Mohla som RTG vyšetrením synovi ublížiť?

miskajankova
26. jan 2023

Ahojte mamicky,som dost znepokojena nemozem spavat ,lebo sa nejdem zbavit pocitu ci som synovi neublizila s tym ze som suhlasila s rtg vysetreniami.Ide oto ze syn ma 8 rokov a od malicka bol dokopy na rtg 7x z toho jedno vysetrenie bolo s kontrastnou latkou.(mal zapal pluc,urazy hlavy a kontrastna latka zistovali reflux).Nedavno mal kamoskyn syn uraz hlavy a oni odmietli rtg ze niesu toho zastancami.Tak mi ostal chrobak v hlave ze kvoli mne bude mat nasledky.Co si o rom myslite?dakujem

topier
26. jan 2023

@miskajankova ono je to tak, ze mu nič nemusi byt teraz. Tiez som ako dieta (1.stupen zs) mala uraz hlavy (nikomu som to ale nepovedala) a na rtg mi zistili casom prasknutu lebku. Resp. Po nejakom case, ked ma neznesitelne bolievala hlava, tak so mnou rodicia sli na rtg a az ked mi to zistili, ma napadlo, ze som vlastne pred nejakym casom spadla, ze to bude asi z toho. Rtg by som urcite neodmietla. Lekar ked by nebol presvedceny o jeho nutnosti, tak ho tam neposiela.

katarinamiskovova
26. jan 2023

@miskajankova
1 rtg snimka ma mininalne ziarenie ( 0.1mSv) a nie je ohrozujuca ale v niektorych peipadoch zivot zachranujuca na rozpoznanie zavaznych zdravotnych problemov, ktoré by mohli skoncit fatalne alebo z vaznymi trvalymi nasledkami.
A ked sa ideme bavit o zdrave a nezdrave.... tak ani tabletka paralenu neni zdrava, ale ked ma tvoje dieta 40 stC tak mu ju predsa das a nenechas ho trpiet... triezvy usudok hlavne...
A ako ty ai matka, rodic ty rozhodujes... ale myslim ze by si mala daleko horsie sny, keby ti dieta umrie o dva dni doma na zanedbane krvacanie do mozgu a tym nechcem hovorit, ze kazdy pad tak skonci ale viem osobne o pripade kde aj pad z gauca skoncil krvacanim do mozgu...

miskajankova
autor
26. jan 2023

@heln ano toho ziarenia sa obavsm ci to nieje velka zataz

bambibam
26. jan 2023

@miskajankova kedysi som sa to aj ja seba pýtala "neškodí to?“
Syn rtg rôznych častí tela absolvoval za 10rokov vyše 30x ( má svoje dg.) + magnetické...
Ale poviem ti, že vždy sme spokojnejší keď povedia, že či je ok, či sa dá dlaha, sadra... Vždy však nechávame rozhodnúť lekára... Myslím si, že vie lepšie zhodnotiť, či rovno šiť alebo rengen...
Keď su deti úrazové, náchylné na choroby...tak ten rtg je vždy menšie riziko, ako keď zo zápalu pľúc vzniknú iné vážne ochorenia, alebo zo zle napravenej ruky celoživotné bolesti... A čo sa týka hlavy tak tam som nikdy neuvažovala, otras mozgu je síce niekedy neškodný ale môže aj byť tak vážny... A mať vážne následky...

kvetinka75
26. jan 2023

@bambibam moja dcéra chodí pravidelne niekoľkokrát do roka na MRI. Aby sa odsledovala liečba, inak by nemalo zmysel nasadzovať nejakú liečbu. A čo spraví? Nič. Keď chce mať ,,zdravie,, (chorobu) pod kontrolou musí.

iwesska
26. jan 2023

Myslim,ze viac skodi stretavanie s takouto premudrelou kamaratkou ako RTG. Riesit uraz hlavy pocitovo je ovela nebezpecnejsie ako davka RTG. Dufam,ze mobily doma nemate,ani wifi - to vsetko je ziarenie.

iwuanka
26. jan 2023

Moj mal 1,5 roka ked si zlomil stehennu kost a potom pistalu. Za obdobie cca 6 mesiacov bol asi 13 krat na rtg. Pri dnesnej modetnej technologii by som sa uz neznepokojovala. Dokonca aj doktor ma upokojil.

jarka26011
26. jan 2023

🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ nie, nič sa mu nestane

maaamiii
26. jan 2023

@kvetinka75 čo ti poviem? Človek pracujúci s rtg je v omnoho väčšom riziku (podla mňa) ako ten pacient. Myslim si to ako človek totaaaaaaalne mimo obor, ale proste nedať sa vyšetriť (alebo dieťa) je rovnako hlúpe, ako podpisovanie reverzov a podobne.

wiqux
26. jan 2023

@miskajankova urcite si mu uskodit nemohla. RTG nie je nic, v dnesnej medicine sa pouziva tak slaby zablesk, ze to nemoze ublizit. Ano, ked sa robia casto a pravidelne, je uz na zamyslenie spravit dalsi, lenze to sa tyka uz desiatok a naozaj casteho pouzivania. Taka celotelova magneticka rezonancia je toho niekolko stonasobok a aj tak sa cloveku nic nestane. Ked nechas synceka na slnku v lete bez opalovacieho kremu hodinu, tak mu to viac ublizi ako jeden RTG.
Kamoska je typ tej pre-opatrnej mamy, co neda dietatu nic, nebude donho pchat lieky, neda mu vakciny a podobne...a pritom mu moze vazne ublizit prave takymto spravanim. Lekari by ti povedali, ze RTG uz nie je bezpecny.

viktorialj
26. jan 2023

Toto je hrozne čudná doba. Ľudia neveria lekárom, mamičky odmietajú očkovat svoje deti proti chorobám, ktoré práve kvôli ockovania vymizli a popritom tu polovica ľudí fajčí a alkohol je braný ako bežná súčasť dňa. Hazard zo zdravím je podľa mna skôr to že niekto odmietne rtg vyšetrenie hlavy svojho dieťaťa. Lekári to nevyžadujú len tak pre nič za nič lebo sa nudia !preboha! ale že to je treba.

gwenna
26. jan 2023

@ewell13 ake ziarenie je prosim ta v bananoch?

maaamiii
26. jan 2023

@viktorialj tiež mi príde dosť zvláštne, že cigarety a alkohol sú štandard, že sú medzi nami ludia, ktorí sú za dekriminalizáciu marihuany (nie za legalizáciu, to je niečo úplne iné) alebo proste aj také veci ako extrémne športy, dojedanie trojdňovej ryže (lebo veď ešteje dobrá), varenie jedál v mikrovlnke, konzumácia polotovarov, nekvalitných potravín, nosenie nového ešte nevypraného oblečenia... ale vyšetriť sa u doktora, podstúpiť transplantáciu alebo transfúziu v záujme záchrany života, to božechráň 🤦🏼‍♀️

vanilka83
26. jan 2023

@miskajankova mňa sa na posledy doktor pýtal kedy bol môj 5 ročný na posledy na rtg a odporúčania sú rok rozdiel medzi žiareniami...to by mal každý doktor hlavne pri malom dieťati zvážiť ci je to ozaj nevyhnutné, teraz už aj tak nič nemôžeš dbaj na zdravú výživu šport pohyb na čerstvom vzduchu dopĺňať D vitamín a co ja viem proti radiácii a následkom z neho je dobre jest chlorofyl,Miso fermentovanu pastu a Pergu fermentovany včelí peľ, určite ale nie naraz všetko.

jaroe
26. jan 2023

@nikpa ale nepreháňaj so sociálkou ,🤦Nevieš, o aký úraz išlo, aké bolo stanovisko lekára a celková komunikácia s rodičmi.. ....vieš len, že kamarátka odmietla. Obidve tam mohli niečo prikrášliť, zveličiť.

nikpa
26. jan 2023

@jaroe ty si asi tiež už odmietla čo 😃 ale veď to som obrazne napísané

oneinamillion
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elisebah91
26. jan 2023

@miskajankova pozri dr.hadam vedia prečo tvojmu synovi odporučili RTG s kontrastom ...snáď im veris nie? Netreba hneď preháňať, vyšetrovacie metódy sú tak stavané aby ľuďom neublizovali ale pomáhali....ja som bola s polročným synom na kontrastom RTG aby sa mu potvrdila dg. A potvrdila musel ísť na OP. Čiže v našom prípade aj RTG pomohol do cieľa uzdravenia...
Fakt, niekdy je najlepšie použiť zdravy sedliackym rozum.

zabka4
26. jan 2023

@miskajankova používaš mikrovlnku? Máš zapnutu wifi? Toto su permanentne ziarenia tak isto ako aj 5g siet a harp anteny.... Rontgen neublizi. Kym neni kazdy den , skôr si poloz otázku, k by si nesla a rtg by mohlo odhalit trebars nador a odmietla by si to a potom by rakovina prepukla vo veľkom...potom by si výčitky nemala? nemusis sa báť

breznica
26. jan 2023

@mamelka robí. Syn máva rtg vyšetrenie 1x ročne a vždy sa ma pýtajú koľko váži

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jana_eyre_2
26. jan 2023

Žiarenie z RTG ľudia precenuju, omnoho viac žiarenia je pri lete lietadlom.. nech na to kamarátka nezabudne pri dovolenke, keď budú pár hodín letiet 😒

lunademonica
26. jan 2023

@miskajankova poloz si otazku, ci by si si odpustila, keby neurobili rtg a nezistili by vazny problem, kt by kvoli tomu nemohli liecit a syn by mal fatalne nasledky...lepsie vysetrit a vediet.

angel993
26. jan 2023

@miskajankova ak je to potrebné určite by som nerozmýšľala nad odmietnutím. Ja som odmietla pri synovi, novorodencovi ale po porade s detskou lekárkou, ktorá povedala že je to zbytočné. Že teda rizika prevažujú nad benefitom. Ale u nás išlo o to že na sone ešte keď bol v brušku sa javil nepriechodný pažerák. A tak bolo potrebné gastro vyšetrenie po narodení a oni chceli vyšetrenie kontrastnou látkou, tak mi detska lekárka poradila nech si žiadam iba sono bruška. Našťastie nič z prognóz sa nepotvrdilo a synček je úplne zdravý. Ale v prípade úrazu by som určite RTG neodmietla.

katjas8
26. jan 2023

Skôr to stresovanie môže mať nasledky........

slovakboy
26. jan 2023

@miskajankova už som to tu raz vysvetľoval s tými žiareniami. Existuju dva druhý žiarení. Fotónové a korpuskulárne to znamená časticové. To časticové je rádioaktívne žiarenie alfa beta a neutrónové žiarenie. Aj protónové. Alfa žiarenie zastaví aj papier beta je silnejšie a neutrónové a protónové sú nebezpečne. Ale existuju aj na lekárske účely myslím to protónové centrum v Čechách. Alfa žiarenie je aj v tríciu ktoré sa používa v zameriavacoch alebo vojenských kompasoch ako skoro večne svietiace látka. Je neškodne dokonca sa nedostane ani cez to sklo kompasu. Meral som to dozimetrom v práci a nič neukazoval. Ale obyčajné umývadlo ktoré je vyrobené z hliny mierne ťukalo. Zdraviu škodlivé žiarenia sú iba tie ktoré sú ionizujuce to znamená že vedia vyraziť z obalu atômu elektrón. Medzi take patria tie hore soomenuté časticové žiarenia ale aj fotónové žiarenie. Fotonove žiarenie sú obyčajne fotóny čiže svetlo. Medzi fotonove žiarenie patria tieto druhý ziareni: začnem od neškodných: teplo, každý objekt žiari fotóny aj studený kameň. Čím je objekt teplejší tým viac tepelného žiarenia vysiela ide to až po viditeľne svetlo. Aj rádiové žiarenie bežnej koncentrácie je neškodne. Nemá dostatocne vysokú frekvenciu aby vyrazilo elektrón z obalu. Škodlivosť začína až frekvenciou vyššou ako je viditeľne svetlo. UV RTG a Gama. Najnebezpečnejšie žiarenie je žiarenie gama. Vzniká vnútri Slnka ale kým sa dostane na jeho povrch trvá to tisíce rokov a fotón sa zoslabí zrážaním s inými časticami na nízko frekvenčné žiarenia ako je svetlo a tepelne žiarenie. Ale sj UV a RTG. Tie zachytí naša atmosféra - to UV len čiastočne. Potom mame pásmo viditeľných farieb a nižšie frekvencie zas nepusti atmosféra az potom to radiove. Naše oči sa vyvinuli na žiarenie ktoré prepustí atmosféra. Logicky. Prepustí aj radiove žiarenie ale na to by sme potrebovali niekoľko metrové oči alebo uši. Proste vlnová dĺžka je už veľká. Gama žiarenie vzniká aj pri atómovej bombe. Keďže tieto fotóny nemá čo spomaliť ako je to v Slnku tak zabíjajú aj cez steny. Fyzikálne sú to tie iste fotóny ako tie ktoré práve vychádzajú z môjho displeja ale prežiaria aj stredne hrubú stenu. Sú očami neviditeľne. Lebo oči na tieto frekvencie svetla neboli vyvinuté a popravde ani biologicky nemohli byt. Neexistujú také malé bunky v tele ktoré majú velkost vlnovej dĺžky gama žiarenia. CT čko je vlastne roentgen. Roentgen používaný v zdravotníctve je skoro neškodný. Chlapček by musel absolvovať 500 snímkov aby mu to uškodilo. Pri panoramatickom snímku je to silnejšie alebo dlhšie to žiarenie a tam je limit 200 snímkov. RTG si treba predstaviť ako fotku. Čiže len záblesk svetla ktoré nevidíme. Ale je to svetlo. Hoci ho nevidime. Je to prúd fotónov. Magnetická rezonancia je neškodná. Tam silne magnety natočia atómy tkanív do jedného smeru sever - juh a potom magnet vypne veľmi rýchlo. Atómy sa vrátia do pôvodného stavu a rozkmitaju sa ako na pruzinkach. Ten hluk pri MR spôsobuje rýchle zapínanie a vypínanie cievok elektromagnetu. Keďže každý kyslík je rovnaký a každý uhlík je tiež rovnaký ale iný ako kyslík tak sa rozkmitaju rovnako kyslíka a inak uhlíky. Rovnaké Atómy sú vo vákuu a kmitajú rovnakou vlastnou frekvenciou čiže rezonanciou. Iný chemicky prvok už kmitá inou vlastnou frekvenciou - rezonanciou. Neviem ako sa to prenáša na obraz v PC ale princíp je taký. Je to obyčajný silný magnet. Magnet nepriťahuje len železo ale aj každú inú látku. Akurát oveľa menej. Silný magnet v MR pritiahne aj tie naše atómy v tele. Magnet dokáže aj ublížiť ale to by musel byt veľmi veľmi silný magnet. Napríklad na Slnku sú silne magnetické polia ktoré by aj zabili alebo neutronova hviezda - magnetar je taký mega magnet že všetko roztrhá na kusy už len samotným magnetickým poľom.

slovakboy
26. jan 2023

@miskajankova a ešte dôležitá vec- kontrastné látky a liečenie rádioaktivnym jódom. Kontrastne latky sú mierne rádioaktívne latky ktoré vysielajú alfa a beta žiarenie do okolia. Toto žiarenie je potom zachytené na snímači a prenesene na obraz. Ako som hore písal je to korpuskularne žiarenie a škodlivé. Ale pôsobí len do krátkych vzdialenosti. Keďže je v tele tak nám to nepomôže. Skuticne škodí ale málo. Sú to nízke koncentrácie. A rádioaktívna látka sa vylúči z tela von. Začiatkom 20 storočia sa používalo rádium ako fluorescenčná látka na ciferníky hodiniek. Rádium vysiela len alfa a máličko beta žiarenia. Lenže ženy ktoré natierali ručne stetcami ciferníky hodiniek olizovali štetce aby boli špicaté. Tak sa im dostalo rádium do tela. A choreli. Sk by ho nedostali do tela neuškodilo by im. Lebo alfa žiarenie zachytí aj koža aj vzduch aj oblečenie. Ale keď ho zje človek tak je žiariaca látka priamo v tele a v kontakte s tkanivami. Preto sa po rádioaktívnom zamoreni krajiny robí očista tela a umývanie topánok umývanie pneumatík musí sa človek osprchovať. Aby dostal prec od tela kontaminovaný prach ktorý žiari len do 6 milimetrov ale v tele by škodil. Ten prach z cernobylu sa dostal do atmosféry do výšok kde lietajú lietadla a potom padal z dažďom do pôdy a ľudia to pili a jedli. A rôzne rádioaktívne prvky aj s veľmi dlhým polčasom rozpadu. Horšie ako po atómovej bombe. Napríklad vodikova bomba je čo sa rádioaktivity oveľa miernejšia ako Cernobyl. Najprv zasvieti gama žiarenie a zabíja zábleskom. Potom ide obrovská teplota milióny stupňov a spáli všetko to je jej najstrašnejší účinok a potom tlaková vlna rúca budovy a až nakoniec je rádioaktivita ale iba zo zvíreneho prachu z pod bomby. Ktory sa dostane hore do atmosféry a niekde spadne.

Kontrastna latka v diagnostike medicínskej ma však oveľa menšiu koncentráciu a len na to aby sa latka zobrazila na obrazovke.

aristka
26. jan 2023

@miskajankova nie vzdy je nevyhnutny rtg hlavy hlavne zohrava ulohu vek dietata ,system urazu ,lokalita a celkova klinika dietata ,nejde ani tak o samotny rtg ,ktory ak pri zhodnotení vsetkeho hore pisaneho nie je potrebny ,ale zbytocne ziarit dieta a cakat na popis a ukoncenie vys.a pritom vedieť ,ze tam nic nebude ,je zbytocne a nerozumne ,keď dieta môže byt uz davno doma .Je len na zhodnoteni dr.ci je potrebny rtg hlavy.Laik toto zhodnotit nevie ,i kex sa casto pasuje do stavu ,ze to zhodnotit vie a vznikaju z toho velmi nemile situacie .Ak lekar zhodnotil ,ze je potrebny rtg u tvojho dietata asi mal na to dôvod .Takze bud v klude s v pohode lebo dieta je viac oziarene v lietadle ako 1 snimkom lebky.

slovakboy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
owecka
27. jan 2023

@vanilka83 🤣🤣🤣