fight freeze.

gabriela01234
autor
25. máj 2019

Ahojte.
Dnes by som chcela dať do Vašej pozornosti zariadenia (ventilátory?), ktoré vytvárajú biely šum. Veľa mizofonikov ich používa, majú ich vo svojich izbách alebo rozmiestnené po celom dome/byte. Sú schopné maskovať niektoré nežiaduce zvuky ako napr. chrápanie, hlasné dýchanie, mľaskanie..
Ide o:
Dohm https://www.amazon.com/Marpac-Classic-White-Noi...
Lectrofan https://www.amazon.com/LectroFan-Fidelity-Machi...
Alebo aj akýkoľvek iný ventilátor, ktorý vytvára šum.

kajkag
15. dec 2020

Pridávam sa k Vám. Tiež mi všetko vadí. Včera som išla spať a vôbec som nemohla zaspať, lebo strašne pukal radiátor a potom pes stekal hádam vkuse hodinu. Úplne som z toho znervoznela a začalo mi srdce bušiť a už bolo po spani 😒😒

jumama
15. dec 2020

Priznam sa, ze som nevedela, ze toto ma pomenovanie, a ze aj ja niektore zvuky neznasam, znervozniem, vybuchnem, idem do vyvrtky, ako pisete. Od mala som bola precitlivela na nocne mury, ja som dokazala vytusit ze su v miestnosti hadam podla svihu ich kridel, prejavovalo sa to az fobickym strachom. Nasi vzdy ze si vymyslam, ze nemozem v tme pocut sum kridel... a nakoniec sme vzdy nasli... a tiez chrumkanie a zuvanie, mlaskanie. A to sa chcem podelit o velmi smiesnu skusenost. Mame asi dva mesiace stena. Ono strasne nenasytne je. Ked dostane jedlo do misky, doslova do 15 sekund dokaze byt vsetko zjedene a potom sa oblizuje, mliaska, a ako len hltavi pije... Alebo ked mu davam mlsky za nacvik povelov, neskutocne nenasytne sa na ne vrha a mlaska. A toto jeho mlaskanie je nieco neuveritelne zlate, ze na to reagujem uplnene opacne ako na mlaskanie ludske, idem sa od nehy roztopit, rozosmieva ma ta jeho nenasytnost, uplne ma zaleje vlna lasky k nemu... to asi tiez pochopi len niekto s takou diagnozou, ze ake prekvapenie to vo mne vyvolalo, ze co sa to deje, ze preco prave takto strasne velmi mlaskajuci tvor to ma u mna vyhrate 🙂

beataxxx
20. dec 2020

Pobavila si ma-uplne rovnako to vnimam- ked konzumuje nas pes,tak sa usmievam a ked manzel, vrazdila by som....od malicka trpim pri dvoch zvukoch - oba su spojene s konzumaciou- mlaskanie a zvuk priborov o porcelan, naucila som sa s tym existovat, ale len ludia s touto diagnozou vedia pochopit, ake peklo prezivame, ja som relativne pohodovy tvor a nikdy som nevedela pochopit,ako je mozne, ze pri tychto zvukoch sa vo mne nazbiera v sekunde neuveritelne kvantum nervozity , samozrejme sa snazim to ovladat, ale dala by som cokolvek za vyliecenie

mmona5
2. jan 2021

A mna všetci okolo presviedčali,že mi sibe 😏

chuchnik
7. apr 2021

@gabriela01234 prosím vás aj ste niekto postúpili dalej mám dieťa ktorému vadia zvuky predovšetkým
Pri spoločnom jedení má 7 r predčasnik vidím že sama nevie čo s tým riesi sa to u neurológa alebo
Psychológa ?

zuzipuk
29. apr 2021

Ahojte 🙂 pridávam sa ku vám, odjakživa mi vadí jedenie iných, prežúvanie, luskanie arašidov, hlasné ťukanie do mobilu (vďaka sa moderné tiché telefóny) 🤦😀, chrápanie, pískanie v spánku a teraz ako som tehotná aj obyčajné dýchanie manžela 😀 a slová typu, "upokoj sa, ja to zmeniť neviem, takto jem, zvykni si" ma vytočia ešte viac 😀 keď je napríklad iba manžel a ja nie, nedokážem s ním byť v jednej miestnosti. Keď jem aj ja, sústreďujem sa na svoje zvuky aby som nepočula tie jeho. Neznášam ani keď počujem hudbu alebo zvuky z telky niekoho iného zo slúchadiel alebo z vedlajsej izby 🤦 doteraz som bola v tom, že som len proste prepnuta a ono to má aj oficiálny názov, diagnózu. Neviem čo s tým, ale aspoň sa už mám na čo vyhovoriť 😀

gabriela01234
autor
11. máj 2021

@zuzipuk Máš mizofóniu, na toto si nezvykneš, lebo ak by sa to dalo - tak si zvyknutá už dávno. Je načase, aby na teba tvoje okolie začalo brať ohľad.

bmuller
12. máj 2021

Vcera v obchode som prisla na to, ze mi okrem tych "klasickych" dooost vadi aj dalsi zvuk - niektori ludia maju zvyk pri tlaceni vozika a pomalej "obzeravej" chodzi popri regaloch nedvihat nohy, len suchat nimi po podlahe... vcera v supermarkete som mala poblizku takych dvoch.... aaaaa 🙉 (chapem, ze nejaky starsi clovek tak skratka chodi, lebo nevladze, to je nieco ine..., ale ti vcera neboli stari, len lenivi) 😖

gabriela01234
autor
13. máj 2021

Definícia mizofónie ktorá vznikla na základe konsenzu: použitie delfskej metódy na dosiahnutie dohody odborníkov
https://allergictosound.com/research/a-consensu...

gabriela01234
autor
13. máj 2021

VŠEOBECNÝ POPIS: Mizofónia je porucha zníženej tolerancie voči špecifickým zvukom alebo stimulom spojeným s týmito zvukmi. Tieto podnety, známe ako „spúšťače“, sú vnímané ako nepríjemné alebo znepokojujúce a majú tendenciu vyvolávať silné negatívne emočné, fyziologické a behaviorálne reakcie, ktoré u väčšiny ostatných ľudí nevidíme. Zdá sa, že mizofónne reakcie nevyvoláva hlasitosť sluchových podnetov, ale skôr konkrétny vzorec alebo význam pre jednotlivca. Spúšťacie stimuly sa často opakujú a primárne, ale nie výlučne, zahŕňajú stimuly generované iným jednotlivcom, najmä tie, ktoré produkuje ľudské telo. Po zistení spúšťacieho stimulu môžu mať jedinci s mizofóniou ťažkosti s rozptýlením sa od stimulu a môžu pociťovať utrpenie, strach alebo zhoršenie v sociálnom, pracovnom alebo akademickom fungovaní. Prejavy mizofónnych symptómov sa líšia, rovnako ako ich závažnosť, ktorá sa pohybuje od miernych až po ťažké poruchy. Niektorí jedinci s mizofóniou si uvedomujú, že ich reakcie na mizofónne spúšťacie podnety sú neprimerané okolnostiam. Symptómy mizofónie sa zvyčajne pozorujú najskôr v detstve alebo v ranom dospievaní.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

REAKCIE NA MISOFÓNNE SPUŠŤAČE:
V reakcii na špecifické spúšťače sa u osôb s mizofóniou môže vyskytnúť celá škála negatívnych afektívnych reakcií. Najčastejšie sú hnev, podráždenie, znechutenie a úzkosť, aj keď u niektorých jedincov môže dôjsť k zúrivosti. Mizofónne spúšťače môžu vyvolať zvýšené autonómne vzrušenie, ako je zvýšené svalové napätie, zvýšená srdcová frekvencia a potenie. Spúšťacie stimuly môžu tiež vyvolať silné behaviorálne reakcie, ako je agitácia alebo agresia zameraná na jednotlivca, ktorý stimul produkuje. V zriedkavých prípadoch môže byť agresia vyjadrená ako slovné alebo fyzické výbuchy, aj keď tieto reakcie sú pozorované viac u detí s mizofóniou ako u dospelých. Jedinci s mizofóniou sa často správajú tak, aby zmiernili svoje reakcie na spúšťače, napr.: vyhýbanie sa situáciám, v ktorých sa stretávajú so spúšťačmi, alebo únik z nich; snaha o prerušenie spúšťacích stimulov; napodobňovanie alebo reprodukcia spúšťačov.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

VPLYVY NA REAKCIE:
Sila reakcie jednotlivca na spúšťače môže byť ovplyvnená mnohými faktormi, okrem iných aj: kontext, v ktorom sa stimul vyskytuje; stupeň vnímania jednotlivca nad zdrojom stimulov; a medziľudský vzťah medzi jednotlivcom s mizofóniou a zdrojom spúšťača. Spúšťače produkované samým sebou zvyčajne nevyvolávajú rovnaké averzné reakcie ako stimuly produkované inými ľuďmi.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

FUNKČNÉ PORUCHY:
Reakcie jednotlivcov na spúšťače môžu spôsobiť značné trápenie, zasahovať do každodenného života a môžu prispievať k problémom duševného zdravia. U osôb s mizofóniou sa môžu vyskytnúť funkčné poruchy, ktoré sa pohybujú od miernych až po závažné, okrem iných aj zhoršené pracovné a / alebo akademické fungovanie, ťažkosti s koncentráciou a neschopnosť vykonávať dôležité pracovné úlohy. Jednotlivci môžu tiež pociťovať narušené sociálne fungovanie, napäté sociálne vzťahy a sociálnu izoláciu v dôsledku symptómov mizofónie.