Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mizofónia - kto na Slovensku sa ňou zaoberá?

gabriela01234
26. nov 2018

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, má niektoré z vašich detí problém s niektorými zvukmi - Mizofóniu. Najčastejší problém - spúšťač alebo trigger je - mľaskanie, chlípanie, kašlanie, štrnganie príborom, klikanie myšou, písanie na klávesnici, zvieracie zvuky, štekanie psa alebo akýkoľvek iný zvuk. Mizofónia sa začína prejavovať okolo puberty ale môže aj skôr. Ďakujem.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

VZŤAH K INÝM PORUCHÁM:
Mizofónia sa môže vyskytnúť u ľudí s normálnymi hodnotami sluchu alebo bez nich a môže sa vyskytnúť samostatne alebo spolu s tinnitusom a hyperakúziou. Mizofónia sa môže vyskytnúť aj pri neurologických alebo psychiatrických stavoch alebo poruchách, ktoré okrem iného zahŕňajú: úzkostné poruchy, poruchy nálady, poruchy osobnosti, obsedantno-kompulzívne poruchy, posttraumatické stresové poruchy, poruchy autistického spektra a poruchy pozornosti s hyperaktivitou. U každého jednotlivca by príznaky mizofónie nemali byť lepšie vysvetlené žiadnymi súčasne sa vyskytujúcimi poruchami.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

MISOFÓNNE SPÚŠŤAČE:
Aj keď každý človek môže mať svoje vlastné spúšťače, niektoré stimuly slúžia ako bežné mizofónne spúšťače. Sluchové spúšťače sú najbežnejšie, hoci jedinci s mizofóniou môžu tiež pociťovať ťažkosti v reakcii na vizuálne spúšťače.
Zvuky spojené s ústnymi funkciami patria medzi najčastejšie uvádzané mizofónne spúšťače, ako je napríklad žuvanie, jedenie, mľaskanie pier, chrchľanie, kašeľ, čistenie hrdla a prehĺtanie. Ako spúšťače tiež často slúžia zvuky z nosa, ako napríklad dýchanie a čuchanie. Sluchové spúšťače môžu zahŕňať aj zvuky iné ako orálne / nosové, ktoré vydávajú ľudia, ako napríklad klikanie perom, písanie na klávesnici, klepanie prstom alebo nohami a šuchtanie sa, ako aj zvuky vydávané predmetmi, ako napríklad tikanie hodín, alebo zvuky vydávané zvieratami. Uvádza sa, že vizuálne spúšťače zahŕňajú podnety, ako sú praskanie kĺbov alebo kmitanie nôh, ako aj vizuálne podnety spojené so sluchovým spúšťačom, napríklad sledovanie toho, ako niekto je.

simca06022011
13. máj 2021

Tsk to nám potom aj ja😂 môj chlap ma svoju izbu, ani dýchať nemohol v noci, pri fucani, smŕkani som sa sťahovala na gauč, kde o nič lepšie neznášam vrcanie chladničky, pri chrápani to je pomaly na trestný čin (aj chrchlanie a pod, to sa aj po vadime). Keď počujem mlaskanie tak mam dosť, aj som dojedla v tom momente a odchádzam . Mam štuple do uší vždy keď idem spať. A najlepšie sa mi spí cez deň, tieto zvuky zaniknú počas normálneho rušného dňa. Som nevedela ze je to diagnóza.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

„Mizofónia je porucha zníženej tolerancie voči konkrétnym zvukom alebo s nimi spojeným stimulom, ktorá sa charakterizuje pomocou rôznych jazykov a metodík. Absencia spoločného porozumenia alebo základnej definície mizofónie bráni pokroku vo výskume v oblasti porozumenia tejto poruchy a vývoja účinnej liečby pre jedincov trpiacich mizofóniou. Od júna 2020 do januára 2021 sa uskutočnil projekt s cieľom zistiť, či výbor odborníkov s rôznymi odbornými znalosťami v oblasti mizofónie dokáže vytvoriť konsenzus definície mizofónie ... Výsledky tohto dôsledného procesu budovania konsenzu boli zhrnuté do konečnej definície mizofónie, ktorá je tu predstavená (vyššie uvedená). Táto definícia bude slúžiť ako dôležitý krok na zabezpečenie súdržnosti v rastúcej oblasti vedcov a lekárov, ktorí sa snažia lepšie porozumieť a podporovať jednotlivcov, ktorí zažívajú mizofóniu. “

gabriela01234
autor
13. máj 2021

Záver:

„Účelom tohto projektu bolo zistiť, či súčasná publikovaná literatúra podporuje vývoj konsenzuálnej definície mizofónie. Vďaka úsiliu Výboru pre konsenzus v mizofónii s použitím upraveného delfského procesu sa z už skôr publikovaných definičných vyhlásení vyvinula konsenzuálna definícia mizofónie, z ktorých každý mal najmenej 80% súhlas od členov výboru. Táto definícia predstavuje dôležitý prvý krok pre vedcov a lekárov, aby mohli postupne stavať a revidovať ich vývoj v priebehu času, keď budú postupne pribúdať vedomosti publikovanej vedeckej literatúry. Dúfame, že táto definícia konsenzu môže priniesť potrebné objasnenie jednotlivcom trpiacim na mizofóniu, rastúcej komunite lekárov, ktorí ich podporujú, a výskumníkom, ktorí sa snažia lepšie porozumieť tejto poruche. “

najinka
13. máj 2021

@gabriela01234 super, odkial mas ten text? Je to len prelozeny ten link co si pridala? Vdaka 🙂

gabriela01234
autor
13. máj 2021

@najinka ahoj, je to ten preložený link, a to tiež len tak translatorom 🙂. Tu je full text (hlavne od str. 22). https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.04...

najinka
13. máj 2021

@gabriela01234 vdaka, chcela som nieco konecne v slovencine..je smutne, ze sa o mizofonii viac nehovori, este stale sa vacsina ludi na tom zasmeje, ked im o tom poviem.

gabriela01234
autor
13. máj 2021

@najinka v slovenčine odborný text čo sa tohto týka asi ani nenájdeš ☹

najinka
13. máj 2021

@gabriela01234 no ved to presne.

gabriela01234
autor
25. máj 2021

Dr. Sukhbinder Kumar - Motorický základ pre misofóniu (Journal of Neuroscience 21 May 2021) (Journal of Neuroscience 21 May 2021)
https://www.jneurosci.org/content/jneuro/early/...
https://www.jneurosci.org/content/early/2021/05...

niky7777777
31. júl 2021

@bmuller To iste. Od presne 10tich rokov s tym bojujem, "klasicke" zuvanie, mlaskanie, chrchlanie. Obcas mi to vadi viac, obcas menej, ma s tym suvis aj v akej som faze cyklu (pred mnzs take 2-3 dni je to podstatne horsie, teraz uz aj okolo ovulacie) i uroven stresu a unavy. Tento rok som bola uz dvakrat silno chora (mozno corona, neviem, netestovala som sa, len vylezala) a po tej prvej chorobe mi zacala silna nespavost, ktora trvala asi tak 3 mesiace a teraz uz zda sa, zmizla, to bolo dost peklo, lebo popri tom som aj zamestnana a pozaduje sa po mne nejaky vykon. Takze od aprila do zaciatku jula som bojovala s obrovskou nespavostou (ano, i na lieky prislo), boli tyzdne, v ktorych som nespala aj 3 noci ze vobec, ani na sekundu, a v ostatne noci tak 2-3 hodinky s prerusenim, cize ani nie suvislo, cez den vobec. Jedno z najhorsich obdobi v mojom zdravi, a to som uz vselico preskakala, napr. rocny zapal zaludka a rocnu PN atd... Teraz v juli uz spim podstatne lepsie, zda sa, ze sa mi vratil normalny spanok, ani sa uz nebudim tak casto, ked sa zobudim 2x za noc, tak to je super uspech. A dokonca som spala uz asi dvakrat uplne bez prerusenia, a mozno aj tych 7-8 hodin, tak pevne dufam, ze sa mi zlepsi zdravie vseobecne. Lebo v poslednych tyzdnoch mi zacalo enormne vadit to "suchanie", ale strasne. A su dni, ked to tak nevnimam, ale su dni, ked sa idem zblaznit z toho, ze ludia chodia ako retardi, nedvihaju nohy, ale v tych slapkach a crocsoch suchaju tymi nohami po zemi, hrozne mi ten zvuk zacal vadit, ved urcite to robili aj predtym, ale teraz to moje mozgy zacali vnimat. Takze okrem toho, ze mam od puberty tu debilnu mizofoniu, tak sa mi rozsiril repertoar pazvukov, co mi vadia a teraz ma to zacina dost podstatne obmezdovat, lebo tie suchave zvuky su vsade. To mam chodit stale so stuplami v usoch? Inak si myslim, ze to je pozostatok nejakej infekcie, lebo napr. som velmi citliva na prievana v tychto hnusnyhc horucavach sa neda existovat. V robote klima alebo vetranie na prievan, doma ventilator a vetranie na prievan... A v momente ma zacnu boliet usi a uz je zle. A teraz som mala tiez extra chromtu, najprv crevnu virozu hned na to silnu nadchu a dutiny chytene a plus prievany kvoli teplu... Mam pocit, ze ked par dni beriem protizapalove prostriedky, tak sa to zlepsuje, takze okrem mizofonie mam asi aj hyperakuziu - precitlivenost na zvuky taku fyzicku, lebo teraz ma aj normalne bolia usi a hlava a ovela viac mi vadia zvuky a hluk, aj telku musim stale stisovat, ostatnym nepride, ze to maju hlasno ale mne to je velmi hlasne... Ale za to suchanie, za to by som strielala, ja asi naoazj musim ist zit niekde na opustene miesto, kde budem mat od kazdeho pokoj. Sranda je, ze mi napriklad vobec nevadia zvuky prirody, sum mora, vetra, jazera, spev vtakov. Stekot psov ano, ten mi vadi, ale spev vtakov akokolvek hladny vobec. Nastastie. Tam je moj unik. A suhlasim, su ludia, s ktorymi mam nevyriesene traumy, tak od nich mi tie ich pazvuky vadia asi tisickrat viac. Od niektorych minimalne. A napriklad, neznasam rev deti, ale moje neterky lubim najviac na svete, a ku podivu, ziaden ich zvuk mi nevadi. Ta mizofonia je zahadna diagnoza, ale je to teda riadne peklo, hlavne, ked nikto nevie pomoct ale vsetci sa pozeraju na cloveka ako na psychopata. My sme si to nevymysleli a nevybrali, ze zrovna my mame tuto hnusnu neurologicku poruchu. Vzdy si poviem, ze by som im darovala pobyt v mojej kozi tak na mesiac, aby videli, co to je.

najinka
31. júl 2021

@niky7777777 presne, suhlasim s tym koncom..najradsej mam, ze aj ked moja rodina vie o tom, aj tak si STALE myslia, ze to mozem len tak ignorovat, nevsimat si, ovladnut sa. Proste to sa neda..ja uz som zufala, cim som starsia, tym horsie to je a netusim ako sa to este casom vystupnuje..prisaham niekedy mam chut si prepichnut usne bubienky alebo co 😑

niky7777777
1. aug 2021

@najinka Tak ja stale dufam, ze to snad raz zmizne. Ak sa to objavilo s prichodom puberty, tak mozno v menopauze to zmizne? Akoze, ked nebudu take hormonalne vykyvy. I ked tazko povedat, niekde osm citala aj o 60rocnej mizofonicke, tak asi nie. A ano, mne sa to tiez vyvija, kedysi mi vadilo menej zvukov, teraz viac. Ale povedala by som, ze to suvisi aj s celkovym rozpolozenim. Ked som stastna, tak to viem lepsie ignorovat akoby. Ked mam zle obdobia, ze som nespokojna vo viacerych aspektoch, tak aj toto sa zhorsuje. No a potom klasika, stres, nevyspatost, tiez je vtedy moja hladina tolerancie ovela nizsia. Neviem co skusit, ci tu hypnozu, to by mohlo mat dobre vysledky, ale zatial si netrufam. Mozno az by to bolo uplne neznesitelne. Poznate niekto fakt dobreho psychologa- terapeuta? Mozno fakt sa naucit nejake techniky na odflitrovanie, musi sa to nejak dat, ze si "vymazat" tie vzorce, cesticky, ako sa to tam prepaja v tych mozgoch, lebo ja mam z toho uzkosti a dalsie reakcie. A ano, podla klasickej mizofonickej definicie mam aj to IQ vyssie, ale k comu mi to je, ked neviem viest normalny zivot, resp. s obmedzeniami, ktore si "normalny" clovek nevie predstavit. Chcela by som aj dieta raz, ale mam strach. Ci to ja zvladnem a potom, aby to chudatko nezdedilo, neviem si to predstavit, ak by malo tak trpiet.
Inak mne to zacalo tak, ze som mala 10 rokov a nieco, spavali sme v izbe 3 surodenci a z nicoho nic mi strasne zacalo vadit, ako brat dycha zo spanku. On vydaval take neprijemne chrcave dychanie, ale dovtedy som si to nikdy nevsimala az zrazu, zo dna na den. A potom postupne aj ine veci. Chrchlanie vo vseobecnosti, moj otec ma uplne cely repertoar zvukov, ktore neznasam, aj ten brat. Ale napriklad najest som sa nemala s nikym problem, to len v poslednej dobe mi zacalo vadit aj cinkanie pribora, ale to je skor taky ten pocit precitlivenosti sluchu z infekcii, prievanu, ale mozno aj ta nespavost mi zhorsila samotnu mizofoniu, ktovie. Teraz uz ako lepsie spim tak dufam, ze aj toto sa zas dostane na znesitelnejsiu uroven. Ale ako hovorim, zacali mi take suchave zvuky strasne vadit a to je teda dost narocne, lebo to je skoro vsade.
Ale, ako hovorim, mam obdobia, ked to dokazem znasat ovela lepsie, ze si to skoro nevsimam, vacisnou vtedy, ked som v dobrom vseobecnom rozpolozeni a potom zle obdobia. Preto vidim nejaku spojitost s endorfinmi/serotoninom, hormonmi ako takymi, ta chemia mozgu tam hra zasadnu rolu, len ju treba nejak "preprogramovat". Ale ako? Inak som brala skoro 2 roky antidepresiva (2010-2012 kvoli inemu problemu -traume), ale na mizo nemali vplyv. Ale ako hovorim, ked som stastna, vsetko je tak nejak lepsie, stale hladam cestu, ako si vytvorit stastnejsiu realitu.
Inak ta chapem, ked je velmi zle, tiez si hovorim, ze hluchy clovek aspon mizo netrpi. Ale zas, potom by som nepocula ani tu krasnu hudbu a tak. Proste pocut je fajn, ale ako sa dostat do normalu, ze nam nebudu tak bytostne vadit niektore zvuky?
Ps: Mne vadia aj niektore pohyby nenormalne, ked niekto napriklad trasie nohou, alebo sa kyve.

gabriela01234
autor
10. aug 2021
gabriela01234
autor
2. sep 2021

Prvá hĺbková štúdia fenoménu „Misokinesia“ ukazuje, že môže postihnúť až 1 z 3 ľudí

https://www.sciencealert.com/first-in-depth-stu...

niky7777777
4. sep 2021

Ja mam momentalne velmi zly stav, neviem, ci to je este len mizo alebo nejaka ina patologia, lebo som extremne precitlivena na akykolvek zvuk, vsetky dost intenzivne vnimam. Mozno nieco ako hyperakuzia, extra precitlivenost, v hlave sa citim akoby som mala zosilovac alebo nieco. ORL vysetrenie je v poriadku, nie je tam ani zapal ani nic. Tak asi tam bude neurologicky problem, som z toho uz vydesena a velmi tazko sa mi funguje. Obcas mam pocit, ze toto je moj koniec. Inak, jeden z najnovsich vedeckych clankov na temu mizofonie a jej neurologickom pozadi: https://www.jneurosci.org/content/41/26/5762

Je to naozaj neurologicka porucha, ziadna psychicka "choroba", i ked i vsetky psychiatricke diagnozy maju vzdy organicky povod a nie ze nie. Clovek predsa napr. ani schizofreniu nedostane len tak.
Velmi hladam niekoho naozaj fundovaneho, kto by vedel pomoct, lebo sa obavam, ze ked skolabujem, tak ma dozivotne zavru niekde na psychiatrii a budu tlacit roznymi liekmi a ja v tomto stave i tak nejak dlho nevydrzim. Ako sa hovori, uz si robim rozne zavery, pomaly sa zmierujem s tym, ze toto je asi moj koniec, ibaze by sa stale nejaky zazrak. Ale tak ktovie, mozno to je atak sklerozy multiplex, neuroborelioza (klieste som mala asi tak stokrat vo svojom zivote), nador niekde v mozgu, ktovie. Lebo nemyslim si, ze toto by robila mizofonia, ale tak ktovie. Proste moja zvukova senzitivita dosiahla extra uroven a ja mam obrovsky problem normalne fungovat, spat atd. citim z toho uzkost, ale tak to je asi logicke v danej situacii.
Naozaj nepozname niekoho, kto sa realne mizofonii na Slovensku, aelbo aspon v Cesku venuje? Ked som brusila internety, nasla som v USA alebo Anglicku vyslovene kliniky, ktore sa jej venuju.
Toto je celkom zaujimave: https://www.brainrehabclinic.com/ Spomina sa tam neuroplasticita mozgu a schopnost ho naucit novym zvykom, uvadzaju tam, ako pomozu ludom obnovovat rozne mozgove funkcie atd. Neviem, ci ja budem mat na taketo veci cas, uz to pomaly beriem, ze si davam doporiadku svoje "posledne veci", ale tak inym by to mozno pomohlo.

A celkom optimisticke je i toto, hlavne tie pribehy ludi si precitajte, ze naozaj sa vedeli zbavit svojich "triggerov" a niekedy sa po case (po roku a pod.) nejaky dalsi objavil, tak ho opat adresovali, je to velmi optimisticke. Velmi by som si priala, aby toto robil aj niekto na SVK alebo aspon v Cechach, predsa len, anglictina nie je moj rodny jazyk, aby som vedela podla mna spolupracovat s odbornikmi v anglictine, kedze sa jedna o vedome/podvedome pretvaranie vzorcov spravania a reakcie, toto by bolo idealne v slovensky vedenej psychoterapii podstupit. Ale pozrite si: https://misophoniatreatment.com/mother-daughter...

Velmi by som si zelala, aby nam niekto pomohol. Je to strasne, kolko som sa v zivote pre to natrapila, vyhybala sa x situaciam a ludom, mysliac si, ze som krava a precitlivena a ono som pritom chora, normalne neurologicky. Ale keby to aspon ostalo na urovni akej bolo, no po serii chorob tento rok, roznych stresovych obdobi a tak, dokonca som mala od jari silne uzkosti a asi 2-3 mesacne obdobie vaznej nespavosti, ked som sa uz konecne zacinala citit dobre, spanok sa mi upravil atd., myslela som, ze teraz sa konecne vraciam do lepsich casov, tak sa mi naraz takto rapidne zhorsil stav, netusim preco. Chodim od lekara k lekarovi, viem, ze nakoniec ma asi neminie hospitalizacia na psychiatrii kedze na nic nepridu (ibazeby ano), obavam sa, ze uz bude dozivotna. Proste skolabujem niekde (alebo aj doma) a zoberu ma a dovi dopo. Ako hovorim, davam si doporiadku svoje veci a aj tak dufam, ze sa stane zazrak. Ako sa hovori, nadej zomiera posledna a nikdy sa netreba vzdavat, aj ked to vyzera beznadejne kolkokrat.
Mam aspon dohodnute terminy na psychoterapie, teda az od konca septembra, dovtedy neviem co sa stane a ci mi teda bude vediet pomoct ta psycho, ale je to klinicka psychologicka na neurologickom oddeleni, takze snaaaaad aspo k niecomu sa dopracujem. Ked ovsem dovtedy ma neklepne. A mam pocit, ze si budu musiet nastudovat tuto problematiku, lebo je to dost zriedkava neuro porucha, vela sa tu o tom nevie, ale na internete je tak vela ludi, co tym trpia, ze mi je to az zahada, ze je to tak velka neznama, ma to evidentne vzrastajuci trend, jej vyskyt. Co sa ani necudujem v tomto znecistenom prostredi ake uz mame. No ktovie. Snad bude buducnost pozitivnejsie naklonena. Uvidime a verme, nic ine nam teraz asi neostava. Zelam nam, aby sme prave my boli ti, ktori to porazia a dostanu sa z toho, preco nie, zazraky sa deju.

gabriela01234
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabriela01234
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gabriela01234
autor
4. sep 2021

@niky7777777 Ahoj, skús MUDr. René Pospíšil, tento lekár mal k misofonii nejaké príspevky, ktoré som našla na nete, ale neviem, či aj reálne niekomu s misofóniou pomohol, keďže ako vieš, misofónia sa momentálne nedá liečiť. Inak v brainrehabclinik sme boli.
.
https://arl4.library.sk/arl-sllk/sk/detail-sllk...

niky7777777
4. sep 2021

@gabriela01234 ahoj, a teda pomohlo to aspon nieco, v tom brainrehabe?

gabriela01234
autor
5. sep 2021

@niky7777777 Že vraj niečo áno. Jednou z vecí, ktoré nám momentálne dosť pomáhajú sú slúchadlá Apple Airpods pro (nie obyčajné Airpods), ktoré majú zabudovanú technológiu ANC (active noise cancelling), teda celkom dobre blokujú vonkajšie zvuky. Dajú sa používať aj bez hudby alebo zvuku. Tu je link
.
https://www.mzone.sk/apple-airpods-pro-mwp22zm-...